Özel Ve Kamusal Haklar

1. Engelli kimlik kartı kimlere verilir ve nasıl alınır?

•%40 ve üzeri Özel gereksinimli durumda olan bireylerimize verilir.

•Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne 2 adet fotograf, Nufüs Cüzdanı ve Engelli Sağlık Kurulu Raporunun (%40 ve üzeri) aslı veya onaylı örneği ile müracaat edilir.

2. Belediye İndirimleri

Türkiye'deki belediyeler tarafından özel gereksinimli vatandaşlara su, toplu taşıma araçları, vapur vb. hizmetlerde indirim yapılmakta, özellikle toplu taşıma hizmetleri ücretsiz sunulmaktadır. Her belediye için indirim oranları ve başvuru şartları farklılık göstermektedir. Hangi koşullarda hangi hizmetlere ne kadar indirim yapıldığını öğrenmek ve indirimden faydalanmak için belediyenize başvurunuz. İşe belediyenizi arayarak Özel gereksinimli bireyler için hangi tür hizmet ve indirimlerin yapıldığını sormakla başlayabilirsiniz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak su ve ulaşım alanında indirimlerimiz mevcuttur. Bu haklardan yararlanmak için gereken şartlar ve evraklar aşağıda belirtilmiştir.

Ücretsiz Kahraman Kart İçin Gerekli Evraklar (Şehir İçi Ulaşım)

•Engelli kimlik kartı,

•%40 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporu,

•Kimlik fotokopisi,

•Bir adet vesikalık fotoğraf,

•Refakatçı kartı için Özel gereksinimli bireyin sağlık kurulu raporunda ağır engelli ibaresinin bulunması gerekir.

Su İndirimi (KASKİ)

•%40 ve üzeri sürekli Özel gereksinimi bulunan vatandaşlar

•%40 ve üzeri sürekli Özel gereksinimli bireye sahip aileler

•Evde bakım maaşı alanlar

•65 yaş maaşı alanlar Vakıftan yaşlılık maaşı aldığına dair resmi yazı

•Kiracılar için bu indirim aynı şartlarda abone sözleşmesini üzerine aldıkları zaman geçerlidir.

•Gerekli belgeler;

1)%40 ve üzeri sürekli engelli sağlık kurulu raporu aslı

2)Özel gereksinimli bireye ait ikametgâh belgesi

3)Ailede var olan Özel gereksinimli birey ağır engelli veya 18 yaşından küçük ise mahkeme tarafından tayin edilen vasi belgesinin aslı

4)Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve şubelerine başvurabilirsiniz. (KASKİ)

3. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından Özel gereksinimli bireylere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Özel gereksinimli bireylerin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelir SYDV muhtaçlık sınırını geçmiyorsa Özel gereksinimli vatandaşlar SYDV yardımlarından faydalanabiliyor. SYDV'lerin Özel gereksinimli bireylere özel özel gereksinimine yönelik ücretsiz tekerlekli sandalye, protez, konuşma ve işitme cihazı verilmesi yardımları olduğu gibi gıda, barınma ve nakdi yardımları da bulunuyor. 

4.Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İndirimi

TCDD Özel gereksinimli kişilere tüm hatlarda, yüksek hızlı trenler de dahil, ücretsiz ulaşım hakkı sağlamaktadır. Engeli kimlik kartını ibraz ederek bu ulaşım türünden ücretsiz yararlanabilir, ağır engelliler için ise Özel gereksinimli birey ile birlikte Özel gereksinimli bireyin refakatçisi de ulaşımdan ücretsiz faydalanabilir. TCDD indiriminden faydalanmak için TCDD'nin bilet satış noktalarına Özel gereksinimli olduğunuzu resmi bir belgeyle kanıtlamanız gerekiyor. 

5.Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Hakları

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından %40 ve üzeri Özel gereksinimi bulunan bireylere burs ve yurt başvurularında öncelik tanınmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu'nun son yapılan modern binaları Özel gereksinimli bireylerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak dizayn edilmektedir. Öğrenim ve katkı kredilerinin geri ödenmesinde “çalışamaz” ibareli raporu bulunan Özel gereksinimli bireylerin borçları tamamen silinmekte, diğer Özel gereksinimli bireylerde ise alınan öğrenim ve katkı kredisinin üzerine Toptan Eşya Fiyat Endeksi'ne (TEFE) göre eklenen faizin %50′si indirilmektedir.

