Buradasınız

Daire Başkanlığımızdan Haberler

PARDUS’A İLK GEÇECEK BÜYÜKŞEHİR: KAHRAMANMARAŞ

Cuma, 16.02.2018
Haber metni: 

Milli İşletim Sistemi olan Pardus’a ilk geçecek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ULAKBİM’in ev sahipliğinde düzenlenen işbirliği protokolü imza töreniyle, TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus İşletim Sistemine geçiş çalışmalarını başlattı.

Pardus ve açık kaynak alt teknolojilerinin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinde kullanımının araştırılması ve ilerleyen süreçte yaygınlaştırmasının yapılabilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM ile 02.02.2018 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı.

İmza töreninde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ile ULAKBİM İdari Müdür Yardımcı Vekili Halil Kahraman katılarak protokolü imzaladılar.

Protokol kapsamında 2018 yılı içinde Pardus ve diğer açık kaynak teknolojilerin belediye bünyesinde testleri gerçekleştirilecek ve dönüşüme uygun olan bilgisayarların Pardus dönüşümleri yapılacak. Ayrıca, kullanıcı ve istemci bilgisayar yönetimleri, sistem güvenliği konularında Pardus ve açık kaynak alt projeleri ile iş birliği gerçekleştirilecek.

BÜYÜKŞEHİR HALKIMIZI PARDUSLA BULUŞTURUYOR

Pazar, 11.11.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulusal İşletim sistemimiz Pardus'a geçiş çalışmaları kapsamında kütüphanelerimiz de halka hizmet veren bilgisayarlara Pardus işletim sistemi kuruyor. 

Bu amaçla ilk olarak Necip Fazıl ve Cemil Meriç Halk kütüphanelerine dönüşüm çalışmaları yapıldı.  Kütüphanelerimizin dönüşümü ile gençlerimiz ve çocuklarımız ulusal işletim sistemimiz Pardus'u kullanma ve deneyim kazanma fırsatı kazanıyor.

Pardus kendisi ile birlikte reklam ve ticari oyunlar kurmadığı için kütüphanelerimizde verimlilikle çalışıyor.

Pardus sisteminin güvenli yapısı sayesinde kütüphanelerimizde çalışan vatandaşlarımız keylogger, adware gibi kötü kullanıcı deneyimlerinden uzak bir çalışma ortamına kavuşuyor.

Dönüşüm çalışmaları Kahramanmaraş merkezdeki 17 kütüphanenin daha dönüşümü ile devam edecek.

BÜYÜKŞEHİR’DEN MİLLİ YAZILIM ATAĞI

Çarşamba, 15.08.2018
Haber metni: 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası yaptığı yerli ve milli üretim çağrısına kulak vererek kolları sıvayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulundurduğu  bilgisayarların Pardus İşletim Sistemi'ne geçiş çalışmalarına başladı.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, TÜBİTAK ULAKBİM’le ilgili protokolü geçtiğimiz Şubat ayında imza altına aldıklarını ifade ederek: “Sayın Cumhurbaşkanımız ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine harekete geçtik. Pardus bizim milli işletim sistemimiz. Yerli ve Türkçe. Pardus bizim için neden önemli? Biz bugün bir bilgisayar başına ortalama bin TL’lik dış sermayeye para veriyorduk. Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde 2 bin bilgisayar olduğunu düşündüğümüzde çok ciddi bir rakamın dışarıya gittiğini görüyoruz. Biz öncelikle bu rakamı dışarıya göndermektense, kendi içimizdeki yatırımlara aktarmak düşüncesiyle yerli ve milli işletim sistemimiz Pardus’a geçiş sürecini başlattık. Böylece hem dışa bağımlı olmaktan kurtulacağız hem de dışarıya aktardığımız lisans parası belediyemiz bütçesinde kalacaktır.

Bu sistemi bildiğiniz gibi Genel Kurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığımız kullanmakta idi. Çok gizli belgeleri kendi iç network ağından dışarıya kesinlikle açılmadan çok güvenli bir şekilde veri aktarımını sağlayabiliyor. Bizde aynı şekilde bu sisteme başladık. Türkiye’de bu sistemi kullanan ilk Büyükşehir Belediyesi biz olduk” diye konuştu.

Başkan Erkoç, yerli ve milli üretimi destekleme adına tarım ve hayvancılık alanlarında da birçok hizmete imza atıklarını ifade ederek çiftçilere yönelik desteklere devam edeceklerini söyledi.

 

BÜYÜKŞEHİR ‘AKILLI ŞEHİR’ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

Perşembe, 05.10.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi her geçen gün ilkleri ve yeni hizmetleri vatandaşların hizmetine sunmaya devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yollarda kurduğu Değişken Mesaj Sistemi ile vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor.

Akıllı Şehir olma yolunda hızla ilerleyen Büyükşehir Belediyesi, halka hizmetin en iyisini sunabilmek adına çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Şehrimizde Trafik yönetimi ve bilgilendirme ekranları olarak kullanılacak VMS'ler (Değişken Mesaj Sistemi) Test yayınına başladı.

Sistem sadece görülen ekranlardan oluşmuyor. Arka planda şehrin önemli noktalarında araç sayımı yapan sensörler var. Bu sensörlerle yoğunluk haritaları çıkarılıyor, trafik analizi yapılıyor.

Ve vatandaşa rahat ve konforlu yol tercihi yapabilmesi için ekranlara yansıtılıyor.

Bunun dışında Otogar, Havalimanı, Hastane gibi önem arzeden noktalara seyahat süreleri teknolojiden faydalanılarak kaç dakikada varılacağı bilgisi ilerleyen zamanlarda verilecek.

Trafik Yönetim Ekranlarında ayrıca Kapalı yollar, Tek yöne dönüşen yollar, Kaza durumları veya Olağanüstü Afet ve Hava durumları dinamik olarak ekranlardan bilgilendirmeler yapılacak.

Bu projelerin temelinde yer alan ve Akıllı şehirlerin altyapısı olan Fiber optik ağı 82 km'ye ulaştı. Bunun meyveleri alınmaya başlandı. Bu konuda çalışmalar hızla devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi şu anda 12 Subat Parkı Önü, Arsan Kavşağı Önü, Fatma Gölcü Cami Yanı ve Diş Hastanesi Kavşağında konuşlandırdığı tüm VMS (DEGİSKEN Mesaj Sistemi) ekranlarında test yayınına başladı.

 

Haber videoları: 

AKILLI ŞEHİR KAHRAMANMARAŞ

Pazar, 18.11.2018
Haber metni: 

Tarihi ve kültürel değerleriyle kadim şehir ünvanını koruyan Kahramanmaraş, Akıllı Şehir olma yolunda da hızla ilerliyor ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi halka hizmetin en iyisini sunabilmek adına çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Kamuya ait kaynakları verimli ve etkin kullanarak geleceğin Kahramanmaraş'ını inşa eden Büyükşehir Belediyesi, bu noktada akıllı sistemlerden yararlanıyor.

Türkiye’de ilk defa Manevi Evlat Butonu uygulamasını devreye alan, milli yazılım PARDUS’u kullanan, fiber optik ağı ile dijital dönüşüm yolunda ilerleyen ve E-Devlet kapısında hizmet veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, ‘Akıllı Şehir Kahramanmaraş’ tanıtım filmi ile vatandaşlarımızı bilgilendiriyor.

Akıllı Şehir olma yolunda hızla ilerleyen Büyükşehir Belediyesi, halka hizmetin en iyisini sunabilmek adına çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Trafik yönetimi ve bilgilendirme ekranları olarak kullanılan VMS'ler (Değişken Mesaj Sistemi)vatandaşlara ve sürücülere bilgiler aktarıyor. Sistem sadece görülen ekranlardan oluşmuyor. Arka planda şehrin önemli noktalarında araç sayımı yapan sensörler var. Bu sensörlerle yoğunluk haritaları çıkarılıyor, trafik analizi yapılıyor.

Ve vatandaşa rahat ve konforlu yol tercihi yapabilmesi için ekranlara yansıtılıyor.

Bunun dışında Otogar, Havalimanı, Hastane gibi önem arzeden noktalara seyahat süreleri teknolojiden faydalanılarak kaç dakikada varılacağı bilgisi sunuluyor.

