Buradasınız

12 Şubat Bir İman Şahlanışıdır

12 ŞUBAT BİR İMAN ŞAHLANIŞIDIR

 

Maraşlı, birazdan öleceğini bilse de, kazma ile kürek ile Fransız'ın, Ermeni'nin, topu tüfeği üzerine yürümüştür, Hiçbir silahı olmadan modern silahlı emperyalistlere karşı koymuş ölüme koşarak gitmiş; sebebi imanı, şehitlik, gazilik duygusu, vatan, millet, din, bayrak, namus gibi kutsal değerlerine saygı, sevgi... inanmayan kişi ve toplumlarda ne Şehitlik, ne Gazilik ne de kutsal değerler uğruna canını verme duygusu da olur. Maraş harbi adeta bir küçük Çanakkale savaşıdır. Maraşlı imanından kaynaklanan yüce ruhla "ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum" duygusuyla harbe başlamış Cenab-ı Allah, maddi ve manevi yardımlarını göndermiştir. Türkiye'de bir tane madalya bayraklı şehir olmuştur.

Fransa'nın Beyrut, Adana ve Maraş'taki komutanları şaşırmış, bir kısmı çekilmek taraftarı, bir kısmı değilken, panik halinde çekilme gerçekleşmiştir. Çekilme bile manevi bir sır taşıyor, isteyerek veya istemeyerek şehri terk ediyorlar.

Maraş tarihinde görülmeyen soğuk bir kış yaşanıyor. Ceyhan nehri buz tutuyor. Hava sıcaklığı - 20, - 25 dereceye kadar düşüyor. Çok şiddetli kar fırtınası altında çekilme gerçekleşiyor. Maraş Ermenilerinden Ghovent Chorbajiyan çekilmeyi anlatırken: "Allah soluklanmamıza bile müsaade etmeyecekti. Açlığımızı unutmak için tuzsuz ekmeksiz de olsa, hiç et ve yiyecek bulamamıştık. Odun bile yoktu. Biraz ısınmak ve ateş yakmak da imkansız olmuştu. Gece yağan kar durumu daha da kötüleştirdi. Yahudilerin güçlü tanrısı açlıklarını yatıştırmak için onlara kudret helvası göndermişti. Bize ise yememiz için bol bol beyaz, saf, iki arşın kalınlığında kar iniyordu. Böylece Türklerden kaçıp kurtulanlar donarak ölsün. Kar da yeterli gelmemişti Doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden esen rüzgarlar da bedenlerimizi biçiyordu.

Bizim için hiçbir yerden yardım umudu kalmamıştı. Tanrı sağırlaşmış bizi duymuyordu. Körleşmiş bizi görmüyordu. Kesinlikle Müslümanların Allah'ı olmuştu.

Ermeni tarihçinin dediklerini manevi yardımları, dedelerimiz, yeşil sarıklılar bu harbe katıldılar diyerek anlatırlardı. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

 

Paylaşın