2017

KAMEK’TEN 7. KİŞİSEL SERGİ

Cuma, 24.02.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde düzenlenen resim kurslarına katılan kursiyerlerin oluşturduğu kişisel sergi açılışları her hafta Cuma günü devam ediyor.

Kısa adı KAMEK olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Sanat Eğitimi Kursları bünyesinde kursa katılan kursiyerlerin yaptığı resimler kişisel resim sergisinin altıncısı sanatseverlerle buluştu.

Kurs Hocası Ümit Parsıl Koordinatörlüğü’nde gerçekleştirilen resim sergisinin açılışına Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Kahramanmaraş Valiliği Özel Kalem Müdürü Murat Devrek, Valilik Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Halit Uğur, Mesleki Eğitim Şube Müdürü Mustafa Tuncer Okumuş, Kütüphaneler Şube Müdürü Serdar Yakar, Engelliler Şube Müdürü Fatih Mehmet Akşam ile kursiyerler katıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, kursiyer Belkıs Ciğer’e bir plaket takdim ederek başarılarının devamını diledi.

Sergi açılışının ardından davetliler Belkıs Ciğer’in yaptığı 42 eseri ilgi ile izledi.

Sergiye ilişkin bilgiler aktaran Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Mesleki Eğitim Şube Müdürü Mustafa Tuncer Okumuş, kursiyerlerin kendi yaptıkları eserleri sergilemelerinden mutluluk duyduklarını ifade ederek KAMEK bünyesinde meslek edindirme ve el becerilerini geliştirme kurslarının devam ettiğini söyledi.

Şube Müdürü Okumuş: “Daha önce 6.’sini açtığımız Kişisel Resim Sergisi’nin yedincisini bugün gerçekleştiriyoruz. Resim Kurslarımıza katılan Belkıs Ciğer’in hazırladığı 7. Kişisel Resim Sergisi 23-24 Şubat 2017 tarihlerinde açık kalacak.

Bu sergimizin ardından Ayten Ersoy;3-4 Mart 2017 tarihinde Serap İslamoğlu ise 10-11 Mart 2017 tarihleri arasında kişisel resim sergilerini açacaklar” diye konuştu.

Sergi sonrası kısa bir açıklama yapan Belkıs Ciğer, kendilerine sunulan bu hizmetten dolayı oldukça memnun olduklarına dikkat çekerek; “ 10 yıldan beri bu mesleğin içerisindeyim. 13 karma sergiye katıldım. Modelist Usta Öğreticisi olrak da görev yapıyorum. İlk kişisel segimin açılmasında bana destek olan Büyükşehir Belediyemize ve KAMEK Merkezimize ve hocalarımıza çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ERASMUS ÖĞRENCİLERİNE ŞEHİR TURU

Salı, 28.02.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Erasmus Programı çerçevesince Kahramanmaraş’a gelen Avrupalı öğrencilere bir şehir turu yaptırarak şehrimizin tarihi ve doğal güzelliklerini gösterdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce düzenlenen organizasyonla Erasmus Programı kapsamında Bulgaristan, Litvanya, Slovakya ve İtalya’dan Kahramanmaraş’a gelen Erasmus Öğrencilerine şehrimizin kültürel ve tarihi yerleri gezdirildi.

Son olarak Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığını ziyaret eden öğrenciler Daire Başkanı Cevdet Kabakcı ile sohbet ettiler.

Daire Başkanlığı ziyaretinin ardından öğrencilere Kahramanmaraş'ı tanıtan broşürleri takdim edildi.

Kahramanmaraş’ta olmaktan memnun olduklarını anlatan öğrenciler, gördükleri misafirperverliği unutamayacaklarını ifade ederek, ülkelerine döndüklerinde buradaki tarihi ve doğal güzellikleri anlatacaklarını söylediler.

Yemek menüsü (25.09.2017)

Pazartesi, 25 Eylül 2017
1: 
PİLAVÜSTÜ TAVUK DÖNER
2: 
SOSLU PATATES KIZARTMASI
3: 
REYHANLI ÇOBAN SALATA
4: 
YAYIK AYRAN

DONDURMA FESTİVALİ KONSERLE SONA ERDİ

Pazar, 24.09.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Alpedo, Akdo, Karpedo, Marasta ve Marfedo Dondurma firmalarının katkılarıyla bu yıl ilk defa düzenlenen 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin son gününde Murat Boz konseri düzenlendi.

Müftülük Meydanı’nda gerçekleştirilen konserde Murat Boz sahne alarak hayranlarıyla buluştu.

Konser sonrasında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, sahnede Murat Boz ile birlikte dondurma kesti.

Maraş Yemenisi olan Gülşeftali yemeni ile Maraş işi aba hediye eden Başkan Erkoç, Murat Boz’a verdiği muhteşem konserden dolayı teşekkür etti.

Murat Boz ise Kahramanmaraş’ta bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek abayı giydi ve eline aldığı satırla dondurma kesti.

Dondurma Festivali’nin gerçekten en tatlı festival olduğunu ifade eden Murat Boz, festivalin düzenlenmesinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a ve dondurma firmalarına teşekkür etti.

KAHRAMANMARAŞ TANITIM GÜNLERİ BAŞLADI

Cuma, 29.09.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş’ın tanıtımına ışık tutacak Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı.

Atatürk Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen açılış törenleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Mehter Takımının sunduğu Mehteran Konserinin ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye ilk gelen Kahramanmaraş ve İlçeleri Derneği Başkanı Abdurrahman Köroğlu oldu. Bir hoşgeldiniz konuşması yapan Dernek Başkanı Köroğlunun ardından ikinci konuşmacı olarak Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun oldu.

Kahamanmaraş’ın taihi ve turistik değerlerinden kültürel değerlerine ve ekonomik değerlerine kadar değinen Oda Başkanı Zabun, Kahramanmaraş’ın gezilip görülmesi gerektiğini ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve gezip görülecek illerin başında geldiğini söyledi.

Geçen hafta içerisinde Dondurma Festivali yaptıklarını hatırlatan Başkan Erkoç: “Maraş Dondurması hem doğal bir lezzet kaynağı hemde gıda sektöründe ihraç edilen ürünlerin birinci sırasında yer almaktadır. Kahramanmaraş gerek tarihi gerek kültürü gerekse doğa harikası ile görülmeye bir yerdir. Bir tarafta Karadeniz iklimini, bir tarafta Akdeniz iklimini yaşabilirsiniz. Aynı zamanda zengin mutfak kültürü ile de tam bir gastronomi şehridir. Güneydoğu ve Doğu Anadalo bölgelerimize et ağırlıklı, Ege bölgemizde ise sebze ağırlıklı bir mutfak kültürü vardır. Ama Kahramanmaraş’ta bunun hepsini birlikte bulabilirsiniz. Kahramanmaraş’ın çok zengin ve bol çeşitli bir mutfak kültürü vardır ve tam bir gastronomi şehridir” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Kahramanmaraş’ın çok zengin bir insan mozaiğe sahip olduğunu ifade ederek, Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Savaşı’nda Milli Mücadeleyi ateşleyen ilk kıvılcım olduğunu söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ın Kahramanlık payesini gerçekten hak eden bir il olduğunu işaret ederek: “ Kahramanmaraş’ı kelimelerle anlatmak yetmez. Kahramanmaraş’ı yaşamak gerekir. Birazdan açılışını yaptığımızda içerideki standlarda Kahramanmaraş’ı her türlü yönüyle göreceksiniz” dedi.

Son olarak kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Parti Sözcüsü ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ı bir bütün olarak ele almak gerektiğini söyledi.

  Ünal: “Şiirin Başkenti’nden Türkiye’nin Başkentinde tanıtım günleri düzenlemek gerçekten güzel. Kahramanmaraş tarihi, kültürü, edebiyatı,sanatının yanı sıra geçmişte verdiği birlik ve beraberlik mesajı ile de Türkiye’ye örnek olmuş bir şehirdir. Ülkemiz üzerine oynanan oyunlar karşısında dimdik duracaksan bu Kahramanmaraş gibi olmalı. Kahramanmaraş’ın Milli Mücadele yıllarında göstediği birlik ve beraberlik örneği ülkemizin kurtuluşuna vesile olmuştur.

Bu tanıtım günlerinin düzenlenmesinde emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Maraş İşi Sim Sırma kıyafetlerinden oluşan defile gösterilerinin ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi muhteşem bir gösteri sundu.

Defile sonrası Dondurma Şovu’nun ardından açılış kurdelesi kesilerekAtatürk Kültür Merkezi içerisinde açılan standlar tek tek gezildi.

28 Eylül 2017 Perşembe günü açılan Kahramanmaraş Tanıtım Günleri 30 Eylül 2017 Cumartesi gününe kadar açık kalacak.

KAHRAMANMARAŞ 4. ULUSLARARASI KİTAP VE KÜLTÜR FUARI AÇILDI

Cumartesi, 14.10.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı düzenlenen törenle resmi açılışı yapıldı.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmalarında kürsüye ilk gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç oldu.

Göreve geldikleri ilk anda kitap ve kültür fuarı düzenlemek için kolları sıvadıklarını ifade eden Başkan Erkoç: “Şiirin ve edebiyatın başkenti Kahramanmaraş’ta bir kitap ve kültür fuarı düzenlenmesinin elzem olduğu inancı ile kolları sıvadık ve ilk fuarımızı açtık.

İlimizin sosyal ve kültürel hayatına önemli bir katkı sunan kitap fuarımızın, insanımızı okumaya teşvik ettiğini, şehirde okuma kültürünün geliştiğini ve ilimizin kültürel hayatının vazgeçilmez bir etkinliği haline geldiğini görmekten dolayı çok mutluyuz.

Toplumların gelişmişlik düzeylerinin en önemli göstergelerinden biri o toplumu oluşturan bireylerin okuma alışkanlığı durumudur. Bilgi çağının gerektirdiği düşünce donanımını okuyarak güçlendiren bireylerden oluşan toplumlar, sorunlarını daha demokratik yoldan ve daha kolay çözebilmekte, daha üretken olabilmekte ve kendisini daha iyi ifade edebilmektedir

Asım’ın Nesli’ni yetiştirmek için ter döken, ömürleri boyunca bunun mücadelesini veren, şiirde, fikirde, aksiyon ve sanatta direnişin ve dirilişin sembolleri olmuş, üstat Necip Fazıl Kısakürek’i, Erdem Bayazıt’ı, Cahit Zarifoğlu’nu, Abdurrahim Karakoç’u, Alaeddin Özdenören’i ve ebediyete irtihal etmiş olan tüm güzel adamlarımızı rahmetle, minnetle hürmetle, özlemle yad ediyorum

İlk emri oku olan bir dinin mensupları olarak maalesef emri tam olarak yerine getirebilmiş değiliz. Gelişmiş ülkeler arasında kitap okuma oranı bakımından hâla çok gerilerde bulunuyoruz. Bu ataleti yenip Cumhurbaşkanımızın gösterdiği “2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisine girecek ülkemizin, kitap okuma alışkanlığı konusunda da ilk 10'a girmesi” hedefine odaklanacağız.

Bütün kitaplar bir tek kitabın daha iyi anlaşılması için okunur. Onun için ne kadar çok okursak kâinatın kitabını o derecede iyi anlarız. İyi seçilmiş bir kitap, insan için yeni bir ufuktur.

Ben her zaman söylüyorum, biz zengin petrol kaynakları olan bir ülke değiliz. Beşeri sermayesi olan bir ülkeyiz. Bunun için, gençlerimizi çocuklarımızı en iyi şekilde, en donanımlı şekilde yetiştirmek zorundayız.

Geçmişte İstiklal’i mücadele eden Kahramanmaraş, bugün de İstikbal mücadelesinde en önde olma yolunda ilerlemektedir.

Buradan tüm Kahramanmaraşlı hemşehrilerimize ve özellikle de sivil toplum kuruluşu temsilcilerimize sesleniyorum. Çocuklarımızı n kitap okuma alışkanlığı kazandırmak adına buraya ayağımıza kadar gelen kitaplardan alalım. Okullarımızın kütüphanelerine, dezavantajlı gruplarımıza hediye edelim. En güzel hediye kitap diyor, tüm katılımcıları saygı ile selamlıyorum” dedi.

Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından Fuarın onur konuklarından Osman Selahaddin Osmanoğlu bir selamlama konuşması yaptı.

Boşnalı Şair Demal Latic ise tercüman aracılığıyla yaptığı konuşmasında Türk Edebiyatından övgü ile bahsetti. Şair Latic yaptığı konuşmasında, Boşnakların Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek başta olmak üzere Türk Edebiyatına damga vuran birçok şair, yazar ve fikir adamını tanıdığını ve eserleri okuduklarını söyledi.