Trafik Yönetim Ekranlarında ayrıca Kapalı yollar, Tek yöne dönüşen yollar, Kaza durumları veya Olağanüstü Afet ve Hava durumları dinamik olarak ekranlardan bilgilendirmeler yapılacak.

Bu projelerin temelinde yer alan ve Akıllı şehirlerin altyapısı olan Fiber optik ağı 95 km'ye ulaştı. Bunun meyveleri alınmaya başlandı. Bu konuda çalışmalar hızla devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen akıllı şehir uygulamaları sayesinde her şey artık daha hızlı ve insan ve doğa dostu projeler üretiliyor.

Manevi Evlat Butonu, Akıllı Duraklar, Elektronik Ücret Toplama, Yolcu Bilgilendirme Ekranları, Kioks Kart Dolum Makinaları, Otobüsüm Nerede?, Araç içi Ücretsiz İnternet, Akıllı Kavşaklar, Tek Noktadan Trafik Kontrolü, Yayalara Güvenli Geçiş, Trafik Bilgilendirme Sistemleri, Atıksu Arıtma Tesisi, Milli Yazılım PARDUS, İhtiyaç Sahiplerine Akıllı Çözüm, Şehir Kameraları, Mobil Belediye, E Belediye, KASKİ Matik, Solar Direklerle İnternet ve Şarj ve Kent Bilgi Sistemi gibi hizmetlerle vatandaşa hizmetin en iyisini sunmaya gayret eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi akıllı şehir olma yolunda hızla ilerliyor.

Haber videoları: 

BÜYÜKŞEHİR’DEN AKILLI SOLAR DİREK UYGULAMASI

Çarşamba, 18.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara hizmetin en iyisini sunabilmek için çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Elektronik Sistemler Şube Müdürlüğü tarafından Ulucamii ve Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi önüne yerleştirilen Akıllı Solar Direkler vatandaşlara hizmet vermeye başladı. Akıllı Solar Direkler sayesinde vatandaşlar ücretsiz internet bağlantısının yanı sıra aynı anda 6 kişi telefonlarını şarj edebilecek durumda hizmet veriyor. Akıllı Solar direkler aynı zamanda geceleri de aydınlatma direği olarak ta kullanılabiliyor. Elektronik Sistemler Şube Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, Solar Akıllı Direklerin hiçbir elektrik bağlantısı olmadığına dikkat çekilerek: “Solar Akıllı Direklerin hiçbir elektrik bağlantısı veya kablosu yoktur. 2 saatlik gün ışığı ile 1 hafta boyunca aydınlatma ve şarj kapasitesine ulaşabilen bu direklerimiz vatandaşlarımızın ilgisini çekmiştir. Bu uygulama özellikle kent meydanlarımız olmak üzere ilçelerimize de yapılarak halkımızın hizmetine sunulacaktır” denilerek bilgi verildi.  

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi WİFİ

   Akıllı Solar Direklerle Ücretsiz İnternet ve Şarj

  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlarıyla iletişim kanallarının artırılmasını ve belediye hizmetlerinin vatandaşlarının ayağına götürmeyi hedefleyen “Akıllı Belediyecilik Projesi”nin bir parçası olarak, halka açık alanlara (meydanlar, mesire alanları ve parklar gibi) vatandaşların internete güvenli kolay erişimini sağlamak amacıyla “Ücretsiz Kablosuz İnternet Erişimi” çalışmasına başladı ve il genelinde 19 noktaya “Akıllı Solar Direkler” kuruldu.  Bu direkler kendi enerjilerini gün ışığından üreterek vatandaşlarımıza internet aydınlatma ve telefon şarj hizmeti sunmaktadır.

 

1. ULUSLARARASI KAHRAMANMARAŞ TEKNOKENT ROBOT YARIŞMASI

Cumartesi, 28.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen '1. Uluslararası Kahramanmaraş Teknokent Robot Yarışması' başladı.