6. Devlet Tiyatroları İndirimi

Özel gereksinimli vatandaşlar Devlet Tiyatroları tarafından gösterime giren oyunları ücretsiz izleyebilmektedirler. Bulunduğunuz yerde devlet tiyatrosu var ise Devlet Tiyatroları Genel Program sayfasından bulunduğunuz yerde hangi oyunların sergilendiğini takip edebilirsiniz.

 7. Müze ve Ören Yerlerine Girişte İndirim

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletilen müze ve ören yerlerine girişler “Müze ve Ören Yerlere Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönerge” gereği Özel gereksinimli birey ve yanındaki bir refakatçisine ücretsiz sunulmaktadır. Hizmetten ücretsiz faydalanmak için engelli kimlik kartının gösterilmesi yeterlidir.

8. Milli Parklar, Tabiatı Koruma Alanları Ve Tabiat Parklarına Girişte İndirim

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından işletilen milli parklar, tabiatı koruma alanları ve tabiat parklarına girişte engelli olduklarını gösterir kimlik ya da belgelerini ibraz etme koşuluyla Özel gereksinimli bireylerden ücret alınmamaktadır. Çadır ve karavan yeri ücretleri ise %50 indirimli olarak uygulanmaktadır.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER İÇİN ÖZEL ŞİRKETLER TARAFINDAN SAĞLANAN İNDİRİM VE HAKLAR

1.Şehirler Arası Otobüs Şirketlerinde İndirim

Şehirlerarası otobüs yolculuğu yapacak %40 ve üzeri Özel gereksinimli bireyler için tüm şehirlerarası otobüs yolculuğu hizmeti veren şirketler tarafından Karayolları Taşıma Yönetmeliği'ne göre normal bilet fiyatları üzerinden %30 indirim yapılmaktadır. Bu Özel gereksinimli bireyler adına yönetmelikle belirlenmiş kanuni bir haktır ve sık karşılaşıldığı üzere otobüs şirketlerinin “Engelli bireylere indirimimiz yok.” deme hakları bulunmamaktadır.

2.THY İndirimi

%40 ve üzeri rapor oranına sahip Özel gereksinimli bireylere Türk Hava Yolları tarafından tüm iç hat uçuşlarındaki %20-promosyon ücretleri dışındaki- dış hat uçuş ücretlerinde %25 indirim uygulanmaktadır. Biletin satış ofisinden alınması gereklidir, internet üzerinden yapılan alışverişlerde indirim geçerli olmamaktadır. Özel gereksinimli bireyler bu indirimden engelli kimlik kartlarını veya engelli sağlık kurulu raporlarını veyahut engelli ibareli nüfus cüzdanlarını ibraz ederek yararlanabilmektedirler. Ayrıca 24 saat önceden talep edilmesi halinde Özel gereksinimli bireyler için tekerlekli sandalye hizmeti de sağlanmaktadır.

TELEKOMÜNİKASYON İNDİRİMLERİ

Ülkemizde 3 büyük cep telefonu operatörü Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom tarafından Özel gereksinimli vatandaşlara özel indirimli cep telefonu tarifeleri ve cep telefonu hizmetleri çıkarılmaktadır.

 1.Türk Telekom İndirimi (Sosyal Tarife)

  %40 ve üzeri rapor oranına sahip Özel gereksinimli bireyler ya da 1. Derece yakınları için çeşitli indirimler uygulanmaktadır 444 0 375 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.  

  2.İnternet Tarifeleri İndirimleri

 Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) yaptığı çalışma sonucunda 2012 Şubat ayından itibaren ülkemizdeki tüm internet servis sağlayıcıları tarafından internet ücretlerinde %40 ve üzeri Özel gereksinimi bulunan bireylere özel %25 indirim sağlanmaktadır. Ayrıca Özel gereksinimli bireylere özel çeşitli internet tarifesi kampanyaları düzenlenmektedir. Ayrıntılı bilgi için servis sağlayıcılarının internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaşın