Buradasınız

Kahramanmaraş'tan Türkiye'ye Türk Halk Müziği Konseri

Pazartesi, 20.01.2020

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen etkinlikler kapsamında Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Türk Halk Müziği” konseri izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

Türkülerin çoğunda tarih yatıyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Türk Halk Müziğine büyük ilgisi olduğunu ifade ederek; "Bir toplumun kültürü, sanatı, müziği o toplumun birçok şeyini belirler. Her bir türkümüzün ayrı hikâyesi var. Bu nedenle kültürümüzde ayrı bir önemi var."dedi.

Öğrencilik döneminde de birçok enstrüman çalmaya niyetlendiğini dile getiren Başkan Güngör; "Öğrencilik döneminde müzikle uğraşmayı çok istedim ama olmadı. Türk halk müziğini dinlemek bana ayrı bir zevk veriyor. Bu türkülerin çoğunda tarih yatıyor. Konserde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin birçok yöresinden eserler seslendirildi

Kahramanmaraş'tan Türkiye'ye Türk Halk Müziği Konseri başlığı ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda düzenlenen konser, dinleyenlere duygulu anlar yaşattı.Ayşe Yasemin Gül'ün sunduğu programda koro şefi olarak Hatice Fatoş Derebent sahne aldı.

Çok sayıda türkü severin katıldığı konserde Türk Halk Müziğine ilgi duyanlar, keyifli bir akşam yaşadı.Konserde sanatçılar Türkiye'nin birçok yöresinden seslendirdikleri koro ve solo eserlerle dinleyenlerin beğenisini kazandı.Programda yapılan yerel dans gösterileri ise ilgiyle izlendi.

Beraber ve solo söylenen türkülere ise türkü severler solistlere eşlik etti.

Salonu dolduran türkü severler sanatçıları ve saz ekibini uzun süre alkışladı.

Haber videoları: 

Paylaşın

Haberdar Olun

Haber bildirimlerini, sosyal medya hesaplarımızı takip ederek alabilirsiniz.