KSÜ Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen yarışmaya Meksika ve Tunus'tan takımlar da katıldı. 40'ın üzerinde şehirden 100'den fazla takımın 284 robotla katıldığı yarışmanın açılışında konuşan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, üniversitenin 36 bin 500 öğrenci ve bin 300 öğretim görevlisi ile eğitim hayatını sürdürdüğünü ifade etti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç da insanlığın geleceği için yapay zeka devriminin çok önemli olduğunu, bu nedenle şehirde böyle bir yarışmanın düzenlenmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: "Daha güçlü bir geleceğe yürüyebilmemiz için yapay zeka devriminde çok önemli adımlar atmamız gerekir. Tabi bu konuya gençlerimizin ilgisini çekmek için, onları motive etmek için biz de büyükşehir belediyesi olarak her zaman üzerimize düşen gayreti gösterme çabasındayız hamdolsun" diye konuştu.

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan da yaptığı konuşmada bu tür bir yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

YARININ MUCİTLERİ ROBOTLARINI YARIŞTIRDI

Pazartesi, 30.04.2018
Haber metni: 

Çağımız teknoloji çağı artık Robotlar sahneye çıkmaya başladı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’de bir ilk yapılarak Uluslararası Kahramanmaraş Teknokent Robot Yarışması düzenlendi. Tunus ve Meksika’dan katılan takımların yanı sıra Türkiye’nin 40 şehrinden 100’den fazla takım yaptıkları robotları KSÜ Kapalı Spor Salonu pistinde sahneye çıkararak kıyasıya kapıştılar. 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç yeni nesil için yapay zeka devriminin çok önemli olduğunu belirtti. Erkoç, "Daha güçlü bir geleceğe yürüyebilmemiz için yapay zekada önemli adımlar atmamız gerekir. Gençlerimizin ilgisini çekmek, onları motive etmek için büyükşehir belediyesi olarak her zaman üzerimize düşen gayreti göstereceğiz" diye konuştu.

DÜNYA’NIN EN İYİ YARIŞMACILARI DA BURADA

Yarışmaya Meksika'dan katılan ve sumo kategorisinde yarışacak olan Carlos Salvador, "Teknoloji fuarı olan robot yarışmasına büyük ilgi var. Kahramanmaraş’ı güzel bir şehir İnsanlar çok yardımsever ve arkadaş canlısı. Takım olarak Japonya’da düzenlenen organizasyonda dünya ikinciliğimiz var. Burda da dereceye girmekten çok mutluyuz" dedi.

BAZI ROBOTLAR ‘SAHİPLERİNİ’ ÜZDÜ

Yarışmacı öğrenciler, elektronik devreler ve sensörlerle hazırlayıp geliştirdikleri yazılımla otonom hale getirdikleri robotlarla birinci olmak için yarıştı. Bazı yarışmacılar çizgi izleyen kategorisinde başarılı olup sevinirken bazı öğrencilerin yaptığı robotlar ise çizgi dışı kalarak yarışmadan elenip hüzünlendiler.

TOPLAM 40 BİN TL ÖDÜL

Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo ve Mini Sumo dallarında yapılan yarışmaların sonunda;

Çizgi izleyen dalında dereceye girerken Erkan Kaşık 1., Hasan Aydın 2., Hakan Barutçu 3. oldu.

Hızlı çizgi izleyen dalında dereceye giren Hakan Barutçu 1., Hasan Aydın 2. Ve Erkan Kaşık 3. oldu.

Sumo dalında Marmara Üniversitesi'nden Emre Tarhana 1., Bilgi Üniversitesi'nden Alican Gençol 2., Anadolu Üniversitesi'nden Doğukan Özeren ise 3'. oldu.

 Mini sumo dalında Konya Şehir Koleji'nden Ahmet Faruk Atmaca 1., Bulancak Meslek Lisesi'nden Kadir Üstün 2., Şanlıurfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Ömer Faruk Kol da 3. oldu.

Ödül töreninde birincilere 5 bin, ikincilere 3 bin, üçüncülere ise 2 bin lira olmak üzere toplam 40 bin TL ödül dağıtıldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN MOBİL BİLGİLENDİRME HİZMETİ

Cuma, 09.09.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi halk otobüslerine kurduğu kapalı devre yayın yapan LCD monitörlerle, eğitim, bilgilendirme, hatırlatma, ilan ve duyurular için Mobil Ekran Reklamcılık uygulaması hizmeti vermeye başladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşım hizmeti veren halk otobüslerine, kurduğu kapalı devre yayın yapan bilgilendirme amaçlı LCD ekranlardaki dijital reklam uygulamasıyla bilgilendirme amaçlı hatırlatma, ilan ve duyurular ile ekranlarda gösterilen kısa filmlerle vatandaşları bilgilendiriyor.

Halk otobüslerindeki kapalı sistem yayınla monitörlerden verilen bilgiler, otobüsler durduğunda yerini durak bilgilerine bırakıyor.

 Otobüs hareket ettikten sonra Büyükşehir Belediyesi’nin bilgilendirme amaçlı hatırlatma, ilan ve duyuruları tekrar ekrana yansıyarak yolcular bilgilendiriliyor.

 

ARAÇ İÇİ YOLCU BİLGİLENDİRME SİSTEMİ

Perşembe, 28.07.2016
Haber metni: 

Ulaşımda çığır açan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi şimdi de toplu taşıma araçlarında Araç İçi Yolcu Bilgilendirme Sistemini hizmete sundu.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü’nce hizmete sunulan Araç İçi Yolcu Bilgilendirme Sistemi tüm toplu ulaşım araçlarında yolcuları bilgilendirmek amacıyla üzerinde saat, araç hızı, hava durumu, haberler, durak bilgileri, harita tabanlı görsel bilgilendirme, aracın şoför bilgilerinin yer aldığı sistemle bilgi alışverişi yapabilme imkanı sağlıyor.

 Paneller yolcuların rahatlıkla görüp bilgilenebileceği nitelikte olurken, görme engelli vatandaşlara hizmet vermek adına seslendirme de yapılıyor.

Ekranlarda gelinen durağın ismi hem yazılı olarak hem de sesli olarak yolculara aktarılırken, bir sonraki durağın neresi olduğuna dair ekranda çizelge halinde çıkıyor.

AKILLI DURAK SİSTEMİ

Aynı zamanda şehrin belirli noktalarına yerleştirilen Akıllı Durak Sistemi de halka hizmet vermeye devam ediyor.

Akıllı Durak Sistemi, durakta bekleyen yolcuların yaklaşmakta olan araçların hat numarası, güzergâh adı, geliş süresi gibi konularda duraklara tesis edilecek elektronik panolar vasıtasıyla bilgilendirmesini sağlayan sistemdir.

Ücret toplama ve akıllı durak sisteminin devreye alınmasını müteakip, idare tarafından belirlenecek 15 adet otobüs durağında ya da yanında, bulandıkları durakla ilgili ve sorgulanan güzergâha ait bilgi alabilecekleri sistem bütünüdür. Ayrıca yolcular kısa mesajla ya da akıllı cep telefonları için geliştirilmiş uygulamalar aracılığıyla da bu bilgileri alabilecekleredir. Bu mobil uygulamaların yazılımı yüklenici tarafından yapılacaktır.

Yolcu bilgilendirme işlemleri tamamen LCD/LED monitörler tarafından gerçekleştirilecektir. Bu iş yapılırken mevcut durak mobilyaları dikkate alınacak, kurulacak sistem için hazırlanacak örneklerden idarenin uygun göreceği şahit numuneye göre tesis edilecektir.

Otobüs güzergâhlarında bilgilendirme panolarında hat numarası, güzergâh adı, geliş süresi ve kaç durak geride olduğu vb. gösterilmektedir.

Mobil Büyükşehir "Cep" te

Salı, 25.11.2014
Haber metni: 
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un vatandaşlarına söz verdiği “Akıllı Belediyecilik Projesi” nin bir parçası olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi “Mobil Belediyecilik Uygulaması” da hayata geçti. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un vatandaşlarına söz verdiği “Akıllı Belediyecilik Projesi” nin bir parçası olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi “Mobil Belediyecilik Uygulaması” da hayata geçti. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mobil Belediyecilik uygulamasıyla belediye ile ilgili haberlerden toplu ulaşım güzergâh ve duraklarına, online ödeme ve borç sorgulamadan, nöbetçi eczanelerden cenaze ilanlarına kadar çok sayıda yararlı bilgiyi cep telefonlarına taşıyor. Mobil Belediyecilik Uygulaması, IOS ve Android işletim sistemli akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda kullanılıyor. Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraşlıların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve vatandaşlarıyla iletişim kanallarını çoğaltmak için hayata geçirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi. Günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında giren akıllı telefonları kapsayan “Mobil Belediye Uygulaması”, internet üzerinden sunulmaya başlandı. İlimizin Bug’ları: Kahramanmaraşlıların teknolojik yenilikleri kullanarak belediye hizmetlerine rahat ve kolay bir şekilde uzaktan erişebilmelerini sağlamanın, çağın bir gerekliliği olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, mobil belediyeciliğin hizmet kalitesi açısından önemini vurguladı. Başkan Erkoç, mobil uygulamayla projeleri arasında yer alan ve vatandaşların gördükleri ya da karşılaştıkları olumsuzlukları fotoğraflayıp anında büyükşehir belediyesi ile paylaşabilecekleri “İlimizin Bug’ları” projesinin de Kahramanmaraşlıların hizmetine sunulduğunu belirtti. Büyükşehirle anında iletişim: E-sosyal sorumluluk projesi kapsamında geliştirilen uygulama ile vatandaşlar, kent yaşam alanlarındaki kırık bank, taşan rögar, bozulmuş yol ve kaldırım gibi olumsuzlukların fotoğraflarını çekerek elektronik ortamda hem web hem de mobil uygulama içerisindeki “çözüm masası” aracılığıyla sorunları Büyükşehir ile hızlı bir şekilde paylaşıyor.   Mobil Belediyenin Kullanımı: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin kullanıcılarına büyük kolaylık sunan mobil uygulamasına, Android ve ios (apple) marketten “Kahramanmaraş Büyükşehir Mobil Uygulaması ” adıyla erişiliyor. Uygulamaya ulaşabilmek ve indirmek için aşağıdaki linklerin tıklanması yeterli olacaktır. Android için; https://play.google.com/store/apps/details?id=com.poolsoft.kmarasbsbelediyesi iOS için; https://itunes.apple.com/us/app/kahramanmaras-buyuksehir-belediyesi/id941614229?l=tr&;;ls=1&mt=8

TOPLU TAŞIMADA MOBİL UYGULAMA

Pazartesi, 13.03.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada daha kaliteli hizmet verebilmek adına kahramankart mobil uygulamasını hizmete sundu.

Kahramankart Kent içi ulaşım mobil uygulaması Android ve IOS  kullanıcıları için aktif hale getirilmiş bulunmaktadır.

Uygulama ile bulunduğunuz yere yakın tüm duraklar ekranınızda belirecek ve kolayca duraklar hakkında bilgi alınabilecektir. Bu uygulama ile beklediğiniz otobüsün durağa ne kadar süre sonra geleceği ya da otobüsün kaç durak geride olduğu gibi bilgilere rahatlıkla erişebilecektir. Hat güzergahlarını, durak bazlı haritada üzerinde görülebilecek ve otobüsün nerde olduğu anlık olarak izlenebilecektir. Ayrıca seçtiğiniz duraktan geçen hatlar görülebilecek ve vatandaşlarımıza güzergah bilgisi verebilecektir. Konum kullanarak en yakın Kahramankart bayi yükleme noktasını harita üzerinde görülebilecektir.

1- Bulunduğu konuma en yakın durağı bulabilecek ve durak üzerinden hangi hatların geçtiğini görülebilecek.

2-Hatta beklenen otobüsün nerede olduğu harita üzerinden görülebilecek ve anlık olarak takip edilebilecek.

3-  Hatta beklenen otobüsün Durağa ne kadar süre içerisinde geleceği  görülebilecek.

4-En yakın kahramankart bayii ve yükleme noktası harita üzerinden görülebilecek.

5-Otobüslerin hareket saatleri görülebilecek.

6-istek ve şikayetlerinizi iletişim bölümünden ULAŞIM WHATSAP hattına bildirilebilecek.

Kahramankart Kent içi ulaşım mobil uygulaması Android ve IOS  kullanıcıları için aktif hale getirilmiş bulunmaktadır. İndirme Linkleri

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ekent.maras.akillikent

IOS: https://appsto.re/tr/a4XD9.i

 

 

 

 

Paylaşın