Doğrudan Yardım Hizmetlerimiz

Dermankart Servisi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünce hizmete sunulan Dermankart Projesi ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını istediği marketten karşılayabilmesine imkân sunmuştur. 01 Ocak 2018 Tarihi itibariyle geçilen sistemde ihtiyaç sahiplerine Dermankart alışveriş kartı verilmekte ve belirli dönemlerde karta para yatırılmakta ihtiyaç sahibi sms ile bilgilendirilmektedir. Yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları da görevli personelimiz tarafından market alışverişleri yapılıp adreslerine teslim edilmektedir.

Dermankart hizmetimiz ile kapı kapı yardım yapma devrini kapatmaya yönelen Belediyemiz ihtiyaç sahiplerine verileni değil ihtiyacı olan malzemeleri alma seçeneği sunmuştur.

Yardıma muhtaç aileler bir elin, bir gönlün ve bir desteğin kendileri ile birlikte olduğunu hissetmekte ve sosyal yaralarımız azalmaktadır. 

Hoşgeldin Bebek

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından geleceğimiz, yarınlarımız ve evlatlarımızın dünyaya gözlerini açtığı ilk günlerinde ailelerine ‘hayırlı olsun’ yeni doğan bebeğimize de ‘hoş geldin’ demek amaçlı hoş geldin bebek paketlerinin dağıtımı aralıksız sürüyor.

Erzak Paketi Yardımı

Belediyemize müracaat eden İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza Tespit ekibimiz tarafından araştırılarak uygun görülmesi halinde Geçici bir süre ihtiyaçlarını giderecek olan Erzak paketi yardımı yapılmaktadır.

Eşya Toplama ve Dağıtımı Merkezi

01.05.2003 tarihinde faaliyete başlayan 01.04.2009 tarihinden itibaren müdürlüğümüz tarafından faaliyetleri yürütülen Belediyemiz Eşya Toplama ve Dağıtım Merkezinde; hayırsever vatandaşlarımız tarafından kullanılmayan veya atıl durumda olan her türlü giyecek ayakkabı v.b. ihtiyaç malzemeleri gerekli işlemler ve bakımı yapılarak bu merkezimiz tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza verilmektedir.

Ev Eşyası Yardımı

Sosyal Belediyecilik anlayışı çerçevesinde, talepte bulunan yardıma muhtaç vatandaşlara piyasadan temin edilen çekyat, battaniye ve yastık, mekân yatak, soba, buzdolabı, çamaşır makinesi ve fırınlı ocak tutanak karşılığı vatandaşlara teslim edilmiştir.

Ayrıca olağanüstü durumlarda sel, su baskını, afet v.b. Belediyemizden yardım talebinde bulunan vatandaşlarımızın taleplerini karşılamak amacıyla Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılan çalışmalar sonucunda bilirkişilerce hazırlanan tutanaklara istinaden ev eşyası yardımı yapılmaktadır.

Odun Yardımı

Yardıma muhtaç olup evlerinde yakacak odunu bulunmayan haneler yardım tespit ekiplerimizce tespit edilmiş olup bu tespitler doğrultusunda odun yardımına uygun görülen vatandaşlarımıza dağıtım yapılmaktadır.