2018

SÜTÇÜ İMAM TORUNLARINDAN MEHMETÇİĞE ANLAMLI DESTEK

Cuma, 02.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arsında imzalanan Değerler Eğitimi Projesi kapsamında Sütçü İmam Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürlüğü

Öğrenci Temsilciliği tarafından "Ordu Millet El Ele Mehmetçiğimize Moral İkramı" kampanyasıyla temin edilen ve Afrin'deki askerlerimize verilmek üzere hazırlanan 2500 paket Kuru Üzüm, 02.03.2018 tarihinde Büyükşehir Belediyesinden temin edilen araç ile Kilis Öncüpınar sınır kapısına gönderilmiştir.

Okul Bahçesinde yapılan etkinlikte iki amaç hedeflenmiştir. Öğrencilere milli bilinç eğitimi verilmesi ve diğer taraftan Mehmetçiğimize moral desteği sağlanması amaçlanmıştır.

Yapılan etkinlikte okul öğrencileri oluşturdukları kareografi çalışması ile Afrin’deki Mehmetçiğe selam gönderdiler. Daha sonra, öğrenciler tarafından tekbirler eşliğinde komanda marşı okundu. 100 metrelik Türk Bayrağını okul dışında cadde boyunca taşıyan öğrencilere halkımız büyük bir ilgi gösterdi.

Yarbay Fevzi Uyar ve Büyükşehir Daire Başkanı Hasan Balbaba'nın katıldığı program öğrencilerin topluca İstiklal Marşını Cadde üzerinde okumaları ile son bulmuştur.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ULUSLARARASI BİR SEMPOZYUM DAHA

Cuma, 09.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi uluslararası bir sempozyuma daha imza atarak Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılını masaya yatırıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Atatürk Araştırma Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilecek olan ‘I.Dünya Savaşı Sonu: Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları Uluslararası Sempozyumu’ 24-26 Ekim 2018 günü yapılması planlanmaktadır.

Konu ile ilgili olarak Başbakanlık Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu’nda bir toplantı gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı’nın da katıldığı ilk düzenleme kurulu toplantısında sempozyumun konu başlıkları ve katılma şartlarına ilişkin esaslar ele alındı.

Sempozyumun konu başlıkları ve katılma şartlarının detayları aşağıdaki linkte verilmiştir:

http://www.atam.gov.tr/duyurular/i-dunya-savasinin-sonu-mutarekeler-ve-baris-antlasmalari-uluslararasi-sempozyumu

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖDÜLLÜ DENEME SINAVI

Perşembe, 08.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 12. Sınıf öğrencileri ve mezunlara yönelik “Temel Yeterlilik Deneme Sınavı” il genelinde yapıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıldan beri sürdürülen deneme sınavında okullarında dereceye girenlere ödül olarak Çanakkale Gezisine götürülüyor.

Toplam 16 bin öğrencinin katıldığı sınav il genelinde 144 okulda yapıldı.

Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi’nde Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, sınıfları gezerek öğrencilere başarılar dilediler.

144 OKULDA 16 BİN ÖĞRENCİ

Burada bir açıklama yapan Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesiyle birlikte 4 yıldan beri proje yürütüyoruz. Bu projenin adı da Başarıyı Okulla Yakala projesi. Bugün dördüncü sınavımızı 144 okulumuzda, yaklaşık 14 bin 800 lise son sınıf öğrencisi, Bin 200 civarında da mezun öğrencimizin katılımıyla bir sınav gerçekleştiriyoruz Ben öncelikli olarak sınavımıza giren öğrencilerimize başarılar diliyorum. Bu yükseköğretim sınavı yeni bir formata girdi. Bizde bu formata uygun olarak bu çalışmayı yaptık ve bitirdik. Ben Büyükşehir Belediyemizin bugüne kadar yapmış olduğu katkılar ve bundan sonra ki yapacağı katkılar için çok teşekkür ediyorum. Bu sınavı biz çok kısa bir zamanda açıklayacağız ve bundan sonraki süreçte de sınav süresine kadar hazırlık yapmalarını, kendilerini test etmelerini fırsat verecek bir süreç sağlayacağız. Bunun sonunda bu öğrencilerimizi uçakla her ilçeden ve her ilden öğrenciyi Çanakkale'ye göndereceğiz. Bu projeyle birlikte bir kariyer günlerini, okullarımızda okur-yazar buluşma süreçlerini diğer etkinlikleri de yapıyoruz. Ben tekrar katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

4 YILDAN BU YANA YAPIYORUZ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Cevdet Kabakçı ise şunları kaydetti: “Öğrencilerimize bu sınavda başarılar diliyoruz.4 Yıldan bu yana Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz ortaklaşa bu sınavı gerçekleştiriyoruz.100 bine yakın öğrencimiz bu sınavlara girdiler. Bu sene ise 16 bin öğrencimiz katılıyor. Bunlardan dereceye giren, birincilik alan öğrencilerimiz Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Büyükşehir Belediyemizin organizesiyle Çanakkale’ye götürülecek. Orada çağın en büyük savaşına tanıklık edecekler. Millî duyguların gelişmesi noktasında da bu öğrencilerimiz oraları gezip görecekler. Buna her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Biz Milli Eğitim Müdürlüğümüzle projeler gerçekleştiriyoruz. Bugün Anadolu’da açılmış olan kitap fuarlarının en verimlisi Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi. Biz tabi buna çok seviniyoruz.

70 BİN ÖĞRENCİYİ TAŞIDIK

Bu sene taşıma yoluyla 70 bin’i aşkın öğrencimizi bir ortak proje yapmak süratiyle Elbistan, Nurhak, Ekinözü’nden buralara kadar taşıdık. Bu çocuklarımız burada güzide bir kitap fuarı gördüler. Buradan binlerce kitap edinerek okumalarını sağlamış olduk. Yine bizim 25 ‘i aşkın kütüphanemiz var. Buda Türkiye’nin hiçbir yerinde bu tür kütüphane çalışması yok. Öğrencilerimiz Milli eğitimizle yapmış olduğumuz ortak çalışmalarla hem kültür merkezlerimizi kullanıyorlar hem de kütüphanelerimizi kullanıyorlar. Muhakkak ki çocuklarımızı eğitmemiz, öğretmemiz gerekiyor. Aydınlık yarınlara ulaşabilmemiz için, gençlerimizi en son teknolojiyle en iyi çalışma teknikleriyle buluşturmamamız lazım. Burada Milli Eğitim Müdürüne ve ekibine de çok teşekkür ediyorum. Her zaman bize çok yardımcı oluyorlar. Zaten bu tür büyük etkinlikler yardımlaşarak olacaktır. Bu vesileyle öğrencilerimize tekrardan başarılar diliyorum”

ÇANAKKALE ZAFERİ ANMA PROGRAMI

Pazartesi, 19.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş’ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümü nedeniyle Dulkadiroğlu Şeyhadil Mezarlığı’nda bulunan şehitlikte bir tören yapıldı.

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Albay Adnan Köşker, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yunus Karaman’ın şehitlik anıtına çelenk sunmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Şehitler için saygı atışının da yapıldığı törende Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ile kent protokolü, şehit yakınları, askeri ve mülki erkan ile törene katılanlar şehit mezarlarını ziyaret edip karanfil bıraktı. Kur’an-ı Kerim’in de okunduğu tören, Millî Mücadele şehitlerinin bulunduğu şehitlik anıtı önünde devam etti, burada da anıta karanfiller bırakıldı Kur’an-ı Kerim okundu ve dualarla sona erdi.

Şehitlikte düzenlenen programın ardından Kahramanmaraş protokolü Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’ne geçtiler.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılı programı saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Peşinden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl dönümü mesajı okundu.

Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi Müdürü Hayri Gel’in açılış konuşmasını yaptığı programda “Çanakkale Zaferi ve Şehitleri” konulu sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

Piyade Yüzbaşı Yavuz Kılıçarslan’ın günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmanın ardından Konuşmalardan sonra Erdem Bayazıt Anadolu Lisesi edebiyat öğretmenleri yönetiminde öğrencilerce hazırlanan “Çanakkale Zaferi Oratoryosu” sahnelendi.

BAŞKAN ERKOÇ: “ÇANAKKALE ZAFERİ TARİHE SIĞMAYACAK KADAR BÜYÜKTÜR”

Cumartesi, 17.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.      

Başkan Erkoç mesajında şunları kaydetti: “18 Mart 1915, Avrupa’nın güçlü ve kibirli ordusuna karşı Türk’ün imanı, samimiyeti, istiklal aşkı ve tevazuuyla kazandığı muhteşem zaferin tarihidir. Çanakkale Zaferi, tarih sayfalarına yazılan en kutlu destanlardandır.  Dünyaya ’Çanakkale geçilmez’ dedirten bu büyük zafer, vatan şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi ‘tarihe sığmayacak kadar’ büyük ve anlamlıdır.

Çanakkale, Türkiye’nin her ilinden her hanesinden en az bir kişinin savaşıp şehit düştüğü diyardır. Çanakkale cephesinde başlayan silah arkadaşlığı, kabir yoldaşlığına dönüşmüştür. Ve bu yoldaşlık yüz yıl sonra bugün bile ülkemizin birliğine ve beraberliğine güç vermektedir. Aziz Türk Milleti tıpkı 103 yıl önce olduğu gibi bugünde tüm farklılıklarını bir tarafa bırakarak hain terör örgütlerini ve ihanet çetelerini bozguna uğratarak birlik ve beraberlik içinde istikbal mücadelesini sürdürmektedir.

Bu hissiyat ile insanüstü bir güçle Çanakkale'de destan yazan, vatanseverliğin ve milletine bağlılığın derin örneklerini sunan tüm şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.”

 

FOTOĞRAFLARIN DİLİNDEN KUDÜS-FİLİSTİN KONFERANSI

Cumartesi, 17.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Fotoğrafların Dilinden Kudüs-Filistin Konferansı ve Fotoğraf Sergisi gerçekleştirdi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, Kudüs ve Filistin’de kendisinin çektiği fotoğrafları bir sunum eşliğinde anlattı.

Kudüs ve Filistin’de bulunan ve üç semavi dinde de kutsal olan yerleşim yerleri ve camilerin yer aldığı fotoğraflarla orada yaşananları dile getirdi.

Konferansın sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, verdiği konferanstan dolayı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı’ya bir buket çiçek takdim ederek teşekkür etti.
Daha sonra davetliler, fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdiler.

ÇANAKKALE SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ KAHRAMANMARAŞ’TA…

Çarşamba, 14.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi içerisinde Çanakkale Savaş Malzemeleri bulunan özel müzeye ev sahipliği yapacak.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi Haftası münasebetiyle 18 Mart 1915 tarihinde gerçekleşmiş olan Çanakkale Savaşı’nda kullanılan savaş malzemeleri özel müzesi sergilenecek.

Çanakkale Savaşında kullanılan savaş malzemelerinin sergileneceği “Çanakkale Savaş Malzemeleri Özel Müzesi 17-26 Mart 2018 tarihleri arasında 09.00-18.00 saatleri içerisinde Kültürpark’ta sergilenecek.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ŞEHİT VE GAZİLERİ ANMA KONSERİ

Çarşamba, 14.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 18 Mart Çanakkale Zaferi münasebetiyle bir anma konseri düzenlenecek.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Musiki Derneği işbirliği ile “Şehit ve Gazilerimizi Anma Konseri”  Şef Bahaeddin Bilginer yönetiminde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

‘Minnet ve Şükranlarımızla’ sloganı ile düzenlenecek Şehit ve Gazileri Anma Konseri; 18 Mart 2018 Pazar günü saat 20.00 da Necip Fazıl Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ŞEHİTLERİ ANMA KONSERİ

Pazartesi, 19.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Musiki Derneği işbirliği ile düzenlenen ‘Minnet ve Şükranlarımızla Şehit ve Gazilerimizi Anma Konseri’ gerçekleştirildi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Kahramanmaraş Musiki Derneği tarafından icra edilen programa katılanlar ellerindeki bayraklarla koro tarafından söylenen musikilere eşlik ettiler.

Kahramanmaraş Musiki Derneği Korosu ve Sanatçılarının seslendirdiği; Gafil Ne Bilir Neşveyi Pür Şevki Vegayı, Vur Pençe-İ Ali’deki Şemşir Aşkına, Kerkük’ten Yola Çıkak, Segah Salat-İ Ümmiye, Olmaz ilaç Sine-i  Sâd Pareme, Çırpınırdı Karadeniz, Çanakkale İçinde Vurdular Beni, Havada Bulut Yok, Mızıka Çalındı Düğün mü Sandın, Yanık Ömer, Bülbülüm Altın Kafeste, Eğilmez Başın Gibi, Buna Er Meydanı Derler, Estergon Kalası gibi birbirinden güzel eserlerin seslendirildiği konserde duygu dolu anlar yaşandı.

Programın sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Yunus Karaman’a günün anısına bir plaket ve bir buket çiçek takdim etti.

Genel Sekreter Züver Çetinkaya  ve Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, verdikleri muhteşem musiki konserinden dolayı Şef Bahaeddin Bilginer’e bir buket çiçek ve plaket takdim ederek teşekkür ettiler.

 

GASTRONOMİ ZİRVESİNDE KAHRAMANMARAŞ STANDINA YOĞUN İLGİ

Cuma, 23.03.2018
Haber metni: 

Bu yıl 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında Ankara’da ATO Congresium’da gerçekleştirilecek olan 3. Uluslararası Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesinde Kahramanmaraş standına ilgi yoğun oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile açılan standa ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un açılışını yaptığı 3. Uluslararası Turizm Fuarında açılan Kahramanmaraş Standı’nda yöresel ürünlerin yanı sıra Kahramanmaraş Mutfağı’nın damak lezzeti ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Fuara ilişkin bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı: “ Kahramanmaraş İpekyolu üzerindeki lezzet duraklarından biridir.  Kahramanmaraş Türkiye’nin en özel gastronomi mutfağına sahiptir.

Maraş mutfağı, Hititlerden başlayarak Asurlular, Makedonlardan, Romalılardan, Bizanslılardan Selçuklular, Dulkadiroğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet olmak üzere tüm bu kadim kültürü bünyesinde toplar. Tarhanamız mesela Yavuz Sultan Selim, Mısır çölünü geçerken çölde bozulmayacak bir yemek ister ve Maraşlılar bu tarhanayı yapar. Bu yemeklerin çoğunun tarihi bir geçmişi vardır.

Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak 3. Uluslararası Turizm Fuarında stand açarak Kahramanmaraş Mutfağı’nı tanıtmak istedik. Gördüğümüz ilgi ve alakadan oldukça memnunuz” diye konuştu.

GASTRONOMİ ZİRVESİ’NDE KAHRAMANMARAŞ TANITILDI

Perşembe, 29.03.2018
Haber metni: 

Ankara’da ATO Congresium’da 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen 3. Turizm Fuarı ve Gastronomi Zirvesi’ne katılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Sıddık Sezal, Maraş Mutfağını anlattı.

Gastronomi Zirvesi’nde Kahramanmaraş Mutfağını tanıtan Meclis Üyesi Sezal, Kahramanmaraş’ın  birçok medeniyete evsahipliği yapmasından dolayı çok geniş bir mutfak kültürüne sahip olduğunu söyledi.

Meclis Üyesi Sezal yaptığı konuşmada: “Kıymetli misafirler sizlere Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bahsettiği üzere “altı çeltik üstü kekik kokulu memleket” kahraman şehir Kahramanmaraş’ın selamını iletiyorum.

Hititilerde Markasi, Romalılar da Germenicia, Bizans da Marasion ismini alan, Osmanlı İmparatorluğu’ndan önce Dulkadiroğlu Beyliği’ne başkentlik yapan, kadim medeniyetimizin önemli şehirlerinden Kahramanmaraş, kaleleri, höyükleri, mağaraları, dünyanın en zengin su kaynakları, yaylaları ve doğal güzellikleri ile açık hava müzesi konumunda çok önemli, tarihi bir şehirdir.

Kahramanmaraş; Tüm ilahi dinlerde önemli bir yer tutan Eshabı Kehf’le inanç turizmi, 600 endemik olmak üzere 3 bine yakın bitki çeşidi, Başkonuş, Yavşan, Uludaz gibi yaylalarıyla yayla turizmi, Şifalı içme suları ve kaplıcaları ile termal ve sağlık turizmi, Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl hizmete sunduğumuz Yedikuyular Kayak merkezi ile kış turizmi, Germenicia Antik Kenti, kaleleri ve tarihi yapıları ve askeri destek almadan kendi kendini kurtaran şehir olarak sahip olduğu İstiklal Madalyası ve Kahramanlık payesiyle tarih turizmi, Altın işlemeciliği, sim sırma, bakırcılık gibi tarihi el sanatları ile Necip Fazıl’dan Âşık Mahzuni’ye yazarlar ve şairler şehri olması hasebiyle Kültür Turizmi gibi Ortadoğu’dan Avrupa ve Uzakdoğu’ya kadar birçok turistin ilgisini çekebilecek geniş ve köklü bir alternatif turizm zenginliğine sahiptir.

Tüm bu zenginliklerin yanı sıra bugün bu zirvenin ana başlığı olan gastronomi alanında da şehre özgü meşhur dondurması, biberi, tarhanası başta olmak üzere zengin mutfak kültürü ile Kahramanmaraş Gastronomi turizminde de önemli bir yer tutmaktadır” diye konuştu.

ULUSLARARASI SATRANÇ TURNUVASI 3 NİSAN’DA BAŞLIYOR

Perşembe, 29.03.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası 5 Nisan Madalya Günü Satranç Turnuvası’nın bu yıl 9.’su düzenlenecek.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 9. Uluslararası Satranç Turnuvası 3-8 Nisan 2017 tarihleri arasında Osman Sayın Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek. Turnuvanın açılışı 3 Nisan 2017 Salı Günü saat 18.00’de yapılacak.

8 Nisan 2017 tarihine kadar devam edecek 9. Uluslararası Satranç Turnuvası sonunda dereceye girenlere ödülleri takdim edilecek.

ULUSLARARASI 9. SATRANÇ TURNUVASI BAŞLADI

Çarşamba, 04.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası 5 Nisan Madalya Günü Satranç Turnuvası 3 Nisan 2018 Salı günü saat 18.00’de başladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 9. Uluslararası Satranç Turnuvası 3-8 Nisan 2018 tarihleri arasında Osman Sayın Spor Salonu'nda gerçekleştiriliyor.

Azerbaycan, Suriye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Türkmenistan başta olmak üzere ülkemizin çeşitli illerinden 640 sporcunun mücadele edeceği turnuva 8 Nisan 2018 tarihinde sonuçlanacak.

Osman Sayın Spor Salonu’nda gerçekleştirilen açılış saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye ilk gelen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, Kahramanmaraş’ta satranç sporunun gelişmesinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük katkıları bulunduğunu ifade ederek, başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası verilişinin 93. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen 9. Uluslararası Satranç Turnuvası’nın geleneksel hale geldiğini ve her geçen yıl daha fazla ilgi gördüğünü ifade ederek, gerek yurt dışından gerekse yurt içinden gelen tüm sporculara başarılar diledi.

Açılış konuşmalarında son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un başka bir programdan dolayı buraya katılamadığını ve selamlarını ilettiğini ifade ederek başladığı konuşmasında: “Kahramanmaraş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verilişi anısına düzenlediğimiz 9. Uluslararası Satranç Turnuvası’na 5 farklı ülke ve ülkemiz genelinden 40 şehirden olmak üzere bu yıl 640 sporcu katılıyor. Turnuvaya katılan tüm sporcularımıza öncelikle şehrimize hoş geldiniz diyor, başarılar diliyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından bir grup çocuk Genel Sekreter Züver Çetinkaya’ya Büyükşehir Belediyesi’nin satranç sporuna verdiği önem ve destekten dolayı bir buket çiçek vererek teşekkür ettiler.

Genel Sekreter Çetinkaya ve diğer protokol mensupları ilk hamleyi yaparak turnuvayı başlattılar.

8 Nisan 2018 Pazar gününe kadar sürecek turnuva 5 dalda gerçekleştiriliyor.

Turnuva A dalında 1800 elo üstü toplam ödül 27.200 TL, B dalında 1800 elo altı toplam ödül 8.200 TL, C dalında 11-12-13-14 yaş toplam ödülü 5.500 TL, D dalında 9-10 yaş toplam ödül 5.500 TL ve E dalında 7-8 yaş toplam ödül 5.500 TL olmak üzere 51.900 TL para ödülü verilecek.

BÜYÜKŞEHİR’DEN OLUMLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK KONFERANSI

Salı, 03.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ‘Aile İçi İletişim ve Olumlu Çocuklar Yetiştirmek konulu bir konferans düzenledi.

15 Temmuz Anadolu İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Alişan Kapaklıkaya katıldı.

Program İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt’un açılış konuşmaları ile başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Akkurt yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim alanına gösterdiği yakın ilgi, alaka ve desteklerden dolayı oldukça memnun olduklarını ifade ederek, büyükşehir belediyesinin hem  fiziki yatırımlar ile hem de sosyal ve kültürel anlamda bu tür programlara eğitime verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayşe Taşkıran, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Kurt ve Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen ile okul müdürleri ve öğretmenlerin katıldığı konferansta Öğretim Üyesi Alişan Kapaklıkaya Aile İçi İletişim ve Olumlu Çocuk Yetiştirme konulu konferansında bilgiler aile içi iletişim üzerine konuşarak çocukların yetiştirilmesi konularını irdeledi.

'HESTOUREX FUARI'NA KAHRAMANMARAŞ DAMGASI

Cumartesi, 07.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ülkemizde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ve Antalya Fuar Merkezi ev sahipliğinde düzenlenen Hestourex ‘Dünya Sağlık Spor Turizmi Kongresi ve Fuarı’nda stand açtı.

Kahramanmaraş’ın tanıtımına yönelik Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan standta; Aliya İzzet Begovic Parkı,  15 Temmuz Millet Bahçesi, Menzelet Mesire Alanı, Yeşilgöz Mesire Alan,  Suk-i Maraş Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Semerciler Çarşısı, Taşhan,  Mazman Çarşısı,  Demirciler Çarşısı, Taşmescit,  Ulucami, Karamanlı Kavşağı, Abdulhamidhan Kavsağı,  Azgıt Kalesi,Meryemçil Kalesi, Ak Kalesi, Başkonuş Yaylası,  Yavşan Yaylası, Yedigüzel Adam Edebiyat Müzesi, Yedikuyular Kayak Merkezi, Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi, Taşköprü, Germenicia Antik Kenti,Malik Bin Ejder Türbesi gibi Kahramanmaraş’ın tarihi ve turistik mekanları sanal gerçeklikle hazırlanmış görüntüleri, sanal gerçeklik gözlükleri ile ziyaretçilere sunuldu.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen fuarın açılışına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, AK Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Bakanı Davut Çetin, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda davetli katılırken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi standı önünde gerçekleştirilen dondurma şovu da bir hayli ilgi gördü.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi standını ziyaret eden ziyaretçiler sanal gözlüklerle Kahramanmaraş’ın tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini izlerken hayran kaldıklarını ifade eden ziyaretçiler izlerken sanki oradaymış gibi bir izlenime kapıldıklarını belirttiler.

8 Nisan 2018 tarihine kadar açık kalacak 'Hestourex Fuarı'na 165 ülkeden 5 binin üzerinde alım heyeti bekleniyor. Fuarda 50 bin ikili iş görüşmesi ile 20 milyar TL'lik ticaret hacmi hedefleniyor.

BAŞKAN ERKOÇ: “KAHRAMANMARAŞ’I DÜNYA’YA TANITACAĞIZ”

Cuma, 06.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği temsilcilerini Kahramanmaraş’ta ağırladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ın Türkiye’nin saklı kentlerinden birisi olduğunu söyledi.

CENNET ÜLKEMİZİN SAKLI KÖŞESİ

Başkan Erkoç, Kahramanmaraş’ın deniz seviyesinden 150 ila 3 bin metre yüksekliğinde bir yerleşime sahip olduğunu ifade ederek, iklim bakımından da önemli bir merkez olduğunu söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Kahramanmaraş ülkemizin saklı kentlerinden bir tanesi. Doğal güzellikleri, bitki örtüsü, iklimi, tarihi ve kültürel eserleriyle herkesin görmesi gereken bir yerdir. Adeta Cennet ülkemizin saklı bir köşesidir Kahramanmaraş. Bu güzelliklerimizi sizlerle beraber tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya tanıtacağız.

Kahramanmaraş’ımız deniz seviyesinden 150 metre yükseklikten başlar, 3 bin metreye kadar çıkan bir coğrafyaya sahiptir. İklimlerin geçiş bölgesi olup, Doğu Akdeniz şehriyiz. Bitki örtüsü bakımından çok güçlü bir bitki örtümüz var. Doğu Karadeniz bitki örtüsünü burada görebiliriz. Sedir ormanları köknar ormanları gibi muhteşem alanlarımız var. Şehrimizi batı bölgesinde Andırın, Göksun Kahramanmaraş arasında muhteşem bir bitki örtüsü var. o bölgede insanları helikopterle gezdirseniz Doğu Karadeniz bölgesine geldiklerini sanırlar. Nehirler, akarsular çok mükemmel ve Türkiye’de GAP’tan sonra en çok su kaynağı olan bölge Kahramanmaraş’ımız. Büyük barajlarla adeta deniz görüntüsü olmakta, Keban Barajı’ndan sonraki en büyük barajlarda bizim bölgemizdeki barajlar.

Fındık bahçelerimiz var, fıstık bahçelerimiz var insanlar gördüklerinde hayret ediyorlar. Aynı zamanda çok çeşitli meyve bahçelerinin yanı sıra narenciye bahçelerini de Kahramanmaraş’ta görmeniz mümkündür.

Bitkisi örtüsünün zenginliği, verimli ovaları ile gastronomi alanında da Kahramanmaraş çok güçlü” diye konuşarak Kahramanmaraş’ın kadim medeniyetlere ev sahipliği yaptığından dolayı çok zengin bir mutfak kültürü olduğunu söyledi.

RESTORASYONLARIMIZ DEVAM EDİYOR

İl genelinde restorasyon çalışmaları yaptıklarına işaret eden Başkan Erkoç sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehrimizin tarihi yerlerini restore ediyoruz. Çarşıları, demirciler çarşısını, mahallelerdeki konakları İstanbul’daki Sultan Ahmet gibi, Ankara’daki Hacı Bayram Veli gibi buralarda da büyük bir restorasyon devam ediyor. Yılsonu itibariyle büyük bir kısmı tamamlanmış olacak. Çok eski tarihi eserler var. Camiler başta olmak üzere. Büyük oranlarda restorasyonları tamamlandı. Yavuz Sultan Selimin Annesi adına yapılan bir cami var ve anneannesinin olduğu bir mezarlık var. Bunun gibi birçok Kahramanmaraş’ta inanç turizmiyle sahada mezarları var.

ASHAB-I KEHF KAHRAMANMARAŞ’TA

Malik Bin Ejder Hazretleri başta olmak üzere. Ashab-ı Kehf var Afşin bölgemizde. Bilimsel olarak da Ashab-ı Kehf ispatlanmış çünkü Ashab-ı Kehf olduğu bölgemizde isimler o mübareğin isimleri binlerce yıldan bu yana yaşatılmakta. Çocuklarına o isimleri vurarak o mübarekler yaşatılmış ve şehrin altında o döneme ait tarihi eserler var. O medeniyetin orda yaşadığı bilimsel olarak ispatlanmış. Kahramanmaraş bu yönüyle de çok önemli. Hem bizim medeniyetimiz hem de dünyanın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olması sebebiyle Roma dönemine ait tarihi eserler var. Mozaikler var ve mozaikleri yerinde sergiliyoruz. Bu geç Roma dönemini erken Roma dönemine ait bir bölge. Şuan burada kazı çalışmaları devam etmekte. Bir kısım ortaya çıktı bir kısmı İlerdeki günlerde turizmin hizmetine açılacak.1500 dönüm alan. Yerin altında aslında bir şehir var. Bunu da ortaya çıkarıyoruz. Bu da çok ilgi çeleceği inancındayız.”

MÜZELER KURUYORUZ

Turizmin önemli ayaklarından birisinin de müzeler olduğuna dikkat çeken Başkan Erkoç: “Bizde gittiğimiz yelerde en önce dikkatimizi çeken müzeler en önemli dikkatimizi çeken olaylar.  

Müzeler konusunda Kahramanmaraş istiklal mücadelemizin Cumhuriyetimizin kuruluşunda çok öncü bir şehir. Bundan yüzyıl önce İşgalci ülkeler Gaziantep ve Şanlıurfa’yı 12 Şubat 1920’de büyük bir savaşla Fransız ordusunu Kahramanmaraş büyük bir yenilgiye uğrattı. Dünyanın en güçlü ordularından bir tanesi burada bozguna uğrar ve Gaziantep ve Şanlıurfa da kurtulur. Bu istiklal mücadelemizin meşalesini ateşleyen bir savaş. Cumhuriyetimizin ilk destanı Kahramanmaraş’ta yazılmıştır. Osmanlının son destanı Cumhuriyetin ilk destanı o zaman Kuvayı Milliye büyük bir şef gelmiş ve 23 Nisan 1920’de hemen akabinde Türkiye Büyük Millet Meclisi toplanarak milli mücadele kararı almış. Maraş zaferinden dolayı. Tabi bu çok önemli. Bizim bugünkü ruhumuzun temelinde 12 Şubat 1920’de Kahramanmaraş’taki ruh, Çanakkale’de ki ruh bu çok önemli ve bunları anlatan panorama müzesi yaptık ve şimdi dondurma müzesi yapacağız. Belçika da, Brüksel’de görmüşsünüzdür çikolata müzesi var ve 10 binler ziyaret etmekte. Burada dondurmanın ana vatanı. Yılsonuna kadar müzeyi bizde bitireceğiz. Yeni bir müze ve bazı mozaiklerimiz var. Bunlar merkezimizde değil ama dışarıdan gelen mozaiklerle onlarla ilgilide mozaik müzesi oluşturacağız. Müzeler çok önemli. Daha ötesi Kahramanmaraş Osmanlıdan bu yana edebiyat, sanatla ilgilenen insanları yetiştiren bir bölge. Üstatların memleketi. Sümbülzade Vehbi Efendi var en önemli şairlerden bir tanesi. Üstad Necip Fazıl başta olmak üzere Erdem Beyazıt, Aşık Mahsuni Şerif ve Abdurrahim Karakoç hepsi Kahramanmaraşlıdır.

Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Kahramanmaraş Kurtuluş Panorama Müzesi’ni açtık. Kurtuluşu anlatan çok güzel bir Panorama müzesi yaptık. Dondurma Müzesi yapacağız ve dondurmanın işleme ve gelişim sürecini anlatacağız.

Bunun yanı sıra Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi yapıyoruz. Türkiye’nin en büyük edebiyat müzesi olacak. Tarihi bir mekanda restorasyon kısmını bitirdik, şimdi de müze kısmının düzenlemesine başladık. 4-5 aya kalmaz onun düzenlemesini de bitiririz. Şimdi bir de Etnoğrafya Müzesi planlıyoruz. Mozaik Müzesi hem kapalı hem de açık olacak şekilde Kültür Bakanlığı açık ören alanı olarak Namık Kemal bölgesinde yapmakta. Bu müzelerimizin yapılması ile müze sayımız artacak ve gelecek turistler için de gezilecek bir yol haritası olacak” dedi.

KAYAK MERKEZİ YAPTIK

Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları projelerle kent ekonomisine katkı sağlamaya gayret ettiklerini ifade eden Başkan Erkoç: “Bizde gecemizi gündüzümüze katarak Kahramanmaraş’ımıza hizmet etme gayreti içerisindeyiz. Kahramanmaraş’ımızı en yaşanabilir en güzel hale getirme gayretindeyiz hamdolsun.

Bir kayak merkezi yaptık. Bu yıl 700 bin kişi ziyaret etti. Özellikle Çukurova, Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa’dan misafirlerimiz geldi, bölgenin ilgi kaynağı haline geldi. Türkiye'de de en çok kar olan merkezlerden bir tanesiydi burası. Kış sporları konusunda da çok iddialıyız. Şimdi özel otellerden yoğun talep gelmekte.Yani burada hem kış turizmine yönelik, hem de yayla turizmine yönelik dağ oteli olacak. Şimdi çok serin şehir merkeziyle 20 derece fark oluyor. O bölgenin arkasında üzüm bağları var. Envayi çeşit üzüm çok lezzetli ve organik hepside. Armut, elma, ceviz bahçeleri var. Yani biz şöyle düşünüyoruz; özellikle gelen misafirlerimizin o mevsimlerde gidip orada üzüm toplamalarını istiyoruz. Burası çok bereketli bir bölge bunu da ön plana çıkartalım.

Sonuç itibariyle Kahramanmaraş gezilmeye görülmeye layık bir yer. Getirdiğiniz insanlar Kahramanmaraş'tan çok mutlu ayrılacak. Fiyatlar ucuz. Geçenler açıklandı Türkiye'nin en ucuz bölgesi Kahramanmaraş'ımız.

Şehrimizin turizmden yeterince pay alabilmesi adına, esnaflarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla gece gündüz demeden çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

Programın sonunda Türkiye Seyahat Acentaları Birliği adına Ankara Bölgesel Yürütme Başkanı Cevat Engin Şahin, misafirperverliğinden dolayı Başkan Erkoç’a plaket takdim ederek teşekkür etti ve iki gün boyunca Kahramanmaraş’ı gezeceklerini ifade etti.

BAŞKAN ERKOÇ: “5 NİSAN SIRADAN BİR GÜN DEĞİLDİR”

Perşembe, 05.04.2018
Haber metni: 

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kahramanmaraş’a Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verilişinin 93. Yıldönümü törenlerle kutlandı.

Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen törenler çelenklerin sunumu ile başladı. Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tankçı Albay Adnan Köşker, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Atatürk Anıtına çelenkleri sundular.

Çelenk sunumunun ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası’nı Şanlı Bayrağımıza takmasının ardından saygı duruşu gerçekleştirilerek İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Aşık Yener’in Kahramanmaraş’ım bin selam sana dizeleri ile seslendi.

Başkan Erkoç, Maraşlıların işgale boyun eğmediğine dikkat çekerek yaptığı konuşmasında: “Başarıya ulaşmış her işgalin iki mimarı vardır. Biri işgalcilerin gücü, diğeri de işgale uğrayanların boyun eğmeleridir.

Ama bazıları boyun eğmezler, karamsarlığa kapılmazlar. Herkesin felaketler ırmağına teslim olduğu bir anda, birden bire oldukları yerde diklenir tersine kulaç atmaya başlarlar.

Tarihin akışına karşı kulaç atan bu kahramanlardan biriside Şair Ali Eren’in; “Memleket topraklarında düşmanı görünce, isyan akar damarlarında kan yerine” mısrasında anlatmaya çalıştığı Kahramanmaraşlılardır. 

Sezai Karakoç’un; ‘Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır /Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır / Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır’ dizelerinde anlatılan göklerden gelen kararı hayata geçirmek için özgürlük savaşını başlatarak kendi yerel direniş güçleriyle topraklarını işgalden kurtardılar. Anadolu’nun içerisinde bulunduğu geceyi onaran mimarlar olarak adlarını tarihe yazdırdılar. 21 Ocak 1921 tarihinde başlayarak 22 gün ve 22 gece devam eden bu özgürlük mücadelesi Türk Kurtuluş savaşının da ilk kıvılcımını teşkil eder.

Bu anlamda Kahramanmaraşlılar işgale karşı direniş yangınının ilk ateşini yakarak tüm yurtta direnme gücünü ve zafere olan inancı artırarak Anadolu’nun da kaderini değiştirmişlerdir” dedi.

İstiklal Madalyasının normal şartlarda şahıslara verildiğine dikkat çeken Başkan Erkoç: “Madalyaların en önemlisi bizzat cephede çarpışarak üstün başarı gösteren

asker, sivil ve şehit düşenlerin ailelerine verilmekte olan KIRMIZI ŞERİTLİ İSTİKLAL MADALYASI’dır. İşte dünya tarihinde ilk defa bu madalyaya sahip olan şehir ise MARAŞ’tır.

Maraş kurtuluş mücadelesine baktığınızda: Düzenli birlikler olmadan, bizzat halkın kararlı bir tavırla döneminin en güçlü ordularından birine karşı koymasını,

Şehri terk etmeden teşkilatlanarak 22 gün 22 gece cephede savaşmasını,

Şehir içinde meydana gelen çarpışmalarda savaşı kazanmak için kendi evlerini bile tereddüt etmeden yaktıklarını görürsünüz.

Dünya tarihinde, kurtuluş savaşını askeri destek olmadan halkın kendi imkânlarıyla kazandığı başka bir örneğe rastlayamazsınız.

Kıymetli Kahramanmaraşlılar, İşte bu sebepledir ki; 5 Nisan madalya günü, günlerden bir gün değildir. 5 Nisan, kurtuluş mücadelesinin bir şehirden bir ülkeye yayıldığı gün, 5 Nisan, bir halkın bir millete umut olduğu gün, 5 Nisan Maraş halkının gösterdiği eşsiz kahramanlığın Büyük Millet Meclisinde tescillendiği gündür. 5 Nisan, hepimizin onur ve gurur günüdür.

93 yıl önce bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kahramanmaraşlılara vermiş olduğu İstiklal Madalyası Türkiye’nin bağrında gururla parlamaktadır.

Bize düşen o günleri asla unutmamaktır. Bizi biz yapan, bu milleti büyük yapan, bu ülkeyi güçlü kılan şey kahramanlarımızın kurtuluş savaşındaki fedakârlıklarıdır. Bu toprakların nasıl kazanıldığını, özgürlük ve bağımsızlığımızın hangi şartlarda korunduğunu biran dahi aklımızdan çıkarmamalıyız.

93 yıl önce dünyada başka hiçbir şehre nasip olmayan Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyasını alan bu şehir, bugün ise geçmişten aldığı güçle İstiklal mücadelemize yakışır bir istikbal mücadelesi vermektedir.

Bizde canları pahasına bize bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştıracağız inşallah” diye konuştu.

Başkan Erkoç sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün de aynı ruhu aynı cesareti kahraman ordumuz Suriye sınırımızda göstermekte… Bugün de Mehmetçiklerimiz Afrin’de, El Bab’da, Kuzey Irak’ta, ülkemizin geçit vermez dağlarında nice kahramanlık hikâyeleri yazmakta. Bu cennet vatana düşman eli değmesin, şanlı bayrağımız inmesin diye… Allahın izniyle de öyle olacak.

Sözlerimin sonunda bu vatan için canını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşehrilerimin bu onur ve gurur gününü kutluyorum. Allah, şehrimizin, ülkemizin, milletimizin özgürlük sevincini daim etsin.”

Başkan Erkoç’un günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasının ardından Kahramanmaraş Ortaokulu öğrencisi  Özlem İlkhan’ın ‘Maraşlım’ şiirini okumasının ardından tören sona erdi.

BAŞKAN ERKOÇ: “MARAŞ HALKI DESTAN YAZAN BİR HALKTIR”

Çarşamba, 04.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 5 Nisan Madalya Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Erkoç mesajında; “Maraş halkı, ülkemiz işgal altındayken milli mücadele ateşini yakan, toprağını ve bayrağını savunmak için muhteşem bir direniş destanı yazan unutulmaz bir halktır. Yıllar önce Sütçü İmam, Aslan Bey, Rıdvan Hoca, Senem Ayşe gibi kahramanların başlattığı o büyük direniş destanı Türk milletinin kurtuluşunun da ilham kaynağı olmuştur.

Tam 22 gün ve gece bu şehrin sokaklarında, bu ülkenin kahraman evlatları canlarını vererek direnmişlerdir. Bu kahramanlara inançları ve vatan sevgisi yardım etmiştir. Topraklarımıza düşen şehit kanı sadece bu şehirde değil, bütün ülkede özgürlük ateşini yakmıştır. O nedenle bu şehrin, milletimizin tarih yolculuğunda çok özel bir yeri vardır.  Maraş’ın kahramanlığının bir daha asla unutulmamasını sağlayacak Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyasını yüce meclisimiz 5 Nisan 1925 yılında şahıslara değil şehre vermiştir.

Bizi biz yapan, bu milleti büyük yapan, bu ülkeyi güçlü kılan şey kahraman ecdadımızın kurtuluş savaşındaki duruşları ve fedakârlıklarıdır. Bu toprakların nasıl kazanıldığını, özgürlük ve bağımsızlığımızın hangi şartlarda korunduğunu asla unutmamalıyız. Biz de canları pahasına bize bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştıracağız inşallah.

Bu duygu ve düşüncelerle, ilimize "İstiklal Madalyası" verilişinin 93.yıldönümünü kutluyor, kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇOCUKLARA ÖZEL 23 NİSAN

Cuma, 20.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocuklara yönelik bir eğlence programı hazırladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Namar Lunapark işbirliği ile gerçekleştirilecek program kapsamında çocuklar,  ücretsiz olarak lunaparkta 23 Nisan bayramını kutlayacak.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin “Bayram Sizinle Güzel” sloganıyla çocuklar için hazırladığı etkinlik kapsamında 23 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 12.00-18.00 arasında başta lunapark olmak üzere Maskot Bando Konseri, Madagaskar Sirki, Palyaçolar, maskotlar ve yüz boyama etkinlikleri gibi çeşitli programlarla çocuklar ücretsiz olarak eğlenecek.

Program Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri yanındaki lunaparkta gerçekleştirilecek.

KAHRMANMARAŞLI GENÇLER KÖLE ADASINI GEZDİ

Cumartesi, 07.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraşlı gençler, Senegal'in başkenti Dakar yakınındaki Köle Adası'nı (Goree) ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Şubat ayında AK Parti Kahramanmaraş İl Kongresi'nde; ‘‘Senegal’deki Goree Adası’nın dili olsa ah bu sömürge dönemini bir anlatsa. Şimdi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı bu gençlerimizi alacak, Senegal’e Goree Adası’na götürecek ve o Goree Adası’ndaki nasıl bir insanlık dışı Pazar kurulduğu, insan hayatının ne kadar ucuzlatıldığını orada bizzat görme imkanını bulacaklar ve ancak bu şekilde bu milletin ne kadar adil, ne kadar yüce, ne kadar güçlü bir millet olduğunu anlama imkanını buluruz. Tamam mı Başkan?’’ sözlerinin ardından

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, gençlerden oluşan kafileyi, her köşesinde köle ticaretinin izlerini taşıyan adaya gönderdi.

Uzun süre Fransız sömürgesinde kalan adayı ziyaret eden gençler, 28 köle evinden biri olan ve müzeye dönüştürülen binayı gezdi.

Müze yetkililerinden adanın sömürge tarihi hakkında bilgi alan gençler, ada sakinlerinin Türkiye'den restorasyonunu talep ettikleri tek camileri Goree Camisi'ne de ziyarette bulundu.

"Gore Camisi, adada İslamiyet'in temsil noktası konumunda"

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin gezi organizasyonu sorumlusu Harun Dedeoğlu, yaptığı açıklamada, ziyaretin çok verimli geçtiğini ve belli periyotlarla başka grupları da adaya getirmeyi planladıklarını söyledi.

Dedeoğlu, adadaki tek caminin önem arz ettiğine dikkati çekerek, "Gore Camisi, adada İslamiyet'in temsil noktası konumunda. Ada halkının caminin restorasyonu konusundaki istekleri için elimizden geleni yapacağız inşallah" diye konuştu.

"Batı'nın gerçek yüzünü gördük"

Kafiledeki gençlerden Ali Çam da adada gördüklerinin kendisini çok etkilediğini ve üzdüğünü söyledi. Çam, "Bize medeniyet dersi vermeye çalışan Batı'nın gerçek yüzünü bu topraklarda en iyi şekilde gördük. Goore Adası'nda bulunan 28 köle evinden sadece 1 tanesi müzeye çevrilmiş. İnsanlığın unutulduğu, her yerde medeniyeti savunan sömürgeci anlayış devletlerinin insanlığa yaptığı en büyük ayıp Goore Adası'nda saklı.
Afrika'nın belirli bölgelerinden toplanan kölelerin bu adaya getirilerek köle evlerinde her türlü işkenceye maruz kaldığını,  tava, tencere veya bir at karşılığı on insan satıldığını bizzat dinledik. İnsanlığın öldüğü, utanç duygusunun olmadığı, merhametin uğramadığı bu ada Sömürgeci devlet anlayışının sahip olduğu tüm ülkelerin ayıbı, suçudur" ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Matematik Bölümü son sınıf öğrencisi Cuma Ali Kıyık da Senegallilerin çok sıcakkanlı olduklarını ve kendilerini çok güzel karşıladıklarını dile getirdi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN BİR SEMPOZYUM DAHA

Salı, 24.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi uluslar arası bir sempozyuma daha imza atıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile düzenlenecek Uluslararası İslam ve Model İnsan Sempozyumu 26-27 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 26 Nisan 2018 Perşembe günü saat 09.00’da başlayacak sempozyumun açılış oturumunun ardından aynı gün Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 6 ayrı salonda gerçekleştirilecek ve 27 Nisan 2018 Cuma günü akşam saat 16.00’da son oturum olacak.

İki gün sürecek sempozyumun programı şu şekilde:

9.00 -10.00 Açılış Töreni

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, Kur'ân-I Kerim

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Cevdet KABAKCI - Düzenleme Kurulu Adına

Prof. Dr. M. Akif ÖZDOĞAN  - Düzenleme Kurulu Adına

Prof. Dr. Niyazi CAN –Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü

Fatih Mehmet ERKOÇ - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Vahdettin ÖZKAN - Kahramanmaraş Valisi

Tasavvuf Musiki Dinletisi

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi/ BÜYÜK SALON

AÇILIŞ OTURUMU (10.00 – 12.00)

Prof. Dr. Zekeriya PAK (Başkan)

Prof. Dr. Mehmet ÖZKARCI

TÜRK-İSLÂM SANATINDA MODEL İNSAN: MİMAR SİNAN

Prof. Dr. Fikret KARAMAN

MODERN VE MODEL TOPLUM ÜZERİNE BİR İNCELEME

Prof. Dr. Ejder OKUMUŞ

İSLÂM’DA MODEL İNSANDA GÜZEL AHLÂKIN TOPLUM İÇİN HAYATÎLİĞİ

Prof. Dr. Hüsnü Ezber BODUR

HZ. PEYGAMBER (S.A.V.)'İN ÖRNEKLİĞİNDE İSLAMİ SOSYAL ÖĞRETİNİN GÜNÜMÜZDEKİ UYGULANABİLİRLİĞİ ÜZERİNE

Prof. Dr. Kadir ÖZKÖSE

TASAVVUFTA İNSAN-I KAMİL MODELLEMESİ

Doç. Dr. Mustafa SARIBIYIK

BİR MODEL YÖNETİCİ OLARAK ÖMER B. ABDÜLAZİZ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 1 NOLU SALON

1.OTURUM(14.00 – 15.30)

Prof. Dr. Abdullah SOYSAL (Başkan)

ENTELEKTÜEL LİDERLİĞİ İLE MODEL İNSAN: ALİYA İZZETBEGOVİÇ

Dr. Öğr. Üyesi. Esra ATMACA

İSLÂM BİLİM TARİHİ ARAŞTIRMALARI İÇİN MODEL İNSAN: FUAT SEZGİN

Dr. Öğr. Üyesi. Abdulhalim OFLAZ

MEHMET AKİF ERSOY'UN İSLAM GENÇLİĞİNE MODEL OLARAK SUNDUĞU NESL-İ ÂSIM'IN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa GENÇ

AHLÂK-HUKUK BÜTÜNLÜĞÜ İLE SAHABEDE MODEL İNSANLIK

Öğr. Gör. Begül ÖZKOCA

TÜRK-İSLÂM SANATINDA MODEL İNSAN AKADEMİSYEN HATTAT ÂDEM SAKAL

Öğr. Gör. Nazik AĞYAR LEBLEBİCİ

TÜRK-İSLÂM SANATINDA MODEL İNSAN AKADEMİSYEN HATTAT ADEM SAKAL

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 2 NOLU SALON

1.OTURUM(14.00 – 15.30)

Prof. Dr. A. Faruk SİNANOĞLU  (Başkan)

MODEL İNSAN OLMA AÇISINDAN HZ. MUHAMMED

Doç. Dr. Kadir DEMİRCİ

MODEL ALMANIN HAYRI İLE TAKLİT ETMENİN ŞERRİ ARASINDA HZ. PEYGAMBER

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa KÖSE

BİR MODEL OLARAK SELEF VE DEĞİŞİMİN İNKÂRI

Dr. Öğr. Üyesi Necati DEMİR

İNSANIN KENDİNE YABANCILAŞMASI ve MODEL İNSAN

Öğr. Gör. Mehmet GÜNAYDIN

GÜNÜMÜZ “MÜSLÜMAN” KİMLİĞİNİN AÇMAZI: ATALAR DİNİNE TAPMANIN BEDELİ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 3 NOLU SALON

1.OTURUM(14.00 – 15.30)

Prof. Dr. M. Hanefi PALABIYIK (Başkan)

İSLAM DÜŞÜNCESİ “BİR YAŞAM MODELİ” SUNABİLİR Mİ?

Dr. Öğr. Üyesi Feyza Betül KÖSE

BİR AİLE REİSİ MODELİ OLARAK HZ. PEYGAMBER

Arş. Gör. Şükran ADIGÜZEL

SAVAŞ AHLAKI MODELİ OLARAK HZ. PEYGAMBER

Arş. Gör. Emine PEKÖZ

MODEL KADIN OLARAK RESULULLAH'IN EŞLERİ (İSRAFTAN KAÇINMA, KANAAT VE SADAKA ÖZELİNDE)Diğer

Hatice AKPINAR

İSLÂM ÖNCESİ DÖNEMİ KADIN ŞÂİRİ HÂNSÂ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 4 NOLU SALON

1.OTURUM(14.00 – 15.30)

Prof. Dr. Mustafa BAKTIR(Başkan)

KUR'AN'DA 'MODEL ŞAHSİYET' OLARAK TANITILAN HZ. İBRAHİM (AS)'IN VASIFLARI

Doç. Dr. Osman KARA

KUR'AN'DA BİR BABA MODELİ: HZ. LOKMAN

Dr. Öğr. Üyesi Fatih TOK

İNANANLAR İÇİN MODEL BİR DAVETÇİ: HZ. NUH

Dr. Öğr. Üyesi Murat KAYA

KUR’ÂN-I KERİM’DE BİR GENÇLİK MODELİ OLARAK HZ. YAHYA

 26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 5 NOLU SALON

1.OTURUM(14.00 – 15.00)

Doç. Dr. Hammet ARSLAN(Başkan)

YESEVİ HİKMETLERİNDE MODEL İNSANIN TEMEL NİTELİĞİ: NEFSANÎ ARZULARLA SAVAŞ

Dr. Öğr. Üyesi Sadi GEDİK

DİVAN ŞAİRLERİNİN GÖZÜNDE DİNİ TİPLER

Dr. Öğr. Üyesi Lütfi ALICI

HALÎLÎ -İ MAR’AŞÎ DÎVÂNI’NDA MODEL İNSAN OLARAK DERVİŞ TİPİ

Dr. Öğr. Üyesi Orhan OĞUZ

İMAM ŞAFİ DİVANINDA İDEAL İNSANIN ÖZELLİKLERİ

Dr. Öğr. Üyesi Serkut Mustafa DABBAGH***

İMAM ŞAFİ DİVANINDA İDEAL İNSANIN ÖZELLİKLERİ

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet YENİKALE

DİVAN ŞAİRLERİNİN GÖZÜNDE DİNİ TİPLER

Arş. Gör. Gülcan ALICI

HALÎLÎ -İ MAR’AŞÎ DÎVÂNI’NDA MODEL İNSAN OLARAK DERVİŞ TİPİ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 6 NOLU SALON

1.OTURUM(14.00 – 15.30)

Doç. Dr. Saffet KARTOPU(Başkan)

İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN “İSLAM’DA MODEL İNSAN” KAVRAMINA YÖNELİK METAFORİK ALGILARI

İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN “İSLAM’DA MODEL İNSAN” KAVRAMINA YÖNELİK METAFORİK ALGILARI

Arş. Gör. İrfan KARA

İLAHİYAT FAKÜLTESİ MEZUNLARININ ROL MODELLİK HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ

Arş. Gör. Sezai KORKMAZ

İLAHİYAT FAKÜLTESİ MEZUNLARININ ROL MODELLİK HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ

Dr. Öğr. Üyesi Fatih ÖZTAŞ

Arş. Gör. Abdullah ŞAHİN

İLAHİYAT FAKÜLTESİ MEZUNLARININ ROL MODELLİK HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 1 NOLU SALON

2.OTURUM(15.30 – 17.00)

Doç. Dr. Hamza KARAOĞLAN (Başkan)

Dr. Öğr. Üyesi Hasan TANRIVERDİ***

MEŞŞÂÎ FELSEFE GELENEĞİNDE NEFİS NAZARİYESİ BAĞLAMINDA MODEL INSAN

Dr. Öğr. Üyesi Sait KAR

MEŞŞÂÎ FELSEFE GELENEĞİNDE NEFİS NAZARİYESİ BAĞLAMINDA MODEL INSAN

Dr. Öğr. Üyesi Erol ÇETİN

NURETTİN TOPÇU’DA MODEL İNSANIN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Dr. Öğr. Üyesi Cenan KUVANCI

AHLÂKÎ BİR ARKETİP: SADÂKAT EHLİ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 2 NOLU SALON

2.OTURUM(15.30 – 17.00)

Prof. Dr. Yusuf Ziya KESKİN(Başkan

HAYVAN HAKLARI BAĞLAMINDA MODEL İNSAN OLARAK HZ. PEYGAMBER

Dr. Öğr. Üyesi Ömer SABUNCU

ASKERÎ KİŞİLİK MODELİ OLARAK HZ. PEYGAMBER (S.A.S.)

Dr. Öğr. Üyesi Alpaslan ALKIŞ

İSLÂM TİCARİ MUAMELELERDE MODEL İNSAN

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yusuf YAGIR

MODEL İNSAN OLMA YÖNÜYLE BAZI MEŞHUR MÜFESSİRLER

Dr. Öğr. Üyesi Hacer ŞAHİNALP

AKÂİDİN MODELLEDİĞİ SORUMLULUĞUNU YÜKLENEN ÖZGÜR KİŞİLİK

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 3 NOLU SALON

2.OTURUM(15.30 – 17.00)

Prof. Dr. İbrahim KUTLUAY(Başkan)

İSNÂAŞERİYYE İMÂMİYYESİ’NE GÖRE ÇOĞU SAHÂBÎ NİÇİN MODEL İNSAN OLAMAZ? (ŞİÎ KAYNAKLARDAKİ İLGİLİ RİVAYETLERİN TARİH FELSEFESİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ)

Doç. Dr. Recep TUZCU

İSLAM MEDENİYETİ İNŞASINDA MODEL İNSAN VE SÜNNET

Doç. Dr. Mehmet DİNÇOĞLU

HADİSLERDE “MÜMİN/MÜSLÜMAN İNSAN” İFADESİYLE TANIMLANAN MODEL İNSAN

Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan KÖYCÜ

SAHÂBENİN MODEL DAVRANIŞLARININ (İ’TİDÂL) OLUŞUMUNDA HZ. PEYGAMBERİN (S.A.S.) ROLÜ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 4 NOLU SALON

2.OTURUM(15.30 – 17.00)

Doç. Dr. Recep ARDOĞAN (Başkan)

Dr. Öğr. Üyesi MahmoudNAFESA

YUNAN FELSEFESİ VE İSLAM FİKRİNE GÖRE İDEAL DEVLET

Dr. Öğr. Üyesi Mohyee Aldeen HUBOOSH THE BEHAVİOURAL PRİNCİPLES FOR THE PERFECT HUMAN İN THE PROPHETİC GUİDANCE

Öğr. Gör. Ahmet Derviş

MÜEZZİN İSLAM EDEBİ METİNLERİNDE MODEL İNSAN -EDEBİYATCİ ER-RAFÎÎ ÖRNEĞİ-

Öğr. Gör. Muhammed Saeed ALMAJD

HÜCCETÜL İSLAM İMAM GAZALİ'YE GÖRE MODEL İLİM ADAMI VE DAVETÇİ

Arş. Gör. Metin TEKİN

HÜCCETÜL İSLAM İMAM GAZALİ'YE GÖRE MODEL İLİM ADAMI VE DAVETÇİ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 5 NOLU SALON

2.OTURUM(15.30 – 17.00)

Dr. Öğr. Üyesi Fatih TİYEK (Başkan)

KUR’AN’IN GÖNDERİLİŞ AMACININ BİREYSEL BOYUTTAKİ İZDÜŞÜMÜ: MODEL İNSAN

Dr. Öğr. Üyesi İbrahim AŞLAMACI

İSLAM’IN EĞİTİM ANLAYIŞINDA YETİŞTİRİLMEK İSTENEN İNSAN PROFİLİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

Öğr. Gör. Yusuf Kenan ATILGAN

KUR'AN'DA ANLATILAN KÖTÜ KİŞİLİKLER ÜZERİNDEN MODEL İNSAN PROFİLİ

Dr. Öğr. Üyesi Abdülcevad HARDAN

ADALET VE İHSAN DEĞERLERİNİN IŞIĞINDA ÖRNEK İNSANLARIN BİRLİKTE YAŞAMASI

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 6 NOLU SALON

2.OTURUM(15.30 – 17.00)

Prof. Dr. Kaplan ÜSTÜNER (Başkan)

NECATİ BEY DİVANINDA İNSAN

Prof. Dr. Selami ŞİMŞEK

İBN ARABÎ NAZARINDA BİR MODEL İNSAN ZUNNÛN-I MISRÎ

Doç. Dr. Mahmut ÖZTÜRK

SAFAHAT’TA İDEAL BİR YÖNETİCİ MODELİ OLARAK HZ. ÖMER

Arş. Gör. FURKAN USTAKURT***

İBN ARABÎ NAZARINDA BİR MODEL İNSAN ZUNNÛN-I MISRÎ

Arş. Gör. Ahmet VURAL

İBN ARABÎ NAZARINDA BİR MODEL İNSAN ZUNNÛN-I MISRÎ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 1 NOLU SALON

3.OTURUM(17.00 – 18.30)

Prof. Dr. Mehmet Münir ATALAR*** (Başkan)

İNSAN-I KÂMİL (AHMED ER-RIFÂİ, YÛNUS, H.BAYRAM-I VELÎ VE KAHRAMANMARAŞLI ŞÂİREMİZE GÖRE)

Doç. Dr. İzzet SARGIN

İNSAN-İ KÂMİL OLMAK “HAYATIN HAKKINI VERMEK”

Dr. Öğr. Üyesi Esma SAYIN

İNSAN-I KÂMİL OLMA SÜRECİNDE RABITANIN TASAVVUFÎ ETKİLERİ

Dr. Öğr. Üyesi İbrahim BAZ

İNSANIN ROL MODEL İHTİYACI VE TASVVUFTA MÜRŞİDİ KÂMİLİN FONKSİYONU

Dr. Öğr. Üyesi Zeki KESKİN

KAMİL İNSANIN YANLIŞLAR KARŞISINDA ÖFKELENMESİ; HZ. MUSA (A.S.) ÖRNEĞİ

Şair-Halk Ozanı Nurgül KAYNAR

YÜCE İNSAN-I KÂMİL (AHMED ER-RIFÂİ, YÛNUS, H.BAYRAM-I VELÎ VE KAHRAMANMARAŞLI ŞÂİREMİZE GÖRE)

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 2 NOLU SALON

3.OTURUM(17.00 – 18.30)

Prof. Dr. Nuri KAHVECİ (Başkan)

FIKIHTAKİ YASAKLAYICI NORMLARIN İNSANIN MANEVİ GELİŞİM SÜRECİNE KATKILARI

Dr. Öğr. Üyesi Alimcan BUĞDA

MODEL İNSAN OLUŞUMUNDA İSLAM HUKUK USULÜ (USULÜ FIKIH) İLMİNİN ROLÜ

Öğr. Gör. Ahmet KARATUT

MODEL İNSAN VE İNSAN HAKLARI ALANINDAKİ TEZAHÜRÜ Diğer

Ali Zülfikar YİĞİT

FIKIHTAKİ NAFİLE VE TENZİHEN MEKRUH OLGUSUNUN MODEL İNSAN OLUŞUMUNA KATKISI

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 3 NOLU SALON

3.OTURUM(17.00 – 18.30)

Doç. Dr. Faruk ÇİFTÇİ (Başkan)

MODEL BİR GRAMERCİ OLARAK ABDULLAH B. İSHAK EL-HADRAMÎ VE NAHİV İLMİNE DAİR GÖRÜŞLERİ

Prof. Dr. M. Akif ÖZDOĞAN

KURÂN'IN İ'CAZINDA NAZIM VE SARFE TEORİ MODELLERİ

Doç. Dr. Yakup POYRAZ

KLASİK EDEBİYAT METİNLERİNDE MODEL İNSAN VE MEDENİYET İNŞASI

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Fetih YANARDAĞ

KLASİK EDEBİYAT METİNLERİNDE MODEL İNSAN VE MEDENİYET İNŞASI

Öğr. Gör. İbrahim AYDIN

MODEL BİR GRAMERCİ OLARAK ABDULLAH B. İSHAK EL-HADRAMÎ VE NAHİV İLMİNE DAİR GÖRÜŞLERİ

Öğr. Gör. Şehmus ÜNVERDİ

MODEL BİR GRAMERCİ OLARAK ABDULLAH B. İSHAK EL-HADRAMÎ VE NAHİV İLMİNE DAİR GÖRÜŞLERİ

Arş. Gör. Harun ÖZEL

ZEMAHŞERİ'NİN MAKAMAT İSİMLİ ESERİNDE MODEL İNSAN

Arş. Gör. Murat YİĞİT

ZEMAHŞERİ'NİN MAKAMAT İSİMLİ ESERİNDE MODEL İNSAN

DİBDavut POLAT

HZ. PEYGAMBERİN DİL VE BELÂGAT AÇISINDAN MODEL OLUŞU

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 4 NOLU SALON

3.OTURUM(17.00 – 18.30)

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa ÇOBAN (Başkan)

MODEL BİR EĞİTİM KURUMU OLARAK AHÎLİK

Dr. Öğr. Üyesi Yahya TURAN***

KİŞİLİK GELİŞİMİNDE MODEL İNSAN VE ÜSTLENDİĞİ ROLLER

Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Bahri GÜNDOĞDU

KİŞİLİK GELİŞİMİNDE MODEL İNSAN VE ÜSTLENDİĞİ ROLLER

Dr. Öğr. Üyesi Aysun ÇELİK

NÂBÎ’NİN HAYRÎ’SİNDEN MEHMET ÂKİF’İN ÂSIM’INA: İDEAL OĞUL, İDEAL NESİL DİB

Celal SÜRGEÇ

HZ.PEYGAMBERİN EĞİTİM METODU

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 5 NOLU SALON

3.OTURUM(17.00 – 18.30)

Doç. Dr. Rasim AKPINAR (Başkan)

SİYASETNAMELERDE İDEAL DEVLET ADAMI MODELİ: NİTEL ARAŞTIRMA YÖNTEMİ OLARAK İÇERİK ANALİZİ ÖRNEĞİ

Dr. Öğr. Üyesi Halit ÇİL

İSLAM SİYASET ANLAYIŞININ TECRÜBİ MODELİ OLARAK HZ. ÖMER

Dr. Öğr. Üyesi Osman BAYRAKTUTAN

MODEL İNSAN OLARAK HZ. ÖMER

Dr. Öğr. Üyesi Yunus AKYÜREK

HZ. ÖMER’İN ŞAHSINDA HZ. PEYGAMBER’İN ÖRNEKLİĞİ

Dr. Recep Şükrü GÜNGÖR

HAZRETİ ALİ CENKLERİ’NDE MODEL İNSAN OLARAK HAZRETİ ALİ

26 Nisan 2018 – PERŞEMBE

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 6 NOLU SALON

3.OTURUM(17.00 – 18.30)

Prof. Dr. Ahmet AK (Başkan)

HER YÖNÜYLE MODEL İNSAN: HZ. MUHAMMED (S.A.V.)

Dr. Öğr. Üyesi Abdullah AYDIN

MODEL İNSAN OLUŞUMUNDA ÇEVRE BİLİNCİ VE ÇEVRE KORUMA AÇISINDAN İSLAM

Dr. Öğr. Üyesi Aziz BELLİ

MODEL İNSAN OLUŞUMUNDA ÇEVRE BİLİNCİ VE ÇEVRE KORUMA AÇISINDAN İSLAM

Dr. Öğr. Üyesi Osman AĞIR

MODEL İNSAN OLUŞUMUNDA ÇEVRE BİLİNCİ VE ÇEVRE KORUMA AÇISINDAN İSLAM

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet AKBAŞ

MODEL İNSAN OLUŞTURMADA MESAJ ODAKLI TEFSİRİN ROLÜ: BESÂİRU’L-KUR’ÂN ÖRNEĞİ

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şirin AYİŞ

ANADOLU'NUN İSLAMLAŞMASINDA AHİ EVREN VE AHİLİĞİN ROL MODELLİĞİ

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 1 NOLU SALON

1.OTURUM(09:00/10:30)

Doç. Dr. Şaban KARASAKAL (Başkan)

MUHSİN” KAVRAMI ÇERÇEVESİNDE KUR’ÂN’DA MODEL İNSAN DAVRANIŞLARI

Dr. Öğr. Üyesi İsmail Hilmi BİLGİ

KUR'AN-I KERM'DEKİ HAVF VE RECA KAVRAMLARININ MODEL İNSAN OLUŞUMUNDAKİ KATKISI

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet ALTUNTAŞ

 “EL-EMİR Bİ’L-MA‘RÛF VE NEHİY ANİ’L-MÜNKER” KAVRAMININ MODEL İNSANIN OLUŞUMUNDAKİ ETKİSİ

Dr. Öğr. Üyesi Recep KOYUNCU

 "KUR’AN’IN ÖNGÖRDÜĞÜ İNSAN MODELLERİNDEN “MÜTTAKΔ KAVRAMI ÜZERİNE İNCELEME"

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet ÇALIŞKAN

 KUR'ANİ BİR KAVRAM OLARAK "SIBGATULLAH" KELİMESİNİN MODEL İNSAN OLUŞUMUNDAKİ KATKISI

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 2 NOLU SALON

1.OTURUM(09:00/10:30)

Prof. Dr. Adem APAK (Başkan)

BİR AHLAK MODELİ OLARAK HZ. PEYGAMBER

Prof. Dr. Adnan DEMİRCAN

DİNİ TEBLİĞDE MODEL OLARAK HZ. PEYGAMBER

Doç. Dr. Şaban ÖZ

BİR SİYASİ MODEL OLARAK HZ. PEYGAMBER

Doç. Dr. Tahsin KOÇYİĞİT

"ŞEHİR TASAVVURU VE UYGULAMALARI YÖNÜYLE MODEL İNSAN: HZ. MUHAMMED (SAV)"

Dr. Öğr. Üyesi Mahmut KELPETİN

İNSANÎ İLİŞKİLERDE MODEL OLARAK HZ. PEYGAMBER

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 3 NOLU SALON

1.OTURUM(09:00/10:30)

Prof. Dr. Ramazan KAZAN (Başkan)

HZ. PEYGAMBER’İN VECİZELERİNDE MODEL İNSANIN VASIFLAR

Prof. Dr. Osman TÜRER

TASAVVUFÎ DÜŞÜNCEDE "KÂMİL İNSAN" ANLAYIŞI

Dr. Öğr. Üyesi İbrahim ERŞAHİN

MEVLANA VE AŞK İNSANI

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Sait SICAK***

MÜFESSİRİN ÖZELLİKLERİ BAĞLAMINDA “İNSÂN-I KÂMİL” ANLAYIŞI ve “BÜYÜK ADAM SOSYOLOJİSİ” TEORİLERİ

Dr. Öğr. Üyesi Necmettin ÇALIŞKAN

MÜFESSİRİN ÖZELLİKLERİ BAĞLAMINDA “İNSÂN-I KÂMİL” ANLAYIŞI ve “BÜYÜK ADAM SOSYOLOJİSİ” TEORİLERİ

Dr. Öğr. Üyesi Ayşe FARSAKOĞLU

EROĞLU KUDDÛSÎ DİVANINDA İNSAN-I KÂMİL OLARAK İDEAL ÂŞIK TİPİ

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 4 NOLU SALON

1.OTURUM(09:00/10:30)

Prof. Dr. Metin ÖZDEMİR  (Başkan)

MUTEZİLE’NİN İNSAN-I KÂMİLİ

Dr. Öğr. Üyesi Recep TEK

AHMET YESEVÎ’NİN DİVAN-I HİKMET’İNDE MODEL İNSAN

Öğr. Gör. Cafer YERLİKAYA

KURAN ÖĞRETİMİNDE SAHABE ÖRNEKLİĞİ

Öğr. Gör. Cemal ERGÜN

CUMHURİYET DÖNEMİ KURAN ÖĞRETİMİNDE ÜÇ MODEL İNSAN

Öğr. Gör. Abdussamed SÖYLER

İMAM NEVEVÎ'NİN ET-TİBYAN FÎ ÂDÂBİ HAMELETİ'L-KURAN ADLI ESERİNDE MODEL KURAN ÖĞRETİSİ

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 5 NOLU SALON

1.OTURUM(09:00/10:30)

Prof. Dr. Ekrem BEKTAŞ*** (Başkan)

SÜNBÜL-ZÂDE VEHBÎ’NİN LUTFİYYE’SİNE GÖRE MODEL İNSAN

Prof. Dr. İsa ÇELİK***

TASAVVUFÎ DÜŞÜNCEDE MODEL İNSAN PERSPEKTİFİ: İNSÂN-I KÂMİL

Doç. Dr. Mustafa KOÇ

TASAVVUF PSİKOLOJİSİ VE HÜMANİSTİK PSİKOLOJİ PERSPEKTİFİNDEN ‘MODEL İNSAN’ ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALI SEMANTİK ANALİZLER

Arş. Gör. Gökhan ALP

SÜNBÜL-ZÂDE VEHBÎ’NİN LUTFİYYE’SİNE GÖRE MODEL İNSAN

Dr. Öğr. Üyesi Birol YILDIRIM

TASAVVUFÎ DÜŞÜNCEDE MODEL İNSAN PERSPEKTİFİ: İNSÂN-I KÂMİL

Dr. Öğr. Üyesi Hamdi KIZILER

TASAVVUF DÜŞÜNCESİNDE ROL MODEL YÖNTEMİNİN KARAKTER İNŞASINA ETKİSİ

Öğr. Gör. İsmail AKÇAY

PAKİSTAN'DAKİ DİYOBEND MEDRESELERİNİN MODELLİĞİNİN GÜNÜMÜZE YANSIMALARI

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 6 NOLU SALON

1.OTURUM(09:00/10:30)

Prof. Dr. Ali Osman KURT (Başkan)

‘İYİ SAMİRİYELİ’ ÖRNEĞİ BAĞLAMINDA HIRİSTİYAN DÜNYANIN MÜSLÜMAN MÜLTECİLER SORUNUYLA İMTİHANI

Dr. Öğr. Üyesi Şerefettin ADSOY

ANLAM VE KAVRAMSAL BAĞLAMDA MODEL İNSANIN TUTUMU

Arş. Gör. Harun GEÇER

VERİLİ ANLAM DÜNYASINDAN BÜTÜNCÜL BİR HAYATA: MODEL İNSAN DÜŞÜNCESİNİN SOSYOLOJİK TEMELLERİ

Arş. Gör. Hızır HACIKELEŞOĞLU

VERİLİ ANLAM DÜNYASINDAN BÜTÜNCÜL BİR HAYATA: MODEL İNSAN DÜŞÜNCESİNİN SOSYOLOJİK TEMELLERİ

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Murat KARAKAYA

ERDEMLİ TOPLUMUN ERDEMSİZLERİ (MODEL İNSANA FÂRÂBÎ ZAVİYESİNDEN TERSİNDEN BAKIŞ)

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 1 NOLU SALON

2.OTURUM(10.30 – 12.00)

Prof. Dr. Niyazi CAN (Başkan)

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ROL MODELLİĞİN ÇOCUĞUN EĞİTİMİNE ETKİSİ

Doç. Dr. İrfan GÖRKAŞ

İSLAM AHLAK FELSEFESİNDE MODEL İNSAN OLARAK ‘AİLE REİSİ’

Dr. Öğr. Üyesi Teceli KARASU

EĞİTİM FELSEFESİ AKIMLARI AÇISINDAN ÖĞRETMEN MODELLİĞİ

Öğr. Gör. Emine CAN MERCAN

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ROL MODELLİĞİN ÇOCUĞUN EĞİTİMİNE ETKİSİ

Okt. Esra ASLANCAN

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ROL MODELLİĞİN ÇOCUĞUN EĞİTİMİNE ETKİSİ

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 2 NOLU SALON

2.OTURUM(10.30 – 12.00)

Prof. Dr. Şamil ÖÇAL (Başkan)

OSMANLI DÜŞÜNÜRÜ KEMALPAŞAZADE’YE GÖRE ‘İNSANLIK DURUMU’ VE İNSANDA VAR OLAN POTANSİYEL GÜÇLER

Prof. Dr. İsmail ÖZÇELİK

XVI. YÜZYIL OSMANLI ADAP KİTAPLARINA GÖRE İDEAL İNSAN TİPOLOJİSİ

Doç. Dr. Ayhan AK

ÇOK YÖNLÜ MODEL ÂLİM: FATİH’İN HOCASI AHMED GÜRÂNÎ

Doç. Dr. Bilal GÖK

BİLGE İNSAN EBU’L-HASAN EL-HARAKÂNÎ VE GAZNELİ MAHMUD İLE MÜNASEBETİ

Doç. Dr. Adnan ADIGÜZEL

MURABITLAR DÖNEMİNDE MAĞRİB VE ENDÜLÜS’Ü BİRLEŞTİREN BÜYÜK LİDER YUSUF B. TAŞFİN (Ö. 1106)

Arş. Gör. Mert Can ERDOĞAN***

XVI. YÜZYIL OSMANLI ADAP KİTAPLARINA GÖRE İDEAL İNSAN TİPOLOJİSİ

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 3 NOLU SALON

2.OTURUM(10.30 – 12.00)

Prof. Dr. Adil YAVUZ (Başkan)

HUZURLU BİR TOPLUM VE GÜÇLÜ BİR DEVLETİN İNŞASINDA MODEL İNSAN: HZ. PEYGAMBER (S)

Prof. Dr. Ali BULUT

KİŞİLİK İNŞASINDA USTA-ÇIRAK İLİŞKİSİNİN ÖNEMİ

Doç. Dr. Abdullah ÜNALAN

ARKETİP OLARAK SAHABE

Doç. Dr. Muammer BAYRAKTUTAR

İMAM NEVEVÎ’NİN “KIRK HADİS” ADLI ESERİNİN MODEL İNSAN YETİŞTİRMEDEKİ YERİ

Dr. Öğr. Üyesi Sabri ÇAP

HZ. PEYGAMBER’İN SAHÂBEYİ SONRAKİ NESİLLERE MODEL OLARAK HAZIRLAMASI

Dr. Öğr. Üyesi) Fikret ÖZÇELİK

HADİS TENKİDİNDE SAHÂBE MODELİ: HZ. ÂİŞE ÖRNEĞİ

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 4 NOLU SALON

2.OTURUM(10.30 – 12.00)

Prof. Dr. Mehmet DALKILIÇ (Başkan)

İSLAM MEZHEPLERİ BAĞLAMINDA İMAM MATÜRİDİYE GÖRE "MODEL İNSAN"

Doç. Dr. Mustafa ÖZKAN

ÇALIŞMA AHLAKINDA ROL MODEL OLARAK HZ. MUHAMMED

Dr. Öğr. Üyesi Furat AKDEMİR

VAHYİN İMAN BAĞLAMINDA İNSANI İNŞASI (HZ. MUHAMMED ÖRNEKLİĞİNDE)

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Nurullah

AKTAŞ KUR’ÂNÎ DUALARDA İNSAN MODELİ /HUMAN MODEL IN THE QUR'ANIC PRAYERS

Dr. Öğr. Üyesi Mesut CEVHER

KUR’AN’IN MODEL LİDER OLUŞTURMA METOTLARI

Dr. Öğr. Üyesi Ramazan DİLER

DİN EĞİTİMİNDE ROL MODEL ELEŞTİRİSİ

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 5 NOLU SALON

2.OTURUM(10.30 – 12.00)

Prof. Dr. Ramazan BİÇER (Başkan)

İMAM MATÜRİDİ'YE GÖRE MODEL İNSAN OLMANIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER

Prof. Dr. Galib SAYİLOV

ÇAGDAŞ DÜNYADA YENI İSLAM LİDER-MODELİ

Dr. Öğr. Üyesi Recep ÖNAL

KUR’AN’DA MODEL İNSAN OLARAK HZ. EYÜB VE HZ. YA‘KÛB: SABIR VE TEVEKKÜL ÖRNEĞİ

Öğr. Gör. İsmail GÖKTÜRK

ALİYA’NIN PERSPEKTİFİNDEN HAREKETLE YENİ BİR MEDENİYET HAMLESİ İÇİN İDEAL İNSAN

Dr. Öğr. Üyesi İskender ŞAHİN

KUR'ÂN-I KERİM'İN MODEL LİDER İNSANI İNŞASI

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 6 NOLU SALON

2.OTURUM(10.30 – 12.00)

Prof. Dr. Âdem DÖLEK (Başkan)

MODEL İNSANDA OLMASI GEREKEN ÖZELLİKLER VE BUNLARIN MODEL TOPLUMUN OLUŞMASINA TESİRLERİ

Dr. Öğr. Üyesi MUSTAFA NECATİ BARIŞ

SAVAŞLARDAKİ UYGULAMALARI BAĞLAMINDA HZ. PEYGAMBER'İN ÖRNEKLİĞİ

Dr. Öğr. Üyesi Yakup BIYIKOĞLU

KUR’ÂN’DA OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ ANLATILAN İNSAN İLE HALÎFE OLUŞU ARASINDAKİ DİYALEKTİK İLİŞKİ

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet GÜL

KUR’AN’IN İNŞA ETTİĞİ ROL MODEL İNSANLAR: RAHMANIN KULLARI

Dr. Öğr. Üyesi Osman Nedim YEKTAR

MODEL İNSAN OLARAK HZ. PEYGAMBER’İN SUÇLULARI EĞİTMESİ

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 1 NOLU SALON

3.OTURUM(14.30 – 16.00)

Prof. Dr. Abdulhamit SİNANOĞLU (Başkan)

İSLAM DÜŞÜNCE TARİHİNDE İNSAN MODELLERİ

Doç. Dr. İbrahim YENEN

YÖNETİM VE YÖNETİCİ MODELİ OLARAK HZ. MUHAMMED (SAV)

Dr. Öğr. Üyesi Süleyman KOYUNCU

KELAMİ DÜŞÜNCEDE MODEL İNSAN

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet TÖZLUYURT

İMAM MÂTURÎDİ’DE “ADALET” KAVRAMININ MODEL İNSANIN OLUŞUMUNDAKİ KATKISI

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Salim GÜVEN

HZ. PEYGAMBER’İN HAYATINDA İNZİVA VE TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Emin SEYHAN

ŞEYH EBU'L-HASAN EL-HARAKÂNÎ’YE GÖRE MODEL İNSANIN TEMEL VASIFLARI

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 2 NOLU SALON

3.OTURUM(14.30 – 16.00)

Prof. Dr. Ahmet YILDIRIM (Başkan)

ROL MODEL OLARAK ŞAHSİYET OLARAK HZ. PEYGAMBER’İN (S.A.) ÖRNEKLİĞİ

Doç. Dr. Abdurrahman ALTUNTAŞ

KUR’AN’DA MODEL OLARAK SUNULAN İNSAN TİPLERİ

Doç. Dr. Mehmet İLHAN

DİHLEVİ’YE GÖRE MODEL İNSAN OLARAK PEYGAMBERE DUYULAN İHTİYAÇ

Doç. Dr. Mustafa IŞIK

“İNSAN ÖLÜNCE DÜNYADAKİ EYLEMLERİ BİTER; ÜÇ TİP HARİÇ” HADİSİNDEN HAREKETLE, MODEL İNSAN

Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz FİDAN***

İSLÂM AİLE HUKUKUNDAN HAREKETLE AİLEDE İDEAL İNSAN TİPİ

Dr. Öğr. Üyesi Avnullah Enes ATEŞ

MODEL İNSAN OLUŞTURMADA KUR'AN'DAKİ PEYGAMBER KISSALARI

Arş. Gör. Hüseyin ALTINTAŞ

İSLÂM AİLE HUKUKUNDAN HAREKETLE AİLEDE İDEAL İNSAN TİPİ

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 3 NOLU SALON

3.OTURUM(14.30 – 16.00)

Prof. Dr. Abdulkadir EVGİN (Başkan)

Doç. Dr. İsmail PIRLANTA

SAHÂBENİN MODEL İNSAN OLMASI BAĞLAMINDA ABDURRAHMAN B. AVF ÖRNEĞİ

Dr. Öğr. Üyesi Fahri HOŞAB

HADİSLERDE İNSAN VE İNSANİYET MEFHUMU

Arş. Gör. Abdurrahman KURT

HADİSLERDE İNSAN VE İNSANİYET MEFHUMU

Dr. Öğr. Üyesi Orhan YILMAZ

MODEL BİR EŞ OLARAK HZ. MUHAMMEED (SAV)

Dr. Öğr. Üyesi Veli ABA

BİR MODEL OLARAK MANEVİ DANIŞMAN HZ. PEYGAMBERİN TERAPÖTİK AÇIDAN ETKİ DEĞERİ: HADİS BİLİMİ BAĞLAMINDA PSİKO-TEOLOJİK ANALİZLER

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 4 NOLU SALON

3.OTURUM(14.30 – 16.00)

Prof. Dr. Zülfikar DURMUŞ*** (Başkan)

ÖĞRENME YÖNTEM VE TEKNİĞİ OLARAK KUR’AN’DA ROL MODEL

Doç. Dr. Halil ALDEMİR

EVRENSEL BİR ÖĞRETİ: BAŞKALARINA KARŞI SORUMLULUK TAŞIMAK

Doç. Dr. Ahmet ÖZ

ROL MODEL BİR MÜFESSİR OLARAK MEHMET AKİF

Doç. Dr. Ahmet ABAY

KUR’AN’IN BİREYE VE TOPLUMA KAZANDIRDIĞI AHLAKİ DEĞERLER

Dr. Öğr. Üyesi Muharrem ŞAHİNER

FELSEFÎ BİR BAKIŞ AÇISIYLA MODEL İNSAN MODEL DEVLET TEORİSİ

Arş. Gör. Havva ÖZATA

ÖĞRENME YÖNTEM VE TEKNİĞİ OLARAK KUR’AN’DA ROL MODEL

27 Nisan 2018 – CUMA

KSÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ / 5 NOLU SALON

3.OTURUM(14.30 – 16.00)

Prof. Dr. Şuayip ÖZDEMİR  (Başkan)

İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE OKUYAN KIZ ÖĞRENCİLERİN ROL MODEL ALGILARI -Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Örneği-

Doç. Dr. Necmeddin ŞEKER

DİNÎ REHBERLİKTE TEMSİL SORUNU

Doç. Dr. Hüseyin ÖZTÜRK

ALİYA İZZETBEGOVİÇ’DE DOĞU BATI ALGISI

Doç. Dr. Cengiz ÖZMEN

ALİYA İZZETBEGOVİÇ’DE DOĞU BATI ALGISI

Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül GÜN

İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE OKUYAN KIZ ÖĞRENCİLERİN ROL MODEL ALGILARI -Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Örneği-

Dr. Öğr. Üyesi Muhamed Ali YILDIZ

ÖRNEK MÜSLÜMAN AKŞEMSEDDİN HAZRETLERİ VE İSTANBUL'UN FETHİNDEKİ ROLÜ

 

ULUSLARARASI İSLAM VE MODEL İNSAN SEMPOZYUMU BAŞLADI

Perşembe, 26.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen ve iki gün sürecek olan Uluslararası İslam ve Model İnsan Sempozyumu başladı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde açışlı düzenlenen sempozyumda misafirler Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın mini konseri ile karşılandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan sempozyumda açılış konuşmaları bölümünde ilk olarak kürsüye Düzenleme Kurulu Adına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı geldi.

Daire Başkanı Kabakcı, Kahramanmaraş’ta sempozyumlara ilk olarak 2005 yılında başladıklarını ifade ederek, düzenlenen sempozyumlarla Kahramanmaraş’ın tarihini, kültürel yapısını kayıt altına aldıklarını söyledi.

Daire Başkanı Kabakcı aynı zamanda düzenlenen sempozyumlarda sunulan bildirileri kitaplaştırdıklarını da ifade etti.

Yine düzenleme kurulu adına kürsüye gelen KSÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Akif Özdoğan, sempozyumda 200 bilim adamının bildiri sunacaklarını ifade ederek sempozyuma ilişkin bilgiler aktardı.

İl Müftüsü Celal Sürgeç’in sempozyumun önemine ilişkin yaptığı konuşmasının ardından küsüye gelen KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve üniversite işbirliği ile düzenlenen sempozyumun iki gün boyunca devam edeceği ve Sütçü İmam Üniversitesi bünyesinde 6 salonda oturumların gerçekleşeceğini söyledi.

Son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Cemal Tanrıverdi, kendisinden önceki konuşmacıların çok güzel konulara değindiğini ifade ederek , gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen tüm akademisyenlere ve sempozyuma katılan tüm misafirlere hoş geldiniz diyerek saygı ile selamladığını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun açılış oturumuna geçildi.

Prof. Dr. Zekeriya Pak’ın oturum başkanlığında gerçekleştirilen açılış oturumunda Prof. Dr. Mehmet Özkarcı ;Türk-İslâm Sanatında Model İnsan: Mimar Sinan, Prof. Dr. Fikret Karaman; Modern ve Model Toplum Üzerine Bir İnceleme, Prof. Dr. Ejder Okumuş; İslâm’da Model İnsanda Güzel Ahlâkın Toplum İçin Hayatîliği, Prof. Dr. Hüsnü Ezber Bodur; Hz. Peygamber (s.a.v.)'in Örnekliğinde İslami Sosyal Öğretinin Günümüzdeki Uygulanabilirliği Üzerine, Prof. Dr. Kadir Özköse; Tasavvufta İnsan-ı Kamil Modellemesi, Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık; Bir Model Yönetici Olarak Ömer B. Abdülaziz ve Cevdet Kabakcı bildirilerini sundular.

Oldukça yoğun bir katılımın olduğu sempozyum bugün öğleden sonra ve Cuma günü 6 ayrı salonda ve 35 oturumda 200 akademisyenin sunacağı bildirilerle sona erecek.

ULUSLARARASI İSLAM VE MODEL İNSAN SEMPOZYUMU DEVAM EDİYOR

Cuma, 27.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen Uluslararası İslam ve Model İnsan Sempozyumu devam ediyor.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen sempozyum öğleden sonra da Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 6 ayrı salonda devam etti.

KSÜ İlahiyat Fakültesi  1 nolu Salonda  1.oturum(14.00 – 15.30) Prof. Dr. Abdullah Soysal oturum başkanlığında; Entelektüel Liderliği ile Model İnsan: Aliya İzzetbegoviç, Dr. Öğr. Üyesi. Esra Atmaca; İslâm Bilim Tarihi Araştırmaları İçin Model İnsan: Fuat Sezgin, Dr. Öğr. Üyesi. Abdulhalim Oflaz; Mehmet Akif Ersoy'un İslam Gençliğine Model Olarak Sunduğu Nesl-İ Âsım'ın Karakteristik Özellikleri, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Genç; Ahlâk-Hukuk Bütünlüğü ile Sahabede Model İnsanlık; Öğr. Gör. Begül Özkoca ve Öğr. Gör. Nazik Ağyar Leblebici; ; Türk-İslâm Sanatında Model İnsan Akademisyen Hattat Âdem Sakal konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 2 Nolu Salonda  1.Oturum(14.00 – 15.30) Prof. Dr. A. Faruk Sinanoğlu  (Başkan); Model İnsan Olma Açısından Hz. Muhammed, Doç. Dr. Kadir Demirci; Model Almanın Hayrı ile Taklit Etmenin Şerri Arasında Hz. Peygamber, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Köse; Bir Model Olarak Selef ve Değişimin İnkârı, Dr. Öğr. Üyesi Necati Demir; İnsanın Kendine Yabancılaşması ve Model İnsan, Öğr. Gör. Mehmet Günaydın; Günümüz “Müslüman” Kimliğinin Açmazı: Atalar Dinine Tapmanın Bedeli konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 3 nolu salonda 1.oturum(14.00 – 15.30) Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık (Başkan); İslam Düşüncesi “Bir Yaşam Modeli” Sunabilir mi?, Dr. Öğr. Üyesi Feyza Betül Köse; Bir Aile Reisi Modeli Olarak Hz. Peygamber, Arş. Gör. Şükran Adıgüzel; Savaş Ahlakı Modeli Olarak Hz. Peygamber, Arş. Gör. Emine Peköz; Model Kadın Olarak Resulullah'ın Eşleri (İsraftan Kaçınma, Kanaat ve Sadaka Özelinde), Hatice Akpınar;  İslâm Öncesi Dönemi Kadın Şâiri Hânsâ konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 4 Nolu Salonda 1.oturum(14.00 – 15.30) Prof. Dr. Mustafa Baktır(Başkan); Kur'an'da 'Model Şahsiyet' Olarak Tanıtılan Hz. İbrahim (as)'ın Vasıfları, Doç. Dr. Osman Kara; Kur'an'da Bir Baba Modeli: Hz. Lokman, Dr. Öğr. Üyesi Fatih Tok; İnananlar İçin Model Bir Davetçi: Hz. Nuh, Dr. Öğr. Üyesi Murat Kaya; Kur’ân-I Kerim’de Bir Gençlik Modeli Olarak Hz. Yahya konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 5 Nolu salonda 1.oturum(14.00 – 15.00) Doç. Dr. Hammet Arslan(Başkan);Yesevi Hikmetlerinde Model İnsanın Temel Niteliği: Nefsanî Arzularla Savaş, Dr. Öğr. Üyesi Sadi Gedik; Divan Şairlerinin Gözünde Dini Tipler, Dr. Öğr. Üyesi Lütfi Alıcı; Halîlî -i Mar’aşî Dîvânı’nda Model İnsan Olarak Derviş Tipi, Dr. Öğr. Üyesi Orhan Oğuz ve Dr. Öğr. Üyesi Serkut Mustafa Dabbagh; İmam Şafi Divanında İdeal İnsanın Özellikleri , Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yenikale; Divan Şairlerinin Gözünde Dini Tipler, Arş. Gör. Gülcan Alıcı; Halîlî -i Mar’aşî Dîvânı’nda Model İnsan Olarak Derviş Tipi konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 6 Nolu Salonda 1.oturum(14.00 – 15.30) Doç. Dr. Saffet Kartopu(Başkan); İlahiyat Fakültesi Öğrencilerinin “İslam’da Model İnsan” Kavramına Yönelik Metaforik Algıları,  Arş. Gör. İrfan Kara, Arş. Gör. Sezai Korkmaz, Dr. Öğr. Üyesi Fatih Öztaş, Arş. Gör. Abdullah Şahin; İlahiyat Fakültesi Mezunlarının Rol Modellik Hakkındaki Görüşleri konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 1 nolu Salon 2.oturum(15.30 – 17.00) Doç. Dr. Hamza Karaoğlan’ın oturum başkanlığında Dr. Öğr. Üyesi Hasan Tanrıverdi; Meşşâî Felsefe Geleneğinde Nefis Nazariyesi Bağlamında Model İnsan, Dr. Öğr. Üyesi Sait Kar; Meşşâî Felsefe Geleneğinde Nefis Nazariyesi Bağlamında Model Insan, Dr. Öğr. Üyesi Erol Çetin; Nurettin Topçu’da Model İnsanın Temel Özellikleri, Dr. Öğr. Üyesi Cenan Kuvancı; Ahlâkî Bir Arketip: Sadâkat Ehli konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 2 Nolu salon 2.OTURUM(15.30 – 17.00) Prof. Dr. Yusuf Ziya Keskin (Başkan) Hayvan Hakları Bağlamında Model İnsan Olarak Hz. Peygamber, Dr. Öğr. Üyesi Ömer Sabuncu;  Askerî Kişilik Modeli Olarak Hz. Peygamber (S.A.S.), Dr. Öğr. Üyesi Alpaslan Alkış; İslâm Ticari Muamelelerde Model İnsan, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yusuf Yagır;  Model İnsan Olma Yönüyle Bazı Meşhur Müfessirler, Dr. Öğr. Üyesi Hacer Şahinalp; Akâidin Modellediği Sorumluluğunu Yüklenen Özgür Kişilik konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 3 nolu Salon 2.oturum(15.30 – 17.00) Prof. Dr. İbrahim Kutluay(Başkan); İsnâaşeriyye İmâmiyyesi’ne Göre Çoğu Sahâbî Niçin Model İnsan Olamaz? (Şiî Kaynaklardaki İlgili Rivayetlerin Tarih Felsefesi Açısından Değerlendirilmesi), Doç. Dr. Recep Tuzcu; İslam Medeniyeti İnşasında Model İnsan ve Sünnet, Doç. Dr. Mehmet Dinçoğlu; Hadislerde “Mümin/Müslüman İnsan” İfadesiyle Tanımlanan Model İnsan, Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan Köycü; Sahâbenin Model Davranışlarının (İ’tidâl) Oluşumunda Hz. Peygamberin (s.a.s.) Rolü konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 4 nolu Salon 2.oturum (15.30 – 17.00)Doç. Dr. Recep Ardoğan oturum başkanlığında Dr. Öğr. Üyesi Mahmoud Nafesa; Yunan Felsefesi ve İslam Fikrine Göre İdeal Devlet, Dr. Öğr. Üyesi Mohyee Aldeen Huboosh; The Behavioural Principles for the Perfect Human in the Prophetic Guidance, Öğr. Gör. Ahmet Derviş; Müezzin İslam Edebi Metinlerinde Model İnsan -Edebiyatci Er-Rafîî Örneği, Öğr. Gör. Muhammed Saeed Almajd; Hüccetül İslam İmam Gazali'ye Göre Model İlim Adamı ve Davetçi, Arş. Gör. Metin Tekin; Hüccetül İslam İmam Gazali'ye Göre Model İlim Adamı ve Davetçi konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 5 Nolu salon 2.oturum(15.30 – 17.00) Dr. Öğr. Üyesi Fatih Tiyek (Başkan); Kur’an’ın Gönderiliş Amacının Bireysel Boyuttaki İzdüşümü: Model İnsan, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Aşlamacı; İslam’ın Eğitim Anlayışında Yetiştirilmek İstenen İnsan Profili Üzerine Bir Değerlendirme, Öğr. Gör. Yusuf Kenan Atılgan; Kur'an'da Anlatılan Kötü Kişilikler Üzerinden Model İnsan Profili, Dr. Öğr. Üyesi Abdülcevad Hardan; Adalet ve İhsan Değerlerinin Işığında Örnek İnsanların Birlikte Yaşaması konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 6 nolu Salon 2.Oturum(15.30 – 17.00) Prof. Dr. Kaplan ÜSTÜNER (Başkan); Necati Bey Divanında İnsan, Prof. Dr. Selami Şimşek; İbn Arabî Nazarında Bir Model İnsan Zunnûn-ı Mısrî, Doç. Dr. Mahmut Öztürk; Safahat’ta İdeal Bir Yönetici Modeli Olarak Hz. Ömer, Arş. Gör. Furkan Ustakurt; İbn Arabî Nazarında Bir Model İnsan Zunnûn-ı Mısrî, Arş. Gör. Ahmet Vural; İbn Arabî Nazarında Bir Model İnsan Zunnûn-I Mısrî konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 1 Nolu salon 3.oturum(17.00 – 18.30) Prof. Dr. Mehmet Münir Atalar (Başkan); İnsan-ı Kâmil (Ahmed Er-Rıfâi, Yûnus, H.Bayram-ı Velî ve Kahramanmaraşlı Şâiremize Göre), Doç. Dr. İzzet Sargın; İnsan-i Kâmil Olmak “Hayatın Hakkını Vermek”, Dr. Öğr. Üyesi Esma Sayın; İnsan-ı Kâmil Olma Sürecinde Rabıtanın Tasavvufî Etkileri, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Baz; İnsanın Rol Model İhtiyacı ve Tasvvufta Mürşidi Kâmilin Fonksiyonu, Dr. Öğr. Üyesi Zeki Keskin;Kamil İnsanın Yanlışlar Karşısında Öfkelenmesi; Hz. Musa (a.s.) Örneği, Şair-Halk Ozanı Nurgül Kaynar; Yüce İnsan-ı Kâmil (Ahmed Er-Rıfâi, Yûnus, H.Bayram-ı Velî ve Kahramanmaraşlı Şâiremize Göre) konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 2 Nolu salon 3.oturum(17.00 – 18.30) Prof. Dr. Nuri Kahveci (Başkan); Fıkıhtaki Yasaklayıcı Normların İnsanın Manevi Gelişim Sürecine Katkıları, Dr. Öğr. Üyesi Alimcan Buğda; Model İnsan Oluşumunda İslam Hukuk Usulü (Usulü Fıkıh) İlminin Rolü, Öğr. Gör. Ahmet Karatut; Model İnsan ve İnsan Hakları Alanındaki Tezahürü Diğer, Ali Zülfikar Yiğit; Fıkıhtaki Nafile ve Tenzihen Mekruh Olgusunun Model İnsan Oluşumuna Katkısı konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 3 nolu Salon 3.oturum(17.00 – 18.30) Doç. Dr. Faruk Çiftçi (Başkan); Model Bir Gramerci Olarak Abdullah B. İshak El-Hadramî ve Nahiv İlmine Dair Görüşleri, Prof. Dr. M. Akif Özdoğan; Kurân'ın İ'cazında Nazım ve Sarfe Teori Modelleri, Doç. Dr. Yakup Poyraz; Klasik Edebiyat Metinlerinde Model İnsan ve Medeniyet İnşası, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Fetih Yanardağ;Klasik Edebiyat Metinlerinde Model İnsan ve Medeniyet İnşası, Öğr. Gör. İbrahim Aydın; Model Bir Gramerci Olarak Abdullah B. İshak El-Hadramî ve Nahiv İlmine Dair Görüşleri, Öğr. Gör. Şehmus Ünverdi; Model Bir Gramerci Olarak Abdullah B. İshak El-Hadramî ve Nahiv İlmine Dair Görüşleri, Arş. Gör. Harun Özel; Zemahşeri'nin Makamat İsimli Eserinde Model İnsan, Arş. Gör. Murat Yiğit; Zemahşeri'nin Makamat İsimli Eserinde Model İnsan,  DİB Davut Polat; Hz. Peygamberin Dil ve Belâgat Açısından Model Oluşu konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 4 nolu salon 3.oturum(17.00 – 18.30) Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çoban (Başkan); Model Bir Eğitim Kurumu Olarak Ahîlik, Dr. Öğr. Üyesi Yahya Turan; Kişilik Gelişiminde Model İnsan ve Üstlendiği Roller, Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Bahri Gündoğdu; Kişilik Gelişiminde Model İnsan ve Üstlendiği Roller, Dr. Öğr. Üyesi Aysun Çelik; Nâbî’nin Hayrî’sinden Mehmet Âkif’in Âsım’ına: İdeal Oğul, İdeal Nesil, DİB Celal Sürgeç; Hz. Peygamberin Eğitim Metodu konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 5 Nolu Salon 3.Oturum(17.00 – 18.30) Doç. Dr. Rasim Akpınar (Başkan); Siyasetnamelerde İdeal Devlet Adamı Modeli: Nitel Araştırma Yöntemi Olarak İçerik Analizi Örneği, Dr. Öğr. Üyesi Halit Çil; İslam Siyaset Anlayışının Tecrübi Modeli Olarak Hz. Ömer, Dr. Öğr. Üyesi Osman Bayraktutan; Model İnsan Olarak Hz. Ömer, Dr. Öğr. Üyesi Yunus Akyürek; Hz. Ömer’in Şahsında Hz. Peygamber’in Örnekliği, Dr. Recep Şükrü Güngör; Hazreti Ali Cenkleri’nde Model İnsan Olarak Hazreti Ali konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 6 Nolu Salon 3.Oturum(17.00 – 18.30) Prof. Dr. Ahmet Ak (Başkan); Her Yönüyle Model İnsan: Hz. Muhammed (s.a.v.), Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Aydın; Model İnsan Oluşumunda Çevre Bilinci ve Çevre Koruma Açısından İslam, Dr. Öğr. Üyesi Aziz Belli; Model İnsan Oluşumunda Çevre Bilinci ve Çevre Koruma Açısından İslam,Dr. Öğr. Üyesi Osman Ağır; Model İnsan Oluşumunda Çevre Bilinci ve Çevre Koruma Açısından İslam, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Akbaş; Model İnsan Oluşturmada Mesaj Odaklı Tefsirin Rolü: Besâiru’l-Kur’ân Örneği, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Şirin Ayiş; Anadolu'nun İslamlaşmasında Ahi Evren ve Ahiliğin Rol Modelliği konularında bildirilerini sundular.

ULUSLARARASI İSLAM ve MODEL İNSAN SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Cuma, 27.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası İslâm ve Model insan Sempozyumu değerlendirme oturumu ile sona erdi.

Açılışı Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapılan ve toplamda 210 katılımcının 7 salonda 35 oturumla Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasında devam eden Uluslararası İslâm ve Model insan Sempozyumu değerlendirme oturumu ile sona erdi.

İki gün boyunca devam eden sempozyumun ikinci gününde ise  6 salonda 18 oturum yapıldı.

Sempozyumun ikinci gününde KSÜ İlahiyat Fakültesi - 1 Nolu Salon 1.Oturum(09:00/10:30) Doç. Dr. Şaban Karasakal (Başkan); Muhsin” Kavramı Çerçevesinde Kur’ân’da Model İnsan Davranışları, Dr. Öğr. Üyesi İsmail Hilmi Bilgi; Kur'an-ı Kerim'deki Havf ve Reca Kavramlarının Model İnsan Oluşumundaki Katkısı, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Altuntaş;  “El-Emir Bi’l-Ma‘rûf ve Nehiy Ani’l-Münker” Kavramının Model İnsanın Oluşumundaki Etkisi, Dr. Öğr. Üyesi Recep Koyuncu;  "Kur’an’ın Öngördüğü İnsan Modellerinden “Müttakî” Kavramı Üzerine İnceleme", Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Çalışkan;  Kur'ani Bir Kavram Olarak "Sıbgatullah" Kelimesinin Model İnsan Oluşumundaki Katkısı konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi 2 nolu salon 1.oturum(09:00/10:30) Prof. Dr. Adem Apak (Başkan); Bir Ahlak Modeli Olarak Hz. Peygamber, Prof. Dr. Adnan Demircan; Dini Tebliğde Model Olarak Hz. Peygamber, Doç. Dr. Şaban Öz; Bir Siyasi Model Olarak Hz. Peygamber, Doç. Dr. Tahsin Koçyiğit; "Şehir Tasavvuru ve Uygulamaları Yönüyle Model İnsan: Hz. Muhammed (sav),Dr. Öğr. Üyesi Mahmut Kelpetin; İnsanî İlişkilerde Model Olarak Hz. Peygamber konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 3 nolu Salon 1.Oturum(09:00/10:30) Prof. Dr. Ramazan Kazan (Başkan); Hz. Peygamber’in Vecizelerinde Model İnsanın Vasıflar, Prof. Dr. Osman Türer; Tasavvufî Düşüncede "Kâmil İnsan" Anlayışı, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Erşahin; Mevlana ve Aşk İnsanı, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Sait Sıcak; Müfessirin Özellikleri Bağlamında “İnsân-ı Kâmil” Anlayışı ve “Büyük Adam Sosyolojisi” Teorileri, Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Çalışkan; Müfessirin Özellikleri Bağlamında “İnsân-ı Kâmil” Anlayışı ve “Büyük Adam Sosyolojisi” Teorileri, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Farsakoğlu; Eroğlu Kuddûsî Divanında İnsan-ı Kâmil Olarak İdeal Âşık Tipi konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 4 Nolu Salon 1.Oturum(09:00/10:30) Prof. Dr. Metin Özdemir  (Başkan); Mutezile’nin İnsan-ı Kâmili, Dr. Öğr. Üyesi Recep Tek; Ahmet Yesevî’nin Divan-ı Hikmet’inde Model İnsan, Öğr. Gör. Cafer Yerlikaya; Kuran Öğretiminde Sahabe Örnekliği, Öğr. Gör. Cemal Ergün; Cumhuriyet Dönemi Kuran Öğretiminde Üç Model İnsan, Öğr. Gör. Abdussamed Söyler; İmam Nevevî'nin Et-Tibyan Fî Âdâbi Hameleti'l-Kuran Adlı Eserinde Model Kuran Öğretisi konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 5 Nolu Salon 1.Oturum(09:00/10:30) Prof. Dr. Ekrem Bektaş (Başkan); Sünbül-Zâde Vehbî’nin Lutfiyye’sine Göre Model İnsan, Prof. Dr. İsa Çelik; tasavvufî Düşüncede Model İnsan Perspektifi: İnsân-ı Kâmil, Doç. Dr. Mustafa Koç; Tasavvuf Psikolojisi ve Hümanistik Psikoloji Perspektifinden ‘Model İnsan’ Üzerine Karşılaştırmalı Semantik Analizler, Arş. Gör. Gökhan Alp; Sünbül-Zâde Vehbî’nin Lutfiyye’sine Göre Model İnsan, Dr. Öğr. Üyesi Birol Yıldırım; Tasavvufî Düşüncede Model İnsan Perspektifi: İnsân-ı Kâmil, Dr. Öğr. Üyesi Hamdi Kızıler; Tasavvuf Düşüncesinde Rol Model Yönteminin Karakter İnşasına Etkisi, Öğr. Gör. İsmail Akçay; Pakistan'daki Diyobend Medreselerinin Modelliğinin Günümüze Yansımaları konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 6 Nolu salon 1.Oturum(09:00/10:30) Prof. Dr. Ali Osman Kurt (Başkan); ‘İyi Samiriyeli’ Örneği Bağlamında Hıristiyan Dünyanın Müslüman Mülteciler Sorunuyla İmtihanı, Dr. Öğr. Üyesi Şerefettin Adsoy; Anlam ve Kavramsal Bağlamda Model İnsanın Tutumu, Arş. Gör. Harun Geçer; Verili Anlam Dünyasından Bütüncül Bir Hayata: Model İnsan Düşüncesinin Sosyolojik Temelleri, Arş. Gör. Hızır Hacıkeleşoğlu; Verili Anlam Dünyasından Bütüncül Bir Hayata: Model İnsan Düşüncesinin Sosyolojik Temelleri,Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Murat Karakaya; Erdemli Toplumun Erdemsizleri (Model İnsana Fârâbî Zaviyesinden Tersinden Bakış) konularında bildirilerini sundular.

KSÜ ilahiyat Fakültesi / 1 Nolu salon 2.oturum(10.30 – 12.00) Prof. Dr. Niyazi Can (Başkan); Okul Öncesi Eğitimde Rol Modelliğin Çocuğun Eğitimine Etkisi, Doç. Dr. İrfan Görkaş; İslam Ahlak Felsefesinde Model İnsan Olarak ‘Aile Reisi’, Dr. Öğr. Üyesi Teceli Karasu;Eğitim Felsefesi Akımları Açısından Öğretmen Modelliği, Öğr. Gör. Emine Can Mercan; Okul Öncesi Eğitimde Rol Modelliğin Çocuğun Eğitimine Etkisi, Okt. Esra Aslancan; Okul Öncesi Eğitimde Rol Modelliğin Çocuğun Eğitimine Etkisi konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 2 nolu Salon 2.Oturum(10.30 – 12.00) Prof. Dr. Şamil Öçal (Başkan); Osmanlı Düşünürü Kemalpaşazade’ye Göre ‘İnsanlık Durumu’ Ve İnsanda Var Olan Potansiyel Güçler, Prof. Dr. İsmail Özçelik; XVI. Yüzyıl Osmanlı Adap Kitaplarına Göre İdeal İnsan Tipolojisi, Doç. Dr. Ayhan Ak; Çok Yönlü Model Âlim: Fatih’in Hocası Ahmed Gürânî, Doç. Dr. Bilal Gök;Bilge İnsan Ebu’l-Hasan El-Harakânî Ve Gazneli Mahmud İle Münasebeti, Doç. Dr. Adnan Adıgüzel;Murabıtlar Döneminde Mağrib Ve Endülüs’ü Birleştiren Büyük Lider Yusuf B. Taşfin (Ö. 1106), Arş. Gör. Mert Can Erdoğan; XVI. Yüzyıl Osmanlı Adap Kitaplarına Göre İdeal İnsan Tipolojisi konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 3 Nolu Salon 2.oturum(10.30 – 12.00 Prof. Dr. Adil Yavuz (Başkan); Huzurlu Bir Toplum Ve Güçlü Bir Devletin İnşasında Model İnsan: Hz. Peygamber, Prof. Dr. Ali Bulut; Kişilik İnşasında Usta-Çırak İlişkisinin Önemi, Doç. Dr. Abdullah Ünalan; Arketip Olarak Sahabe, Doç. Dr. Muammer Bayraktutar; İmam Nevevî’nin “Kırk Hadis” Adlı Eserinin Model İnsan Yetiştirmedeki Yeri, Dr. Öğr. Üyesi Sabri Çap; Hz. Peygamber’in Sahâbeyi Sonraki Nesillere Model Olarak Hazırlaması,Dr. Öğr. Üyesi) Fikret Özçelik; Hadis Tenkidinde Sahâbe Modeli: Hz. Âişe Örneği konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 4 Nolu Salon 2.Oturum(10.30 – 12.00) Prof. Dr. Mehmet Dalkılıç (Başkan); İslam Mezhepleri Bağlamında İmam Matüridiye Göre "Model İnsan", Doç. Dr. Mustafa Özkan; Çalışma Ahlakında Rol Model Olarak Hz. Muhammed(sav), Dr. Öğr. Üyesi Furat Akdemir; Vahyin İman Bağlamında İnsanı İnşası (Hz. Muhammed Örnekliğinde), Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Nurullah Aktaş; Kur’ânî Dualarda İnsan Modeli /Human Model In The Qur'anıc Prayers, Dr. Öğr. Üyesi Mesut Cevher; Kur’an’ın Model Lider Oluşturma Metotları, Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Diler; Din Eğitiminde Rol Model Eleştirisi konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 5 Nolu Salon 2.Oturum(10.30 – 12.00) Prof. Dr. Ramazan Biçer (Başkan); İmam Matüridi'ye Göre Model İnsan Olmanın Önündeki Engeller, Prof. Dr. Galib Sayilov; Çağdaş Dünyada Yeni İslam Lider-Modeli, Dr. Öğr. Üyesi Recep Önal; Kur’an’da Model İnsan Olarak Hz. Eyüb Ve Hz. Ya‘Kûb: Sabır Ve Tevekkül Örneği, Öğr. Gör. İsmail Göktürk; Aliya’nın Perspektifinden Hareketle Yeni Bir Medeniyet Hamlesi İçin İdeal İnsan, Dr. Öğr. Üyesi İskender Şahin; Kur'ân-I Kerim'in Model Lider İnsanı İnşası konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 6 Nolu Salon 2.Oturum(10.30 – 12.00) Prof. Dr. Âdem Dölek (Başkan); Model İnsanda Olması Gereken Özellikler Ve Bunların Model Toplumun Oluşmasına Tesirleri, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Necati Barış; Savaşlardaki Uygulamaları Bağlamında Hz. Peygamber'in Örnekliği, Dr. Öğr. Üyesi Yakup Bıyıkoğlu; Kur’ân’da Olumsuz Özellikleri Anlatılan İnsan İle Halîfe Oluşu Arasındaki Diyalektik İlişki, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Gül; Kur’an’ın İnşa Ettiği Rol Model İnsanlar: Rahmanın Kulları,Dr. Öğr. Üyesi Osman Nedim Yektar; Model İnsan Olarak Hz. Peygamber’in Suçluları Eğitmesi konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 1 Nolu Salon 3.Oturum(14.30 – 16.00) Prof. Dr. Abdulhamit Sinanoğlu (Başkan); İslam Düşünce Tarihinde İnsan Modelleri, Doç. Dr. İbrahim Yenen; Yönetim Ve Yönetici Modeli Olarak Hz. Muhammed (Sav), Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Koyuncu;Kelami Düşüncede Model İnsan, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Tözluyurt; İmam Mâturîdi’de “Adalet” Kavramının Model İnsanın Oluşumundaki Katkısı, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Salim Güven; Hz. Peygamber’in Hayatında İnziva Ve Toplumsal Dönüşüm, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Emin Seyhan; Şeyh Ebu'l-Hasan El-Harakânî’ye Göre Model İnsanın Temel Vasıfları konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 2 Nolu Salon 3.Oturum(14.30 – 16.00) Prof. Dr. Ahmet Yıldırım (Başkan); Rol Model Olarak Şahsiyet Olarak Hz. Peygamber’in (S.A.) Örnekliği, Doç. Dr. Abdurrahman Altuntaş; Kur’an’da Model Olarak Sunulan İnsan Tipleri, Doç. Dr. Mehmet İlhan; Dihlevi’ye Göre Model İnsan Olarak Peygambere Duyulan İhtiyaç, Doç. Dr. Mustafa Işık; “İnsan Ölünce Dünyadaki Eylemleri Biter; Üç Tip Hariç” Hadisinden Hareketle, Model İnsan, Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Fidan; İslâm Aile Hukukundan Hareketle Ailede İdeal İnsan Tipi, Dr. Öğr. Üyesi Avnullah Enes Ateş; Model İnsan Oluşturmada Kur'an'daki Peygamber Kıssaları, Arş. Gör. Hüseyin Altıntaş; İslâm Aile Hukukundan Hareketle Ailede İdeal İnsan Tipi konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 3 Nolu Salon 3.Oturum(14.30 – 16.00) Prof. Dr. Abdulkadir Evgin başkanlığında Doç. Dr. İsmail Pırlanta; Sahâbenin Model İnsan Olması Bağlamında Abdurrahman B. Avf Örneği, Dr. Öğr. Üyesi Fahri Hoşab; Hadislerde İnsan Ve İnsaniyet Mefhumu, Arş. Gör. Abdurrahman Kurt; Hadislerde İnsan Ve İnsaniyet Mefhumu, Dr. Öğr. Üyesi Orhan Yılmaz;  Model Bir Eş Olarak Hz. Muhammed (Sav), Dr. Öğr. Üyesi Veli Aba; Bir Model Olarak Manevi Danışman Hz. Peygamberin Terapötik Açıdan Etki Değeri: Hadis Bilimi Bağlamında Psiko-Teolojik Analizler konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 4 Nolu Salon 3.Oturum(14.30 – 16.00) Prof. Dr. Zülfikar Durmuş (Başkan); Öğrenme Yöntem Ve Tekniği Olarak Kur’an’da Rol Model, Doç. Dr. Halil Aldemir; Evrensel Bir Öğreti: Başkalarına Karşı Sorumluluk Taşımak, Doç. Dr. Ahmet Öz; Rol Model Bir Müfessir Olarak Mehmet Akif, Doç. Dr. Ahmet Abay; Kur’an’ın Bireye Ve Topluma Kazandırdığı Ahlaki Değerler,Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Şahiner; Felsefî Bir Bakış Açısıyla Model İnsan Model Devlet Teorisi, Arş. Gör. Havva Özata;Öğrenme Yöntem Ve Tekniği Olarak Kur’an’da Rol Model konularında bildirilerini sundular.

KSÜ İlahiyat Fakültesi / 5 Nolu Salon 3.Oturum(14.30 – 16.00) Prof. Dr. Şuayip Özdemir  (Başkan); İlahiyat Fakültesinde Okuyan Kız Öğrencilerin Rol Model Algıları -Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Örneği-, Doç. Dr. Necmeddin Şeker; Dinî Rehberlikte Temsil Sorunu, Doç. Dr. Hüseyin Öztürk;  Aliya İzzetbegoviç’de Doğu Batı Algısı, Doç. Dr. Cengiz Özmen; Aliya İzzetbegoviç’de Doğu Batı Algısı, Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Gün; İlahiyat Fakültesinde Okuyan Kız Öğrencilerin Rol Model Algıları -Amasya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Örneği-, Dr. Öğr. Üyesi Muhamed Ali Yıldız; Örnek Müslüman Akşemseddin Hazretleri Ve İstanbul'un Fethindeki Rolü konularında bildirilerini sundular.

Sempozyumun Değerlendirme Oturumunda ise katılımcılar sempozyumla alakalı değerlendirmelerde bulundular ve sempozyum bu oturumla sona erdi.

 

 

BAŞKAN ERKOÇ’UN GAYRETLERİ MEYVE VERMEYE BAŞLADI

Cumartesi, 28.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un Kahramanmaraş’ın tanıtımı ve turizmine yönelik gösterdiği gayretleri meyve vermeye başladı.

Geçen hafta içerisinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, TURSAB Ankara Bölge Acenteleri yetkililerini Kahramanmaraş’a davet etmiş, şehrin tanıtımı ile alakalı bilgiler aktarmıştı.

Bu çalışmalar ışığında gerek yerli gerekse yabancı turistler başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa gibi illerden düzenlenen turlarla Kahramanmaraş’a gelmeye başladılar.

Akdeniz bölgesinin doğu kısmında yer alan ve dört mevsimi yaşayan Kahramanmaraş, gerek tarihi ve kültürel zenginlikleri gerekse doğal güzellikleri ile turistleri çekmeye başladı.

Kafka Tur adına görüşlerini aldığımız Tur Operatörü Haşim Ağca yaptığı açıklamada: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un TURSAB temsilcilerini buraya davetinin ardından GAP turlarımızın içerisine Kahramanmaraş’ı da dahil ettik. İyi ki de etmişiz. Gerçekten Kahramanmaraş gezilip görülmesi gereken şehirlerden birisi imiş. Bunu buraya gelince gördük. 4 günlük GAP turumuza Kahramanmaraş’ı da dahil ettik ama bundan sonraki turlarımızda da buraya yönelik turlar düzenlemeyi düşünüyoruz. Öyle bir gün de gezilip görülecek bir yer değil burası. Bütün insanlarımıza Kahramanmaraş’ı görmelerini tavsiye ediyorum.

Kahramanmaraş son yıllarda eski değerleri yeniden oluşturma ve restorasyon çalışmaları ile Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yaptığı atılımlarla önemli kentlerden birisi haline gelmiştir. İpek ve Baharat Yolu üzerinde bulunan bir kent. Biz de bu değerleri yerinde görmek ve mini GAP gezimizi buradan başlatmak için Ankara’dan buraya geldik. Ankara’da gerçekleştirilen fuar ve info çalışmaları ile Kahramanmaraş’ı tanıma fırsatı bulduk ve bir de gidip yerinde görelim istedik.

Burada hem tarihi ve kültürel değerleri görmeye hem de Kurtuluş Savaşı’nda öncü olan Kahramanmaraş’ın ve ilk kurşunu atan Sütçü İmam’ın başlattığı direnişi modern müzecilik anlayışıyla görmeye geldik. Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi gerçekten mükemmel olmuş. Tarihi resmen özetliyor ve her şeyi anlatıyor.

Daha sonraki gezi ve turlarımızda Kahramanmaraş’ın doğal güzelliklerini de görmek için geleceğiz. Ama öncelik olarak ilk gezimizi Kahramanmaraş’tan başlatmayı uygun gördük. TURSAB’a bağlı bir acenta olarak bundan sonraki gezilerimizde de mutlaka Kahramanmaraş’ı turlarımıza katacağız. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bizlere gösterdiği ilgi ve alakaya çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kurtuluş Destanı Panorama Müzesini ziyareti ile başlayan Kahramanmaraş Gezisi,  Tarihi Demirciler Çarşısı, Suk-i Maraş Çarşısı, Kapalı Çarşı, Semerciler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Ulucamii, İlk Kurşun’un Atıldığı Yer,(Uzunoluk) Sütçü İmam Türbesi ve Trabzon Caddesi ile tamamlandı.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Pazar, 22.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Erkoç mesajında,  “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla milli egemenliğin kabul edildiği 23 Nisan 1920, millet iradesinin üstünde hiçbir gücün tanınmayacağının tüm dünyaya ilan edildiği gündür.  Bu önemli günü tüm dünya çocuklarına armağan ederek, geleceğin teminatı çocuklara gösterdiği önemle Atatürk; insanlığın ortak hazinesi olan çocuklara önemli sorumluluklar yüklemiştir. 23 Nisan da dünya çocuklarının el ele sergilediği birlikteliğin dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının güçlenmesine, yaşadığımız coğrafya başta olmak üzere tüm dünyada yaşanan savaşların son bulmasına ve gelecekte tüm insanların barış içinde yaşamalarına vesile olmasını diliyorum.

Şehirlerimizin ve ülkemizin daha güzel bir geleceğe kavuşması ve dünya barışı için sevgili çocuklarımıza güveniyoruz. İnanıyoruz ki ülkemiz, çocuklarımızın katkılarıyla aydınlık ufuklara olan yolculuğuna azim ve şevkle devam edecektir.

Bu düşüncelerle, TBMM’nin açılışının 98. yıldönümünü ve sevgi dolu yürekleri, gülen yüzleriyle bugüne anlam katan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve Milli Mücadelede emeği geçen ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

BAŞKAN ERKOÇ 23 NİSAN ÇOCUKLARIYLA…

Pazartesi, 23.04.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Büyükşehir Belediyesi ve Namar Lunapark işbirliği ile gerçekleştirilen 23 Nisan etkinliklerine katılan çocuklarla bir araya geldi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin “Bayram Sizinle Güzel” sloganıyla çocuklar için hazırladığı etkinlik kapsamında 23 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 12.00-18.00 arasında başta lunapark olmak üzere Maskot Bando Konseri, Madagaskar Sirki, Palyaçolar, maskotlar ve yüz boyama etkinlikleri gibi çeşitli programlarla çocuklara ücretsiz olarak sunuldu.

Lunaparka giderek burada eğlenen çocuklar ve aileleri ile bir araya gelen Başkan Erkoç, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutladı.

Başkan Erkoç’u karşılarında gören çocukların sevinçleri bir kat daha artarken, bu etkinlikten dolayı Başkan Erkoç’a teşekkür ettiler.

BAŞKAN ERKOÇ: “HAYVANCILIK OSB’Sİ KURUYORUZ”

Cumartesi, 11.08.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Canlı Hayvan Borsası’nda incelemelerde bulundu.

Gerek şehir dışından gerekse şehir içerisinde kurbanlıklarını getirerek Kahramanmaraş Canlı Hayvan Borsası’nda satışa sunan üreticilerle tek tek görüşen Başkan Erkoç, kurban satışlarında da el tutuşturup pazarlık ettirdi.

İnceleme sonrasında bir açıklamada bulunan Başkan Erkoç: “ Canlı Hayvan Borsası’nda bayram heyecanı, bayram mutluluğunu buradaki alışverişler de yaşadık. Kahramanmaraş’ımıza bir hayvan borsası kazandırmıştık geçen yıl bugün. Buranın rağbet görmesi bizi çok mutlu etti.  Burada en iyi şartlarda vatandaşlarımız alışverişini yapmakta. Hem satıcılar hem alıcılar için çok uygun ve güzel bir ortam var borsa da. Türkiye’nin her tarafından burada satıcılar gördük. Birçok yerden büyükbaş, küçükbaş hayvanlar getirilmiş ve Kahramanmaraşlıların hizmetine sunulmuş durumda. Fiyatlar da geçen yılla hemen hemen aynıya yakın.

Tabi vatandaşlarımıza alışveriş yaparken buradan çağrıda bulunuyoruz. Biraz daha pazarlık etmelerini tavsiye ediyoruz. Fiyatlar konusunda pazarlık ettiklerinde en güzel hayvanı en uygun şekilde alacakları inancındayız. Tabi ben buradan hayvan besleyen, hayvancılık yapan vatandaşlarımızı da tebrik ediyorum ve aynı zamanda teşekkür ediyorum Allah razı olsun. Burada ki önemli derece de üretimde Kahramanmaraş’ta yapılmakta hem bireysel olarak evlerinde besleyenler hem de çiftlik kurup hayvancılık yapan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz halkımız adına. Çünkü onlar bu ticareti besiciliği yapmasalar burada fiyatlar belki daha da yüksek olacaktı. Özellikle belirli bölgelerimizde çok yoğun şekilde besicilik artmış durumda” diye konuştu.

HAYVANCILIK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURUYORUZ

Kahramanmaraş’ta hayvancılığın gelişimi için kolları sıvadıklarını ifade eden Başkan Erkoç: “İlimizde Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü desteği verme gayretindeyiz. İnşallah yakında Elbistan’da Türkiye’nin en büyük hayvancılık organize sanayisi bölgesini kuruyoruz. İşlemler son aşamaya geldi arazi dağıtımına başlayacağız. 400-500 civarında çiftlik kurulmasını yeni besihane kurulmasını sağlayacağız. Kahramanmaraş merkezde de bir yer araştırıyoruz şuan. İnşallah uygun bir yer bulduğumuz da Kahramanmaraş merkezde de bir hayvancılık bölgesi ilan edeceğiz.  Hayvancılık ile uğraşmak isteyen vatandaşlarımızı da o bölgeye yönlendireceğiz. Tabi devletimiz de bölgede hayvancılığı desteklemekte. Özellikle geçen yıl Tarım Bakanı Sayın Ahmet Fakıbaba’nın gelip bu borsanın açılışını yaptığında burada düve sözü vermişti ve hamdolsun oda yürürlüğe geçti artık. Kahramanmaraş’ımız hayvancılık alanında çok önemli noktaya geleceği inancındayız.

Sabahın ilk saatlerinde yaklaşık saat 4’de 5’de Pazar yerine gelen 2’de 3’de evinden kalkıp bu pazarın oluşmasını sağlayanlar satıcılara, alıcılara teşekkür ediyoruz. Çünkü onlar olmasalar bu piyasalarda hayvan temin etmek daha da zor ve sıkıntılı olacak ama önemli bir kamu hizmeti yaptıkları inancındayım. Burada bu işle uğraşan arkadaşlarımızdan Allah razı olsun ve sağlıklı bir şekilde de vatandaşımıza hizmet etmekteler hepsine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KAHRAMANMARAŞ ÇADIRINA YOĞUN İLGİ

Çarşamba, 09.05.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Etnospor Kültür Festivaline katıldı.

Türkiye’de geleneksel oyunların kitleselleşmesine büyük katkıda bulunan Etnospor Festivali’nin üçüncüsü, 9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Yenikapı Meydanı’nda başladı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali'nin üçüncüsü, keyifli aktivitelerle sürüyor.

Türk dünyası, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü şenliklerin düzenlendiği festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra oba yaşamı, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler, ok atma gibi pek çok aktivite gerçekleştiriliyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı festivalde Kahramanmaraş yöresine ait Maraş Tarhanası, Firik, Ceviz, Fıstık Ezmesi Döneri, Mayam Şerbeti gibi yöresel ürünleri ile içli köfte, mimbar, tirşik gibi Maraş Mutfağına has yemekler davetlilerin damak zevkine sunuyor.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı aynı zamanda Kahramanmaraş’ın tarihi ve kültürel dokusunu anlatan kitapçık, cd, broşür gibi materyallerin dağıtımını da yaparak Kahramanmaraş’ın tanıtımını gerçekleştiriyor.

Öte yandan Kahramanmaraş’a has el sanatlarının ve el ürünlerinin de sergilendiği festivalde Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan başta olmak üzere protokol mensupları ve vatandaşlar, Kahramanmaraş Çadırına yoğun ilgi gösterdiler.

KAHRAMANMARAŞ ÇADIRI MİSAFİRLERİ AĞIRLIYOR

Cumartesi, 12.05.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Etnospor Kültür Festivalinde açılan Kahramanmaraş Çadırına misafirler akın ediyor.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali'nin üçüncüsü, keyifli aktivitelerle sürüyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı festivalde Kahramanmaraş yöresine ait Maraş Tarhanası, Firik, Ceviz, Fıstık Ezmesi Döneri, Mayam Şerbeti gibi yöresel ürünleri ile içli köfte, mimbar, tirşik gibi Maraş Mutfağına has yemekler davetlilerin damak zevkine sunuyor.

Kahramanmaraş Çadırında aynı zamanda Kahramanmaraş’ın tarihi ve kültürel dokusunu anlatan kitapçık, cd, broşür gibi materyallerin dağıtımını da yaparak Kahramanmaraş’ın tanıtımını gerçekleştiriyor.

Öte yandan Kahramanmaraş’a has el sanatlarının ve el ürünlerinin de sergilendiği festivalde Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan başta olmak üzere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve protokol mensupları ile festivale katılan ülkelerin devlet idarecileri vatandaşlar, Kahramanmaraş Çadırına yoğun ilgi gösterdiler.

BÜYÜKŞEHİR’DEN RAMAZAN PROGRAMI

Cumartesi, 26.05.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayı münasebetiyle düzenlediği programların ilki Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda düzenlenen Ramazan programında Mehmet Ercan konuk oldu.

Mehmet Ercan ve ekibinin sunduğu şiir ve türkü dinletisinde programa katılanlar keyifli bir gece geçirdiler.

Öte yandan Aliya İzzetbegoviç Parkı’na akın eden vatandaşlar, park içerisinde yer alan spor tesislerinde spor yapma imkanı buluyorlar.

Basketbol, futbol, tenis başta olmak üzere, kaykay pisti gibi alanlara yoğun ilgi gösteren gençler spor yapmanın keyfine varıyorlar.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda bu akşam ise Tasavvuf Musiki Konseri ve Sema Gösterisi yer alacak.

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN RAMAZAN PROGRAMLARI

Cuma, 25.05.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayı münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenliyor.

Kahramanmaraş Halkına kültürel anlamda da hizmet sunmaya gayret eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, eskiden Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında yer alan, orta oyun, gölge oyunu gibi birçok programa ev sahipliği yapıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda her gece saat 22.00’de gerçekleştirilecek program ve tarihleri şöyle:

25 Mayıs 2018 Cuma-Mehmet Ercan –Şiir ve Türkü Dinletisi

26 Mayıs 2018 Cumartesi -Tasavvuf Musiki Konseri ve Sema Gösterisi

27 Mayıs 2018 Pazar- Hacivat-Karagöz ve Meddah Gösterisi

28 Mayıs 2018 Pazartesi - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran Konseri

29 Mayıs 2018 Salı - Hacivat-Karagöz ve Meddah Gösterisi

30 Mayıs 2018 Çarşamba - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Bando Konseri

31 Mayıs 2018 Perşembe - Grup Visal İlahi Konseri

1 Haziran 2018 Cuma – Şems Sema Grubu

2 Haziran 2018 Cumartesi – Nasreddin Hoca ve Meddah Gösterisi

3 Haziran 2018 Pazar - Grup Visal İlahi Konseri

4 Haziran 2018 Pazartesi - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran Konseri

5 Haziran 2018 Salı - Grup Visal İlahi Konseri

6 Haziran 2018 Çarşamba - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran Konseri

7 Haziran 2018 Perşembe - Hacivat-Karagöz ve Meddah Gösterisi

8 Haziran 2018 Cuma – Meddah Cengiz Ortaoyunu

9 Haziran 2018 Cumartesi - Grup Visal İlahi Konseri

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce 25 Mayıs -9 Haziran tarihleri arasında Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda gerçekleştirilecek olan programlar saat 22.00’de başlayacak olup tüm halkımız davetlidir.

15 TEMMUZ DESTANI KONULU KONFERANS

Perşembe, 05.07.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Şehit Ömer Halisdemir Halk Kütüphanesi’nde 15 Temmuz Destanı konulu bir konferans gerçekleştirilecek.

Şehit Ömer Halisdemir Halk Kütüphanesi (Abdulhamidhan Camii altı)’nde  14 Temmuz 2018 Cumartesi günü saat 18.30’da gerçekleştirilecek 15 Temmuz Destanı konulu konferansa konuşmacı olarak Tarihçi Yazar Mehmet Işık ile 15 Temmuz Gazisi Şakir Yeşilay katılacak.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren halk kütüphanelerinin sadece ders çalışılan monoton yerler olmaktan çıkarmayı hedeflediklerini işaret eden Kütüphaneler Şube Müdürü Hakan Ceren: “Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un direktifleri doğrultusunda hizmet verdiğimiz halk kütüphanelerimizde ders çalışan öğrencilerimizin yanı sıra halkımızın da faydalanması amacıyla zaman zaman çeşitli etkinlikler ve programlar düzenleyerek halkımızın ilgisini çekmeye çalışıyoruz. Yaptığımız programlar ve çeşitli aktivitelere olan katılımların yoğunluğu da bizim çalışma azmimizi daha da artırıyor. Tüm halkımızı konferansımıza bekliyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN ERKOÇ: “BAYRAĞINIZI ALIP GELİN”

Çarşamba, 11.07.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı çerçevesince bir dizi etkinlikler düzenleneceğini duyurdu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek etkinlikler 14 Temmuz 2018 Cumartesi günü saat 21.00’de Demokrasi Meydanı’nda Ali Dursun Erzincanlı’nın şiir dinletisi ile başlayacak.

15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 11.00’de Şeyhadil Mezarlığı’nda şehitlik ziyaret edilerek öğle namazını müteakip Ulucamii’de mevlid programı gerçekleştirilecek.

Aynı gün saat 19.30’da Müftülük Meydanı’ndan başlamak üzere Milli Birlik Yürüyüşü Demokrasi Meydanı’na kadar devam edecek.

15 Temmuz 2018 Pazar günü akşam saat 20.00’de Demokrasi Meydanı’nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Nöbeti başlayacak. Aynı gün saat 20.30-21.30 arasında Grup Visal sahne alarak Kahramanlık Ezgileri ve şiir dinletisi sunacak ve daha sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı tarafından Mehter Konseri sunulacak.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 15 Temmuz’un yıl dönümü nedeniyle yapılacak etkinliklere tüm halkımızı davet ederek: “Aziz milletimizin çok uluslu saldırılara karşı destansı mücadelesinin yıldönümü olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma programlarına tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE ÇANAKKALE GEZİSİ

Salı, 10.07.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da deneme sınavlarında başarılı olan öğrencileri Çanakkale Gezisi ile ödüllendiriyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik yapılan orta öğretime geçiş ve YKS deneme sınavlarında okullarında başarılı olan öğrencilere yönelik ödül olarak düzenlediği Çanakkale Gezisi’nin ilk kafilesi Kahramanmaraş’a döndü.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önünden İl Milli eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Kültür ve Turizm Şube Müdürü Mustafa Semerci ile birlikte ilk kafile Çanakkale’ye gönderilmişti.

İlk etapta 125 öğrencinin gönderildiği Çanakkale Gezisi’nde ilk durak Konya oluyor ve Mevlana ‘nın türbesi ziyaret ediliyor.

Bu yıl ki Çanakkale gezilerine 180 lise öğrencisi 320 ortaokul öğrencisi olmak üzere toplamda 500 öğrenci gönderiliyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SAVAŞININ OLDUĞU YER: ÇANAKKALE

Öğrencileri uğurlama töreninde bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi başkanı Cevdet Kabakcı: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliğinde Değerler Eğitimi Protokolü kapsamında yaptığımız sınavlarda Kahramanmaraş’ın 11 ilçesinde başarı gösteren öğrencilerimiz her yıl 1. Cihan Harbi’nin en dehşetli cephelerinden olan Çanakkale’ye, Gelibolu’ya Eceabat bölgesine gidiyorlar. Bu uygulamayı dört yıldan beri yapıyoruz. Bu yıl da bu sınavlarda başarılı olan öğrencilerimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğünden görevli öğretmenlerimiz ve daire başkanlığından görevli arkadaşlarımızla birlikte Çanakkale İstihkamlarına bu geziyi gerçekleştiriyoruz. 20. Asrın başında dünyanın en büyük savaşının olduğu bir cepheye gidiyor öğrencilerimiz. Bu vatanın nasıl vatan olduğunu, emperyalistlerden nasıl kurtarıldığına, mücadelenin en şiddetli çalışmaların olduğu Çanakkale bölgesine gidip görerek ecdadımızın canları ve kanları pahasına bizlere emanet ettiklerini öğrenmiş oluyorlar.

Bu gezimiz Kahramanmaraş Konya- Çanakkale güzergahı şeklinde oluyor ve yaklaşık 2 gün süren bu gezimizde inşallah çocuklarımız çok şeyler öğrenerek dönerler. Hepimizin öğrenmesi gereken, memleketimizin, vatanımızın bayrağımızın kıymetini bilmektir” diye konuştu.

OKULLARINDA BİRİNCİ OLANLARI GÖNDERİYORUZ

Bir yıllık bir çaba sonrası iki denme sınavı yapıldığına işaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ise yaptığı açıklamada: “Kahramanmaraş Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıllık çalışması sonucunda iki tane deneme sınavı yaptık. Değişen müfredat ve sınav sistemi ile bu öğrencilerimizin hem sınav sistemine hazır hale gelmeleri hem de başarılı bir eğitim hayatı sürmeleri için yoğun bir çaba gösterdik. Bu çabanın ardından Kahramanmaraş’ın 11 ilçesinde her okuldan deneme sınavlarında birinci çıkan öğrencileri Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Çanakkale’ye uğurluyoruz.

Öğrencilerimizi Çanakkale’ye gittiklerinde tarihi alanları görecekler ve döndükleri zaman da kendi okullarında yapmış oldukları geziyi ve gördükleri tarihi alanları ve mekanları anlatma şansları ve fırsatı olacak. Kazasız bir yolculuk dilerken bu çalışmanın zihinlerine katkı sunacak olmasını arzu ediyorum. Burada Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Beye ve ekibine ve ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde bu çalışmaya gönül veren ve emek sarfeden arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI

Pazartesi, 16.07.2018
Haber metni: 

Tüm yurtta olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı gerçekleştirildi.

Saat 11.00’de başlayan Anma Programı Şeyhadil Mezarlığı’nda Şehitliğin ziyaret edilmesi ile başladı. Şehitlikte şehitlerin mezarları ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı ve dualar edildi.

Daha sonra Ulucamii’de şehitler için mevlid programı gerçekleştirildi. Mevlid Programının ardından AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Mehmet Cihat Sezal ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve AK Parti İl Başkanı Ömer Bilal Oruç Debgici 15 Temmuz Şehidi Polis Memuru Niyazi Ergüven’in ailesini ve mezarını ziyaret ettiler.

Akşam saat 19.30’da Müftülük Meydanı’nda başlayan kortej yürüyüşü Demokrasi Meydanı’na kadar devam etti ve Demokrasi Meydanı’nda anma programlarına geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın sunduğu muhteşem mehter konserini ardından açılış konuşmaları bölümüne geçildi.

Açılış konuşmaları bölümünde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve AK parti Milletvekili İmran Kılıç günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından Grup Visal sahne alarak birbirinden güzel ezgileri dile getirdiler. İstanbul’da gerçekleştirilen anma programına canlı bağlanılarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın izlenmesinin ardından Radyo 7 Programcısı Mehmet Can ve 15 Temmuz Gazisi Yavuz Dede ile gerçekleştirdikleri söyleşi de 15 Temmuz Gecesi köprüde yaşanan olayları anlattılar.

15 Temmuz Gazisi Yavuz Dede o geceyi anlatırken zaman zaman duygu dolu anlar yaşanarak gözyaşlarına hakim olamadı.

Gecenin anısına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Radyo 7 Programcısı Mehmet Can ve 15 Temmuz Gazisi Yavuz Dede’ye birer buket çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve İl Müftülüğü ilahi grubunun sahne alarak seslendirdikleri ilahilerin ardından saatler 00.13’ü gösterirken tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da bütün camilerden ve ilahi gurubundan sela sesleri yükseldi.

İl Müftüsü Celal Sürgeç ilahi gurubunda yer alan imamlara birer adet Kur’an-ı Kerim ve Ayyıldızlı Albayrak hediye ederek imamların bu iki değere kıyamete kadar sahip çıkmaları ve korumaları gerektiğini söyledi. Program İl Müftüsü Sürgeç’in yaptığı dua ile sona erdi.

Tüm yurtta olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı gerçekleştirildi.

Saat 11.00’de başlayan Anma Programı Şeyhadil Mezarlığı’nda Şehitliğin ziyaret edilmesi ile başladı. Şehitlikte şehitlerin mezarları ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı ve dualar edildi.

Daha sonra Ulucamii’de şehitler için mevlid programı gerçekleştirildi. Mevlid Programının ardından AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Mehmet Cihat Sezal ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve AK Parti İl Başkanı Ömer Bilal Oruç Debgici 15 Temmuz Şehidi Polis Memuru Niyazi Ergüven’in ailesini ve mezarını ziyaret ettiler.

Akşam saat 19.30’da Müftülük Meydanı’nda başlayan kortej yürüyüşü Demokrasi Meydanı’na kadar devam etti ve Demokrasi Meydanı’nda anma programlarına geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın sunduğu muhteşem mehter konserini ardından açılış konuşmaları bölümüne geçildi.

Açılış konuşmaları bölümünde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve AK parti Milletvekili İmran Kılıç günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından Grup Visal sahne alarak birbirinden güzel ezgileri dile getirdiler. İstanbul’da gerçekleştirilen anma programına canlı bağlanılarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın izlenmesinin ardından Radyo 7 Programcısı Mehmet Can ve 15 Temmuz Gazisi Yavuz Dede ile gerçekleştirdikleri söyleşi de 15 Temmuz Gecesi köprüde yaşanan olayları anlattılar.

15 Temmuz Gazisi Yavuz Dede o geceyi anlatırken zaman zaman duygu dolu anlar yaşanarak gözyaşlarına hakim olamadı.

Gecenin anısına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Radyo 7 Programcısı Mehmet Can ve 15 Temmuz Gazisi Yavuz Dede’ye birer buket çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve İl Müftülüğü ilahi grubunun sahne alarak seslendirdikleri ilahilerin ardından saatler 00.13’ü gösterirken tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da bütün camilerden ve ilahi gurubundan sela sesleri yükseldi.

İl Müftüsü Celal Sürgeç ilahi gurubunda yer alan imamlara birer adet Kur’an-ı Kerim ve Ayyıldızlı Albayrak hediye ederek imamların bu iki değere kıyamete kadar sahip çıkmaları ve korumaları gerektiğini söyledi. Program İl Müftüsü Sürgeç’in yaptığı dua ile sona erdi.

DURSUN ALİ ERZİNCANLI KAHRAMANMARAŞ’TA

Pazar, 15.07.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında sahne alan Dursun Ali Erzincanlı, duygu dolu anlar yaşattı.

Kahramanmaraş Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikler Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın mehteran konseri ile başladı.

Birbirinden güzel mehter marşları ile halk coşarken, Mehter Takımı daha sonra yerini Dursun Ali Erzincanlı’ya bıraktı.

Birbirinden güzel şiirleri ile şiir severlerin gönlünde taht kuran Dursun Ali Erzincanlı: “Geçtiğimiz günlerde Niğde’de bir programa katılmıştım. Orada dedim ki iki şehirde program yaparken zorlanıyorum. Birisi Niğde ki sizler Ömer Halisdemir gibi bir kahraman çıkardınız, bir diğeri de şairler yatağı Kahramanmaraş. Bunu söyleyince Şehidimiz Ömer Halisdemir’in ağabeyi, kendilerinin dedelerinin Kahramanmaraş’tan gitmiş olduklarını söyledi. Demek ki Kahramanmaraş’tan hem şair, hem de Kahramanlar çıkıyor” dedi.

Birbirinden güzel şiirlerini seslendirerek duygu dolu anlar yaşatan Dursun Ali Erzincanlı, program kapanışını 30 Kuş şiiri ile yaptı.

Programın sonunda sahneye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Dursun Ali Erzincanlı’ya teşekkür ederek: “Kıymetli hemşehrilerimiz, Dursun Ali Erzincanlı Üstada çok teşekkür ediyoruz. Çünkü çok yoğun programına rağmen bizleri kırmayarak davetimize icabet ederek bizle çok duygulu bir akşam yaşattı. Bundan dolayı kendilerine minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

15 Temmuz Aziz Milletimizin tarihine büyük bir Kahramanlık destanı olarak yazıldı. 15 Temmuz’da Aziz Milletimize, vatanımıza, imanımıza, inançlarımıza karşı büyük bir saldırı oldu. Büyük bir ihanet oldu. Allah’a hamdolsun Saygıdeğer Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu millet iman ve inançla ayağa kalktı, bu ihaneti paramparça etti. Tarihe de bu destan altın harflerle yazıldı. Milletimizin geleceği açısından önemli bir dönüm noktası idi. Artık bu millet bu tür acıları yaşamayacak. Bu millet geçmişte birçok kereler bu acıları yaşadı. 15 Temmuz’da da 251 şehidimizi kalbimize, milletimizin tarihine gömdük. Onları kıyamete kadar kalbimizde, yüreğimizde, vatan toprağımızda ve ayyıldızlı albayrağımızın dalgalandığı her noktada yaşatacağız. Şehrimizde de onların anısına bir 15 Temmuz Millet Bahçesi yaptık. Orada da onların anılarını yaşatıyoruz. İnşallah sizleri de oraya bekliyoruz. Yarın akşam da yine burada olacağız ve programlarımıza hepinizi davet ediyoruz” diye konuşarak Dursun Ali Erzincanlı’ya Kahramanmaraş halkı adına bir buket çiçek takdim etti.

BÜYÜKŞEHİR’DEN LİSE GRUBUNA ÇANAKKALE GEZİSİ

Salı, 24.07.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Çanakkale Gezilerine lise grubu öğrencileri de gönderildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan Değerler Eğitimi Protokolü gereği ortaklaşa yapılan deneme sınavlarında okullarında başarılı olan öğrencileri kapsayan Çanakkale Gezilerine bu yıl da liselerden 180 öğrenci uçakla Çanakkale’ye götürülüyor.

Kahramanmaraş’tan uçakla İstanbul’a götürülen öğrenciler burada Eyüp Sultan ziyaretinin ardından Çanakkale’ye geçiyorlar.

Çanakkale’de ise Truva Atı, Aynalı Çarşı, Nusret Mayın Gemisi, Seddülbahir, Conkbayır  gibi Çanakkale Savaşlarının cereyan ettiği yerleri gezip gördüler. Tarih kitaplarında okudukları Çanakkale Savaşları’nın meydana geldiği yerleri bir de canlı olarak görme fırsatını yakaladılar.

Toplamda 180 öğrenci uçakla dört grup halinde Çanakkale’ye götürülerek tekrar uçakla Kahramanmaraş’a dönüyorlar.

KABARDİNKA’DAN MUHTEŞEM GÖSTERİ

Cuma, 27.07.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş'ta, dünyaca ünlü Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Kabardinka gösteri yaptı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen 13. Göksun Uluslararası Çerkes Kültür ve Sanat Festivali kapsamında kente gelen dans grubu, Demokrasi Meydanı'nda ilk gösterisini sundu. Vatandaşlar, grubun performansını beğeniyle izledi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç yaptığı konuşmada: “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak gönül coğrafyamızın her köşesi ile Kafkaslar da, Balkanlar da, Orta Asya’da gönül coğrafyamızın bir köşesi varsa Kahramanmaraş’la ilişkilerini güçlendirmek için yola çıktık. Allah’a hamd olsun, Somali, Sudan, Bosna Hersek, Makedonya ve Arnavutluk gibi ülkelerde de çeşitli etkinlikler düzenleyerek Kahramanmaraş’ı oraya taşıdık, oradakileri de buraya davet ettik. Şimdi de Kafkasya’da Kabardey-Balkar Cumhuriyeti ile ortaklaşa Göksun’umuzda ortak kültürel faaliyetler yapmaktayız. Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nden şehrimize gelen konukları Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti de özellikle belirtmek istiyorum. Kahramanmaraş’ımız da birçok insanımızın Kabardey-Balkar Cumhuriyeti ile bağları var ve bizim tarihten gelen bu bağlarımızı daha da güçlendirerek Kabardey-Balkar Cumhuriyeti ile önemli bir gönül köprüsü kuracağız. İnşallah bu çalışmalar Kabardey-Balkar Cumhuriyeti ile ilimizin ve ülkemizin ilişkilerini daha da güçlü hale getirecektir. Ben değerli konuklarımıza şehrimize hoş geldiniz diyor, hepinize sevgiler saygılar sunuyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanı Mukhadin Kumahua da desteklerinden dolayı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'a teşekkür etti.

Başkan Erkoç’un Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Kültür Bakanı Mukhadin Kumahua bir buket çiçek takdiminin ardından Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Kabardinka gösterilerini sunarak gönülleri fethetti.

DONDURMA TIRI YOLA ÇIKTI

Çarşamba, 01.08.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Karpedo, Akdo, Yaşar İce ve Alpedo dondurma firmalarının bu yıl ortaklaşa düzenleyecekleri 2. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin tanıtımı için yola çıkan Dondurma Tırının ilk durağı Osmaniye oldu.

2. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin tanıtımı için bu yıl ülke genelinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 23 İl ve 34 noktada hizmet verecek olan Dondurma Tırı 2 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 12.00-14.00 arasında Osmaniye’de Cumhuriyet Meydanı’nda Osmaniyeliler ile buluşacak.

Aynı tarihte akşam saat 19.00-21.00 arasında Mersin Silifke’de Anıt Meydanı’nda olacak Dondurma Tırı’nın güzergahı şu şekilde: 3-4-5 Ağustos Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 8 Ağustos Alanya, 9 Ağustos Antalya, 11 Ağustos Denizli, 12 Ağustos Marmaris, 13 Ağustos Bodrum, 14 Ağustos Didim, 15 Ağustos Kuşadası, 17 Ağustos İzmir, 26 Ağustos Manisa, 27 Ağustos Bursa, 28 Ağustos Yalova, 30-31 Ağustos-1 Eylül İstanbul, 2 Eylül Kocaeli, 4 Eylül Sakarya, 5 Eylül Ankara, 6 Eylül Niğde, 7 Eylül Kayseri, 8 Eylül Elazığ, 9 Eylül Malatya, 10 Eylül Adıyaman, 11 Eylül Şanlıurfa, 12 Eylül Gaziantep.

Dondurma Tırının Osmaniye’ye uğurlanmasında Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Kültür ve Turizm Şube Müdürü Mustafa Semerci hazır bulunurken burada bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya: “Geçen sene ilkini düzenlediğimiz bu sene de ikincisini düzenleyeceğimiz 2. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin tanıtımı için Dondurma Tırımızı yola çıkarıyoruz. Geçen sene dondurma tırımız gittiği illerde büyük bir ilgi ile karşılanmıştı. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak dünyada tek çatal ve bıçakla yenilen tek dondurma olan Maraş Dondurması’nın tanıtımını sağlamak ve dondurmamızın yanı sıra Maraş Kültürünü de tanıtmak maksadıyla geçen sene ilkini başlattığımız Dondurma Tırımızı bu sene daha da geniş bir konsepte yayarak yola çıkarıyoruz. Dondurma tırımız Osmaniye’den başlamak üzere Akdeniz, Ege, Marmara, İçanadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizi gezecek. 23 İl ve 34 noktada tanıtım ve dondurma dağıtımımız olacak. Bu hem festivalimizi tanıtma ve duyurma adına oldukça katkı sunacak bir faaliyetimiz hem de Maraş Dondurması ile insanlarımızı buluşturmuş olmanın mutluluğunu yaşamış olacağız. Çünkü biz şuna inanıyoruz, dondurma denince Maraş Dondurması akla geliyor. Çok çeşitli dondurmalar olabilir ama hiçbirisi Maraş Dondurması’nın ne lezzetini ne de kıvamını yakalamış değildir. Bunu da şuradan anlıyoruz. Birçok firma kendisini Maraş usulü dondurma üretmek zorunda hissediyor. Bu da bize bunu gösteriyor.

14-15-16 Eylül 2018 tarihleri arasında 2. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivalimizi gerçekleştireceğiz. Tüm ülkemizdeki insanlarımızı ve yurt dışında bulunan insanlarımızı bu festivalimize davet ediyor ve bekliyoruz” diye konuştu.

 

DONDURMA TIRININ İLK DURAĞI OSMANİYE OLDU

Perşembe, 02.08.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Akdo, Karpedo, Yaşar İce ve Alpedo dondurma firmalarının bu yıl ortaklaşa düzenleyecekleri 2. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin tanıtımı için yola çıkan Dondurma Tırının ilk durağı Osmaniye oldu.

Osmaniye’de Cumhuriyet Meydanı’nda saat 12.00-14.00 arasında Osmaniyelilere hizmet veren Dondurma Tırına ilgi oldukça yoğun oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı’nın yanı sıra Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Azizoğlu, Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kurulu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Dondurma Tırını şehirlerinde gördüklerinden oldukça memnun olduklarını ifade eden vatandaşlar: “Şu sıcak yaz günlerinde hakiki Kahramanmaraş Dondurmasını bizlere ikram eden ve ayağımıza kadar gönderen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyoruz. Dondurma festivalinin tanıtımı için çok anlamlı bir hareket olmuş ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

Dondurma Tırı Osmaniye’deki görevinin ardından Mersin’e hareket etti ve bugün saat 19.00-21.00 Silifke’de Anıt Meydanı’nda olacak.

DONDURMA TIRI BUGÜN KIBRIS’TA

Cuma, 03.08.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Yaşar İce, Akdo, Karpedo ve Alpedo Dondurma firmalarının ortaklaşa düzenledikleri ve bu yıl 2.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali Tanıtımı için yurt gezisine çıkan Dondurma Tırı’nın bugün durağı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oluyor.

2. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali ‘nin tanıtımı için 3 Ağustos 2018 Cuma günü Lefkoşa’da olacak olan Dondurma tırı saat 19.00-21.00 arasında Dereboyu ‘nda hizmet verecek.

Dondurma tırı 4 Ağustos Cumartesi 16.00-17.00 Yeni Erenköy Meydanı’nda, 19.00-21.00 MGA Önü (Sakarya) Gazimağusa’da hizmet verecek.

Dondurma tırı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üçüncü gününde ise 5 Ağustos 2018 Pazar günü saat 16.00-17.00 Tatlısu Belediyesi önünde, 19.00-21.00 saatleri arasında Girne’de Gordon boyunda olacak.

DONDURMA TIRI KKTC’DE GÖNÜLLERİ FETHETTİ

Pazartesi, 06.08.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Akdo, Yaşar Ice, Alpedo ve Karpedo dondurma firmalarınca ortaklaşa düzenlenecek olan 2. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Sanat Festivali Tanıtımı için hazırlanan Dondurma Tırı üç gün boyunca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmet verdi.

Bu yıl 2.’si gerçekleşen Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma Kültür ve Sanat Festivali Tanıtımı için, ilk yurt dışı gezisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden başlaya Dondurma Tırı’nın ilk durağı Gazimağusa oldu.

Festival için özel hazırlanan “Dondurma tır’ında” Mağusa Gelişim Akademisi (MGA)’da gerçekleşen etkinlikle Kahramanmaraş’ın eşsiz lezzetli dondurması tanıtıldı.

Tanıtıma, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanı Cevdet Kabakçı katılımıyla gerçekleşti.

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan açılış konuşmasında, “Katıldığınız ve geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kahramanmaraş Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı ise yapmış olduğu konuşmada, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne selamlarımızı getirdik. Festivalimizin yurtdışı ayağına buradan başlıyoruz” dedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, “Kahramanmaraş dediğimiz de akla dondurma gelir. Bundan sonra dondurma yemeye Maraş’a gitmeye gerek yok artık burada da var, öncelikle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Bey’e buradan teşekkür ediyorum. Onu burada Gazimağusa’mızda misafir etmek istediğimizi söylemek istiyorum, böyle bir güzellik ile bizleri bir araya getirdikleri için aynı zamanda Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan Bey’e de teşekkür ediyorum ve emeği geçenlere de teşekkür ediyorum dedi.”

 Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu gerçekleştirdiği konuşmada.”Kahramanmaraş’ta bulunan Kıbrıs Meydanı’ndan, bugün Gazimağusa şehrinden olmalarından dolayı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Gazimağusa Belediye Başkanımıza ve Tatlısu Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Gerçekleştirilen bu uluslararası festival kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olduklarından dolayı canı gönülden tebrik ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dondurma şovu gerçekleşti ve Gazimağusa  halkına Maraş Dondurması ikram edildi.

Dondurma Tırı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Lefkoşe’de Dereboyu’nda, Girne’de Gordon Boyu’nda ve Tatlısu Belediyesi önünde festival tanıtımı için etkinlikler düzenlendi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN GÖNÜLDEN GÖNÜLE PROJESİ

Çarşamba, 05.09.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin gençlere yönelik hizmetleri aralıksız olarak devam ederken, Gençlerle Gönülden Gönüle Projesi de tamamlandı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Gülsüm Hanım Gümüşer Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nce yürütülen gençlerin fikirlerini özgürce söyleyebileceği, Psikolojik Danışmanlarla fikir alışverişinde bulunabilecekleri, güvenilir bir ortam oluşturmak amacıyla, ‘Gençlerle Gönül  Gönüle Projesi’ gerçekleştirildi.

Altı hafta süren proje kapsamında grubun simgesi olan yonca çiçeğinin ekimiyle proje başlatılmış olup, her hafta çiçeğin bir yaprağının (umut, şans, inanç, aşk) anlamı üzerine beyin fırtınası yapılarak devam etmiştir. Hint kınası etkinliği, anahtarlık yapımı ve eğitici oyunlar düzenlenerek,  kişisel gelişimi destekleyici videolar izletilmiştir.

Projenin son haftasında ilk durak olarak Abdülhamithan Camii gezdirilerek Sultan Abdulhamit Han’ın tarihimizdeki vizyonu ve misyonu anlatılmıştır. İkinci olarak Kurtuluş Panaroma Müzesi gezdirilerek, kahraman şehrimizin kurtuluş destanı konusunda bilgiler alındı, gözlemler yapıldı. Daha sonra Aliya İzzet Begoviç mesire alanında piknik yapılarak parka ismini veren Aliya İzzet Begoviç ve Bosna üzerine konuşmalar gerçekleştirildi. Son olarak bisiklet parkurunda bisiklete binme etkinliği ile ‘Gençlerle Gönül Gönüle’ projesi sonlandırıldı.

Programın sonunda gençler altı hafta boyunca kendilerini çeşitli yönlerden geliştirdiklerini dile getirdiler. Böyle kaliteli zaman geçirebilecekleri imkan ve ortam sağladığı için Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a ve emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERİ KARŞILAMA

Çarşamba, 05.09.2018
Haber metni: 

Her alanda olduğu gibi eğitim alanında da hizmetlerine aralıksız devam eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi diğer illerden üniversiteye kayıt için gelen öğrencileri karşılamaya başladı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi kampuslarına stant açan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi burada öğrencilere simit, poğaça, çorba, limonata ve su gibi ikramların yanı sıra Kahramanmaraş’ın tanıtımı için cd, broşür ve el kitapçıkları da dağıtıyor.

TÜRKİYE’NİN 14 ŞEHRİNDEN BİRİSİ

Öğrencilerin karşılanmasına ilişkin bir açıklamada bulunan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Cevdet Kabakçı, büyük bir üniversiteye sahip olduklarını ifade ederek:  “Burada öğrencilere hoş geldiniz diyoruz ve Kahramanmaraş’ın çorbasından, dondurmasından ikram etmek suretiyle onların Kahramanmaraş’ımıza çok çabuk adapte olmalarını sağlamaya çalışıyoruz” diyen Kabakçı, “Kahramanmaraş büyükşehirlerimiz içerisinde önde gelen Türkiye’nin ilk 14 şehrinden biri olan kentimiz. Büyükte bir üniversiteye sahibiz. 40 bini aşkın öğrencisi, 11 fakültesi, 5 enstitüsü, 5 Meslek Yüksekokulu, 3 bini aşkın personeliyle dop dolu bir üniversite ve bugüne kadar da binlerce öğrencisini mezun etmiş bir üniversite. Aynı deniz kenarında gibi bizim Sır barajının kenarında doğal yapısıyla bir güzellik teşkil etmektedir. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak bu 40 bini aşkın öğrencimize başkanımızın da teşvikleriyle her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Kahramanmaraş Doğu Akdeniz kenti ve 4 mevsimi barındıran bir yer. Soğuk olmayan, sıcak olmayan her güzelliği barındıran bir şehir. Bu vesile ile de biz öğrencilerimize sahip çıkıyoruz. Burada onlara hoş geldiniz diyoruz ve onlara Kahramanmaraş’ın çorbasından, dondurmasından ikram etmek suretiyle onların Kahramanmaraş’ımıza çok çabuk adapte olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Ulaşımından tutunda özel yurtlarına, rezidanslara kadar dört dörtlük bir yapı var şehrimizde” diye konuştu.

HUZUR KENTİ KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş’a gelen öğrencinin her yönüyle rahat edeceğini ifade eden Daire Başkanı Kabakçı: “Kahramanmaraş bir huzur kentidir. Akademisyenlerinin kalitesiyle, sempozyumlarıyla öğrencilerimize her türlü katkıyı veren, bugün kütüphanesiyle, camileriyle, sosyal yapılarıyla şehrimiz ve üniversitemiz gerçekten öğrencilerimizin rahat edebileceği bir yer. Velilerimizin de gözleri arkada kalmadan okutabilecekleri bir kent. Kahramanmaraş Türkiye’nin pozitif kentlerinden biri. Türkiye’de en az adli vaka olan kentlerden biri. Yani her yönüyle öğrencilerimize rahat ettirmeyi sağlayacak bir yapısı var. Bizlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un teklifleriyle her yıl olduğu gibi bu yılda öğrencilerimize bir hoş geldin etkinliği yapıyoruz. Şehrimizi tanıtıcı broşürlerden veriyoruz. Çünkü Kahramanmaraş inşallah daha iyi tanınacak. Kahramanmaraş kültürün, sanatın, istiklalin, istikbalin başkenti olan bir kent bu vesile ile ben yeni öğretim yılının öğrencilere hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

PANORAMA MÜZESİ’NE GİTTİNİZ Mİ?

Pazartesi, 10.09.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hizmete sunulan Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

‘Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez’ düşüncesiyle hareket ederek Kurtuluş Destanı Panorama Müzesini hayata geçiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımını oluşturan Maraş Müdafaası’nda cereyan eden olaylar tarih sıralamasına göre sahneleniyor.

Maraş’ın işgalci kuvvetlerine karşı topyekün verdiği mücadelenin anlatıldığı Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi, hem Maraş Mücadelesi’nde gerçekleşen olaylar zincirini gözler önüne seriyor hem de gelecek kuşaklara, insanların birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesinin ne denli gerekli olduğunu anlatıyor.

Kültürpark içerisinde yer alan Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi, Kahramanmaraş’ın kurtuluşunu ve kültürel alanda bütün bu ihtiyaçlara cevap verebilecek, unutulanları hatırlatacak, farkında olunmayanları gösterecek görsel, işitsel, multimedya unsurlarıyla desteklenmiş hafıza mekanlarından oluşan bir müze olarak halka hizmet vermeye devam ediyor.

Maraş’ın işgalci kuvvetler tarafından işgal edilmesi ile başlayan ve işgalci kuvvetlerin şehri terk edinceye kadar Maraş ve Çevresinde meydana gelen olaylar zincirinin tarih kronolojisine göre sıralandığı Maraş Milli Mücadelesi’nin gelecek kuşaklara aktarılması için ailelerin çocuklarını mutlaka bu müzeyi gezdirmeleri gerekiyor.

BAŞKAN ERKOÇ: “DONDURMA MÜZEMİZ HAZIRLANIYOR”

Pazartesi, 17.09.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, yapımı devam eden Dondurma Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Müzelerin şehirlerin tanıtımında önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Erkoç: “Dondurma Müzemizi de en kısa sürede tamamlayarak hizmete sunacağız. Bir şehre giden insanlar ilk önce o şehrin müzelerini ziyaret ederek o şehirle alakalı tarihi, kültürel ve sanatsal anlamda bilgi sahibi olarak o şehirde geziyorlar. Biz de Dondurma Müzemizi de insanlarımızın hizmetine sunarak şehrimizin tanıtımına önemli derecede katkı sunacağız” diye konuştu.

Başkan Erkoç Katiphan’da yapımı devam eden Dondurma Müzesi’nde incelemelerde bulunarak ilgililerden müzenin yapımına ilişkin bilgiler aldı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELSİZ KARDEŞLİK HALAYI

Cuma, 14.09.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi dondurma festivali için ilimize gelen folklor ekipleriyle Engelsiz Kardeşlik Halayı düzenledi.

Kültürpark da düzenlenen Engelsiz Kardeşlik Halayına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Folklor Ekibi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi İmece Gençlik Merkezi Halk Oyunları Horon Ekibi ve Balıkesir Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Oyunları Zeybek Ekibi katıldı.

Halk oyunları ekiplerinin kendi bölgelerine ait gösterileri sunmasının ardından Kahramanmaraş’ın Edeleri, Balıkesir’in Efeleri ve Trabzon’un uşakları topluca halay çekerek horon teptiler.

Halaylar ve horon sonrasında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam, Balıkesir Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Oyunları Hocası Ayfer Arıcan ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi Horon Ekibi Hocası Mustafa Karaosmanoğlu’na birer buket çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Folklor Ekibi oyuncular diğer halk oyunları ekibi oyunculara karanfil vererek teşekkür ettiler.

Programın sonunda her üç ekibini oyuncuları ve yöneticileri topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler.

PANORAMA MÜZESİNİ 80 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Çarşamba, 19.09.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hizmete açılan Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi ziyaretçi sayısı açıklandı.

‘Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez’ düşüncesiyle hareket ederek Kurtuluş Destanı Panorama Müzesini hayata geçiren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımını oluşturan Maraş Müdafaası’nda cereyan eden olaylar tarih sıralamasına göre sahneleniyor.

Kültürpark içerisinde yer alan Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi, Kahramanmaraş’ın kurtuluşunu ve kültürel alanda bütün bu ihtiyaçlara cevap verebilecek, unutulanları hatırlatacak, farkında olunmayanları gösterecek görsel, işitsel, multimedya unsurlarıyla desteklenmiş hafıza mekanlarından oluşan bir müze olarak halka hizmet vermeye devam ediyor.

Normal müze statüsünde hareket ederek haftanın 6 günü hizmet veren Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi’ne Şubat /2018 tarihinden itibaren 80 bin ziyaretçinin ziyaret etti.

Haftada 6 gün hizmet veren Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi Pazartesi günleri kapalı olup, ziyaretçi kabul etmezken, diğer günlerde ise gruplar halinde gelecek ziyaretçiler için seans/randevu sistemi ile çalışmalarını sürdürüyor.

Grup ziyaretçileri için 10 seans uygulaması yapılan Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi’nde gruplara yönelik ziyaretçi saat ve seansları şu şekilde:

Sabah çalışma saatleri seans 1:  09.00 - 09.30, Seans 2:  09.30 - 10.00, Seans 3: 10.00 - 10.30, Seans 4: 10.30 - 11.00, Seans 5: 11.00 - 11.30

Öğleden sonra çalışma saatleri seans 6: 13.30 - 14.00, Seans 7:  14.00-14.30, Seans 8: 14.30-15.00, Seans 9: 15.00 - 15.30, Seans 10: 15.30 - 16.00

ANKARA’DA KAHRAMANMARAŞ RÜZGÂRI

Perşembe, 27.09.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Valiliği ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde sivil toplum kuruluşlarının da işbirliği ile Ankara’da düzenlenen Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nin bu yıl 3.’sü düzenleniyor.

Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nde 27-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek 3. Kahramanmaraş Tanıtım Günleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Açılış konuşmalarında Kahramanmaraş ve İlçeleri Derneği (Mar-Der) Genel Başkanı  Abdurrahman Köroğlu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal birer konuşma yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Seymenler Takımı ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları Ekibi birbirinden muhteşem gösterilerini sundular.

Halkoyunları gösterilerinin ardından dünyaca ünlü Maraş Dondurması kesilerek dondurma şovu gerçekleştirildi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından açılışa katılan tüm misafirler hep birlikte stantları gezdiler.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde 30 Eylül 2018 Pazar gününe kadar açık kalacak olan 3. Kahramanmaraş Tanıtım Günleri'nde Kahramanmaraş’ın kültürü, turizmi, ekonomisi, gelenek ve görenekleri her yönüyle tanıtımı yapılıyor.

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, açtığı stantta ildeki değişim ve dönüşümü yansıttığı gibi devam eden projeleri de ziyaretçilere tanıtıyor.

3. Kahramanmaraş Tanıtım Günleri'nin açılışına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İmran Kılıç ve Habibe Öçal MHP Milletvekili Sefer Aycan, CHP Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, KSÜ Rektörü Prof.Dr. Niyazi Can, ilçe belediye başkanları, protokol mensupları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

YERLİ TURİSTLER PANORAMA MÜZESİNE HAYRAN KALDI

Perşembe, 27.09.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak hizmete sunulan Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi’nin ziyaretçileri her geçen gün artıyor.

Gezi amaçlı Türkiye’nin değişik illerinden gelen turistlerin ilgi gösterdiği Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi, Kahramanmaraş’ın tanıtımına önemli bir katkı sağlıyor.

İzmir’den yola çıkan yerli turist kafilesinin Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi’ni gezmeleri esnasında duygu dolu anlar yaşandı.

Kafilede bulunan bazı turistler Panorama Müzesi’ni gezerken, anlatılan olaylar zincirini gözlerinde canlandırdıklarını ifade ederek tüylerinin diken diken olduğunu ifade ettiler.

Kurtuluş Savaşı öncesi Maraş’ın işgal edilişinden, kurtuluşuna kadar geçen sürede yaşanan olaylar zincirinin anlatıldığı Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi’ni beğendiklerini ifade eden turistler, müzeyi gezerken sanki o günleri canlı görmüş gibi bir hisse kapıldıklarını ve bundan da oldukça etkilendiklerini söylediler.

Kurtuluş Savaşı’nda ilk kıvılcımı oluşturan Maraş’ın gerçekten Kahraman’lığı hak etmiş olduğunu bir kez daha gördüklerini ifade eden turistler, Kahramanmaraş’ı beğendiklerini ve çok gelişmiş bulduklarını ifade ettiler.

Yerli turist kafilesi daha sonra Yaşlı Bakım Merkezi (YADES), STEM Merkezi ve Maraş Oyuncakları Atölyesi’ni gezerek alışveriş yaptılar.

5. KİTAP VE KÜLTÜR FUARI 11 EKİM’DE AÇILACAK

Salı, 09.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si düzenlenecek Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı 11 Ekim 2018 tarihinde kapılarını kitapseverlere açacak.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde 10 gün boyunca devam edecek olan Anadolu’nun en büyük kitap fuarı olan Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı’na yüzlerce yayınevi ve yazar katılacak.

Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı 11-21 Ekim 2018 tarihleri arasında, tüm Kahramanmaraş Halkının yanı sıra civar illerden gelecek okuyuculara da ev sahipliği yapacak.

Kitap fuarı süresince çeşitli söyleşiler, konferanslar, yazarların imza günleri etkinlikleri de gerçekleştirilecek.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, bu yıl 5.’si gerçekleşecek Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’na herkesi beklediklerini ifade ederek: “Kitap Fuarımıza tüm Kahramanmaraş halkımızın yanı sıra civar illerimizdeki kitapseverlerimizi de davet ediyoruz. Özellikle de ailelerimiz çocuklarını mutlaka kitap fuarımıza getirsinler ve çocuklar kitaplarla buluşsunlar” dedi.

Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı’na 234 yayınevinin yanı sıra toplamda 247 yazar katılacak.

KİTAP VE KÜLTÜR FUARI KAPILARINI PERŞEMBE GÜNÜ AÇIYOR

Çarşamba, 10.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı’nın 11 Ekim 2018 Perşembe günü kapılarını açacak.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, kitap ve kültür fuarına ilişkin yaptığı toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi.

YAYINEVİ KONUSUNDA SEÇİCİ DAVRANIYORUZ

Daire Başkanı Kabakcı yaptığı açıklamada: “Perşembe günü inşallah 5’nci Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’mızın açılışını KAFUM’da gerçekleştireceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç Beyin projeleri arasında bulunan şairiyle, düşünürüyle, ozanıyla Türkiye’nin ve dünyanın edebiyat ve sanat şehri olan Kahramanmaraş’ımızda büyük bir kitap fuarının açılması başkanımızın göreve başlamasıyla birlikte gerçekleştirildi. Anadolu’nun en büyük Kitap ve Kültür Fuarı diyoruz. Gerçekten hem fuar alanımız hem yapılan çalışmalarımız Kahramanmaraş Büyükşehir Kültür Dairesi personelimizin gayretleriyle Anadolu’da en fazla ziyaretçi en çok kitap satılan fuar haline geldi. Başlangıçtan bu yana çok değerli edebiyatçılarımız şehrimizi ziyaret ettiler. Bu yılki fuarımız 11-21 Ekim tarihleri arasında yapılacak. 100’ü aşkın standımızda 237 yayın evi bulunmaktadır. Yayınevi konusunda çok seçici davranıyoruz. Emek ürünleri, akademik kitaplar, dil kurumu, tarih kurumu, üniversitemiz olmak üzere çok değerli kitapları şehrimize getiriyoruz. Bunun yanında son yıllarda hükümetimizin de teşvikleriyle başlayan okuma kampanyalarında çocuk kitaplarının etkinliğinin arttığını görüyoruz. Bu vesile ile fuarımıza gelen kitap evleri çocuk kitaplarının da fuarımıza taşımaya başladılar. Çünkü küçük yaşta okuma alışkanlığı elde edemeyen bireyler büyük yaşlarda da kitap okumamaktadırlar. Bunun için doğuştan mezara kadar ilim öğrenin diyen bir dinin mensuplarıyız” dedi.

KÜTÜPHANELER EKOL HALİNE GELECEK

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren halk kütüphanelerinin ülke genelinde bir ekol haline geldiğine işaret eden Daire Başkanı Kabakcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyükşehir Belediyemiz Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi’nin kütüphanecilik ödülünü aldı. Kütüphaneler şehrimizin hemen hemen her mahallesinde yaygınlaşmakta. İnşallah 5 kadar kütüphanemizde yapılış aşamasında. Her öğrencimize ulaşmak ve kütüphanelerimizi bir ekol haline getirmek istiyoruz. Bunun için belediye başkanımız bu konuda her türlü gayreti göstermekte ve çocuklarımızın en kısa zamanda kitaba ulaşmasını mahallesinde olan kütüphaneye gitmesini ve bu kütüphanede her türlü işlevini gerçekleştirmesini, kütüphanelerimizin insana dokunan kütüphaneler olmasını istiyoruz.”

ÇAT KAPI ŞAİR, YAZAR ÖĞRENCİ BULUŞMASI OLACAK

Kitap ve Kültür Fuarı süresince çeşitli etkinlikler de düzenleneceğini kaydeden Daire Başkanı Kabakcı: “ Şehir dışından 237 yayınevi geliyor. 400’ü aşkın yazar da Kitap Fuarı zamanında şehrimize gelecekler. Milli Eğitim ile ortaklaşa yapmış olduğumuz çalışma neticesinde bu 400 yazarımız görevlendirilerek okullarımıza gidecekler. Okullarımızdaki öğrencilerimiz çat kapı şair, yazar buluşmasıyla karşılaşacaklar ve yazarlarımız öğrencilerimize dokunacaklar. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversitemizde yazarlarımız bir program çerçevesinde konferanslar, seminerler verecekler” diye konuştu.

DÜNYA EDEBİYAT KENTİ OLMA YOLUNDA ÖNEMLİ MESAFE KAT EDİLDİ

Şiirin ve Edebiyatın Başkenti Kahramanmaraş’ın aynı zamanda Edebiyat kenti olmaya aday olduğuna dikkat çeken Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Kabacı sözlerine şöyle devam etti: “ Kitap ve Kültür Fuarımızda Büyükşehir Belediyemizin gayretleriyle 11 ilçemizden servis kaldırılacak ve öğrenciler fuara getirilecek. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak UNESCO Edebiyat kenti olmak üzere müracaat ettik. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu da gerçekleşmiş olacak. Bunun yanında geçen yıl 200 bine yakın fuarımızın ziyaretçisi oldu. Bu yıl bu sayıyı arttırmak istiyoruz.”

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ YAZARLAR FUARDA OKUYUCUYLA BULUŞACAK

Daire Başkanı Kabakcı sözlerine devamla: “Yazarlarımızdan Kahramanmaraşlı 7 güzel adamdan bir tanesi olan Rasim Özdenören, Dursun Gürlek, İsmail Kara, Hayati İnanç, Süreyya Sırma, Osman Sarı, Yavuz Bülent Bakiler, Durdu Mehmet Doğan, Nihat Hatipoğlu, Ali Ural, Vehbi Vakkasoğlu, İbrahim Tüzel, Hüseyin Su, Ahmet Taşgetiren, Ahmet Demircan, Cemal Şakar, Yıldız Ramazanoğlu, Mustafa Armağan, Bülent Ata, İsmail Kılınçarslan, Mehmet Ali Bulut ve Turgay Güler olmak üzere çok değerli yazarlarımız fuarımıza gelecek. Biz burada anlamlı bir davetiye oluşturduk. Okumaya davet diye de bir kitap çalışmamız oldu. Bu her yıl bizim Büyükşehir olarak Kitap Fuarı’na özel çıkardığımız kitaplarımızdan bir tanesi. Bunu da fuar alanında dağıtmış olacağız. Bu yazarlarımız konferanslar verecekler. Nihat Hatioğlu’nun konferansı 15 Ekim tarihinde Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde olacak. Yine sergilerimiz açılacak. Kültür Sokağında kum sanatı gösterisi, resim sergisi olacak” dedi.

RASİM ÖZDENÖREN’İN BELGESEL GALASI YAPILACAK

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kitap ve Kültür Fuarının galasının yapıalcağına işaret eden Daire Başkanı Kabakcı: “Yine Türkiye Yazarlar Birliği’nin çok değerli yazarları 40 Yılın Hikayesi adlı hikayeciliğimizle ilgili bir çalışmayı bir sempozyum olarak şehrimizde gerçekleştirecek. Bu yıl burada Kahramanmaraş’ın da adını öne çıkaran ve 7 güzel adamdan bir tanesi olan değerli düşünür ve yazar Rasim Özdenören’in hayatı Büyükşehir Belediyemiz tarafından filme çekildi. Bunun da 11 Ekim akşamı galası yapılacak. Diğer yandan Kahramanmaraşlı aşçımız İzzet Özdemir Bey Kahramanmaraş ve Portekiz yemekleriyle ilgili bir kitap yazdı. Kahramanmaraş’tan Portekiz’e lezzet ve kültür yolculuğu adlı bu kitabını imzalayacak. Portekiz Büyükelçisini de şehrimizde misafir etmiş olacağız. Yani bir Avrupa topluluğu ülkesinin yetkilileri de şehrimize gelecekler. Bu yılın onur konukları Felsefe Tarihçisi Murtaza Korluelçi Bey ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın Bey olacak” diye konuşarak tüm Kahramanmaraş halkını kitap ve kültür fuarına davet etti.

ANADOLU’NUN EN BÜYÜK KİTAP FUARI KAPILARINI BEŞİNCİ KEZ AÇTI

Cuma, 12.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Kahramanmaraş Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

KAFUM Fuar Alanında düzenlenen ve 22 Ekim'e kadar açık kalacak olan fuarın açılış törenine Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Yazar Rasim Özdenören, şair ve yazarlar ile kitapseverler katıldı.
Törende bir açılış konuşması yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ın bir ilim ve irfan şehri olduğunu söyleyerek bu anlamda yapılan tüm çalışmaların şehre yakıştığını söyledi. Başkan Erkoç,

"Kahramanmaraş bir ilim irfan ve sanat şehridir. Doğrusu Kahramanmaraş’a bu manada yapılan her şey yakışıyor. Biz özellikle bu dönem 2023'e giden yolda şiirin başkenti kültür ve sanat şehri Kahramanmaraş’ta edebiyata dair, kitaba dair, okumaya dair güzel işler yapma peşindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak Kahramanmaraş’ın dünya edebiyat şehirleri arasında yer alması için çalışmalarımıza başladık. İnşallah kısa zamanda hak ettiğimiz unvanı “şairler ve yazarlar kenti” olarak adımızın yanına yazdıracağız. Bizler zengin kültür dünyamızı tanıtmak ve gelecek nesillere taşımak için çalışıyoruz. Gençlerimize çok önem veriyoruz çünkü geleceğimizin onlar olduğu bilincindeyiz. Ve onların geleceğe donanımlı bireyler olarak hazırlanabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Kütüphaneler kuruyor, gençlerimizi bilgiyle buluşturuyoruz. Bize düşen en önemli görev gençliğimizi fikri ve bedensel olarak en donanımlı şekilde hazırlayabilmek, geleceğin ruhunu, bugünden hazırlamaktır. Gençlerimizin potansiyellerini eğitimle, kitapla, araştırmayla, muhakemeyle, mukayeseyle zenginleştirdiğimizde hayalini kurduğumuz medeniyetin yükselişini gerçekleştiriyoruz demektir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “2023, Türkiye büyük güç” hedefine, okuyan ve kendini geliştiren bir nesille ulaşacağız inşallah… O nedenle bize düşen görev; gençlerimizi geleceğe fikri ve bedensel olarak en donanımlı şekilde hazırlayabilmek, geleceğin ruhunu, bugünden oluşturmaktır. Kitap fuarları bilgi paylaşımı için en etkin yollardan biridir. Kahramanmaraş’ta yaşayan insanlarımızın dikkatini kitaba çekmek onları kitaba yaklaştırmak için bu fuarı düzenliyoruz. Kitap ve Kültür Fuarımızın Kahramanmaraşlılara yepyeni ufuklar açacağı inancındayım. " diye konuştu.

Vali Vahdettin Özkan ile milletvekili Celalettin Güvenç'in de birer konuşma yaptığı törende İl Müftüsü Celal Sürgeç'in duaları eşliğinde açılış kurdelesi kesildi.

7 güzel adamdan biri olan yazar Rasim Özdenören ise kitap fuarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede; " Kitabın kendine mahsus kokusu, kâğıt kokusu sadece kitaba mahsustur ve sadece bu koku münasebetiyle de olsa kitabın yaşayacağını ve yaşatılacağını söylüyoruz. Nitekim bu fuarlarda bize kitabın ölmediğini, ölmeyeceğini, kültürümüzle, insanlıkla beraber yaşadığını, yaşayacağını göstermiş oluyor." dedi.
Açılışın ardından davetlilerle birlikte fuar alanını gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Rasim Özdenören'e seçtiği bir kitabı satın alarak hediye etti. 

Yerli ve yabancı 234 yayınevinin katıldığı fuarda, 267 şair ve yazar da okurlarıyla buluşacak. Fuar, kitapseverler tarafından 22 Ekim'e kadar her gün 09.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

AĞAÇLAR ÇİÇEK DEĞİL KİTAP AÇTI

Perşembe, 11.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si düzenlenen Kitap ve Kültür Fuarı dolayısıyla şehir merkezindeki ağaçlar kitaplarla donatıldı.

Edebiyatın ve Şiirin Başkenti Kahramanmaraş’ta 5. Kitap ve Kültür Fuarı dolayısıyla yapılan bu süslemeler vatandaşların ilgi odağı oldu.

İstiklal Madalyası ve kahramanlık unvanı verilerek iki defa ödüllendirilmesi ile dünyada bir benzeri bulunmayan Kahramanmaraş, sadece vatanın kurtarılmasındaki öncülüğüyle kalmayarak, aynı zamanda kültürel ve entelektüel alandaki gelişmelerde de hem cumhuriyet döneminde hem de öncesinde öncü bir rol oynuyor.

Sabah saatlerinde işlerine gitmek için evden çıkan vatandaşlar, caddelerdeki ağaçlarda kitapların sarktığını görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Bugün saat 11.00’de kapılarını açacak olan Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı dolayısıyla merkez ilçelerdeki caddelerin ağaçlarında yapılan kitap süslemeleri oldukça ilgi çekti.

Merkez ilçelerin caddelerinde ağaçların kitaplarla süslenmesinde yaklaşık 10 bin kitap süsleme için kullanılarak değişik bir konsept uygulandı.

Bazı vatandaşlar ağaçlardan sarkan kitapların resimlerini çekerken, bazıları da okumak için kitapları topladı.

Yerli ve Yabancı 234 yayınevi, 267 şair ve yazar, kitapseverler ve sektör temsilcilerini bir araya getiren Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı 21 Ekim 2018 tarihine kadar açık kalacak.

Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında, söyleşi programları, şiir şölenleri, şiir dinletileri, seminerler, konferanslar, gala geceleri ve paneller gibi kültürel etkinliler de yapılacak.

 

ÜSTAD PAKDİL’DEN İMZA GÜNÜ

Pazartesi, 15.10.2018
Haber metni: 

Türk Edebiyatına damga vuran Yedi Güzel Adam’dan birisi olan Nuri Pakdil, Uluslararası Kahramanmaraş 5.Kitap ve Kültür Fuarı’nda okuyucularıyla buluştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Standında okuyucularıyla buluşan Üstad Nuri Pakdil, hayranlarına kitap imzaladı.

Hafta sonu iki gün boyunca kitapseverlerle buluşan Nuri Pakdil, Kahramanmaraş’ta olmaktan, okuyucularıyla buluşmaktan memnun olduğunu ifade ederek, bu tür fuar ve organizasyonların, yazar-okur buluşmasına vesile olmasından dolayı önemli olduğuna dikkat çekerek, Kahramanmaraş 5.Kitap ve Kültür Fuarı’nın düzenlenmesinden dolayı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Standından okurları ile buluşan Üstad Nuri Pakdil’i ziyaret eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise Türk Edebiyatına yön veren ve damga vuran Yedi Güzel Adam’dan birisi olan Nuri Pakdil’in sadece Kahramanmaraş için değil Türkiye’nin ve gönül coğrafyamız için de önem arz ettiğini söyledi.

Başkan Erkoç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak Yörük Selim Mahallesi’nde Nuri Pakdil Kültür Kampüsü yapacaklarını ifade ederek, hem Üstad’ın eserlerinin hem de Maraş Mutfağı başta olmak üzere kültürümüzün yaşatılacağını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN “ÖZÜN SÖZÜ” GALASI

Cumartesi, 13.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu yıl 5.’sini gerçekleştirdiği Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı etkinlikleri kapsamında ‘Özün Sözü Galası’nı gerçekleştirildi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen "Özün Sözü" belgeselinin galasına yoğun bir ilgi olurken, program açılış konuşmaları ile başladı.

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesince, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu üyesi, şair ve yazar Rasim Özdenören'in hayatını konu alan "Özün Sözü" adlı belgeselin galası yapıldı.

Açılış konuşmalarında kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç Kahramanmaraş'ın barındırdığı değerler anlamında özel bir şehir olduğunu söyledi. Yönetmenliğini Ekrem Doydu'nun yaptığı belgeselle önemli bir hizmete imza atıldığını dile getiren Erkoç, şunları kaydetti: "Başta üstat Necip Fazıl Kısakürek olmak üzere Nuri Pakdil'ler, Rasim Özdenören'ler, Erdem Beyazıt'lar, Cahit Zarifoğlu'larla ve birçok değerli söz üstadı, çok değerli büyüklerimizle, fikir adamlarıyla ne kadar övünsek azdır. Bu değerli üstadların hayatlarını gelecek nesillere örnek olması açısından ve bir eser olarak biz bunu düşünüyoruz. Çünkü onların her anıyla yaşam boyunca gerçek manada topluma öncülük etmişlerdir." Yedi Güzel Adam'dan Nuri Pakdil de "kardeşim" dediği Rasim Özdenören'i kutladı. Rasim Özdenören ile Yedi Güzel Adam'dan sadece kendilerinin kaldığını dile getiren Pakdil, "Allah, Nuri Pakdil'e de Rasim Özdenören'e de uzun ömürler versin. Ne mutlu yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi, ezeli ebedi ulu önderimiz Hazreti Muhammed'in ümmetinden olabilenlere" dedi.

Başkan Erkoç’un ardından Üstad Nuri Pakdil, İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Celalettin Güvenç ve Vali Vahdettin Özkan da birer konuşma yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından ‘Özün Sözü’ belgeseli izlendi ve programın sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Üstad Rasim Özdenören’e bir plaket takdim ederek, Türk Edebiyatına kazandırdığı değerler ve eserler için teşekkür etti.

BÜYÜKŞEHİR BANDOSU’NDAN SÜRPRİZ KONSER

Çarşamba, 17.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Bandosu, Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı’nda sürpriz bir konser verdi.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde devam eden Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı girişinde konuşlanan Büyükşehir Belediye Bandosu burada muhteşem bir konser sundu.

Birbirinden güzel müzik parçalarıyla Kahramanmaraş Fuar Merkezi’ni çınlatan Büyükşehir Belediye Bandosu’nu gören vatandaşlar hemen cep telefonlarıyla sosyal medya hesaplarından yayınlara başladılar.

Büyükşehir Belediye Bandosu tarafından sunulan mini konserden oldukça memnun kalan yayınevi ilgilileri Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, fuarın canlandığını ve bir hareket kazandırdığını söylediler.

Görev ve Yetkilerimiz

 1. Gelirler Şube Müdürlüğü: Gelirler Şube Müdürlüğü’nün görevleri, aşağıda belirtildiği gibidir:
  1. Mevzuat ve Yönetmelikler dahilinde vergi, resim, harç, ücret, ceza ve diğer Belediye gelirlerinin tarh ve tahakkuklarını yaparak tahsilata hazır hale getirmek. Bu çerçevede,re’sen Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığınca bilinmesi mümkün olmayan ve ancak ilgili birimler tarafından gerekli gerçekleştirme işlemlerinin yapılmasını müteakip başkanlığa bildirilmesi üzerine takip ve tahsili yapılması mümkün olan gelir ve alacaklarda, Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığına bu işlemler bildirilinceye kadar, söz konusu bildirimin yapılması ve bu bildirim konusu gelir ve alacağın türü, miktarı ve diğer içeriği konusunda ise bizzat ilgili birimler sorumludur.

 

  1. Terkini yada reddi gereken vergilerin 213 sayılı Vergi Usul Kanununa uygun olarak düzeltme işlemlerini yapmak.

 

  1. Gelir mevzuatının uygulanmasına ilişkin olarak diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmak, bu amaçla veri alışverişini gerçekleştirmek.

 

  1. Vergi mevzuatının adil uygulanmasını sağlamak, gerekli tedbirleri almak.

 

  1. Daire başkanı tarafından verilen ve mevzuat tarafından ön görülen diğer görevleri yerine getirmek.

 

  1. Amme alacaklarının süresinde ve kanunlara uygun bir şekilde tahsili için gerekli tedbirleri almak ve uygulanmasını sağlamak.

 

  1. Yapılacak olan hizmetlere karşılık Büyükşehir Meclisince belirlenip, yürürlükte olan miktarlarda ücret alınmasını sağlamak. Ayrıca mahallin çeşitli semtleri arasındaki sosyal ve ekonomik farklılıkları göz önünde bulundurarak Meclise sunulmak üzere hazırlanacak ertesi yıl ücret tarifesi taslak çalışmalarını yapmak.

 

  1. Müdürlüğünün çalışma alanı içerisine giren konulardan kanunlarla belirlenen her türlü iş ve işlemleri zamanında yerine getirmek, gelir artırıcı ve gelir kaybını önleyici tedbirleri almak, personelin planlı, programlı, etkin ve uyum içerisinde çalışmasını organize etmek. Daire Başkanına gerekli bilgileri iletmek ve vereceği sözlü ve yazılı emirleri yerine getirmek.

 

  1. Mahalli İdareler uzlaşma yönetmeliğinin 6.maddesi gereğince Belediye bütçesine giren vergi, resim ve harçlar için kurulacak uzlaşma komisyonunda görev almak.

Gelirler Şube Müdürlüğü’nün Faaliyetleri:

Gelir Tahakkuk İşlemleri: Yıl içerisinde yangın sigorta vergisi tahakkuku, yol geçiş izin belgesi tahakkuku, tellaliye ücreti tahakkuku, ceza tahakkukları, belediye hoparlörü ilan ücreti tahakkuku, haberleşme, yangın sigorta ve elektrik tüketim vergilerinin tahakkuku, ecri misiller ve diğer çeşitli gelirlerin tahakkuku yapılmaktadır.

İlan Reklam: 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 12, 13, 14, 15 ve 16'ıncı maddelerine istinaden, İlimizdeki işyerlerine ait her türlü ilan ve reklam panolarının tespit ve vergi tahakkuku yapılmaktadır.

İcra İşlemleri: Tahsilatı 6183 Sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Kanununa tabi olan ve vadesinde ödenmeyen alacakların yasal yaptırımlar uygulanarak tahsilatı gerçekleştirilmektedir.

Takip ve Kontrol Şefliği: 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu, 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu  ilgili yönetmelikler ve diğer yasal mevzuat çerçevesinde vadesi geçmiş Belediye alacaklarının tümünü 213 sayılı Vergi Usul Kanununun hükümlerine bağlı kalmak koşuluyla 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkındaki Kanun çerçevesinde izlenerek tahsil edilmesi için ilgili birimlerle koordineli olarak çalışmalar yapılmaktadır.

Tebliğ Şefliği: Daire Başkanlığımız tarafından hazırlanan ödeme emri, ihtarname ve diğer tüm tebliğ evrakları e-belediye sistemine kaydedilerek ve tebliği yapılmaktadır.

 

Giderler Şube Müdürlüğü

Giderler Şube Müdürlüğü Gelirler Şube Müdürlüğü ’nün Görevleri :

 1. Düzenlenen ödeme emirlerinin, Mahalli İdareler Harcamaları Belgeleri Yönetmeliğine göre uygunluğu kontrol edilmiş olan evrakların Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğindeki çalışması gereken hesaplara alınmasını ve takibininyapılmasını sağlamak.
 2. Çalışan memur, işçi ve sözleşmeli personellerin maaş ve ücret, sosyal haklar ile fazla mesai gibi tahakkuk eden tüm alacakların ödemesini yapmak.
 3. Belediye personelinin icra, nafaka, kefalet, kesintilerini ilgililerin hesabına göndermek ve muhasebe kayıtlarını yapmak.
 4. Harcama yetkililerince talep edilen avansların verilmesi ve verilen avansların usulüne uygun olarak zamanında kapatılmasını sağlamak.
 5. Giderlerin hak sahiplerine ödenmesinden önce gerekli yasal kesintileri yaparak kalan tutarı ilgililerin banka hesabına göndermek.
 6. Bütçeye konulan kanuni payların takibini yaparak ödenmesini sağlamak
 7. Vergi, SGK, Emekli Sandığı vb. ödemeleri yapmak.
 8. Elektrik faturaları, su faturaları, doğalgaz faturaları ile telefon faturalarının ödemesini yapmak.
 9. Yapılandırılmış kurum borçlarını takip ederek gününde ödemek.
 10. Müdürlüğe intikal eden her türlü yazışma ve tahakkuk evraklarını planlı ve programlı bir şekilde düzenlemek, personel arasında organizeyi sağlamak, çalışmaları izlemek ve denetlemek.

 

 

Giderler Şube Müdürlüğü’nün Faaliyetleri: Belediyemizin ihtiyaçları olan ve Daire Başkanlıkları ile Şube Müdürlükleri tarafından talep edilip satın alınan her türlü mal, hizmet, taşınır, taşınmaz demirbaş ve malzemelerin tahakkuk müzekkeresine istinaden verilen emirleri düzenlenerek gönderme emirleri hazırlanmaktadır. Belediyemizin günlük olarak gider hesaplarının tutulmasını sağlamak üzere gerekli yevmiye kayıtları yapılmaktadır. Emanet hesaplarının takibi ve ödeme işlemlerinin tanzimi ve Belediyemiz personellerinin maaş, sosyal haklar, yolluk, evlenme, ölüm, ikramiye, tazminat ve benzeri ödemeleri yapılmaktadır. Daire Başkanlıkları ve Şube Müdürlüklerden ödenmek üzere gelen ödeme evraklarının ön mali kontrolü ve SGK, Vergi Dairesi, Emekli Sandığı ödemeleri yapılmaktadır.

 

Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü: Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü’nün görevleriaşağıda belirtildiği gibidir:

 1. Ulusal Kalkınma strateji ve politikaları ile hükümet programı dahilinde kurumun stratejik planını tüm paydaş kurumlar ile uyum, işbirliği ve eşgüdüm içerisinde hazırlamak.

 

 1. Mevzuat ve yönetmelikler dahilinde kurumun performans programını hazırlamak.
 2. Harcama birimlerince hazırlanan birim faaliyet raporları dahilinde idarenin faaliyet raporunu hazırlamak.

 

 1. İç kontrol sisteminin kurulması ve standartlarının uygulanması amacıyla İç Kontrol Eylem Planını hazırlamak.

 

 1. Kurumun Kamu Hizmet Standartları tablolarının hazırlamasını koordine etmek.

 

 1. Stratejik Plan ve Performans Programına uygun olarak yılı gider bütçesi, gelir bütçesi ve  izleyen iki yıl bütçe tahminlerini oluşturmak.

 

 1. Mevzuatı uyarınca belirlenecek bütçe ilke ve esasları çerçevesinde, ayrıntılı harcama programı hazırlamak ve hizmet gereksinimleri dikkate alınarak ödeneğin ilgili birimlere gönderilmesini sağlamak.

 

 1. Bütçe kayıtlarını tutmak, bütçe uygulama sonuçlarına ilişkin verileri toplamak, değerlendirmek ve bütçe kesin hesabı ile malî istatistikleri hazırlamak.

 

 1. Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığının taşınır işlemlerini mevzuatında belirtilen esaslara uygun olarak yürütmek, düzenlenmesi gereken her türlü tablo ve cetveli düzenlemek.
 2. İdarenin mülkiyetinde veya kullanımında bulunan taşınırlara ilişkin icmal cetvellerini düzenlemek.

 

 1. (İstatistiki veriler ile bunların değerlendirilmesi ve belediyenin görev alanıyla ilgili araştırma geliştirme konularında üst yönetici tarafından verilen diğer görevleri yapmak.

 

 1. İdarenin yatırım programının hazırlanmasını koordine etmek, uygulama sonuçlarını izlemek ve yıllık yatırım değerlendirme raporunu hazırlamak.

 

 1. Malî kanunlarla ilgili diğer mevzuatın uygulanması konusunda üst yöneticiye ve harcama yetkililerine gerekli bilgileri sağlamak ve danışmanlık yapmak.

 

 1. Malî konularda üst yönetici tarafından verilen diğer görevleri yapmak.

 

 1. İlçe belediyelerden gelen yılı bütçelerini meclise sunmak.

 

Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü’nün Faaliyetleri

Stratejik Planlama

https://kahramanmaras.bel.tr/fs/dosyalar/1_0.jpgStratejik planın hazırlanması, güncellenmesi ve yenilenmesi çalışmalarında koordinasyon görevi Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından yürütülür.

6360 sayılı “On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile birlikte Kahramanmaraş Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçmiş ve yeni yapılanma sonrasında Büyükşehir Belediyesinin ilk stratejik planı 2015-2019 yıllarını kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 2015-2019 Stratejik Planı ile belirlenen misyon ve vizyonumuz doğrultusunda stratejik amaçlar ve hedeflerimiz oluşturularak ilgili mevzuat çerçevesinde kamuoyu ile paylaşılmıştır.

 

Performans Programı

Performans programının hazırlanması çalışmalarında koordinasyon görevi Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından yürütülür. Birim performans programları birimler tarafından hazırlanarak belirlenen süre içinde Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü’ne gönderilir. Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü, birim performans programlarından hareketle idare performans programını hazırlar ve kamuoyu ile paylaşır.

Bu kapsamda her yıl ilgili mevzuatta belirtilen takvime bağlı kalınarak Performans Programı hazırlanmaktadır.

 

Bütçenin Hazırlanması

Bütçenin hazırlanmasında kullanılacak belge ve cetveller ile gerekli doküman, Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından idarenin ilgili birimlerine gönderilir. Her bir harcama birimi bütçe teklifini hazırlayarak Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü’ne gönderir. Harcama birimi temsilcileri ile görüşmeler yapılarak idarenin bütçe teklifi Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanır.

Bu kapsamda her yıl ilgili mevzuatta belirtilen takvime bağlı kalınarak İdare Bütçesi hazırlanmaktadır.

 

Bütçe İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi ve Kaydedilmesi

Bütçe işlemleri, harcama birimleriyle koordinasyon sağlanarak Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir, kayıtları tutulur ve izlenir.

 

Bütçe Kesin Hesabının Hazırlanması

Bütçe kesin hesabı, bütçe uygulama sonuçları dikkate alınarak ilgili takvim yılı bittikten sonra Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanır.

Bu doğrultuda her yıl ilgili mevzuatta belirtilen takvime bağlı kalınarak Bütçe Kesin Hesabı hazırlanmaktadır.

 

Bütçe Uygulama Sonuçlarının Raporlanması

Bütçe uygulama sonuçlarına ilişkin her türlü rapor, cetvel ve belge Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanır. Bu doğrultuda aylık olarak bütçe gerçekleşmeleri hazırlanır ve üst yöneticiye sunulur.

https://kahramanmaras.bel.tr/fs/dosyalar/2_0.jpg Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 30’uncu maddesi gereğince hazırlanan ve İdarenin ilk 6 aylık bütçe uygulama sonuçlarının ve ikinci altı aya ilişkin beklentilerinin yer aldığı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu çalışmaları Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından yürütülür.

Bu çerçevede Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu ilgili süreler içerisinde Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanarak kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

 

İdare Faaliyet Raporunun Hazırlanması

Harcama birimleri tarafından hazırlanan birim faaliyet raporları, idare faaliyet raporunun hazırlanmasında esas alınmak üzere, Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü’ne gönderilir. Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından harcama birimleri arasında koordinasyon sağlanarak idare faaliyet raporu hazırlanır ve üst yönetici tarafından Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulur. Meclisin onay vermesi ile ilgili mevzuat doğrultusunda kamuoyu ile paylaşılır.

Bu kapsamda her yıl ilgili mevzuatta belirtilen takvime bağlı kalınarak Faaliyet Raporu hazırlanmaktadır.

 

Aylık Faaliyet Raporu

Harcama birimleri tarafından aylık olarak hazırlanan birim faaliyet raporları, Kahramanmaraş Valiliğinin 17.12.2014 tarih ve 11229 sayılı Çalışma Usul ve Esasları Genelgesi’nin 75. maddesi gereğince Kahramanmaraş Valiliğine gönderilmek üzere Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü’ne gönderilir.

İlgili genelge kapsamında Strateji Geliştirme AŞube Müdürlüğü her ay, aylık faaliyet raporlarını düzenleyerek Kahramanmaraş Valiliğine göndermektedir.

 

https://kahramanmaras.bel.tr/fs/dosyalar/3.pngİç Kontrol Sistemi ve İç Kontrol Eylem Planı

Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü, iç kontrol sisteminin kurulması, standartlarının uygulanması ve geliştirilmesi konularında çalışmalar yapar ve çalışma sonuçlarını üst yöneticiye sunar.

Bu doğrultuda İdaremiz 2015-2016 yıllarını kapsayan İç Kontrol Eylem Planı, Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü hazırlanarak Başkanlık Makamı onayı ile kabul edilmiştir.

 

 

Taşınır İşlemleri Birimi

İdarenin mülkiyetinde veya idareye tahsisli olan ya da idarenin kullanımında bulunan taşınır ve taşınmazlar ile bunlara ilişkin işlemlerin kaydı ilgili mevzuatında belirtildiği şekilde ilgili harcama birimleri tarafından gerçekleştirilir. Harcama birimlerinin yapmış olduğu kayıtlar doğrultusunda taşınır icmal cetvelleri Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü’nce düzenlenir.

Bu doğrultuda 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 60. Maddesi gereğince İdarenin mülkiyetinde veya kullanımında bulunan taşınırlara ilişkin icmal cetvelleri Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanmaktadır. İlgili mevzuata istinaden belediye bünyesinde taşınır mallar ile ilgili cetveller imza altına alınıp dosyalanmıştır.

 

Mali Kontrol Şube Müdürlüğü

Mali Kontrol Şube Müdürlüğünün Görevleri

 1. Mali tabloları KBS’ye göndermek.

 

 1. Banka cari işlemlerini kontrol etmek ve kurum gelirlerini muhasebeleştirmek.

 

 1. İller bankası ve muhasebattan gelen payların ve bu paylardan kesilen kesintilerin muhasebe kayıtlarını yapmak ve yaptırmak.

 

 1. Harcama birimlerince ön mali kontrol amacı ile gönderilen evrakların kontrolünü yapmak.

 

 1. Müdürlüğe intikal eden her türlü yazışma ve tahakkuk evraklarını planlı ve programlı bir şekilde düzenlemek, personel arasında organizeyi sağlamak, çalışmaları izlemek ve denetlemek.

 

 1. Harcama birimlerince mal, hizmet ve yapım işleri ile ilgili gönderilen ödeme evraklarının mahalli idareler harcama belgeleri yönetmeliği dahilinde kontrol etmek.

 

 1. Tahsilat, iade ve mahsup işlemlerini yapmak.

 

 1. Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinde belirtilen defterlerin tutulmasını sağlamak, defterlerin işlenmesi neticesinde aylık mizan ve diğer yardımcı cetvellerin düzenlenmesini sağlamak.

 

 1. Vergi dairesine beyannameleri vermek.

 

 1. Teftiş layihaları sonucu kesinleşen ilama bağlanmış kişi borçlarını hesaba alarak takibini yapmak ve Sayıştay’a düzenli olarak mali kayıtları göndermek.

 

 1. Muhasebe yetkilisinin vereceği yazılı ve sözlü talimatları yerine getirmek.

 

 1. Teminat mektuplarının muhafazası ve muhasebe kayıtlarını yapmak

 

Faaliyetleri :

  1. Raporlama
  2. Gelir-Gider Hesaplarını Muhasebeleştirme
  3. Beyanname İşlemlerini Yönetme
  4. Teminat ve Emanetleri Yönetme

 

DONDURMA MÜZESİ DEVAM EDİYOR

Pazartesi, 08.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, yapımı devam eden Dondurma Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Maraş Dondurmasının tanıtımının artırılması, bu sayede pazardan aldığı pay oranına katkıda bulunmayı hedefleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi,  Kahramanmaraş'ın gastronomi alanındaki en önemli markası olan Maraş Dondurmasının şehrin turizmine ve turizm gelirine katkıda bulunacak Dondurma Müzesi’ni şehrimize kazandırıyor.

Müzelerin şehirlerin tanıtımında önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Erkoç: “Dondurma Müzemizi de en kısa sürede tamamlayarak hizmete sunacağız. Bir şehre giden insanlar ilk önce o şehrin müzelerini ziyaret ederek o şehirle alakalı tarihi, kültürel ve sanatsal anlamda bilgi sahibi olarak o şehirde geziyorlar. Biz de Dondurma Müzemizi de insanlarımızın hizmetine sunarak şehrimizin tanıtımına önemli derecede katkı sunacağız” diye konuştu.

Başkan Erkoç Katiphan’da yapımı devam eden Dondurma Müzesi’nde incelemelerde bulunarak ilgililerden müzenin yapımına ilişkin bilgiler aldı.

Şehrin simgesi olan Maraş dondurması ile projelere devam edileceğini belirten Başkan Erkoç, dondurma müzesi ve dondurma parkının ardından Dondurma Akademisi, Ür-Ge ve Koordinasyon Merkezi'nin kurulacağının müjdesini verdi.

BAŞKAN ERKOÇ KİTAP FUARINDA İLGİ ODAĞI OLDU

Pazartesi, 15.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’nı hafta sonu gezen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ilgi odağı oldu.

Hafta sonu Uluslararası Kahramanmaraş 5.Kitap ve Kültür Fuarı’nı ziyaret ederek, yazarlar, yayınevleri ve vatandaşlarla sohbet eden Başkan Erkoç, vatandaşların ilgisine maruz kaldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’u fuarda gören vatandaşlar özçekim yapma yarışına girdiler.

Gittiği her stantta vatandaşların ilgisiyle karşılaşan Başkan Erkoç, bir taraftan stantlardaki kitapları inceleyip yayınevi temsilcileri ve yazarlarla sohbet ederken, diğer taraftan da fuarı gezen gençlerle ve vatandaşlarla da sohbet etti.

ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN ERKOÇ’A TEŞEKKÜR

Çarşamba, 17.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’na akın akın gelen öğrenciler Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a teşekkür ettiler.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından otobüslerle okullarından alınan öğrenciler, Uluslararası Kahramanmaraş 5.Kitap ve Kültür Fuarı’na getirilerek gezdiriliyor ve sonrasında da tekrar okullarına bırakılıyor.

Kendilerine sunulan bu hizmetlerden oldukça memnun oldukları gözlenen öğrenciler: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç Beye çok teşekkür ediyoruz. Bizlerin kitaplarla haşır neşir olmamız için, yayınevlerini tanıyıp, yazarlarla, şairlerle tanışma fırsatı vermek için kitap fuarı düzenliyorlar. Bizleri okulumuzdan alıp buraya getiriyor ve fuarı gezip görmemizi alışveriş yapmamızı sağlıyorlar. Çok memnun olduk. Başka gelmeyen arkadaşlarımıza da fuarı gelip görmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştular.

Minik öğrenciler kitapların yanı sıra dilek ağaçlarına ve fuar maskotlarına ilgi gösterirken, büyükler yazarlarla tanışıp, söyleşi dinleme peşinde güzel bir gün geçiriyor.

DONDURMA MÜZESİ’Nİ ZİYARET

Cumartesi, 20.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa süre önce yapımına başlanılan ve sona gelinen Dondurma Müzesi ziyaret edildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcısı, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ile diğer ilgililerle birlikte Dondurma Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Burada Dondurma Müzesi ile ilgili bilgiler aktaran Başkan Erkoç, Kahramanmaraş’ın dünyaca ünlü Maraş Dövme Dondurması’nın çıkış sürecinden yapılışına kadar geçen serüveninin anlatıldığı müzenin Kahramanmaraş’ın tanıtımında önemli bir yeri olacağını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN BİR SEMPOZYUM DAHA

Pazartesi, 22.10.2018
Haber metni: 

Şehrin tarihi akışını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla bir dizi konferanslar ve sempozyumlar düzenleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi şimdi de Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılı münasebetiyle uluslararası bir sempozyum düzenliyor.

Atatürk Araştırma Merkezi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 24-26 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyumda “Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılı, 1. Dünya Savaşı’nın Sonu Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları” konusu masaya yatırılacak.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 24 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 09.30’da gerçekleştirilecek olan sempozyum açılış konuşmaları ile başlayacak.

Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılı: I. Dünya Savaşı’nın Sonu Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları Uluslararası Sempozyumu toplamda 13 oturumda gerçekleştirilecek.

SALON 1 -1. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Yasemin DOĞANER

10.30-10.50 Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN Çöken Bir Tahtın Vârisi Olmak: VI. Mehmed  Vahideddin

10.50-11.10 Prof. Dr. Ahmet EYİCİL 30 Ekim 1918 Mondros Mütârekesi

11.10-11.30 Prof. Dr. Musa QASIMLI Azerbaycan Arşiv Kayıtlarına Göre Mondros Mütarekesi’nin Azerbaycan’a Etkileri

11.30-11.50 Prof. Dr. Nejla GÜNAY Mondros Mütarekesi Öncesinde Maraş’a Yerleştirilen Şark Mültecileri

11.50-12.10 Atilla GÜLER Mondros Mütarekenâmesi’nde Elviye-i Selâse ile İlgili Yeni Vesikalar

12.10-12.30 Tartışma

SALON 1-2. OTURUM

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Nurten ÇETİN

14.00-14.20 Dr. Öğr. Üye. Uğur KURTARAN-I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti ile Bulgaristan Arasındaki Sınırların Yeniden Belirlenmesi ve Düzenlenmesi

14.20-14.40 Dr. Arş. Gör. Ökkeş NARİNÇ -Birinci Dünya Savaşı’nda Bulgaristan ve Osmanlı Devleti Arasında Kurulan Güdümlü İttifakın Sona Ermesi

14.40-15.00 Dr. Öğr. Üye. Yaşar ARSLANYÜREK-Bulgaristan Cephesi’ndeki Gelişmelerin Mondros’a Etkisi

15.00-15.20 Doç. Dr. Yahya YEŞİLYURT -Yemen Cephesinde Mondros Mütarekesinin Algılanışı: İngiliz Hilesi mi, Babıali Emri mi?

15.20-15.40 Tartışma

SALON 1- 3. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN

16.00-16.20 Doç. Dr. Masoumeh DAEİ -I. Dünya Savaşı’ndan Sonra, Meşhed’de Kurulan Türkiye Şehbenderliğı ve Muhammad Sami Bey’in İran, Türkiye ve Afganistan Üçlü İslam Birliğindeki Rolü

16.20-16.40 Dr. Hasan SAYILAN-I. Dünya Savaşı Sonrası Türkiye’nin Sovyet Sınırlarının Oluşumunun Siyasi Coğrafya Açısından Değerlendirilmesi

16.40-17.00 Doç. Dr. İsmail KÖSE-İngiliz Yüksek Komiseri Herbert Samuel Raporuna Göre Filistin’de İngiliz Manda İdaresi (1920-1925)

17.00-17.20 Doç. Dr. Figen ATABEY- Mütareke’ye Giden Süreçte İngiltere’nin Osmanlı Devleti’ni Savaş Dışı Bırakma Stratejisi

17.20-17.40 Arş. Gör. Yasin ERCİLSİN- I. Dünya Savaşı’ndan Cumhuriyete Türkiye’de Muhafazakar Bir Azınlık: “Malakanlar”

17.40-18.00 Tartışma

SALON 2-1. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. İbrahim SOLAK

10.30-10.50 Prof. Dr. Necmettin ALKAN-Yusuf Akçura’ya Göre Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na Girişi

10.50-11.10 Doç. Dr. Samir Karimli-Paris Barış Konferansı’nda Ermeni Heyetinin Anti Azerbaycan Politikası

11.10-11.30 Prof. Dr. Mehmet SEREZ -Birinci Dünya Savaşı’nda Müttefiklerin Mağlubiyet Örneği, Versay (Versailles) Barış Antlaşması

11.30-11.50 Doç. Dr. Fatih DAMLIBAĞ -Keynes’ten Osmanlı Türkçesiyle Yapılmış Olan “Versay Sulhunun Netayici İktisadiyesi” Başlıklı Kitap Tercümesinin Analizi

11.50-12.10 Tartışma

SALON 2-2.OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Orhan DOĞAN

14.00-14.20 Prof. Dr. Sevinç ALİYEVA-Mondros Mütarekesi Öncesi ve Sonrasında Müslüman Kafkasya'daki Türk Askerleri

14.20-14.40 Dr. Sabit ÇETİN-Mondros Mütarekesi: Atatürk’ün Mütareke Şartları Karşısında Askerî Stratejisi

14.40-15.00 Arş. Gör. Nesrin HANGÜL-Mondros Mütarekesinden Sonra 2. Ordunun Durumu

15.00-15.20 Uzm. Enes DEMİR-Türk Ordusu’nun Suriye’deki Operasyonlarıyla Mondros Mütarekesi’ndeki Savunma Hattının Benzerliğine Tarihi ve Jeopolitik Bir Bakış

15.20-15.40 Tartışma

25 Ekim 2018 Perşembe günü ise iki ayrı salonda oturumlarla devam edecek. Sempozyumun ikinci gününde ise oturumlar şu şekilde olacak:

SALON 1- 4. OTURUM

Oturum Başkanı : Prof. Dr. Ahmet EYİCİL

09.30-09.50 Dr. Öğr. Üye. Cengiz ŞAVKILI-Arş. Gör. Tülay AYDIN -Mondros Mütarekesinin 7. Maddesine Göre Güney Bölgesinde Yapılan İşgaller Sırasında Uygulanan Fransız ve İngiliz Stratejileri

09.50-10.10 Dr. Öğr. Üye. Erhan ALPASLAN-Mondros Ateşkes Antlaşması’nın Osmanlı Azınlıkları Üzerindeki Etkileri ve İç Güvenlik Açısından Yarattığı Sonuçlar

10.10-10.30 Prof. Dr. Memet YETİŞGİN-Arş. Gör. Toroshan ÖZDAMAR-Mütareke Döneminde Osmanlı Topraklarında Manda Kurulmasına Yönelik Komisyonlar: King-Crane Komisyonunun Faaliyetleri ve Raporu

10.30-10.50 Tartışma

SALON 1- 5. OTURUM

Oturum Başkanı : Doç. Dr. Fahri YETİM

11.10-11.30 Doç. Dr. Feyza KURNAZ ŞAHİN -Mondros Mütarekesi Sonrasında Osmanlı Devleti’nde Askerî Sansürün Kaldırılması Meselesi

11.30-11.50 Doç. Dr. Nurten ÇETİN- Mütareke Döneminde Harikzedegan Komisyonu ve Faaliyetleri

11.50-12.10 Dr. Meltem TEKEREK- Mondros’tan Lozan’a İşçiler

12.10-12.30 Tartışma

SALON 1-6. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mehmet Zahit YILDIRIM

14.00-14.20 Prof. Dr. Behçet Kemal YEŞİLBURSA-İngiliz Yıllık Raporlarına Göre Mudanya Mütarekesi

14.20-14.40 Doç. Dr. Nevzat ARTUÇ- Mütareke Dönemi’nde İttihatçılık

14.40-15.00 Doç. Dr. Celil BOZKURT-Mütareke Döneminin Bilinmeyen Polemiği: Yüzbaşı Cevat Rifat Bey’in Tefrikası ve Mustafa Kemal Paşa’nın Tepkisi

15.00-15.20 Prof. Dr. Memet YETİŞGİN-Öğr. Gör. Sevim CEYLAN DUMANOĞLU-Osmanlı Devleti’nde Birinci Dünya Savaşı ve Mütareke Yılarında Öğretmen Yetiştiren Mekteplerin Durumu

15.20-15.40 Uzman Kemal ÖZDEN-Hermann Baltzer’in Gözünden Mondros Mütarekesi’nin Başlangıç Döneminde Türkiye’deki Durum ve Almanların Geri Dönüşü

15.40-16.00 Tartışma

SALON 2 – 3. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Nejla GÜNAY

16.00-16.20 Prof. Dr. Selçuk URAL- Mondros Mütarekesi’nin 17. Kolordu’da Tatbikatı ve İzmir’in Durumu

16.20-16.40 Dr. Öğr. Üye. Muharrem TURP-Mondros Mütarekesi’nin Tatbikatı Kapsamında İngiltere’nin Erzurum Misyonu

16.40-17.00 Dr. Öğr. Üye. ResulBABAOĞLU-Hukuki ve İdari Boyutlarıyla Mondros Mütarekesi’nden Sonra Müttefik Devletlerin İstanbul’da Uyguladıkları İşgal Yönetimi

17.00-17.20 Prof. Dr. Ahmet ALTINTAŞ- Mondros Mütarakesi’nin Afyonkarahisar’da Uygulanması

17.20-17.40 Dr. Öğr. Üye. Mustafa ÇABUK-İngiltere’nin Mondros Mütarekesi Öncesi Türkiye’ye Yönelik Propaganda Faaliyetleri

17.40-18.00 Tartışma

SALON 2 – 4. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Selçuk URAL

09.30-09.50 Doç. Dr. Ü. Gülsüm POLAT- İngiliz İşgaline Karşı Direniş ve Sınırlar: Deyrizor ve Telafer Olayları (1919-1920)

09.50-10.10 Doç. Dr. Nejdet BİLGİ-Mütarake Dönemi Trabzon Ermeni Tehciri Davası’nda Şahitler ve Şahitlik

10.10-10.30 Dr. Öğr. Üye. Erol KARCI-Doktora Öğr. Betül KARCI -Vakit ve Alemdar Gazetelerine Göre I. Dünya Savaşı’nın Bitişi: Belirsizlikler, Endişeler ve Sıkıntılar

10.30-10.50 Tartışma

SALON 2 – 5. OTURUM

Oturum Başkanı : Prof. Dr. Faruk SÖYLEMEZ

11.10-11.30 Dr. Öğrt. Üye. Erhan ALPASLAN -Yüksek Lis. Öğr. Tugay YILMAZ -I. Dünya Savaşı ve Sonrasında Türk Ocaklarının Faaliyetleri (1914-1931)

11.30-11.50 Doç. Dr. Turan AKKOYUN-Mondros Ateşkesinin Türklüğün Dünyadaki Konumuna Etkisi

11.50-12.10 Öğ. Gör. Ali AKYILDIZ-Bolşevik Propagandanın Basına Yansımasının Bir Örneği: Rus İnkılabı ve İdare-i Cedide Yazarı A. Veribof’un İstikbal Gazetesindeki Bolşevik Tebliğleri

12.10-12.30 Tartışma

SALON 2- 6. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Memet YETİŞGİN

14.00-14.20 Prof. Dr. İsmail ÖZÇELİK-Mondros Mütarekesi İle Başlayan İşgallere Karşı Direniş Düşüncesinin Anadolu Basınındaki Yansımaları

14.20-14.40 Prof. Dr. Yüksel KAŞTAN-Mondros Ateşkes Antlaşması’nın Alman Basınında Yansıması (Ekim- Kasım 1918 Tarihileri Arasında)

14.40-15.00 Doç. Dr. Nilüfer ERDEM- Mondros Ateşkes Antlaşması’nın Yunan Basınındaki Yankıları

15.00-15.20 Doç. Dr. Güven DİNÇ- Neden Mondros? Bir Antlaşmada Mekân Seçimi

15.20-15.40 Dr. Öğr. Gör. Derya Genç ACAR- Türk Sinemasında Mütareke Dönemi ve Tarihsel İmgeler

15.40-16.00 Tartışma

Sempozyum Salon 1’de saat 16.20-17.30 arası gerçekleştirilecek kapanış ve değerlendirme oturumu ile sona erecek.

MONDROS MÜTAREKESİ SEMPOZYUMU BAŞLADI

Çarşamba, 24.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Atatürk Araştırma Merkezi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile 24-26 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılı, 1. Dünya Savaşı’nın Sonu Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları” sempozyumu başladı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Mehter Takımı’nın konseri ile karşılanan misafirler daha sonra salona geçtiler. Açılış konuşmaları ile başlayan sempozyumda Düzenleme Kurulu adına kürsüye gelen Prof. Dr. İbrahim Solak sempozyuma ilişkin bilgiler sundu.

Daha sonra kürsüye gelen Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Mondros Mütareke Sürecine ilişkin bilgiler aktardı.

Açılış konuşmaları bölümünde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın ardından kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, sempozyumun Kahramanmaraş’ta yapılıyor olmasını çok anlamlı ve yerinde bir karar olarak değerlendirdi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmasında: “ Tarihimizin çok önemli olaylardan bir tanesini bilim adamları Kahramanmaraş’ımızda tartışacak. Bu programın yapılmasının en uygun il Kahramanmaraş’tır. Çünkü Mondros Mütarekesi’nden sonra ülkemiz işgale uğramış ama bu Mondros Mütarekesini de ilk yırtan şehir Kahramanmaraş olmuştur. İşgalci zihniyete o zamanki emperyalist Fransız Ordusu’na çok ağır bir darbe indirmiş ve Kurtuluş Savaşımızın meşalesini ateşlemiştir. Dedelerimiz ve büyüklerimiz anlatırdı o vahşet dolu savaşı. Tüm imkânsızlıklara rağmen, imanla, inançla kahraman ecdadımız o gün büyük bir destan yazmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluşunda en önemli adım atan şehir olmuştur. Bu sempozyumun burada olacağını arkadaşlarımızla beraber düşündük ve kararlaştırdık ve bugün de hep beraber yapmaktayız. Tarihin tekerrür etmemesi için, tarihteki önemli olayların anlatılması ve bunlardan ders çıkarılması gerekir. İnşallah bu sempozyumlardan çok güzel sonuçların çıkacağı ve gelecek nesillere ışık tutacağı inancındayım.

Kahramanmaraş’ımız hem istiklalde hem de istikbalde en önde duran insanların şehri. Türkiye’mizin istikbal mücadelesinde de yetiştirdiği edebiyat, sanat ve tarih adamlarıyla çok önemli hizmetlere imza atmış, Yeni Türkiye’nin ruhunda da çok önemli katkısı olan bir şehir olduğuna inanıyoruz.

Büyükşehir Belediyesi olarak birçok etkinlikler yapmaktayız. Hem şehrimizin tarihiyle, geçmişi ile ilgili geçmişte yaşanılan olaylardan ibretler ve dersler alarak onları gençlerimizin ve vatandaşlarımızın tanıması için hem de kültür sanat ve edebiyatla ilgili çok önemli çalışmalara hep beraber imza atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Burası edebiyatın, şiirin sanatın başkenti Kahramanmaraş. İnşallah bu tür etkinliklerimiz, üniversitemizle ve diğer kurumlarımızla beraber artarak devam edecek. Tüm katılımcılara ve konuşmacılara hoş geldiniz diyor, başarılar diliyor ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Açılış konuşmaları bölümünde son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, bu tür sempozyumların ülkelerin geleceği açısından çok önemli olduğuna işaret ederek, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından sempozyuma ara verildi ve daha sonra  her iki salonda olmak üzere sempozyumun birinci oturumlarına başlandı.

 

DONDURMA MÜZESİ DEVAM EDİYOR

Pazartesi, 08.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, yapımı devam eden Dondurma Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Maraş Dondurmasının tanıtımının artırılması, bu sayede pazardan aldığı pay oranına katkıda bulunmayı hedefleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi,  Kahramanmaraş'ın gastronomi alanındaki en önemli markası olan Maraş Dondurmasının şehrin turizmine ve turizm gelirine katkıda bulunacak Dondurma Müzesi’ni şehrimize kazandırıyor.

Müzelerin şehirlerin tanıtımında önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Erkoç: “Dondurma Müzemizi de en kısa sürede tamamlayarak hizmete sunacağız. Bir şehre giden insanlar ilk önce o şehrin müzelerini ziyaret ederek o şehirle alakalı tarihi, kültürel ve sanatsal anlamda bilgi sahibi olarak o şehirde geziyorlar. Biz de Dondurma Müzemizi de insanlarımızın hizmetine sunarak şehrimizin tanıtımına önemli derecede katkı sunacağız” diye konuştu.

Başkan Erkoç Katiphan’da yapımı devam eden Dondurma Müzesi’nde incelemelerde bulunarak ilgililerden müzenin yapımına ilişkin bilgiler aldı.

Şehrin simgesi olan Maraş dondurması ile projelere devam edileceğini belirten Başkan Erkoç, dondurma müzesi ve dondurma parkının ardından Dondurma Akademisi, Ür-Ge ve Koordinasyon Merkezi'nin kurulacağının müjdesini verdi.

BAŞKAN ERKOÇ KİTAP FUARINDA İLGİ ODAĞI OLDU

Pazartesi, 15.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’nı hafta sonu gezen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ilgi odağı oldu.

Hafta sonu Uluslararası Kahramanmaraş 5.Kitap ve Kültür Fuarı’nı ziyaret ederek, yazarlar, yayınevleri ve vatandaşlarla sohbet eden Başkan Erkoç, vatandaşların ilgisine maruz kaldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’u fuarda gören vatandaşlar özçekim yapma yarışına girdiler.

Gittiği her stantta vatandaşların ilgisiyle karşılaşan Başkan Erkoç, bir taraftan stantlardaki kitapları inceleyip yayınevi temsilcileri ve yazarlarla sohbet ederken, diğer taraftan da fuarı gezen gençlerle ve vatandaşlarla da sohbet etti.

ÖĞRENCİLERDEN BAŞKAN ERKOÇ’A TEŞEKKÜR

Çarşamba, 17.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’na akın akın gelen öğrenciler Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a teşekkür ettiler.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından otobüslerle okullarından alınan öğrenciler, Uluslararası Kahramanmaraş 5.Kitap ve Kültür Fuarı’na getirilerek gezdiriliyor ve sonrasında da tekrar okullarına bırakılıyor.

Kendilerine sunulan bu hizmetlerden oldukça memnun oldukları gözlenen öğrenciler: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç Beye çok teşekkür ediyoruz. Bizlerin kitaplarla haşır neşir olmamız için, yayınevlerini tanıyıp, yazarlarla, şairlerle tanışma fırsatı vermek için kitap fuarı düzenliyorlar. Bizleri okulumuzdan alıp buraya getiriyor ve fuarı gezip görmemizi alışveriş yapmamızı sağlıyorlar. Çok memnun olduk. Başka gelmeyen arkadaşlarımıza da fuarı gelip görmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştular.

Minik öğrenciler kitapların yanı sıra dilek ağaçlarına ve fuar maskotlarına ilgi gösterirken, büyükler yazarlarla tanışıp, söyleşi dinleme peşinde güzel bir gün geçiriyor.

DONDURMA MÜZESİ’Nİ ZİYARET

Cumartesi, 20.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa süre önce yapımına başlanılan ve sona gelinen Dondurma Müzesi ziyaret edildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Türkiye Rafting Federasyonu Başkanı Fikret Yardımcısı, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ile diğer ilgililerle birlikte Dondurma Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Burada Dondurma Müzesi ile ilgili bilgiler aktaran Başkan Erkoç, Kahramanmaraş’ın dünyaca ünlü Maraş Dövme Dondurması’nın çıkış sürecinden yapılışına kadar geçen serüveninin anlatıldığı müzenin Kahramanmaraş’ın tanıtımında önemli bir yeri olacağını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN BİR SEMPOZYUM DAHA

Pazartesi, 22.10.2018
Haber metni: 

Şehrin tarihi akışını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla bir dizi konferanslar ve sempozyumlar düzenleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi şimdi de Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılı münasebetiyle uluslararası bir sempozyum düzenliyor.

Atatürk Araştırma Merkezi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 24-26 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyumda “Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılı, 1. Dünya Savaşı’nın Sonu Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları” konusu masaya yatırılacak.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 24 Ekim 2018 Çarşamba günü saat 09.30’da gerçekleştirilecek olan sempozyum açılış konuşmaları ile başlayacak.

Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılı: I. Dünya Savaşı’nın Sonu Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları Uluslararası Sempozyumu toplamda 13 oturumda gerçekleştirilecek.

SALON 1 -1. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Yasemin DOĞANER

10.30-10.50 Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN Çöken Bir Tahtın Vârisi Olmak: VI. Mehmed  Vahideddin

10.50-11.10 Prof. Dr. Ahmet EYİCİL 30 Ekim 1918 Mondros Mütârekesi

11.10-11.30 Prof. Dr. Musa QASIMLI Azerbaycan Arşiv Kayıtlarına Göre Mondros Mütarekesi’nin Azerbaycan’a Etkileri

11.30-11.50 Prof. Dr. Nejla GÜNAY Mondros Mütarekesi Öncesinde Maraş’a Yerleştirilen Şark Mültecileri

11.50-12.10 Atilla GÜLER Mondros Mütarekenâmesi’nde Elviye-i Selâse ile İlgili Yeni Vesikalar

12.10-12.30 Tartışma

SALON 1-2. OTURUM

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Nurten ÇETİN

14.00-14.20 Dr. Öğr. Üye. Uğur KURTARAN-I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti ile Bulgaristan Arasındaki Sınırların Yeniden Belirlenmesi ve Düzenlenmesi

14.20-14.40 Dr. Arş. Gör. Ökkeş NARİNÇ -Birinci Dünya Savaşı’nda Bulgaristan ve Osmanlı Devleti Arasında Kurulan Güdümlü İttifakın Sona Ermesi

14.40-15.00 Dr. Öğr. Üye. Yaşar ARSLANYÜREK-Bulgaristan Cephesi’ndeki Gelişmelerin Mondros’a Etkisi

15.00-15.20 Doç. Dr. Yahya YEŞİLYURT -Yemen Cephesinde Mondros Mütarekesinin Algılanışı: İngiliz Hilesi mi, Babıali Emri mi?

15.20-15.40 Tartışma

SALON 1- 3. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN

16.00-16.20 Doç. Dr. Masoumeh DAEİ -I. Dünya Savaşı’ndan Sonra, Meşhed’de Kurulan Türkiye Şehbenderliğı ve Muhammad Sami Bey’in İran, Türkiye ve Afganistan Üçlü İslam Birliğindeki Rolü

16.20-16.40 Dr. Hasan SAYILAN-I. Dünya Savaşı Sonrası Türkiye’nin Sovyet Sınırlarının Oluşumunun Siyasi Coğrafya Açısından Değerlendirilmesi

16.40-17.00 Doç. Dr. İsmail KÖSE-İngiliz Yüksek Komiseri Herbert Samuel Raporuna Göre Filistin’de İngiliz Manda İdaresi (1920-1925)

17.00-17.20 Doç. Dr. Figen ATABEY- Mütareke’ye Giden Süreçte İngiltere’nin Osmanlı Devleti’ni Savaş Dışı Bırakma Stratejisi

17.20-17.40 Arş. Gör. Yasin ERCİLSİN- I. Dünya Savaşı’ndan Cumhuriyete Türkiye’de Muhafazakar Bir Azınlık: “Malakanlar”

17.40-18.00 Tartışma

SALON 2-1. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. İbrahim SOLAK

10.30-10.50 Prof. Dr. Necmettin ALKAN-Yusuf Akçura’ya Göre Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na Girişi

10.50-11.10 Doç. Dr. Samir Karimli-Paris Barış Konferansı’nda Ermeni Heyetinin Anti Azerbaycan Politikası

11.10-11.30 Prof. Dr. Mehmet SEREZ -Birinci Dünya Savaşı’nda Müttefiklerin Mağlubiyet Örneği, Versay (Versailles) Barış Antlaşması

11.30-11.50 Doç. Dr. Fatih DAMLIBAĞ -Keynes’ten Osmanlı Türkçesiyle Yapılmış Olan “Versay Sulhunun Netayici İktisadiyesi” Başlıklı Kitap Tercümesinin Analizi

11.50-12.10 Tartışma

SALON 2-2.OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Orhan DOĞAN

14.00-14.20 Prof. Dr. Sevinç ALİYEVA-Mondros Mütarekesi Öncesi ve Sonrasında Müslüman Kafkasya'daki Türk Askerleri

14.20-14.40 Dr. Sabit ÇETİN-Mondros Mütarekesi: Atatürk’ün Mütareke Şartları Karşısında Askerî Stratejisi

14.40-15.00 Arş. Gör. Nesrin HANGÜL-Mondros Mütarekesinden Sonra 2. Ordunun Durumu

15.00-15.20 Uzm. Enes DEMİR-Türk Ordusu’nun Suriye’deki Operasyonlarıyla Mondros Mütarekesi’ndeki Savunma Hattının Benzerliğine Tarihi ve Jeopolitik Bir Bakış

15.20-15.40 Tartışma

25 Ekim 2018 Perşembe günü ise iki ayrı salonda oturumlarla devam edecek. Sempozyumun ikinci gününde ise oturumlar şu şekilde olacak:

SALON 1- 4. OTURUM

Oturum Başkanı : Prof. Dr. Ahmet EYİCİL

09.30-09.50 Dr. Öğr. Üye. Cengiz ŞAVKILI-Arş. Gör. Tülay AYDIN -Mondros Mütarekesinin 7. Maddesine Göre Güney Bölgesinde Yapılan İşgaller Sırasında Uygulanan Fransız ve İngiliz Stratejileri

09.50-10.10 Dr. Öğr. Üye. Erhan ALPASLAN-Mondros Ateşkes Antlaşması’nın Osmanlı Azınlıkları Üzerindeki Etkileri ve İç Güvenlik Açısından Yarattığı Sonuçlar

10.10-10.30 Prof. Dr. Memet YETİŞGİN-Arş. Gör. Toroshan ÖZDAMAR-Mütareke Döneminde Osmanlı Topraklarında Manda Kurulmasına Yönelik Komisyonlar: King-Crane Komisyonunun Faaliyetleri ve Raporu

10.30-10.50 Tartışma

SALON 1- 5. OTURUM

Oturum Başkanı : Doç. Dr. Fahri YETİM

11.10-11.30 Doç. Dr. Feyza KURNAZ ŞAHİN -Mondros Mütarekesi Sonrasında Osmanlı Devleti’nde Askerî Sansürün Kaldırılması Meselesi

11.30-11.50 Doç. Dr. Nurten ÇETİN- Mütareke Döneminde Harikzedegan Komisyonu ve Faaliyetleri

11.50-12.10 Dr. Meltem TEKEREK- Mondros’tan Lozan’a İşçiler

12.10-12.30 Tartışma

SALON 1-6. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mehmet Zahit YILDIRIM

14.00-14.20 Prof. Dr. Behçet Kemal YEŞİLBURSA-İngiliz Yıllık Raporlarına Göre Mudanya Mütarekesi

14.20-14.40 Doç. Dr. Nevzat ARTUÇ- Mütareke Dönemi’nde İttihatçılık

14.40-15.00 Doç. Dr. Celil BOZKURT-Mütareke Döneminin Bilinmeyen Polemiği: Yüzbaşı Cevat Rifat Bey’in Tefrikası ve Mustafa Kemal Paşa’nın Tepkisi

15.00-15.20 Prof. Dr. Memet YETİŞGİN-Öğr. Gör. Sevim CEYLAN DUMANOĞLU-Osmanlı Devleti’nde Birinci Dünya Savaşı ve Mütareke Yılarında Öğretmen Yetiştiren Mekteplerin Durumu

15.20-15.40 Uzman Kemal ÖZDEN-Hermann Baltzer’in Gözünden Mondros Mütarekesi’nin Başlangıç Döneminde Türkiye’deki Durum ve Almanların Geri Dönüşü

15.40-16.00 Tartışma

SALON 2 – 3. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Nejla GÜNAY

16.00-16.20 Prof. Dr. Selçuk URAL- Mondros Mütarekesi’nin 17. Kolordu’da Tatbikatı ve İzmir’in Durumu

16.20-16.40 Dr. Öğr. Üye. Muharrem TURP-Mondros Mütarekesi’nin Tatbikatı Kapsamında İngiltere’nin Erzurum Misyonu

16.40-17.00 Dr. Öğr. Üye. ResulBABAOĞLU-Hukuki ve İdari Boyutlarıyla Mondros Mütarekesi’nden Sonra Müttefik Devletlerin İstanbul’da Uyguladıkları İşgal Yönetimi

17.00-17.20 Prof. Dr. Ahmet ALTINTAŞ- Mondros Mütarakesi’nin Afyonkarahisar’da Uygulanması

17.20-17.40 Dr. Öğr. Üye. Mustafa ÇABUK-İngiltere’nin Mondros Mütarekesi Öncesi Türkiye’ye Yönelik Propaganda Faaliyetleri

17.40-18.00 Tartışma

SALON 2 – 4. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Selçuk URAL

09.30-09.50 Doç. Dr. Ü. Gülsüm POLAT- İngiliz İşgaline Karşı Direniş ve Sınırlar: Deyrizor ve Telafer Olayları (1919-1920)

09.50-10.10 Doç. Dr. Nejdet BİLGİ-Mütarake Dönemi Trabzon Ermeni Tehciri Davası’nda Şahitler ve Şahitlik

10.10-10.30 Dr. Öğr. Üye. Erol KARCI-Doktora Öğr. Betül KARCI -Vakit ve Alemdar Gazetelerine Göre I. Dünya Savaşı’nın Bitişi: Belirsizlikler, Endişeler ve Sıkıntılar

10.30-10.50 Tartışma

SALON 2 – 5. OTURUM

Oturum Başkanı : Prof. Dr. Faruk SÖYLEMEZ

11.10-11.30 Dr. Öğrt. Üye. Erhan ALPASLAN -Yüksek Lis. Öğr. Tugay YILMAZ -I. Dünya Savaşı ve Sonrasında Türk Ocaklarının Faaliyetleri (1914-1931)

11.30-11.50 Doç. Dr. Turan AKKOYUN-Mondros Ateşkesinin Türklüğün Dünyadaki Konumuna Etkisi

11.50-12.10 Öğ. Gör. Ali AKYILDIZ-Bolşevik Propagandanın Basına Yansımasının Bir Örneği: Rus İnkılabı ve İdare-i Cedide Yazarı A. Veribof’un İstikbal Gazetesindeki Bolşevik Tebliğleri

12.10-12.30 Tartışma

SALON 2- 6. OTURUM

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Memet YETİŞGİN

14.00-14.20 Prof. Dr. İsmail ÖZÇELİK-Mondros Mütarekesi İle Başlayan İşgallere Karşı Direniş Düşüncesinin Anadolu Basınındaki Yansımaları

14.20-14.40 Prof. Dr. Yüksel KAŞTAN-Mondros Ateşkes Antlaşması’nın Alman Basınında Yansıması (Ekim- Kasım 1918 Tarihileri Arasında)

14.40-15.00 Doç. Dr. Nilüfer ERDEM- Mondros Ateşkes Antlaşması’nın Yunan Basınındaki Yankıları

15.00-15.20 Doç. Dr. Güven DİNÇ- Neden Mondros? Bir Antlaşmada Mekân Seçimi

15.20-15.40 Dr. Öğr. Gör. Derya Genç ACAR- Türk Sinemasında Mütareke Dönemi ve Tarihsel İmgeler

15.40-16.00 Tartışma

Sempozyum Salon 1’de saat 16.20-17.30 arası gerçekleştirilecek kapanış ve değerlendirme oturumu ile sona erecek.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN KİTAP FUARINDA

Pazar, 21.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı’nın Onur Konukları’ndan birisi olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Doç. Dr. İbrahim Kalın, fuarda okuyucularla bir araya geldi.

Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı’na gelişinde ilk önce fuarı gezen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, daha sonra da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Standını ziyaret ederek Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’la sohbet etti.

Büyükşehir Belediyesi standını ziyaretinin ardından okuyucularıyla buluşarak kitap imzalayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın burada gazetecilere bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Büyükşehir Belediyesince Kahramanmaraş Fuar Merkezi'nde düzenlenen, Uluslararası 5. Kitap ve Kültür Fuarı'nı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, fuara katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, etkinlik için Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Kahramanmaraş'ın son yıllarda Anadolu'nun öne çıkan, ilgi toplayan, önemli kitap fuarlarından biri haline gelmeye başladığını vurgulayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, her şeyin anlık üretilip anlık tüketildiği dijital çağda, okuma kültürünün eş zamanlı güçlenerek devam etmesinin büyük önem arz ettiğine dikkati çekerek, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ülkenin en büyük kütüphanesini Ankara'da "Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi" olarak kurma faaliyetlerine başlandığını anlattı.

Fuarda sadece okurla okuyucunun ya da yayıncıyla okuyucunun buluşmadığını belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın; yazarlar, şairler, araştırmacılar, edebiyatçıların da bir araya geldiğini, fuar alanının dışında başka yerlerde de şehrin hemen her bölgesinde güzel faaliyetler, sohbetler ve konferanslar yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Kahramanmaraş'ın edebiyat ve kültür alanındaki önemine işaret ederek şunları kaydetti: "Özellikle Maraş gibi şiirin, edebiyatın zaten zengin ve güçlü olduğu şehrimiz biraz daha güçlenmiş oluyor. Maraş gibi Yedi Güzel Adam'ı üretmiş, Aşık Mahsuni Şerif'i üretmiş, daha birçok şairi, edebiyatçıyı üretmiş şehrimizin de bu tür faaliyetlere ev sahipliği yapması gerçekten memnuniyet verici. Gündem ne olursa olsun, son dakika haberleri ne olursa olsun, her insanımız her yaştan mutlaka kitapla, okumakla, defteriyle, kalemiyle birlikte olsun. Okumaları bereketli olsun."

Fuara ilişkin değerlendirmesinin ardından Kalın, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Fırat Görgel ile vatandaşlara kendi kitaplarını imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın fuar ziyaretinin ardından ilimizden ayrıldı.

MONDROS MÜTAREKESİ SEMPOZYUMU BAŞLADI

Çarşamba, 24.10.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Atatürk Araştırma Merkezi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile 24-26 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Mondros Mütarekesi’nin 100. Yılı, 1. Dünya Savaşı’nın Sonu Mütarekeler ve Barış Antlaşmaları” sempozyumu başladı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Mehter Takımı’nın konseri ile karşılanan misafirler daha sonra salona geçtiler. Açılış konuşmaları ile başlayan sempozyumda Düzenleme Kurulu adına kürsüye gelen Prof. Dr. İbrahim Solak sempozyuma ilişkin bilgiler sundu.

Daha sonra kürsüye gelen Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, Mondros Mütareke Sürecine ilişkin bilgiler aktardı.

Açılış konuşmaları bölümünde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın ardından kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, sempozyumun Kahramanmaraş’ta yapılıyor olmasını çok anlamlı ve yerinde bir karar olarak değerlendirdi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmasında: “ Tarihimizin çok önemli olaylardan bir tanesini bilim adamları Kahramanmaraş’ımızda tartışacak. Bu programın yapılmasının en uygun il Kahramanmaraş’tır. Çünkü Mondros Mütarekesi’nden sonra ülkemiz işgale uğramış ama bu Mondros Mütarekesini de ilk yırtan şehir Kahramanmaraş olmuştur. İşgalci zihniyete o zamanki emperyalist Fransız Ordusu’na çok ağır bir darbe indirmiş ve Kurtuluş Savaşımızın meşalesini ateşlemiştir. Dedelerimiz ve büyüklerimiz anlatırdı o vahşet dolu savaşı. Tüm imkânsızlıklara rağmen, imanla, inançla kahraman ecdadımız o gün büyük bir destan yazmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluşunda en önemli adım atan şehir olmuştur. Bu sempozyumun burada olacağını arkadaşlarımızla beraber düşündük ve kararlaştırdık ve bugün de hep beraber yapmaktayız. Tarihin tekerrür etmemesi için, tarihteki önemli olayların anlatılması ve bunlardan ders çıkarılması gerekir. İnşallah bu sempozyumlardan çok güzel sonuçların çıkacağı ve gelecek nesillere ışık tutacağı inancındayım.

Kahramanmaraş’ımız hem istiklalde hem de istikbalde en önde duran insanların şehri. Türkiye’mizin istikbal mücadelesinde de yetiştirdiği edebiyat, sanat ve tarih adamlarıyla çok önemli hizmetlere imza atmış, Yeni Türkiye’nin ruhunda da çok önemli katkısı olan bir şehir olduğuna inanıyoruz.

Büyükşehir Belediyesi olarak birçok etkinlikler yapmaktayız. Hem şehrimizin tarihiyle, geçmişi ile ilgili geçmişte yaşanılan olaylardan ibretler ve dersler alarak onları gençlerimizin ve vatandaşlarımızın tanıması için hem de kültür sanat ve edebiyatla ilgili çok önemli çalışmalara hep beraber imza atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Burası edebiyatın, şiirin sanatın başkenti Kahramanmaraş. İnşallah bu tür etkinliklerimiz, üniversitemizle ve diğer kurumlarımızla beraber artarak devam edecek. Tüm katılımcılara ve konuşmacılara hoş geldiniz diyor, başarılar diliyor ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Açılış konuşmaları bölümünde son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, bu tür sempozyumların ülkelerin geleceği açısından çok önemli olduğuna işaret ederek, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından sempozyuma ara verildi ve daha sonra  her iki salonda olmak üzere sempozyumun birinci oturumlarına başlandı.

 

DONDURMA MÜZESİNİ GÖRDÜNÜZ MÜ?

Pazartesi, 12.11.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Dondurma Müzesi ziyaretçilerini bekliyor.

Maraş Dondurmasının tanıtımının artırılması, bu sayede pazardan aldığı pay oranına katkıda bulunmayı hedefleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi,  Kahramanmaraş'ın gastronomi alanındaki en önemli markası olan Maraş Dondurmasının şehrin turizmine ve turizm gelirine katkıda bulunacak Dondurma Müzesi’ni şehrimize kazandırdı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'un vizyon projelerinden biri olan Dondurma Vadisi projesinin bir ayağını oluşturan Dondurma Müzesi  1. Proje olarak göze çarparken ikinci proje olarak ta Tematik Dondurma Parkı yer alıyor.

Şehrin simgesi olan Maraş dondurması ile projelere devam edileceğini belirten Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, dondurma müzesi ve dondurma parkının ardından Dondurma Akademisi, Ür-Ge ve Koordinasyon Merkezi'nin kurulacağının müjdesini verdi.
Maraş Dondurması’nın yapılış serüveninin anlatıldığı Dondurma Müzesi’nde dondurmanın üretiminden satışına kadar olan evreler ayrı ayrı anlatılıyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN MARAŞİZADE AHMET KUDDUSİ ve KADİRİLİK SEMPOZYUMU

Salı, 20.11.2018
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ)bir sempozyuma daha imza atıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve KSÜ işbirliği ile 23-24 Kasım 2018 tarihleri arasında Uluslararası Maraşîzâde Ahmed Kuddûsî ve Kadirîlik Sempozyumu düzenlenecek.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 23 Kasım 2018 Cuma günü saat 09.00’da başlayacak olan sempozyum açılış konuşmaları ve Açılış Oturumun ardından öğleden sonra KSÜ Fen Edebiyat Fakültesi B Blokta 6 ayrı salonda devam edecek.

Uluslararası Maraşîzâde Ahmed Kuddûsî ve Kadirîlik Sempozyumu şöyle:

23 Kasım 2018 - Cuma

09.00     Açılış

Mehteran Gösterisi - Saygı Duruşu - İstiklal Marşı

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Dr. Öğr. Üyesi Lütfi ALICI- Düzenleme Kurulu Adına

Prof. Dr. Niyazi CAN-Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü

Fatih Mehmet ERKOÇ - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı

Vahdettin ÖZKAN - Kahramanmaraş Valisi

TASAVVUF MUSİKİSİ DİNLETİSİ

AÇILIŞ OTURUMU (10.30)

SABAH (YER: NECİP FAZIL KISAKÜREK KÜLTÜR MERKEZİ)

23 Kasım 2018- CUMA / ÜST SALON

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Hasan KAVRUK

AHMED KUDDÛSÎ DİVANI’NDA ELE ALINAN KONULAR-Prof. Dr. Ahmet DOĞAN

AHMED KUDDÛSÎ’NİN TASAVVUF VE TARÎKAT ANLAYIŞI-Doç. Dr. Ali TENİK

AHMED KUDDÛSÎ’NİN ŞİİRLERİNDE İLAHİ AŞK-Prof. Dr. Osman TÜRER

KUDDÛSÎ DİVANI'NDA İBADET-TASAVVUF İLİŞKİSİ-Prof. Dr. Nuri KAHVECİ

AHMED KUDDÛSÎ DİVANI'NDA SOSYAL TENKİT-Prof. Dr. İbrahim Halil TUĞLUK

23 Kasım 2018 - CUMA

ÖĞLEDEN SONRA  (YER: FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ B BLOK )

I.OTURUM (14.00-15.00)/ 1 Nolu Salon

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Ahmet DOĞAN

KUDDÛSÎ DİVANI’NDA ARKAİK UNSURLAR-Prof. Dr. Hasan KAVRUK-Dr. Hasan KURNAZ

MARAŞÎZÂDE AHMED KUDDÛSÎ DÖNEMİNDE MARAŞ’TA SOSYAL PROBLEMLER-Doç. Dr. Naci ŞAHİN -Öğr. Gör. Meral ŞAHİN

OSMANLI ARŞİV BELGELERİ IŞIĞINDA AHMED KUDDÛSÎ-Öğr. Gör. Mesut ALGÜL- Prof. Dr. Bahir SELÇUK

AHMED KUDDÛSÎ’NİN POETİKASI HAKKINDA BAZI TESPİTLER-Dr. Öğr. Üyesi M. Fetih YANARDAĞ - Dr. Öğr. Üyesi Sadi GEDİK

AHMED KUDDÛSÎ DİVANI’NDA YER ALAN NASİHATNÂME TÜRÜNDEKİ ŞİİRLER-Benay BIÇAK- Büşra AZGUN

I.OTURUM (14.00-15.00) /2 Nolu Salon

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Osman TÜRER

KUDDÛSÎ’NİN ÂLİM VE ŞAİR BİR MÜNTESİBİ: MANİSALI AHMED ESAD EFENDİ-Prof. Dr. Âdem CEYHAN ABDÜLKÂDİR GEYLÂNÎ’NİN KASÎDE-İ HAMRİYYE’Sİ VE ŞERHLERİNDE SERGİLENEN HURAFE VE İSRAİLİYAT -Prof. Dr. Muhittin ELİAÇIK

AHMED KUDDÛSÎ DİVANI’NDA İSTANBUL-Dr. Öğr. Üyesi Sadi GEDİK- Dr. Öğr. Üyesi M. Fetih YANARDAĞ

KUDDÛSÎ'NİN ŞİİRLERİNDE ESMÂ-YI HÜSNÂ'DAN YANSIMALAR-Doç. Dr. Nazmi ÖZEROL-

KUDDÛSÎ DİVANI’NA GÖRE ABDULKÂDİR-İ GEYLÂNÎ-Doç. Dr. M. Korkut ÇEÇEN

I.OTURUM (14.00-15.00)/3 Nolu Salon

Oturum Başkanı:Prof. Dr. Nuri KAHVECİ

MARAŞÎZÂDE AHMED KUDDÛSÎ’NİN DİN ANLAYIŞI-Prof. Dr. Ahmet AK

TASAVVUF MÛSIKÎSİNDE AHMED KUDDÛSÎ İLÂHÎLERİ-Doç. Dr. Hüseyin AKPINAR

MARAŞİZÂDE AHMED KUDDÛSÎ’NİN HAYATI VE EY RAHMETİ BOL PADİŞAHŞİİRİNİN İNCELENMESİ-Dr. Recep Şükrü GÜNGÖR

MARAŞİZÂDE AHMED KUDDÛSÎ’NİN HECE VEZNİ İLE YAZDIĞI ŞİİRLERDE TASAVVUFÎ UNSURLAR-Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz IRMAK

KUDDÛSÎ’DE MAHLAS KULLANIMI-Dr. Öğr. Üyesi İbrahim ERŞAHİN

AHMED KUDDÛSÎ’DE ALLAH SEVGİSİ-Arş. Gör. Mehmet Nurullah AYDIN

I.OTURUM (14.00-15.00)/4 Nolu Salon

Oturum Başkanı:Prof. Dr. İbrahim Halil TUĞLUK

AHMED KUDDÛSÎ’DE BİR TEŞBİH UNSURU OLARAK DENİZ-Prof. Dr. Bahir SELÇUK

KUDDÛSÎ’DE YER-SU KÜLTÜ-Doç. Dr. Hamza KARAOĞLAN

BİR KÂDİRÎ ŞÂİRE SIRRÎ HANIM’IN ŞİİRLERİNDE TASAVVUFÎ NEŞVE-Prof. Dr. İsa PEKER - Öğr. Üyesi Birol YILDIRIM

TASAVVUFÎ BİR KAVRAM OLAN AZ YEMENİN AHMED KUDDÛSÎ DİVANI’NDAKİ YANSIMALARI-Dr. Öğr. Üyesi M. Sait MERMUTLU

I.OTURUM (14.00-15.00) /5 Nolu Salon

Oturum Başkanı:Prof. Dr. Halil İbrahim YAKAR

MARAŞİZÂDE AHMED KUDDÛSÎ’NİN ŞİİRLERİNDE ÖLÜM-Dr. Öğr. Üyesi Lütfi ALICI -Arş. Gör. Gülcan ALICI

KUDDÛSÎ DİVANI’NDA İBADET-Dr. Öğr. Üyesi Ayşe FARSAKOĞLU EROĞLU

AHMED KUDDÛSÎ DİVANI’NDA VEZNİ TESPİT EDİLEMEYEN ŞİİRLERE DAİR BAZI NOTLAR-Dr. Öğr. Üyesi Hasan KAPLAN

AHMED KUDDÛSÎ’NİN ELİFNÂME’Sİ-Dr. Öğr. Üyesi Ahmet YENİKALE

MARAŞİZADE AHMED KUDDÛSÎ DİVANI’NDA UZLET KAVRAMI-Dr. Veysi TURAN

KUDDÛSÎ’NİN TASAVVUF EĞİTİMİNDE ZÜHD VE İHLÂS-Halise ASLAN

I.OTURUM (14.00-15.00)/6 Nolu Salon

Oturum Başkanı:Doç. Dr. Ali TENİK

AHMED KUDDÛSÎ’NİN ŞİİRLERİNE POETİK BİR YAKLAŞIM-Doç. Dr. Abdulkadir ERKAL

SULTAN ABDÜLMECİD İLE AHMED KUDDÛSÎ ARASINDAKİ MÜNASEBETLER-Doç. Dr. Abdulvahap YILDIZ

KUDDÛSÎ’YE GÖRE BENLİK OLUŞUMUNDA ZİKİR VE TEFEKKÜRÜN ETKİSİ-Doç. Dr. İbrahim BAZ

AHMED KUDDÛSÎ DİVANI’NDA GEÇEN ARKAİK ÖGELER-Dr. Öğr. Üyesi İsmail GÜNEŞ

18. VE 19. YÜZYILDA OSMANLI DEVLETİ’NDE DEVLET-TEKKE İLİŞKİLERİ VE AHMED KUDDÛSÎ’NİN ETKİSİ-Uzm. Sinan DOĞAN

II. OTURUM (15.30-16.30) /1 Nolu Salon

Oturum Başkanı:Prof. Dr. Halil İbrahim YAKAR

ŞİTAİYYE TÜRÜNÜN DESTAN GELENEĞİNE YANSIMASI OLARAK AHMED KUDDÛSÎ DİVANI’NDA BİR KIŞ DESTANI-Prof. Dr. Hasan KAVRUK-Doç. Dr. Ramazan SARIÇİÇEK

TASAVVUF TARİHİNDE ÖVGÜ SANATINA DAİR ÖRNEKLER (TARİK-I KADİRİYE’DEN NA’T, GAZEL VE BEYİTLER)-Prof. Dr. Zeynel ÖZLÜ- Kerim TİRYAKİ

KUDDÛSÎ’NİN DİLİNDEN BOR-Doç. Dr. Melek DİKMEN

AHMED KUDDÛSÎ DİVANI’NDA DENİZ TASAVVURU-Dr. Öğr. Üyesi Hasan EKİCİ

AHMED KUDDÛSÎ’NİN ŞİİRLERİNDE DÜNYA VE DÜNYA HAYATI-Dr. Metin AYDIN

II. OTURUM (15.30-16.30) /2 Nolu Salon

Oturum Başkanı:Prof. Dr. M. Akif ÖZDOĞAN

AHMED KUDDÛSÎ’NİN ARAPÇA ESERLERİNİN MEANÎ İLMİ ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ-Prof. Dr. M. Akif ÖZDOĞAN

17. YÜZYIL KADİRÎ Ş