Daha sonra ise Katarlı Yazar Jaber Salem JKalharmi’de tercüman aracılığıyla bir selamlama konuşması yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın konuşmasının ardından kürsüye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal kürsüye geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Kahramanmaraş’ın edebiyat dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu ve nice yedi güzel adamları bağrından çıkaracağını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesilerek standlar tek tek gezildi. 263 yayınevi ve 262 şair ve yazarın yer aldığı Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı 22 Ekim 2017 tarihine kadar açık kalacak.

TDED’DEN 3. İSTİŞARE TOPLANTISI

Cumartesi, 21.10.2017
Haber metni: 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği 3. İstişare Toplantısını Kahramanmaraş’ta gerçekleştirdi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde başlayan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği 3. İstişare Toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Protokol konuşmaları bölümünde ilk olarak kürsüye Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Cevdet Kabakcı geldi ve Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen faaliyetleri anlattı.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç yaptığı konuşmasında: “Şanlı tarihini kendi diliyle destanlaştıran, Türkçenin güzel sesini mısralarında ve cümlelerinde nakış nakış işleyerek edebiyatın, şiirin, şairin başkenti unvanını hak eden şehrimize hoş geldiniz.

Toplumda dil bilincinin yerleşmesi ve gelişmesini sağlayacak faaliyetlerde bulunarak önemli bir hizmeti ifa eden Dil ve Edebiyat Derneğinin 3’üncü İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde “Türk Dili Yılı” olarak ilan edildiği bir yıl içinde edebiyat şehrinde yapılmasını son derece anlamlı bulduğumuzu ifade etmek isterim.

Bilindiği üzere dil, sosyal ve millî bir müessesedir. Bu müessese bir milletin duygu ve düşünce hazinesini oluşturur. Bir milleti ayakta tutan, varlığını sağlayan, millî birlik oluşturan, millî şuuru besleyen en önemli bağlardan biri dildir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, 8. Uluslararası Türk Dili Kurultayının Açış törenindeki konuşmasını tekrar hatırlatmak isterim. Cumhurbaşkanımız, Türkçenin neye ihtiyacı olduğunu şu veciz ifadelerle ortaya koymuştu: “Dilini kaybeden bir toplumun, diğer değerlerini koruması çok zordur, hatta mümkün değildir. Bunun için, kültürlere ve medeniyetlere saldırılar önce nereden başlıyor? Dilden başlıyor. Dilini aldığı anda da o milleti çökertiyor. Goethe, ‘Bir millete, o milletin diliyle oynamaktan daha büyük suikast olamaz’ diyor. Biz işte böyle bir suikasta maruz kalmış bir milletiz. Bu saldırı, dilimizle birlikte, onun mütemmim cüzü olan şahsiyetimizi, millî karakterimizi de hedef almıştır. Bilimde, teknolojide, ekonomide, sanayide, ticarette ve her alanda muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için mücadele ederken, dilimizi ‘millî ruhumuz’ olarak görüp sahiplenmek mecburiyetindeyiz”

Türkçemizin doğru ve güzel bir şekilde öğrenilmesi ve kullanılmasında okumanın önemli bir yeri vardır. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak okuma alışkanlığının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla pek çok çalışma yapmaktayız.

 Bu yıl 4.sünü gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı şehrimizin kültürel kimliğine ve dolaylı olarak dilimizin güzel ve doğru kullanılmasına önemli katkı sağlamaktadır.

Bu toplantının çok eski, düzenli, güçlü ve üretken bir dil olan Türkçemizin ve edebiyatımızın gelişmesine ve zenginleşmesine katkı sağlaması dileklerimle toplantının başarılı geçmesini diler, saygılarımı sunarım” dedi.

Başkan Erkoç’un ardından kürsüye gelen İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, Başbakan eski Yardımcısı Veysi Kaynak birer konuşma yaptılar.

Protokol konuşmaları bölümünde son olarak kürsüye Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem geldi.

Genel Başkan Erdem yaptığı konuşmada: “Dil, bir milletin millet olma şuuru ve hafızasıdır. Binlerce yıl içinde oluşturduğu kültür unsurlarını muhafaza eden bir hazinedir. Milli kimlik ve milli benlik ancak dil ile korunur, dil ile geliştirilir ve sürdürülür. Bugün savaşın büyüğü dünyada dil ve din üzerinden yapılıyor.

İnsanda güzel olan yüzüdür. Yüzde güzel olan gözüdür. Ama insanı insan yapan ağzından çıkan sözüdür. Günümüzde maalesef dilimize gereken önemi veremiyor, hak ettiği hassasiyeti göstermiyoruz. Caddemizde, sokağımızda, konuşurken hiç gereği yokken cümlemizin içine bir yabancı kelimeyi koymayı bir ayrıcalık, bir farklılık olarak ortaya koyuyoruz ki, gerçekten bu çok acı. İlim ve teknolojideki hızlı gelişmeler, basın ve yayın kuruluşlarının kullandığı dil, ticari hayatın ve bilimin getirdiği yabancılaştırma, yabancı dil ile eğitim dilimizde bozulmalara yol açan başlıca sebeplerin başında geliyor. Tanıtımın yerine bugün ne diyoruz Lansman. Tanıtıma lansman, toplantıyı yöneten kişi moderatör demenin mantığını kim bana nasıl açıklayabilir? Ne mantığı var, cehaletten başka ne var?

İsimler üzerindeki yanlışlıkların düzeltilmesi için bir kanun teklifi vermiştik.  İçişleri Bakanlığı'nın nüfus hizmetlerinde değişiklik yapılmasına dair bir kanun teklifi geldi. Bizler de ilgilendik, müdahale etik ve Allah'a şükürler olsun oraya bir madde koyduk. Ne oldu biliyor musunuz İnceltme işaretleri düzeltme işareti olarak girdi. Artık Âdem yazıp Adem okumayacağız, Adem yazıp Adem okuyacağız. Âlim yazıp Alim okumayacağız. Bu o kadar önemli ki çocuk kelime öğrenmeye kendi ismiyle, anne babasının ismiyle başlar. Bunu doğru yazmazsa nasıl Türkçe'yi doğru öğreteceğiz Doğru yerden başlamamış mıyız, doğru değil mi Bir bu düzeltme işaretleri bir de soy isimlerle ilgili. Kaba saba isimler var. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkçe'yi bilmemekten kaynaklanan, bazen de belki hakaret olsun diye koydular ama vatandaş devletten korktuğu için gidip itiraz edemediği bir takım 'öküz', 'salak', 'dönek' gibi affedersiniz, bakın affedersiniz diyoruz soyisim bunlar. Bunları da düzeltme imkanı böylece geliyor. Güzel bir çalışma oldu. Ben başta Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Başkanımıza, İçişleri Bakanımıza, Komisyon Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuşarak sözlerini tamamladı.

İHANET VE DİRENİŞ ANLATILDI

Pazar, 22.10.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kahramanmaraş 4. Uluslararası kitap ve kültür fuarı kapsamında söyleşi, panel ve konferans etkinlikleri devam ediyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğünce gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak 15 Temmuz Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Burdur Milletvekili Av. Reşat Petek katıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa 15 Temmuz Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Burdur Milletvekili Av. Reşat Petek’in yanı sıra Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Milletvekilleri İlker Çitil, İmran Kılıç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç , AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

15 Temmuz Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Burdur Milletvekili Av. Reşat Petek konferansta yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Gece 3'te yapılacak darbe, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanının Genel Kurmay Başkanı ile yapmış olduğu toplantıda verdiği talimatlar, yanındaki emir subayları FETÖ'cü olup örgüte ulaştırdıkları için paniğe kapıldılar. 'Eyvah MİT öğrendi, Genel Kurmay öğrendi gece 3'ü beklersek bizi derdest edecekler. Gelin 20.30'da 21.00'de darbeye başlayalım.' dediler. Erkene aldılar başladılar, iyi ki erkene aldılar. Allah'a şükür milletimiz uyumadan o hain darbe girişimini engelledik."

Konferansın sonunda Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, verdiği konferanstan dolayı 15 Temmuz Darbe Girişimi Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Burdur Milletvekili Av. Reşat Petek’e teşekkür ederek Maraş İşi Bakır kayık tabak hediye ettiler.

 

KİTAP FUARI SONA ERDİ

Pazartesi, 23.10.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı 22 Ekim 2017 Pazar günü saat 22.00’de sona erdi.

Kapılarını ziyaretçilerine 13 Ekim 2017 Cuma günü saat 10.00’da açan ve resmi açılışı 14 Ekim 2017 Cumartesi günü saat 10.30’da gerçekleştirilen Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’na bu yıl 263 yayınevi ile 262 şair ve yazar katıldı.

Toplam 10 gün boyunca açık kalan Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarına geçen yıl oranla bu yıl ilgi daha yoğun oldu.

Geçen yıl 150 bin kişinin ziyaret ettiği Kahramanmaraş 4. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nı bu yıl ise 48 bin kişi artışla 198 bin 732 kişi ziyaret etti.

ANTİK ÇAĞDA MARAŞ SEMPOZYUMU BAŞLADI

Cuma, 17.11.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen Antik Çağda Maraş Sempozyumu başladı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyum, Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın mini konseri ile başladı.

Mehter Takımının konserinin ardından Ressam Memik Kibarkaya’nın resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Resim Sergisinin açılışının ardından Antik çağda Maraş Sempozyumuna geçildi.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmalarında kürsüye Düzenleme Kurulu adına Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı geldi.

Daire Başkanı Kabakcı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar 30’a yakın sempozyum gerçekleştirdiğini ve bu sempozyumlarla Kahramanmaraş’ın tarihini kayıt altına aldıklarını ifade ederek, üniversite ile işbirliği içerisinde başka sempozyumlarda yapacaklarını söyledi.

Daire Başkanı Kabakcı yaptığı konuşmada: “Kahramanmaraş ülkemizin Tarihi, Kültürel, Edebiyat ve Kadim kentlerinden bir tanesidir. 16 Bin yıl günümüzden önceye kadar giden bir tarihe sahiptir. Son yıllarda yapılan çalışmalarla hükümetimizin ve Büyükşehir Belediyemizin gayretleriyle  Kahramanmaraş’ımızı öne çıkarmaya başladı. Bir şehrin tarihini ve kültürünü her şeyden önce kayıt altına almamız gerekiyor bunun için Kahramanmaraş sempozyumundan başlayarak 30 ‘a yakın sempozyum gerçekleştirdik. Bu sempozyum bildirilerimiz kitaplaştırılarak tarihimizle kültürümüz kayıt altına alınmaya çalışıldı. Bugün Türkiye’de Büyükşehir Belediyelerinin ve Belediyelerin yapmış olduğu çalışmalara baktığımız takdirde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz bu tür kültürel etkinlikler ve sempozyumlarla da Türkiye’nin en başta gelen illerinden bir tanesidir.

Bu çalışmalar bugün meyve verdi. Dulkadiroğlu Döneminde Maraş sempozyumu yapıldı. Bu, Maraş’ın 200 yılını kayıt altına aldı. Daha sonra 1520 başlayıp 1920’ye kadar Osmanlı dönemi sempozyumu yapılarak 3 cilt kitap halinde yayımlandı yaklaşık 400 yılımız kayıt altına alındı. Cumhuriyet döneminde Maraş sempozyumu gerçekleştirerek yaklaşık 100 yılımız kayıt altına alındı. Bu sene içerisinde Büyükşehir Belediyemiz bir kültür atağına kalkarak 5 sempozyum planı içerisine aldı. Bunlardan bir tanesi Selçuklu döneminde Kahramanmaraş sempozyumuydu. Bu sempozyumumuza yaklaşık 70 bilim adamı 30’a aşkın üniversiteden katıldı. Ve bu sempozyumumuz gerçekleştirildi. Şuan 3 ciltlik kitap halinde yayımlanmayı bekliyor. Yine Kahramanmaraş kurtuluş mücadelemizin 97 yıl sonra gerçekleştirilen milli mücadelede Kahramanmaraş sempozyumumuza çok yoğun katılım oldu 110 bilim adamı 40’a aşkın üniversiteden katıldılar ve buda şuan hazır tüm çalışmaların bitti matbaaya basım aşamasına hale geldi. 5 ciltlik bir kitap halinde inşallah yayımlanacak.  Ekim ayı içerisinde Kahramanmaraş ve Osmanlı devletinin büyük şairlerinde Sultan’us Şuara Sümbülzade Vehbi Efendi sempozyumu Büyükşehir Belediyemiz tarafından gerçekleştirildi buda basım aşamasına geldi. İnşallah 2018 yılı içerisinde kitaplaştırılarak kayıt altına alınmış olacak.

Burada bir şeyi daha belirtmek istiyorum. 1996’lı yıllarda Kültür Müdürü iken o zamanın Valisi Saim Çotur beyle birlikte Domuztepe Höyüğünde yapılan kazı çalışmalarını yerinde incelemeye gittik.  Ayağına şalvar giymiş bir kadın dikkatimizi çekti. Kimdir diye sorduğumuzda Newyork Valisi’nin kızı olduğunu söylediler. Ben müzeye geldim, bizim arkadaşlar müzeyi bekliyorlar. Burayı bekleyeceğinize gidin de en azından kazı nasıl yapılır onu öğrenin dedim. Biz kendi değerlerimize, kendi tarihimize sahip çıkmazsak birilerinin dayatmasına maruz kalırız” dedi.

Bilim Kurulu adına söz alan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Solak, Kahramanmaraş’ın tarih ve kültürel yönünden çok büyük değerleri olduğuna işaret ederek, bu tür sempozyumların gerçekleşmesinden dolayı hem tarihin kayıt altına alınmasına sevindiklerini hem de bundan dolayı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiklerini söyledi.

Daha sonra söz alan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Durmuş Deveci ise,  üniversitenin Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile bir ivme yakaladığını ifade ederek bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Açılış konuşmaları bölümünde son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ramazan Tutlu ise, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi ve kültürel alanlarda birçok başarılı çalışmaya imza attığına dikkat çekerek: “Geçmiş dönemlerimizi kayıt altına almak adına Uluslar arası Antik Çağda Maraş Sempozyumunu da bu bağlamda değerlendirmek gerekir. Bugüne kadar Selçuklu, Dulkadiroğlu, Osmanlı, Milli Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait bilimsel sempozyumlar düzenlenerek sunulan bildiriler kayıt altına alınmıştır.

Bu sempozyum vesilesi ile ilimize gelen tüm akademisyenlere ve siz değerli katılımcılara hoş geldiniz diyor çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun birinci oturumuna geçildi.

ULUSLARARASI ANTİK ÇAĞDA MARAŞ SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Pazar, 19.11.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Antik Çağda Maraş Sempozyumu sona erdi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma 70 akademisyen konuşmacı olarak katılırken, sempozyumda 50 bildiri sunuldu.

Toplamda 5 oturum halinde gerçekleştirilen sempozyumun I.Oturumu Oturum Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan’ın başkanlığında Prof. Dr. Mehmet Özkarcı; “Geç Hitit Döneminden Günümüze Kadar Kahramanmaraş Kalesi”,  Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Yrd. Doç. Dr. Oktay ÖZGÜL, Dr. Gökhan Kalmış;

Karaz Kültürü’nün Kahramanmaraş ve Çevresindeki Yansımaları”, Prof. Dr. Kamil Levent Zoroğlu;

Antik Çağ Mezar Resim ve Kabartmalarının Işığında Kahramanmaraş Kökenli Geç Hitit Mezar Stellerinin Yeri ve Önemi”, Prof. Dr. Hasan Bahar, Arş. Gör. Murat Turgut; “Kizzuwatna Bölgesinin Hitit Siyasal ve Dini Yaşantısına Bazı Etkileri”,Prof. Dr. Salih Çeçen, Prof. Dr. L. Gürkan Gökçek; “Asur Yazılı Kaynaklarında Maraş ve Etrafı” konularında bildirilerini sundular.

Sempozyumun 2. Oturumu Prof. Dr. Alpaslan Ceylan başkanlığında; Prof. Dr. Remzi Yağcı: “Maraş Stellerin’in Yeni Hitit Sanatındaki Önemine İlişkin Bir Değerlendirme”,  Doç. Dr. Halil Tekin: “Domuztepe Höyüğü: Kahramanmaraş’ta Bir Geç Neolitik Dönem (MÖ 7.000- 5.000) Köy Yerleşimi”, Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek: “Kahramanmaraş’ın En Erken Yerleşimi: Direkli Mağarası”, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tolga Çırak: “Antik Maraş /Andırın (Minnetpınarı) Toplumu Beslenme Yapısının Antropolojik Açıdan Ortaya Çıkartılması”, Yrd. Doç. Dr. İrfan Deniz Yaman: “Keçe Mağarası Kazıları”, Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal: “Elbistan Ovasında Yer Alan Bir Hitit Yerleşmesi: Elbistan Karahöyük” konularında bildirilerini sundular.

Sempozyumun 3. Oturumu oturum Başkanı Prof. Dr. Hasan Bahar başkanlığında; Prof. Dr. Sebahattin Bayram, Doç. Dr. Remzi Kuzuoğlu: “Çivi Yazılı Belgelere Göre M.Ö. 2. Binyıl’da Kahramanmaraş ve Çevresi”, Prof. Dr. İrfan Albayrak: “Kültepe Tabletlerine Göre Asur-Anadolu İlişkilerinde Hahhum Krallığı’nın Önemi”, Doç. Dr. Rukiye Akdoğan: “Kahramanmaraş'taki Mamma Şehri”, Yrd. Doç.Dr. İbrahim Üngör, Yrd. Doç.Dr.Yavuz Günaşdı, Dr. Ayşenur Morkoç: “Çivi Yazılı Kaynaklar Işığında Mezopotamya-Maraş İlişkileri”,  Yrd. Doç. Dr. Ercüment Yıldırım: “Asur Kral Yıllıklarında Gurgum’a Yapılan Seferler”,  Yrd. Doç. Dr. Nurgül Yıldırım: “Asur Krallarına Ait Kayıtlara Göre Bağımsız Geç Hitit Krallığından Asur Eyaletine Dönüşme Sürecinde Gurgum Krallığı ve Bu Krallığın Politik Etkinlik Alanı” konularında bildirilerini sundular.

Sempozyumun 4. Oturumunda Prof. Dr. Kamil Levent Zoroğlu başkanlığında; Prof. Dr. Ekrem Memiş: “Ege Göçlerinden Sonra Maraş ve Çevresi”, Prof. Dr. Recai Tekoğlu: “Suriye-Anadolu Devletleri Çağında Gurgum Krallığının Siyasal ve Kültürel Çevresi”, Prof. Dr. Yusuf Kılıç: “Mamma Kralı Anum-Hirbi’nin Mektubunun Muhtevasının Siyasi ve Sosyal Açıdan Değerlendirilmesi”,  Yrd. Doç. Dr. Akın Bingöl, Dr. Nezahat Ceylan, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karageçi; “Anadolu-Pers İlişkilerinde Kahramanmaraş’ın Yeri ve Önemi”, Yrd. Doç. Dr. Sırrı Tiryaki: “M.Ö. I. BİNDE Kahramanmaraş’ın Sosyo-Politik Coğrafyası” , Yrd. Doç. Dr. Özden Ürkmez: “Marqašti/Maraş'ın Neo-Hitit Heykeltraşlığında Dinsel/Tanrısal Figürler” konularında bildirilerini sundular.

Sempozyumun son oturumunda ise Prof. Dr. Mehmet Özkarcı başkanlığında katılımcılar sempozyumun değerlendirmesini yaptılar.

Sempozyumun sonunda bildiri sunan akademisyenlere katılım belgeleri, Düzenleme Kurulu üyelerine ise Teşekkür Plaketi takdimi yapıldı.

Sempozyum topluca hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

BAYRAK OLAYI’NIN 98. YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Salı, 28.11.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunda önemli bir yere sahip olan Bayrak Olayı’nın 98. Yılı törenlerle kutlandı.

İlk olarak Şeyh Adil Mezarlığı’nda Rıdvan Hoca’nın Kabri başında gerçekleştirilen anma programında Kur’an-ı Kerim Okunarak dualar edildi.

Daha sonra Atatürk Meydanı’ndaki kutlama programına geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, öğrenciler tarafından Bayrak oratoryosu düzenlendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterilerinin ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, günü anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Ay yıldızlı Al Bayrağın yüzyıllar boyunca yüz milyonlarca insanın bağımsızlığının sembolü olduğuna dikkat çekerek: “Saygıdeğer Kahramanmaraşlılar ay yıldızlı al bayrağımız Tevhidin bayrağıdır.  Ay yıldızlı al bayrağımız 98 yıl önce Avukat Mehmet Ali Kısakürek beyin beyannamesinde belirttiği gibi millet-i necibe-i Osmaniye’nin bayrağıdır ay yıldızlı al bayrağımız 100 yıllarca 100 milyonlarca insanın bağımsızlığının özgürlüğünün sembolüdür. Hamdolsun bugünde gönül coğrafyamızda gezdiğimizde aynı saygıyı o yıllar önce ataların dedelerin özgürlüğünün sembolü olan al yıldızlı al bayrağımıza gönül coğrafyamızdaki ülkelerde de aynı sevgi aynı muhabbet gösterilmekte hamdolsun. Bunun gururunu yaşamaktayız kalede bayrak olmayınca Cuma namazı kılmanın caiz olmadığını ifade eden ve bu ince düşünceyle bayrağına canı pahasına ölümü hiç düşünmeden canını ortaya koyan Kahramanmaraşlıların yazdığı bir destandır bununla ne kadar guru duysak azdır. Çünkü dünyada emsali çok az görülen bir olaydır bu davranış düşünce. Hamdolsun bugünde Kahraman hemşerilerimiz bu milletin necip milletin kahraman evlatları aynı sevgi aynı düşünce aynı muhabbetle omuz omuza al yıldızlı al bayrağına, vatanına sahip çıkmakta hamdolsun. Maraşlı güneşsiz ve bayraksız bir sabaha uyanmanın ölümden kötü olduğunu çok farkında olan bir şehirdir bir millettir hamdolsun. Ne güzel söylemiş bayrak şairimiz Arif Nihat Asya;  “Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, / Kız kardeşimin gelinliği, şehidim son örtüsü, / Işık ışık dalga dalga bayrağım. / Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.  / Sana benim gözümle bakmayanın mezarını kazacağım / Seni selamlamayan uçan kuşun yuvasını bozacağım. / Tarihim şerefim şiirim her şeyim. /Yeryüzünde yer beğen, / Nereye dikilmek istersen söyle seni oraya dikeyim.

Kıymetli Kahramanmaraşlılar yıllar önce Sütçü İmam, Rıdvan Hoca,  Arslanbey, Senem Ayşe gibi kahramanların bize yaşattığı direniş destanı bir Ulusun kurtuluşunun da ilham kaynağı olmuştur. Bu kahramanlara inançları ve vatan sevgisi yardım etmiş bu topraklara düşen şehit kanı sadece bu şehirde değil bütün ülkede özgürlük ateşini yakmıştır. Bu şehrin milletimizin tarih yolculuğunda çok özel ve güzel yeri vardır. Maraş’ın kahramanlığını bir daha asla unutulmamasını sağlayacak olan madalyayı yüce meclisimiz 5 Nisan 1925 yılında şahıslara değil tüm kahraman şehir ahalisine verildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 7 Şubat 1973 tarihinde bu şehre kahraman unvanını vererek Maraş’ın ismini ve kahramanlığını ise ölümsüzleştirmiştir. O özgürlük sevdalısı kahramanların başlattıkları şanlı yürüyüş bugün büyük bir azimle kararlıkla yeni Türkiye yolunda devam etmektedir. Bizi biz yapan bu milleti büyük yapan bu ülkeyi güçlü yapan işte bu azim ve kararlılıktır. Bu toprakları nasıl kazanıldığını özgürlük ve bağımsızlığımızın hangi şartlarda korunduğunu asla unutmamalıyız.  Eğer o kahramanlar olmasaydı bugün biz burada olmayacaktık. Böyle bir vatanın sahibi olarak onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Kahraman bir milletin çocukları olarak tarihimize şehitlerimize gazilerimize sahip çıkmalıyız. Bize düşen yöneticilere ve vatandaşlara düşen bu kahramanların hatırasını yaşatarak yeni kuşaklara aktarmaktır. Bugün ve özgürlük mücadelesini yürekten yüreğe, elden ele taşınarak devam ediyor. Bizler canları pahasına bize bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti olarak ülkemizin ve şehrimizin daha kalkınmış daha çağdaş ve daha yarınlara ulaştıracağız inşallah. Bu anlamlı günün yıl dönümünde aziz kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum. Cenabı hak bugünlerimizi aratmasın hayatımız hep böyle barış, huzur ve güven içerisinde geçsin Allah şehrimizin ülkemizin milletimizin özgürlük sevincinin daim etsin hepinizi bir kez daha sevgiyle hürmetle saygıyla selamlıyor Allaha emanet ediyorum” diye konuştu.

Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından Avukat Mehmet Ali Kısakürek’ün Beyannamesi okundu.

Adnan Menderes Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı mini bir konser sundu.

Bayrak şiirinin okunmasının ardından Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç öncülüğünde protokol mensupları, vatandaşlar, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri hep birlikte Mehter Takımı eşliğinde Kahramanmaraş Kalesi’ne yürüdüler.

Kahramanmaraş Kalesi’nde yapılan etkinliklerde ise havaya ay yıldızlı balonlar bırakılırken, Şanlı Bayrağımız göndere çekildi.

Burada bir açıklama yapan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Milli Mücadelesinde önemli bir yeri olan Bayrak Olayı’nın bir kez daha anılmasının çok anlamlı olduğunu ifade ederek başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

KOSOVALI KADINLAR KAHRAMANMARAŞ’TA…

Salı, 05.12.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin daveti üzerine Kahramanmaraş’a gelen Kosovalı kadınlar Kahramanmaraş’ı çok beğendiklerini söylediler.

Kosova’nın tarihi kentlerinden olan Prizren’den Kahramanmaraş’a gelen Orkide Kadınlar Derneği üyeleri 60 kadın Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak Kahramanmaraş’ta 5 gün kalacaklar.

Kahramanmaraş’a geliş sebeplerine ilişkin bir açıklama yapan Orkide Kadınlar Derneği Başkanı Sevgi Kervan: “ Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali için Kahramanmaraş’a gelen Kosova Halk Oyunları ekibimizin televizyonlarda ve gazetelerde çıkan haberlerinde görünce Kahramanmaraş’ı merak ettik. Bu merakımızı da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne ilettik. Bu italebimize olumlu cevap veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bizleri davet ettiler.

5 gün boyunca Kahramanmaraş’ın gezilip görülecek, tarihi ve turistik mekânlarını gezeceğiz. Aynı zamanda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kadınlara yönelik verilen KAMEK kurslarına da katılacağız. Bu kurslarda kendimiz el becerilerimizi geliştireceğiz. Bu kursların Prizren’deki kadınlara yönelik açılmasını da istiyoruz. Çünkü Kahramanmaraş’ın kültürel anlamda çok ileri bir seviyede olduğunu gördük. Kültürel anlamda bir işbirliği yapılması bizim için çok iyi olacaktır. Bizleri buraya davet ederek, misafir eden başta Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a ve diğer ilgililere çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

TÜRK HALKLARI GELENEKSEL OYUNLARI SEMPOZYUMU BAŞLADI

Cuma, 08.12.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, TİKA ve Muş Alparslan Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Sporlar - Oyunlar Sempozyumu başladı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde sempozyum öncesi gelen misafirler Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde karşılandı.

Karşılama sonrasında kurulan otağ önünde hatıra fotoğrafı çekilerek sempozyuma geçildi.

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan sempozyumda açılış konuşmalarına geçildi.

Açılış konuşmaları bölümünde Düzenleme Kurulu Adına Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Prof. Dr. Mehmet Türkmen, Bilim ve Danışma Kurulu Adına Prof. Dr. Kanat Dzhanuzakov, Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat birer konuşma yaptılar.

Açılış konuşmaları bölümünün sonunda kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un bir program vesilesi ile yurt dışında olduğunu ifade ederek selamlarını iletti.

Açılış konuşmalarının ardından Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi yetkilileri Genel Sekreter Çetinkaya ve Daire Başkanı Kabakcı’ya gelenekleri gereği hilat giydirdiler.

Daha sonra kürsüye gelen  Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş As Başkanı Mehmet Ayhan slayt eşliğinde bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş As Başkanı Mehmet Ayhan böylesine anlamlı bir sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek plaket takdim etti.

Plaket takdiminin ardından sempozumun açılış oturumu Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Prof. Dr. Kemal Tamer başkanlığında gerçekleştir.

Açılış oturumunda kürsüye ilk gelen Prof. Dr. İlhan Tokgöz; ‘Unesco Dünya Kültür Mirası Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş ve Kültür Etkinlikleri’, Prof. Dr. Cengiz Arslan; Spor Arkeolojisi, Antik Dönem Olimpik Güreş Yarışmaları ve Tarihsel Gelişim Süreçleri’, Muhsin Yazar; ‘Oyundan Spora Geçiş: Oyun Kültür İlişkisi’, Prof. Dr. Mehmet Akif Zİyagil; ‘ Google ve Youtube Arama Motorlarında olimpik ve geleneksel Türk Güreşlerinin Aranma Oranlarının Karşılaştırılması’ konularında bilgiler aktararak katılımcıları bilgilendirdiler.

Sempozyum 9 Aralık 2017 Cumartesi günü saat 09.00’da Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 3 salonda birden devam edecek.

BÜYÜKŞEHİR YEREL YÖNETİMLER KİTAP FUARI’NDA

Çarşamba, 20.12.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı’na katıldı.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 15-17 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenen Yerel Yönetimler Kitap ve Kültür Fuarı’na katılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ın tanıtımına yönelik kitap, dergi, cd ve broşür gibi dökümanların dağıtımını yaptı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü tarafından açılan stant da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yayınlarının yanı sıra Kahramanmaraş’ın tanıtımı ile alakalı kitap, dergi, broşür ve cd’ler ziyaretçilere hediye edildi.

BÜYÜKŞEHİR MEVLANA PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRDİ

Perşembe, 28.12.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Mevlana Celaleddin Rum-i’nin ölümünün 744. Yılı münasebetiyle bir anma program düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen program 28 Aralık 2017 Çarşamba günü saat 19.30’da başladı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde ‘Mevlana Celaleddin Rum-i’nin Hakka Vuslatının 744. Yıldönümü’ sebebiyle düzenlenen anma programında Tasavvuf Müziği ve Sema Mukabelesi yapıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce organize edilen programın sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç bir buket çiçek takdim ederek Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’na teşekkür etti.

 

SÜTÇÜ İMAM OLAYI CANLANDIRILDI

Perşembe, 09.02.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşun 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince tarihi Sütçü İmam Olayı canlandırıldı.

Uzunoluk Caddesi’nde gerçekleştirilen Sütçü İmam Olayı programında açılış konuşması yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Bundan tam 97 yıl önce burada bir kahramanlık destanı yazıldı. Ülkeyi işgal eden emparyalist güçlere karşı burada namusu için, onuru ve şerefi için Sütçü İmam dünyaya bir insanlık dersi verdi. Kahramanlık destanının başlangıcını tam da buradan yazdı. O gün burada Türk’ün namusuna uzanan elleri gözünü kırpmadan canı pahasına da olsa kırdı ve dünyaya mesaj verdi. Bu her zaman da böyle olacak. Bu Aziz vatana, aziz millete haince uzanan eller de kırılacak gözler de oyulacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Başta Sütçü İmam olmak üzere vatanı için, Ayyıldızlı Al bayrağı için, istiklali için gözünü kırpmadan şehadete yürüyen ve o zamanın birçoğu böyle gençlerden oluşan, ecdadımız dediğimiz gençlerimizden, 18-19 yaşlarında olan Çanakkale’deki gençler gibi, hamd olsun bu millette de aynı duygu var. Bu duygularla ben sizleri yeniden saygıyla selamlarken, tüm şehitlerimizi Malazgirt’te, Çanakkale’de, Kosova’da, Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana sınır boylarımızda ülkemizin ve vatanımızın birlik ve beraberliği için şehit düşen, bugün de Suriye’de şehit olan kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraşlı olmanın ve Kahramanmaraş’a hizmet etmenin bir şans olduğunu ifade ederek: “Gerçekten Kahramanmaraşlı olmak bir şans ve Kahramanmaraş’lıya hizmet etmek ayrı bir şans bir gurur. Bizim memleketimizin, milletimizin, medeniyetimizin, tarihimizin şekillenmesi bu milli ve manevi ruhun inşası, inkişafı, gelişmesi ve hayat bulmasında Kahramanmaraş bir örnektir. Anadolu’da Kuva-i Milliye ruhu, milli ve memleket birliği açısındaki hassasiyetin timsalidir. Kurtuluş Savaşı’nın lokomotifidir Kahramanmaraş. Kahramanmaraş’ın ecdadına layık olmak ayrı bir gurur, bu mirası taşımak ayrı bir yük, bu mirası gelecek nesillere aktarmak ayrı bir sorumluluktur Kahramanmaraşlılar için.

Ben Kahramanmaraşlılar için gösterdikleri bu kahramanlıklarından dolayı şehitlerimizin karşısında tazimle eğiliyor, gazilerimize selam olsun diyor, bu ruhun daim olmasını diliyor saygılar sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından tarihi Sütçü İmam Olayı canlandırıldı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı oyuncuları tarafından sahnelenen Sütçü İmam olayı izleyenler tarafından coşkuyla karşılanırken, mahalleleri temsilen mahalli kıyafetler giyen çete grupları da ilgi odağı oldu.

Canlandırma sonrasında ise Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, İl Jandarma Komutanı Alb. Timuçin Alper, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci ve diğer protokol mensupları kazanların başına geçerek vatandaşlara süt dağıttılar.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nce 5 bin kişilik süt ikramı yapılarak program sona erdi.

Haber videoları: 

1.ULUSLARARASI HALK OYUNLARI GÖSTERİLERİ BAŞLADI

Salı, 07.02.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikini gerçekleştirdiği 1. Uluslararası Kahramanmaraş Kurtuluş Günü Halk Oyunları Gösterileri’nin ilki gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince gerçekleştirilecek olan 1. Uluslar arası Kahramanmaraş Kurtuluş Günü Halk Oyunları Gösterilerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna, Makedonya, Bosna-Hersek, Adige ve Kosova ülkelerinin yanı sıra Trabzon, Ankara, Adıyaman, Trakya, İzmir ve Silifke Halk Oyunları Takımları olmak üzere 200 kişi katılıyor.

Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen ilk programda Ankara, Adıyaman ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Makedonya ekipleri kendi yörelerine ait halk oyunlarını sergilediler.

Burada bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı: “Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince Milli Mücadele Döneminde Maraş Sempozyumu ile 11. Ulusal Kurtuluş Güreş Turnuvamızı tamamladık. Bu yıl bir değişikliğe giderek 6 ülkeden ve 6 ayrı şehirden olmak üzere halk oyunları ekiplerini şehrimize davet ettik. 7-12 Şubat tarihleri arasında Demokrasi Meydanı, Atatürk Meydanı, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi önü ve ilçelerimizde gösteriler sunulacak. Aynı zamanda 11 Şubat akşamı da tören alanında bütün halk oyunları ekipleri gösterilerini sergileyecekler. Tüm halkımızı 12 Şubat Kurtuluş Bayramı kutlama etkinliklerine bekliyoruz” diye konuştu.

Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen halk oyunları gösterilerini izleyen Kahramanmaraşlılar etkinlikten oldukça memnun oldular ve alkışlarla destek verdiler.

Halk Oyunları gösterileri akşam saat 19.00’da Göksun’da, 8 Şubat 2017 Çarşamba günü saat 14.00’te Atatürk Meydanı’nda, akşam saat 19.00’da Afşin’de,  9 Şubat Perşembe günü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi önünde saat 14.00’de, Elbistan’da ise saat 19.00’da, 10 Şubat 2017 Cuma günü saat 14.00’te Demokrasi Meydanı’nda iki ülke ve iki şehir Halk Oyunları ekiplerinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Beşinci program ise 11 Şubat 2017 akşamı tören alanında (Valilik Kavşağı) bütün ülke ve şehir halk oyunları ekiplerinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Haber videoları: 

TİYATRAL GÖSTERİLERE YOĞUN İLGİ

Cumartesi, 11.02.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince sahnelenen tiyatral oyununa ilgi yoğun oldu.

El Bab’dan gelen şehit haberlerinden dolayı kutlama etkinliklerinde Mehteran Konserleri ve Uluslar arası Halk Oyunları Gösterilerinin programdan çıkarıldığı etkinliklerde 11 Şubat akşamı 97 yıl önce yaşananlar tiyatrocular tarafından sahnelendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği tiyatralda yağmura rağmen halk ilgi gösterdi.

Kahramanmaraş’ın kurtuluşunu konu olan tiyatro oyunu tarih sırasına göre sıra ile sahnelendi.

Abdal Halil Ağa Olayı, Sütçü İmam Olayı,  Bayrak Olayı gibi Maraş’ın kurtuluşunda cereyan eden olayların sahnelendiği tiyaral gösterilere halkın yoğun ilgisi oldu.

Trabzon Bulvarı’nı SGK Kavşağı’ndan, Özel İdare binasına kadar olan alanı dolduran Kahramanmaraşlılar yağan yağmura aldırış etmeden 97 yıl önce yaşanan olayları tiyatral olarak izleseler de o zamanki ruhu ve duyguyu yaşamaya çalıştılar.

KAHRAMANMARAŞ’IN 97. YIL COŞKUSU

Pazar, 12.02.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıl törenlerle kutlandı.

Valilik Kavşağı’nda gerçekleştirilen kutlama törenleri Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Bayram Ölçücüoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un askeri bir araçla halkı selamlayarak bayramlarını kutlaması ile başladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Folklor Ekibinin halk oyunları gösterilerinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyasını Şanlı Türk Bayrağına taktı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, Hayati Vasfi Taşyürek’in kaleme aldığı ‘Kahramanmaraş’ şiirinin mısraları ile başladı.

Başkan Erkoç, tıpkı tarihte olduğu gibi bugün de coşkulu olduklarına dikkat çekerek: “Dün, Bayraksız Cuma kılınmaz diyerek, kaleye akın eden ve Fransız bayrağını indirip yerine ay yıldızlı bayrağı diken Ulucami cemaati ne kadar coşkuluysa, bugün bizde o kadar coşkuluyuz.

Dün tertemiz yürekleriyle Maraş'ı sokak sokak, ev ev savunan, bir devleti tek başına yenen kahraman ecdadımız ne kadar coşkuluysa, bugün biz de o kadar coşkuluyuz.

Ve İstiklal Mücadelesi’nin ilk kıvılcımını yakarken Sütçü İmam ne kadar cesur ve coşkuluysa,  bugün biz de o kadar coşkuluyuz.

Bugün tarihi bir günü yeniden yaşıyoruz. Bugün, bu milleti, diğer milletlerden ayıran o müstesna ruh’u yine hissedeceğiz. Ve bu toprakları bize vatan yapan, karış karış bu toprakları müdafaa edenleri,

Yani, aslında sizleri anlatacağız.

Ve hiç ayrılmadığımız, her gün içimizde tekrar hissettiğimiz o günlerin manevi atmosferini, bu milletin, asil vatan sevgisini yaşayarak konuşacağız.  Aslında uzun, bir tarihi seferdir bu! Kıyamete dek sonlanmayacağına inandığımız bir mücadeledir bu!

Hak İle Batıl Mücadelesi… Bu mücadeleyi, bu milletin ruhu ile yapıyoruz ki; Bu ruh,Halid Bin Velid ve Alparslan ile Anadolu’ya gelmiş, Osmanlı ile yedi kıtada iz bırakmıştır.

Sütçü İmam, Senem Ayşe ve Rıdvan Hoca ile kurtuluş mücadelesini kazanmıştır. Ve bu milli ruh, çok yakın bir tarihte, 15 Temmuz 2016’da yine bir hain saldırıya ve işgal girişimine Ömer Halisdemir ile dur demiştir. Ben inanıyorum ki, ne zaman bu millet’in özgür iradesine, tarihten  ders almayan birileri yeniden kast etmek isterse, aynı inanç ve aynı ruh, yepyeni ve taptaze biçimde kendisini,bir daha gösterecektir.

Bu destansı savaş ile ilgili, pek çoğunuzun bildiği anekdotu da, burada nakletmeden geçmeyeceğim.

“Milli mücadeleden sonra Meclis, K.Maraş’a bir yazı gönderir ve milli mücadeleye katılanların ismini ister. Amaç kişileri taltif etmektir. O dönem şehrimizin ileri gelenleri toplanır ve şu cevap Meclis’e gönderilir: “’Maraş’ta milli mücadeleye katılmamış tek bir fert bile yoktur.”’

İşte biz, böyle bir şehrin evlatlarıyız, Tek bir ferdin bile mücadeleden geri durmadığı bir şehrin evlatlarıyız.

Kurtuluş harbinde oldukça fazla çocuk kahraman da yer aldı. Sizler yaşında, hatta sizlerden küçüktüler… Erzak ve cephane taşıdılar, habercilik yaptılar, hatta çarpışarak şehit ve gazi oldular. İşte o gençlerden biri de Şekerci Ökkeş’ti. Bakın henüz 13 yaşında olan şekerci Ökkeş ne yaptı?

‘Fransızlara karşı savaşmak için cepheye koşma isteğini annesine söyledi,

Fakat bu isteğine karşılık annesi ona şöyle dedi;

“-Henüz küçüksün, seni hemen vururlar oğlum”

 Ökkeş ise annesine,tarihe kaydedilen şu cevabı verdi,

“-Yaşım küçük,ama imanım büyüktür anne,

-Şehit olacaksam da, vatan ve millet uğruna şehit olacağım…

-Ben ölmeliyim ki, düşman size ilişmesin!”

Yüce Allah, Bugün de her bir K.Maraşlının omzunda bu mücadelenin sorumluluğu olduğunu, bize unutturmasın. Yüce Allah bizi 12 Şubat 1920'de ayakta tutan bu güçten, inançtan mahrum etmesin

Bu ülkede en büyük silahı imanı olan, Sütçü İmamların, Aslan Beylerin Şehit Evliyaların, Çakmakçı Saitlerin, Senem Ayşelerin ve Şekerci Ökkeşlerin bitmeyeceğini bilerek, hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum,Ve şu dörtlükle huzurlarınızdan ayrılıyorum. Cihan bir ejder olsa / Her biri, yedi başlı, /Seni kimse yenemez,/ Kahramansın Maraşlı… “

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un bu coşkulu konuşmasının ardından kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak bugünün istiklal ve istikbalin, geçmişle geleceğin buluşma günü olarak nitelendiren Kaynak, tarihin, bir milleti dirilten ve her zaman diri tutan, en önemli ilham kaynağı olduğunu, 12 Şubat kurutuluş bayramının da tarihi hafızamızı yenilememizi, tarihin aynasından bugüne bakmamızı sağlayan müstesna günlerden biri olarak değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Kaynak yaptığı konuşmasında: “"Bugün namus günüdür" diyerek ilk kurşunu namus ve özgürlük için atan Sütçü İmam'ın, "Kalesinde düşman bayrağı dalgalanırken cuma namazı kılınmaz çünkü özgür değiliz." diyen Rıdvan Hoca'nın, Kuvayımilliye'nin lideri Çerkes Arslanbeylerin ve bir birinden değerli kahramanların hatırlanma günü olduğunu ifade eden Kaynak, "O kahramanları, o gazileri, o şehitleri unutmak mümkün mü? Elbette mümkün değil. Çünkü dününü unutan gelecekte var olamaz. Bizler huzurumuzu, vatan ve millet için toprağa düşenlere şanlı ecdadımıza borçluyuz. İman dolu göğüslerini, vatan için siper eden bir ecdadın torunuyuz. O ecdadımız ki Çanakkale'de tüm dünyaya ders verdi. Maraş'ta yakılan özgürlük ateşi de dalga dalga tüm Anadolu'ya yayıldı. 12 Şubat, Maraş için sadece düşman işgalinin sona ermesi anlamı taşıyan bir başarı değildir. 12 Şubat özgürlüğün ve bağımsızlığın temelidir. 12 Şubat Kahramanmaraş'ta doğan ve kendini Maraşlı hissedenlerin göğsünde gururla taşınması gereken onurlu bir madalyadır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından 12 Şubat Kurtuluş Bayramı için gönderilen mesajların okunmasının ardından, Maraş Milli Mücadelesi’nde cereyan eden olayların sahnelenmesine geçildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tiyatrosu oyuncularının sahneye koyduğu Fransızların şehre gelişi, Abdal Halil Ağa Olayı, Sütçü İmam Olayı, Bayrak Olayı gibi olaylar tiyatrocular tarafından sergilendi.

Tiyatral gösterilerinin ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, sahneye gelerek oyuncuları tebrik ettiler.

Gösterilerin ardından resmi geçit töreni başladı ve sırasıyla ilimize civar illerden gelen Kuvay-i Milliye dernekleri, mahalle çeteleri ve askerlerin geçişinin ardından Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanlığına bağlı dernekler ve esnafların geçisi ile tören sona erdi.

Haber videoları: 

GELENEKSEL 1. KIZAK ŞAMPİYONASI YAPILDI

Cumartesi, 18.02.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu işbirliği ile düzenlenen 1. Geleneksel Kızak Yarışmaları Türkiye Şampiyonası Ahirdağ Yedikuyular Bölgesinde yapıldı.

Bu yıl Kahramanmaraş’ta ilk defa gerçekleştirilen Geleneksel Kızak Yarışmalarına 10 ilden 58 spor kulübünden 120 sporcu mücadele etti.

Ahirdağı Yedikuyular Bölgesinde gerçekleştirilen Geleneksel Kızak Yarışmalarına ilişkin görüşlerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Kahramanmaraş’ımızın Yedikuyular Bölgesi kış turizmi için oldukça elverişli bir bölge ve aynı zamanda kış piknik alanı olabilecek bir bölge. Biz bu bölgede Kayak Merkezi yapacağız. Burada kamulaştırma çalışmaları yoğun bir süreç aldı. Bu çalışmaları bitirdik. Projemiz de tamamlandı ve inşallah Nisan ayında başlamayı düşünüyoruz. Burası çok önemli bir bölge ve sadece Kahramanmaraş için değil civar illerimiz için de önemli bir bölge. Bu bölgemizin Kış Sporları Merkezi haline gelecek. Çok yoğun kar alan bir bölge ve şu anda bile 2,5-3 metre kar var. Burası Kahramanmaraş’ımızın marka değerini artıracak ve cazibe merkezi haline gelmesinde önemli bir rol oynayacak.

Bu gün Geleneksel Kızak Yarışmaları yarın ise Atlı Kızak yarışmaları yapılacak bu etkinliğimiz yarın sona erecek” diye konuştu.

Vatandaşların kar üzerinde güreş tutmaları da diğer vatandaşlar tarafından ilgi ile izlenirken, aynı zamanda okçuluk yarışları da ilgi odağı oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un yanı sıra Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İlker Çitil, İmran Kılıç, Kastamonu Küre Beleidye Başkanı Kamil Aydınlı, Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aliihsan Kabakcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü  İhsan Emiralioğlu, Kahramanmaraş Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Nesih Tanrıverdi,Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı Türkiye Geleneksel Spor Dalları Geleneksel Kızak ve Atlı Kızak Federasyonu Asbaşkanı Günal Genç, Federasyon Kastamonu Temsilcisi Bünyamin Recep Berberoğlu, Kahramanmaraş Temsilcisi Şahin Hopur ile Büyükşehir Belediyesi şube müdürleri ve vatandaşların ilgi gösterdiği Geleneksel Kızak Yarışmaları 2 ayrı dalda ve 5’er kategoride gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen organizasyonda, Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü de çay ve çorba ikramında bulundu.

Geleneksel Kastamonu Kızakları ve Erzurum Kızakları olarak iki ayrı dalda yapılan yarışmaların sonunda dereceye girenler şu isimler oldu:

Master:

1.Serkan Sevinç – Kastamonu Gençlik Spor Kulübü

2.Mustafa Can-Doğa Gençlik Spor Kulübü

3.Selami Sevinç- Çatal Zeytin Spor Kulübü

Yıldızlar:

1.Tugay Subaşı – Ovacık Spor Kulübü

2.Yusuf Kılıçoğulları – Kuzey Yamacı Spor Kulübü

Gençler:

1.Umut Kara-Can Dadaş Spor Kulübü

2.Muhammet Eren Koçak-Öz Ovacık Spor Kulübü

3.Yıldıray Kolaçoğlu- Şah Dadaş Spor Kulübü

Minikler:

1.Buğra Hopur-Kahramanmaraş Güreş İhtisas Kulübü

2.Furkan Uzuncan- Artvin Orman Spor Kulübü

3.Ata Yağız Genç-Kastamonu Atlı Spor Kulübü

Büyükler:

1.Metehan Pak-Kombina Spor Kulübü

2. Oğuzhan Karslıoğlu – Çiftlik Spor Kulübü

3.Muhammet Örs-Çiftlik Spor Kulübü

Master:

1.Ömer Karcıoğlu-Haydarhan Atlı Spor Kulübü

2.Sedat Orkanoz-Öz Çayırtepe Spor Kulübü

3.Gökan Kalmış-Atayurt Spor Kulübü

Master Bayan:

1.Irmak Canan Genç-Kastamonu Atlı Spor Kulübü

2.Gülbahar Aydınlı-Kastamonu 1966 Spor Kulübü

3.Hayriye Seçilmiş-Yeşil Bursa Rahvan Atlı Spor Kulübü

Büyükler Bayan:

1.Merve Kumaş-Özdemir Spor Kulübü

2.Şulenur Gündoğdu-Özdemir Spor Kulübü

Yıldız Bayan:

1.Duru Kılıçoğlu –Ferdi

2.Çağla Selen Karaöz-Ferdi

3.Özge Duru Karaöz-Ferdi

Genç Bayan:

1.Aleyna Tankişi-Ejder Spor Kulübü

2.Zehra  Piyi-Karbeyaz Spor Kulübü

Minik Bayan:

1.Cana Bala-Karadam Spor Kulübü

2.Beyzanur Peker-Sevgi Spor Kulübü

Büyükler:

1.Serkan Türkoğlu-Daday Yenibelediye Spor Kulübü

2.Savaş Cengiz-Kastamonu Atlı Spor Kulübü

3.İsmail Topal-Kahramanmaraş Güreş İhtisas Kulübü

Gençler:

1.Oğuzcan Yılmaz-Kahramanmaraş Güreş İhtisas Kulübü

2.Koray Can Sevinç-Kastamonu Orman Spor Kulübü

3.Mert Anıl Taşpınar-Kastamonu Gençlik Spor Kulübü

Yıldızlar:

1.Yaşar Doğu Hopur-Kahramanmaraş Güreş İhtisas Kulübü

2.Serhat Aydınlı-Doğa Gençlik Spor Kulübü

3.Salih Baran Uzuncan-Artvin Orman Spor Kulübü

1.Ahirdağı Atlı Kızak Yarışması

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN MEHMET AKİF KONSERİ

Pazartesi, 13.03.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile “Vefatının 81. Yılında Akif’i Anlamak Asım’ı Yaşatmak” konulu bir konser düzenledi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konsere  Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı ile şube müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Sanat Yönetmeni Nebahat Konu Yılmaz’ın yönettiği konserde Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sahne aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konserde; Ney Taksimi, Salat-ı Ümmiye, Segah Çanakkale Mersiyesi, Segah Şarkı,Hüzzam İlahi, Tanbur Taksimi, Suznak Şarkı, Kanun Taksimi, Nevesar Şarkı, Nihavend Marşı, Kemençe Taksimi, Hüseyni Şarkı, Çanakkale Türküsü, Hicaz Çanakkale Destanı, Hicaz Serhat Türküsü ve Mehter Marşlarının seslendirildiği konserin sonunda da İstiklal Marşı’nın ilk kabul edilen güftesi ile kapanış yapıldı.

Konser sonrası Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya Sanat Yönetmeni Nebahat Konu Yılmaz’a bir buket çiçek takdim ederek sundukları muhteşem konserden dolayı teşekkür etti.

EKİNÖZÜ’NDE ÇANAKKALE ANLATILDI

Pazartesi, 20.03.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Ekinözü Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Programları kapsamında Yunus Emre Ortaokulu konferans salonunda ‘’Çanakkale Geçilmez ve Çanakkale’nin Maraşlı Şehitleri’’ adlı konferans düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından her ilçe de düzenlenecek olan ‘’Çanakkale Geçilmez ve Çanakkale’nin Maraşlı Şehitleri’’ konferansı programı Ekinözü İlçesinde devam etti.

Konuşmacı olarak Tarihçi Yazar Mehmet Işık katıldığı konferansa Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, Büyükşehir Belediyesi Elbistan İlçe Koordinatörü Mahzar Türk, AK Parti Ekinözü İlçe Başkanı Bünyamin Şakalar,  Ekinözü İlçe Müftüsü Muhammet Meral, Ekinözü Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Abdullah Çiçek ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Vatandaşlar ve Öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Büyükşehir Belediyesi Elbistan İlçe Koordinatörü Mahzar Türk Çanakkale Zaferi’nin 102’nci yıl dönümünün kutlandığını belirterek: “Kahraman atalarımızı ve aziz şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımızla yad ediyoruz. Dönemin düşman küresel güçlerinin sahillerimize kadar gelerek, vatan topraklarına yönelik kirli ve alçak emellerini hayata geçirmek istemeleri, çok şükür ki Çanakkale önünde imana çarpmış, ecdadımızın bağımsızlığa duyduğu inançla erimiş ve yok olmuştur. Son yurdumuz olan Anadolu’yu kuşatan düşman unsurlarının sahip oldukları teknolojik ve moral üstünlüğüne karşı, kendilerini seve seve feda eden vatan evlatlarının dikilmesi haklı olarak Çanakkale’de bir Türk destanının doğmasına neden olmuştur” dedi. 

Daha sonra söz alan Ekinözü Belediye Başkanı Nursi Çeleğen ise bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin temellerinin Çanakkale Zaferi ile atıldığını vurgulayarak, Türk Milleti’nin Çanakkale’de gösterdiği kardeşlik ve dayanışmanın ilelebet devam etmesini temenni etti.

Tarihçi Yazar Mehmet Işık Çanakkale Savaşı’nın yedi düvele karşı verildiğine dikkat çekerek çocuklarımızın eğitiminde Çanakkale’de başlanılması gerektiğini söyledi.

Tarihçi Yazar Mehmet Işık konuşmasında; ‘’ 1856 yılında biz Avrupa birliğine dâhil olduk. Paris Antlaşması ile birlikte. Bizi ne zaman aralarına almak istedilerse ikiyüzlü Avrupalı’lar hep hasta adamın üstüne çöktüler. Bu hep böyle oldu. Daha geçenler de Hollanda’da yaşadık. Ne oldu? Yine aynı oyun yine aynı tezgâh. Ama biz 15 Temmuz ile birlikte artık ‘hasta adam yok’ dedik.  

Tarih iyi okumak ve iyi öğrenmek gerek. Yıllarca unutulan Kahramanlarımızın hayatı siz değerli öğrenciler kardeşlerimize ışık olacaksınız” dedi.

Konferansın sonunda tarihçi Yazar Mehmet Işık, okuyucularına kitaplarını imzaladı.

ÇANAKKALE’DE ELBİSTANLI 63 ŞEHİT VAR

Pazartesi, 20.03.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü münasebetiyle ilçelerde düzenlediği anma programları Elbistan’la devam etti.

Programa Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kuzey İlçeleri Daire Başkanı Ali Mazhar Türk, Elbistan Ak Parti Gençlik Kolları, öğrenciler vatandaşları katıldı.

İlginin yoğun olduğu program Kur’an Kerim Tilaveti ile başladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kuzey İlçeleri Daire Başkanı Ali Mazhar Türk açılış konuşmasında şunlara değindi: ‘’Büyükşehir Belediyesi olarak asli görevlerimiz yanında sosyal belediyecilik anlayışıyla kültürel ve sosyal faaliyetlere de ağırlık vermekteyiz.  Bu anlamda Maraş merkez ve tüm ilçeler de dâhil olmak üzere kültürel ve sosyal programlarımız düzenli olarak devam etmekte. Bu gün Ekinözü Belediyesin de ve akabinde Elbistanımız da Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma programında bir araya gelmiş bulunmaktayız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç Bey’in de sizlere selamlarını söylemek istiyorum. 102. Yılını kutladığımız bir zafer’den bahsediyoruz. Rastgele bir zafer den bahsetmiyoruz. Çanakkale bir milletin varoluş mücadelesidir. Askerlerimizin dünyanın hayrete düşüren kahramanlık destanıdır. Bu zafer, anaların evlatlarını bağrına basıp, kurbanlık koyun gibi kınalar yakıp cepheye gönderdiği bir savaştır. Çanakkale geçilmeyen son kalemizdir. İslamın geçilmeyen son kalesidir. Çanakkale Savaşında şehit vermeyen ilimiz yoktur. Çanakkale savaşı bizim eğitimiz ordumuzun yok olduğu savaştır’’ dedi.

Tarihçi Yazar Mehmet Işık konuşmasına, Türk Milleti’nin 1071 yılında Sultan Alparslan idaresinde Anadolu’ya ilk geldiği günden bu zamana Dünyanın tarihi seyri değişmeye başladı ğını ifade ederek: “Mensubu olduğumuz necip millet, İslam Dünyasının, silahtarlığını, bayraktarlığını, koruyuculuğunu üstlenen Türk Milleti karşısında batı dünyasını yani haçlı dünyasını buldu.

Tarih ders alınmazsa tekerrür eder, tekrar eder. 600 yıllık hasta dev adamın kalbini sökmek ve Türkleri geldikleri coğrafya ya göndermekti itilaf devletlerinin amacı. Yenilmez armada dedikleri orduları Çanakkale boğazına geldiler. Amaçları boğazın iki yamacını bombalamaktı. Kısa zaman da İstanbul’a ulaşıp dertleri ve gayelerini gerçekleştirmekti amaçları. O kadar çok emindiler ki zafer den kendi paralarını dahi bastırdılar.

Elbistan’dan 63 şehit var Çanakkale savaşında. Yurdun dört bir köşesinden şehit var. Erkeği kalmamış şehirlerimiz, köylerimiz var ‘’ diye konuştu.

Tarihçi Yazar Mehmet Işık konuşma sonunda Elbistan’dan Çanakkale de şehit olanların ismini saydığında salonda bulunan vatandaşlar, tüm şehit isimlerinde burada diye haykırarak eşlik ettiler.

Konferans sonrası toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

ÇANAKKALE 1. KAFİLESİ YOLA ÇIKTI

Pazartesi, 27.03.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenledikleri YGS Deneme Sınavı’nda okullarında birinci olan öğrencilerin götürüleceği Çanakkale Gezisi başladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen uğurlama törenine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Kahveci ile öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Uğurlama töreninde ilk olarak söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya yaptığı açıklamada: “Bugün İl Milli eğitim Müdürlüğümüz ile ortaklaşa düzenlediğimiz YGS Deneme Sınavı’nda okullarında dereceye giren öğrencilerimizden ilk kafileyi Çanakkale’ye gönderiyoruz. 42 kişilik ilk grubumuz bugün yola çıkıyor.

Öğrencilerimizin başarılarını ödüllendirmek istedik. Hem onların milli ve manevi duygularına hitap edecek geliştirecek hem de ecdadımızın büyük zaferlerini tanıtmak maksadıyla Çanakkale’ye bir gezi ile bu başarılarını ödüllendirmek istedik. İnşallah bu arkadaşlarımız deneme sınavında gösterdikleri başarıları sınavın kendisinde de gösterirler ve ülkemiz çapında büyük başarılara imza atarlar. İnşallah güzel bir gezi olur. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz nezdinde Sayın İl Müdürlüğümüze de bu deneme sınavında bizimle beraber oldukları için müdür beyin şahsında teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt: “Öncelikli olarak bende sayın başkanımın şahsında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine hem şahsım adına hem de öğrencilerim adına teşekkür etmek istiyorum,  biliyorsunuz başarı tek başına hiç kimsenin elinde değil bunu kolektif bir noktaya getirip omum üzerinden bir şeyler yapmamız gerekiyor. Biz bugün Büyükşehir Belediyemizle ortaklaşa yürütmüş olduğumuz bir proje dahilinde başarıyı okulla yakala dedik ve derslerine devam eden öğrencilerimizi Büyükşehir Belediyemizle birlikte bir sınava tabi tuttuk. Üniversite sınavı öncesinde bu sınavda okul birincisi olan her öğrenciyi liselerde uçakla Çanakkale’ye götürüyoruz. Güzel bir program olacak beraber arkadaşlarımızda onlarla gidecekler bu öğrencilerimizin başarıları bu şekilde ödüllendirilmiş olacak. Hem de Sayın başkanımın da dediği gibi Türkiye cumhuriyetinin tarihinde çok önemli bir yeri olan Çanakkale’nin Çanakkale Deniz Savaşının oradaki manevi atmosferini yaşacaklar ben kazasız belasız gidip dönmelerini diliyorum ve Büyükşehir Belediyemize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Son olarak söz alan Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı ve Kafile Başkanı Mehmet Akif Kahveci yaptığı açıklamada: “Evet bir daha dönmemek üzere gidenlerin tarihin yazdığı en gerçekçi ve en şerefli kahramanların kahramanlık destanlarının yazıldığı Çanakkale’ye doğru birazdan çıkacağız inşallah. Heyecanlıyız, mutluyuz çünkü bu destan sıradan bir destan değil çok anlamlı çok büyük bir destan.  Burada bu destanla şehit olan kahramanların birçok türkülerin, ağıtların yazıldığı hey 15’li 15’li gibi 12-13 yaşlarında binlerce daha gencecik körpecik yiğitlerin şehit olduğu yaklaşık 253 bin şehidimizi verdiğimiz Çanakkale topraklarına doğru yola çıkıyoruz. Hep okuduk ama yerinde görmek yaşamak doya doya dua etmek istiyoruz böyle bir imkânı büyükşehir belediye başkanımızın bizlere ve öğrencilerimize verdiği için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Açıklamaların ardından 42 kişilik ilk kafile yola çıkmak üzere otobüse bindiler ve havaalanına hareket ettiler.

Öğrenciler Kahramanmaraş’tan İstanbul’a uçakla gidecekler ve İstanbul 1453 Panorama Müzesini gezmelerini ardından Çanakkale’ye geçecekler ve 29 Mart’ta tekrar dönecekler.

GELENEKSEL ÇANAKKALE GEZİSİNDE 2. KAFİLE YOLA ÇIKTI

Çarşamba, 29.03.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenledikleri YGS Deneme Sınavı’nda okullarında birinci olan öğrencilerin götürüleceği Geleneksel Çanakkale Gezisinin ikinci kafilesi yola çıktı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce geleneksel hale getirilen ve bu yıl 3.’sü düzenlenen Çanakkale Gezisi’nin 2. Kafilesi Beleidye hizmet binası önünde düzenlenen uğurlama törenine Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü ile öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Uğurlama töreninde ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt: “Biz bugün Büyükşehir Belediyemizle ortaklaşa yürütmüş olduğumuz bir proje dahilinde başarıyı okulla yakala dedik ve derslerine devam eden öğrencilerimizi Büyükşehir Belediyemizle birlikte bir sınava tabi tuttuk. Üniversite sınavı öncesinde bu sınavda okul birincisi olan her öğrenciyi liselerde uçakla Çanakkale’ye götürüyoruz. Güzel bir program olacak beraber arkadaşlarımızda onlarla gidecekler bu öğrencilerimizin başarıları bu şekilde ödüllendirilmiş olacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde çok önemli bir yeri olan Çanakkale’nin, Çanakkale Deniz Savaşının oradaki manevi atmosferini yaşacaklar. Ben kazasız belasız gidip dönmelerini diliyorum ve Büyükşehir Belediyemize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı: “Bu gezinizde ilk olarak Çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet Han’ın neler yaptığını, nasıl modern silahlar yaptığını İstanbul 1453 Panorama Müzesinde göreceksiniz.

Çanakkale Destanı’nı sadece bir destan gibi okumak veya öğrenmek yeterli değildir. Orada kıran kırana geçen mücadelenin neden yapıldığının da bilinmesi gerekir. Orada canları pahasına mücadele ederek, tarihe Çanakkale Geçilmez yazdıran ecdadımıza yakışır birer insan olmalıyız. Vatan toprağı nedir bunun bilincine varmalıyız. ‘Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda’ ifadesinde Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi her tarafı şehitlerle dolu bir yere gidiyorsunuz. Yine Mehmet Akif’in dediği gibi ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı’ ifadesinde Çanakkale’yi gezerken 35 bin öğretmenin şehit olduğunu ve 253 bin şehitten 150 bininin 15-20 yaşları arasında olduğunu bilerek gezin. Gezdiğiniz toprakların altında bir tarihin yattığını bilerek gezin” diye konuştu.

Açıklamaların ardından 45 kişilik ikinci kafile yola çıkmak üzere otobüse bindiler ve havaalanına hareket ettiler. Öğrenciler Kahramanmaraş’tan İstanbul’a uçakla gidecekler ve İstanbul 1453 Panorama Müzesini gezmelerini ardından Çanakkale’ye geçecekler ve 31 Mart’ta tekrar dönecekler.

5 NİSAN MADALYA GÜNÜ KUTLANDI

Çarşamba, 05.04.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Madalyası verilişinin 92. Yıldönümü törenlerle kutlandı.

Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen törenler çelenklerin sunumu ile başladı.

İlk olarak Valilik çelengi Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan tarafından, Garnizon Komutanlığı çelengi Piyade Albay Cengiz Karagöz tarafından Büyükşehir Belediyesi çelengi Büyükşehir Beledi Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından Atatürk Anıtına sunuldu.

Kahramanmaraş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası Şanlı Türk Bayrağımıza Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından takıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Maraş Halkının Türk Milletine ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Başkan Erkoç konuşmasına Hayati Vasfi Taşyürek’in kaleme aldığı  ‘Madalyalı şehir dünyada birdir /İçi dışı aynı sözünde erdir /Koç yiğidin harman olduğu yerdir /Mertliğe Vatandır Kahramanmaraş’ dizeleriyle başladı.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Başarıya ulaşmış her işgalin iki mimarı vardır. Biri işgalcilerin gücü, diğeri de işgale uğrayanların boyun eğmeleridir.

Ama bazıları boyun eğmezler, karamsarlığa kapılmazlar. Herkesin felaketler ırmağına teslim olduğu bir anda, birden bire oldukları yerde diklenir tersine kulaç atmaya başlarlar.

Tarihin akışına karşı kulaç atan bu kahramanlardan biriside Şair Ali Eren’in; “Memleket topraklarında düşmanı görünce, isyan akar damarlarında kan yerine” mısrasında anlatmaya çalıştığı Kahramanmaraşlılardır.

Tarihin çatırdattığı bir binayı yeniden imar edebilmek için bitkin bir halkın önüne düşmek, ilk başta bir maceradan ibaretmiş gibi görülebilir.

Eğer bugün Sütçü İmam’a, Mıllış Nuri’ye Arslan Beye, Ali Sezai efendiye “kahraman” diyebiliyorsak sebebi herkesin macera sayıp atılmadığı bir davayı sonuna kadar sürdürmeleri ve girdikleri yoldan dönmemekteki ısrarlarıdır.

Tarih kaderdir, coğrafya kaderdir, halk kaderdir, kaçılmaz…

Arkanızdan kovalar sizi, iki yakanızdan tutup sarsar ve der ki; Ya kendine gel, ya da yok ol!

Yenilginin, işgalin kader olarak görüldüğü bir zamanda Kahramanmaraşlılar,

Sezai Karakoç’un; “Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır

Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır.” dizelerinde anlatılan göklerden gelen kararı hayata geçirmek için özgürlük savaşını başlatarak kendi yerel direniş güçleriyle topraklarını işgalden kurtardılar. Anadolu’nun içerisinde bulunduğu geceyi onaran mimarlar olarak adlarını tarihe yazdırdılar.

Değerli hemşehrilerim,

21 Ocak 1921 tarihinde başlayarak 22 gün ve 22 gece devam eden bu özgürlük mücadelesi Türk Kurtuluş savaşının da ilk kıvılcımını teşkil eder.

Bu anlamda Kahramanmaraşlılar işgale karşı direniş yangınının ilk ateşini yakarak tüm yurtta direnme gücünü ve zafere olan inancı artırarak Anadolu’nun da kaderini değiştirmişlerdir.

Madalyaların en önemlisi bizzat cephede çarpışarak üstün başarı gösteren asker, sivil ve şehit düşenlerin ailelerine verilmekte olan Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası’dır.

İşte dünya tarihinde ilk defa bu madalyaya sahip olan şehir ise Maraş’tır.

Kıymetli Kahramanmaraşlılar,

Ülkemiz çok önemli bir dönemden geçiyor. Hepinizin bildiği üzere milli birlik ve beraberliğimizi hedef alan vatan hainleri, 15 Temmuz gecesi tüm milletimizin geleceğine kast etti. 40 yıllık hain planlarını devreye sokan terör örgütü FETÖ üyesi bölücüler, Türk Milletinin üstüne mermiler yağdırdı, tanklar sürdü, savaş uçaklarından ateş açtı. Bu kansızların 40 yıllık hayali, Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı ve Türk Milletinin dik duruşu ile bastırıldı.

Kurtuluş Savaşında destan yazan dedelerimizin torunları olarak, bizler de 15 Temmuz gecesi bir destan yazdık. Herkes siyasi düşüncesini bir kenara bırakarak, vatanı için omuz omuza verdi ve ihanet içerisinde olan o şerefsiz teröristleri tarihe ‘vatan haini’ olarak geçirdi.

Böyle bir milletin mensubu olmaktan bir kez daha gurur duyduk. Türkiye Cumhuriyetini bölmeyi planlayan bütün hainlere, 18 Mart, 12 Şubat, 15 Temmuz ders olsun. Atalarımızın kanıyla sulanmış topraklarımız üzerinde ihanet planları yapanların sonu tarih boyunca hep hezimet olmuştur. Bundan sonra da bu tablo değişmeyecektir.

Bizde canları pahasına bize bu toprakları vatan yapan ecdadımızın emaneti olarak, ülkemizi ve şehrimizi daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştıracağız inşallah.

Sözlerimin sonunda bu vatan için canını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, tüm hemşehrilerimin bu onur ve gurur gününü kutluyorum.  Bu vesile ile Şırnak’ta şehit olan hemşehrimiz Mehmet Yavşan Kardeşimize de bir kere daha Yüce Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailesine ve Aziz Milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen 5 Nisan Ortaokulu öğrencisi Sena Çam’ın okuduğu Kahramanmaraş şiiri ile tören sona erdi.

Programa Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Piyade Albay Cengiz Karagöz Büyükşehir Beledi Başkanı Fatih Mehmet Erkoç,il müdürleri, ilçe belediye başkanları, askeri erkan ile öğrenciler katıldı.

 

 

Kılavuzlu Ceyhan Park Plaj Yapım İşi

Kapsam: 
4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 19uncu Maddesi (Açık İhale Usulü)
İhale özeti: 
75.595 m² Plaj,Park ve Üst Yapı Binalar Yapılması İşi
İhale tarihi: 
15 Mayıs 2017 Pazartesi 10:00
İhalenin yapılacağı adres: 

KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İHALE SALONU
İSMETPAŞA MAH. AZERBAYCAN BULV. NO:25
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HİZMET BİNASI KAT:2
DULKADİROĞLU / KAHRAMANMARAŞ

İhale kayıt numarası: 
2017-179812
İhaleyi yapan birim: 
Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı
Etüd ve Proje Şube Müdürlüğü
Yaklaşık Maliyet: 
22.552.585,58 TL
Durum: 
Yapıldı
Teklifler: 
SAYAR İNŞ. TAAH. SAN. VE TİC. AŞ. 22.400.000,00 ALTAY TASARIM İNŞ. VE TİC.AŞ. – HALATLI TAŞ. MÜH. MAK. İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ORTAK GİRİŞİMİ 18.444.000,00 BİL MÜT. MÜŞ. İNŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 21.800.000,00 BERTEKS TEKS. İNŞ. MAT. ÜRN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. / GÖK-SAL MÜT. TEM. İNŞ. SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ. İŞ ORTAKLIĞI 19.800.000,00
İhaleyi Alan: 
ALTAY TASARIM İNŞ. VE TİC.AŞ.– HALATLI TAŞ.MÜH . MAK. İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. ORTAK GİRİŞİMİ
Sözleşme Tutarı: 
18.444.000,00 TL
Sözleşme Tarihi: 
17 Temmuz 2017 Pazartesi
İşe Başlangıç Tarihi: 
21 Temmuz 2017 Cuma
İşin Süresi: 
365 GÜN
Tenzilat oranı: 
%18,22

Yukarıda yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sitede yayınlanan bilgilerin güncelliği, doğruluğu ve tamlığı konusunda azami özen gösterilmekle birlikte, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu konuda hiçbir taahhüt ve sorumluluk kabul etmez.

KUTLU DOĞUM ÖZEL KONSERİ MEST ETTİ

Pazar, 23.04.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Alemlerin Sultanı’na Kutlu Doğum Haftası Özel Konseri izleyenleri meste etti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından gerçekleştirilen konserde birbirinden güzel kasideler, ilahiler yer aldı.

Sanat Yönetmeni Nebahat Konu Yılmaz’ın yönettiği konserde ses sanatçıları Asuman Demirbaş, Berrin Akbaş, Kevser Sözmen, Meltem Seyfelioğlu, Neşe Dursun Saraç, Nilgün Kabacı, Sakina Akın, Selver Yiğit, Ali İhsan Bilgin, C. Mutlu Benlioğlu, Ferhat Mutlu, H. Mehmet Avşar, Levent Eyduran, Uğur Bayrak ve Yalçın Yaman yer alırken,  ayrıca Abdulkadir Şehitoğlu, Ali Toprak, Filiz Bayraktar ve Hülya Eryetli solist olarak birbirinden güzel eserler seslendirdiler.

Saz sanatçıları Mehmet Akgün-Ud, K. Alper Uzkur-Tanbur, Ayşe Erdal-Kemençe, Ö. Ahmet Şarman-Kanun, N. Mete Şentin-Viyolensel, Merve Argın, Ahmet Taçoğlu ve Hakan Özmutlu-Ritim ile Tevfik Bilen-Ney yer aldığı Musiki Konseri Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dua ile son buldu.

Konserin sonunda İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı Figen Akışık’a, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı ise Sanat Yönetmeni Nebahat Konu Yılmaz’a birer buket çiçek takdim ederek teşekkür ettiler.

‘Alemlerin Sultanı’na Kutlu Doğum Haftası Özel Konseri topluca hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

BÜYÜKŞEHİR ELBİSTANLI ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ

Çarşamba, 26.04.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi hazırladığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Elbistan’da kutlandı.

Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. yıl dönümü nedeniyle Elbistan’da çocuklar için bir etkinlik düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce Elbistan AEL Konferans Salonunda gerçekleştirilen, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Tiyatro Gösterisi öğrenciler ve ailelerin katılımıyla coşkuyla kutlandı.

Elbistan AEL Konferans Salonunda gerçekleşen Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Tiyatro Gösterisini heyecanla izleyen minikler Büyükşehir Belediyesine teşekkür ettiler.

TEOG DENEMESİ İLK KAFİLESİ YOLA ÇIKTI

Pazar, 07.05.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün birlikte düzenledikleri TEOG Deneme Sınavı’nda okullarında dereceye giren öğrencilerin gönderileceği Çanakkale Gezisinde ilk kafile yola çıktı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen TEOG Deneme Sınavı’nda Afşin, Göksun, Elbistan, Ekinözü, Çağlayancerit, Andırın ve Nurhak ilçelerinde dereceye giren öğrenciler Büyükşehir Belediyesi önünden hareket ettiler.

Öğrenciler ilk önce Konya’ya uğrayacaklar ve oradan Çanakkale’ye geçecekler.

