Buradasınız

Daire Başkanlığımızdan Haberler

BÜYÜKŞEHİR’DEN TARIMA SULAMA DESTEĞİ

Perşembe, 17.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi çiftçilerimize yönelik yürüttüğü desteklerine devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nce çiftçilerimize destek amaçlı sulama boruları teslim edildi.

Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü kanalıyla temin edilen sulama boruları Pazarcık İlçesi Büyüknacar, Türkoğlu İlçesi Yeşilyurt ve Dulkadiroğlu İlçesi Kozludere Mahallelerine teslim edildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi vatandaş işbirliği içerisinde 10 ilçemize ait 48 mahallemizde tarımsal sulama projesi gerçekleştirilmektedir.

Bu çerçevede 10 ilçemize ait 48 mahallemizde 55 bin 546 metre sulama borusu verilmektedir. Bu projeden 1.744 aile faydalanacak olup neticesinde çoğunluğu meyve bahçesi olmak üzere 22 bin 610 dekar alan rahat sulama imkanına kavuşacaktır.

BÜYÜKŞEHİR’DEN MİLLİ TARIMA DESTEK

Salı, 15.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Tarım Projesi toplantısında yaptığı konuşmanın ardından harekete geçerek Milli Tarıma destek kararı aldı.

Kahramanmaraş Valiliği Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile kompost gübre üretimi için çalışmalara başlama kararı alındı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Şube Müdürü Mehmet Pişkin ve Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürü Ufuk Habib Gözler ile bir toplantı yapılarak yol haritası belirlendi.

Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda alınan karar gereği İstanbul’a gidilerek bu konu hakkında fizibilite çalışmaları yapılmasına karar verildi.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Tarım Projesi Toplantısında yaptığı konuşmanın ardından Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatih Mehmet Erkoç'un talimatıyla Milli Tarıma destek olmak amacıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda Prof. Dr. Kadir Saltalı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Şube Müdürü Mehmet Pişkin ve Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürü Ufuk Habib Gözler'den oluşan bir komisyonun kurulması ve Türkiye'deki mevcut kompost tesislerinin incelenmesi kararlarını aldık.

İlk önce önümüzdeki Perşembe günü İstanbul’a giderek gerekli fizibilite çalışmalarına başlayacağız. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nde toplanan çöplerden faydalanarak kompost gübre üretimi için ilgili firma ile önceden görüşüp gerekli makinelerin alınması için sipariş verilmişti. Ayrıca Kahramanmaraş’ta bulunan zengin gidya ve torf gibi bitki beslemede büyük önem arz eden zenginliklerimizin bu kapsamda değerlendirilmesini sağlayacağız. Burada esas amacımız insanımızın sağlığı ve gelecek nesillerden ödünç aldığımız toprağımızın sağlığını korumak olacaktır” diye konuştu.

Başkanlık - Müdürlük: 

BÜYÜKŞEHİR’DEN TERMAL SİSLEME İLE İLAÇLAMA

Perşembe, 10.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, termal sisleme yöntemi ile ilaçlama çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi sivrisinek ve karasineklere karşı ilaçlama çalışmalarına kararlı olarak devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü’nce planlı bir şekilde kademe kademe ilaçlama çalışması yapan ilaçlama ekipleri termal sisleme makinalarıyla il genelinde yağmur drenaj ve kanalizasyon hatlarına, rögar kapaklarına ve larva üreme alanlarında kışlak mücadelesi yapılarak sivirisinek ve karasinek üremesi engellenmiş olmaktadır..

Termal Sisleme makinalarıyla yapılmakta olan ilaçlama çalışmaları ilimiz genelinde sivrisinek ve karasinek üreme alanlarında devam etmektedir.

BÜYÜKŞEHİR’DEN HASTANEDE STERİLİZASYON EĞİTİMİ

Perşembe, 10.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde tıbbi atık ve sterilizasyon konularında bilgilendirme semineri düzenlendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü’nde tıbbi atık sterilizasyon tesisi çalışanları tarafından Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde insan ve çevre sağlığına zarar veren tüm kirleticileri en aza indirgemek amacıyla sağlık kurum ve kuruluşlarında üretilen atıkların doğru, düzenli ve bilinçli bir şekilde ayrıştırılması, toplanması, taşınması ve geçici depolanması konusunda farkındalık eğitimi verildi.

Tıbbi atık yönetimi, kontrolü ve denetim mekanizmaları konusu ile başlayan eğitimde tıbbi atıklar, enfekte atıklar ve patolojik atıklar ele alınmış, bu atıkların hem sağlık kuruluşları bünyesinde hem de Kahramanmaraş genelinde yönetimi ve kaynağında ayrı toplama, taşıma ve bertaraf çalışmaları ilgili detaylı bilgiler verildi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE GEÇİT YOK

Pazartesi, 07.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ilimiz genelinde görüntü kirliliği ile mücadelesine devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü Tekerek Yolu üzerinde bulunan görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak temizlik çalışmalarını tamamladı.

İl genelinde özellikle yol kenarlarında bulunan ve görüntü kirliliği oluşturan alanlarda temizlik çalışmalarını titizlikle yürüten Büyükşehir Belediyesi çevre ve görüntü kirliliğine asla müsaade etmiyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturduğu mobil ekiplerle çevre ve görüntü kirliliği oluşturan alanlarda temizlik çalışmalarını titizlikle yürütüyor.

KAHRAMANMARAŞ’IN ÇÖPÜ 25 BİN KONUTU AYDINLATACAK

Çarşamba, 02.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kürtül mevkiindeki Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde depolanan çöplerden 25 bin konutun elektrik enerjisini karşılayabilecek güçte 4.8 megawat/saat elektrik üretecek.

Kültür çöplüğünde biriken metan gazından elektrik üretmek amacıyla elektrik santrali kurulan Katı Atık Depolama Alanı’na günlük ortalama 550-600 ton arası çöp taşınıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin uygulayacağı proje ile Kahramanmaraş’ın günlük 400 tona yakın çöpü Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde elektriğe dönüştürülerek kenti aydınlatacak. Proje bittiğinde çöpten üretilen metan gazından toplam 4.8 megawat/saat elektrik enerjisi üretilecek. Bu elektrik de ulusal elektrik şebekesine satılarak hem Büyükşehir bütçesine hem de Kahramanmaraş’ın enerji üretimine katkı sağlanacak.

I.ETAP TAMAMLANDI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç; “Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığımızda, çöpü en ince ayrıntısına kadar değerlendiren, aynı zamanda atmosfer ve çevreyi koruyan projeler uygulanıyor. Arkadaşlarımız, çöpün miktarını, niteliğini ve diğer tüm koşulları dikkate alarak yeni projeler geliştiriyorlar. Metan gazından elektrik üretimini yapacağımız tesis 3 aşamada inşa edilecek.  Tesisimizin ilk etabı olan metan gazından enerji üretimi Ekim ayı sonunda tamamlandı. 2017 Haziran ayında bitirilmesi planlanan entegre tesis ile bu alanda Türkiye’nin önde gelen tesislerinden birini Kahramanmaraş’ımıza kazandırmış olacağız” dedi

METAN GAZI YOK EDİLİYOR

2017 yılı Haziran ayında tamamlanması planlanan projenin, küresel ölçekte çevreye en büyük katkısı ise atmosfere karışarak sera gazı etkisiyle iklim değişikliğine neden olan gazlardan metan gazının, elektrik enerjisi üretiminde kullanılarak yok edilmesi olacak.

Paylaşın