ÖDÜLLÜ ÇANAKKALE GEZİSİ İÇİN İKİNCİ KAFİLE YOLA ÇIKTI

Pazartesi, 08.05.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün birlikte düzenledikleri TEOG Deneme Sınavı’nda okullarında dereceye giren öğrencilerin gönderileceği Çanakkale Gezisinde ikinci kafile yola çıktı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen TEOG Deneme Sınavı’nda Onikişubat ilçesinden dereceye giren 94 öğrenci Büyükşehir Belediyesi önünden hareket ettiler.

Liseye başlayacak başarılı öğrencilerin lise tercihleri başlamadan gerçekleştirilen hem başarılarını ödüllendirmek hem de sınav yorgunluğunu atmak için düzenlenen Çanakkale gezisinin ilk durağı Konya olup oradan Çanakkale geçecekler.

Öğrencilerin milli ve manevi duygularına hitap ederek geliştirecek, ecdadımızın büyük zaferlerini tanıtmak maksadıyla düzenlenen gezi için öğrenciler bu imkânı sağlayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a teşekkür etti.

TEOG’TAN 3. KAFİLEDE YOLA ÇIKTI

Salı, 09.05.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenledikleri TEOD Deneme Sınavı’nda okullarında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirildiği Çanakkale Gezisi için 3. Kafilede gönderildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen uğurlama töreninde 93 öğrenci ve velileri katıldı.

Gece saat 23.30’da Çanakkale’ye hareket eden öğrenciler ilk olarak Konya’ya uğrayacaklar ve oradan da Çanakkale’ye geçerek Çanakkale Destanı’nın yazıldığı o tarihi mekanları gezecekler.

BÜYÜKŞEHİR ETNOSPOR KÜLTÜR FESTİVALİNE KATILDI

Cumartesi, 13.05.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Etnospor Kültür Festivaline katıldı.

Etnospor Kültür Festivali açılış töreni 11 Mayıs 2017 Perşembe günü yapıldı ve 14 Mayıs 2017 Pazar gününe kadar açık kalacak.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen ve Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu Etnospor Kültür Festivali'nin ikincisi, keyifli aktivitelerle sürüyor.

Türk dünyası, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü şenliklerin düzenlendiği festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra oba yaşamı, kılıç kalkan gösterileri ve atlı gösteriler gibi pek çok aktivite gerçekleştiriliyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı festivalde Kahramanmaraş yöresine ait Maraş Tarhanası, Firik, Ceviz, Fıstık Ezmesi Döneri, Mayam Şerbeti gibi yöresel ürünleri davetlilerin damak zevkine sundular.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı aynı zamanda Kahramanmaraş’ın tarihi ve kültürel dokusunu anlatan kitapçık, cd, broşür gibi materyallerin dağıtımını da yaparak Kahramanmaraş’ın tanıtımını gerçekleştirdiler.

Öte yandan Kahramanmaraş’a has el sanatlarının ve el ürünlerinin de sergilendiği festivalde Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan başta olmak üzere vatandaşlar, Kahramanmaraş Çadırına yoğun ilgi gösterdiler.

BÜYÜKŞEHİR’DEN TİYATRO: REİS BEY

Perşembe, 25.05.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kültürel etkinlikler kapsamında Reis Bey oyununu tiyatroseverlerin beğenisine sundu.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in kaleme aldığı Reis Bey adlı oyun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncuları tarafından sahnelendi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde sahnelenen tiyatroya AK parti Kahramanmaraş eski milletvekili Cafer Tatlıbal,İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı ile şube müdürleri ile yüzlerce vatandaş katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü organizesi ile sahnelenen Reis Bey Tiyatro oyunu öncesi Daire Başkanı Cevdet Kabakcı oyunculara Maraş işi bakır kayık tabak hediye ederek teşekkür etti.

Selçuk Soğukçay, Caner Bilginer, Murat Derya Kılıç, Rıdvan Çelebi, Ceysu Aygen, Lale Kabul, İskender Bağcılar, Yeliz Şatıroğlu, Fatma İnan, İbrahim Can, Sefa Turan, Melisa Demirhan, Çağatay Palabıyık, Ozan Akif Serman, Abdullah Topal, Özgür Dereli, Hakan Yavaş, Gökhan Eğilmezbaş, Hasip Tuz, İbrahim Ulutaş, Tanju Girişken, Mazlum Kiper, Berrin Koper, Doğan Altınel, Okan Karaca gibi oyuncuları rol aldığı,Şükrü Türen yönettiği Reis Bey oyununa ilgi yoğun oldu.

FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

Pazartesi, 29.05.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması “Madalyalı Şehir Kahramanmaraş” konulu fotoğraf yarışması sonuçlandı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü’nce organize edilen yarışmaya gönderilen eserler Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Mesleki Eğitim Şube Müdürü Mustafa Tuncer Okumuş, Fotoğraf Sanatçıcı Erol Doğaner, KAFSAD Derneği Başkanı Mehmet Kırmızıkaya, Fotoğraf Sanatçısı Nevzat Çakır, Konfad Başkanı Reha Bilir ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Fotoğraf Sanatçısı Sertaç Akkuş’tan oluşan jüri üyeleri tarafından incelenerek sonuçlandı.

1. Ulusal Fotoğraf Yarışması “Madalyalı Şehir Kahramanmaraş” konulu fotoğraf yarışmasına 190 katılımcı 682 fotoğrafla katılırken, 6 fotoğraf derece girdi, 50 fotoğrafta sergilenmeye layık görüldü.

1. Ulusal Fotoğraf Yarışması “Madalyalı Şehir Kahramanmaraş” konulu fotoğraf yarışması sonuçları şöyle açıklandı:

1.Keçe Ustası Fotoğrafı ile Caner Başer-Aksaray

2.Tarihi Ceyhan Köprüsü fotoğrafı ile Abdulkadir Akdere-Kahramanmaraş

3.Tarhana Fotoğrafı ile Kemal Ülkü-Kahramanmaraş

Bu arada sergilenmeye değer görülen 50 fotoğraf ise şu şekilde açıklandı:

1- Gonca Vurgun-İzmir

2-Osman Sipahi-Amasya

3-Yılmaz Topçu -Artvin

4-Maşide Sarı-Kahramanmaraş

5-Ali Keskin-İçel

6-Tacettin Yüksel-İstanbul

7-Ümmü Kandilcioğlu-Ankara

8-Nadire Günday-Aydın

9-Mehmet Kılıçoğlu-Diyarbakır

10-Ragıp  Sarı-Kahramanmaraş

11-Münevver Dölek-Mersin

12-Levent Ateş -Konya

13-Mehmet Aslan-Hatay

14-Mehmet Aslan-Hatay

15-Mehmet Aslan-Hatay

16-Ömer Şahin-İstanbul

17-Bekir Anıl Özdemir-Zonguldak

18-Metin Burak Kınacılar-Gaziantep

19-Bülent Suberk-Bursa

20-Bülent Suberk-Bursa

21-Bülent Suberk-Bursa

22-Maside Dilekçi-İstanbul

23-Gürhan Şahin-İstanbul

24-Gonca Vurgun-İzmir

25-Şerafeddin Kahraman-Aydın

26-Ahmet Burak Güralp-Gaziantep

27-Ahmet Burak Güralp -Gaziantep

28-Ahmet Aslan-Kahramanmaraş

29-Cihan Karaca-Aydın

30-Ahmet Aslan-Kahramanmaraş

31-Osman Maaşoğlu-Gaziantep

32-Osman Maaşoğlu-Gaziantep

33-Osman Maaşoğlu-Gaziantep

34-Ahmet Kuşcu-Kahramanmaraş

35-Kemal Ülkü-Kahramanmaraş

36-Turgut Bağır-Adana

37-Şerafeddin Kahraman-Aydın

38-Turgut Bağır-Adana

39-Caner Başer-Aksaray

40-Caner Başer-Aksaray

41-Tufan Bilir-Zonguldak

42-Kahraman Bekcili-Zonguldak

43-Fuat Yetkin- Malatya

44-A. Nazan Güneri-Ankara

45-İlhan Maraşlı-Adana

46-Levent Ateş -Konya

47-Ahmet Burak Güralp -Gaziantep

48-Fatih Purtaş-Kahramanmaraş

49-İbrahim Yıldır-Kahramanmaraş

50-Kemal Ülkü-Kahramanmaraş

ALİYA İZZETBEGOVİÇ PARKINDA RAMAZAN ŞENLİKLERİ

Perşembe, 08.06.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamlanıp hizmete açılan Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda Ramazan Şenlikleri devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesinin hizmete sunduğu Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda düzenlenen Ramazan Şenlikleri programı kapsamında Mehteran Gösterisi sahnede yerini aldı.

Bölgenin en çok tercih edilen parklarından biri olması sebebiyle Ramazan Şenlikleri Programı, Ramazan boyunca Hacivat- Karagöz ve Meddah Gösterisi, Mehteran Gösterisi, Ramazan Sohbeti ve İlahi Dinletisi, Şiir ve Türkü Dinletisi, Kur-an Ziyafeti ve Semazen Gösterileriyle vatandaşların  beğenisine sunuluyor.

 Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda iftardan sonra keyifli vakit geçiren vatandaşlar, hem yürüyüş yapıyorlar, hem de çocuklarını eğlendiriyorlar.

Aliya İzzetbegoviç Rekreasyon Alanı’nda Yeşil alanları, ağaçları, biyolojik göleti ve gemili su parkıyla, macera çocuk oyun alanları ve görkemli kamelyalarıyla, kafeterya binası,  yürüyüş yolları, kaykay pisti, Japon kale, tenis kortu ve basketbol sahası gibi spor alanlarıyla şehre nefes aldıran Aliya İzzetbegoviç Parkı, örnek bir proje olarak Kahramanmaraş'a ve bölgeye yeni ve farklı bir yüz kazandırıyor.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 15 TEMMUZ DESTANI

Perşembe, 13.07.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlediği Anma programlarına Doğukent ile devam etti.

Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda gerçekleştirilen programın ardından Doğukent Pazaryeri’nde de gerçekleştirilen programa halkın ilgisi yoğun oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, AK Parti İlçe Başkanı Ömer Bilal Debgici ile muhtarlar ve vatandaşların katıldığı program sela ile başladı.

Daha sonra Kur’an-I Kerim tilavetinin ardından Grup Visal sahne alarak birbirinden güzel ezgiler ve ilahiler söyleyerek şiirler okundu.

Programın sonunda kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, halka hitaben bir konuşma yaptı.

EN BÜYÜK TOKATI MİLLET VURDU

15 Temmuz Gecesi ihaneti bizzat yaşadığına işaret eden Başkan Erkoç: “15 Temmuz Gecesi ben İstanbul’daydım. İstanbul’da havalimanlarına yürürken sizlerde Kahramanmaraş’ın meydanlarını doldurdunuz. O gece havalimanına yürürken saygı değer Cumhurbaşkanımızı aradık koruması çıktı. “Kim arıyor” dedi. “Fatih Mehmet Erkoç arıyor efendim” dedi. Bende duyuyorum. Nerede olduğumuzu sordular. İstanbul havalimanına yürüyoruz dedim.10 binler İstanbul havalimanına yürüyoruz. Maraş’ın Sütçü İmam’ın çocukları Maraş’ın meydanını on binler doldurmuş dedik. Sizlerle onur, gurur duyduk. O gece artık bu ülke üzerine hesap yapanların hesapları tutmayacak. 15 Temmuz’da bu ülke üzerine son 150 yıldan bu yana hesap yapanlara en büyük tokatı saygı değer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu aziz millet vurdu” diye konuştu.

ŞEHİTLERİMİZİN İSİMLERİNİ YAŞATIYORUZ

Şehitlerimizin adlarını yaşattıklarını ifade eden Başkan Erkoç: “Kahraman evladı, kahraman ecdadına yakışanı yaptı. İstikbali için, istikrarı için, geleceği için canını ortaya koydu. O gün İstanbul’da, Ankara da, Kahramanmaraş ta bu kahraman milletin evlatları canını ortaya koydu ve şahadete yürüdü. O gün şahadete eren kardeşlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz. Onların hatıralarını inşallah her zaman yüreklerimizde yaşatacağız. Bakın biz de Sütçü İmam’ın torunları olarak o şehitlerimizin anısını yaşatmak için tam da Kahramanmaraş’ın kalbine dev bir park yaptık.180 bin metre kare. 180 dönüm 15 Temmuz şehitlerimizin ansına yaptık. Hamd olsun birkaç gün sonra açacağız hepinizin ziyaretini bekliyorum inşallah oraya. Onları sadece parklarda değil okullarda da yaşatıyoruz. Onlar adına okullar yaptık. Gencecik yaşta babasıyla beraber Abdullah kardeşimiz daha 16 yaşında gencecik bir delikanlı babasıyla beraber bu milletin geleceği için özgürlüğü için inançlarımız için Erol Olçok ağabeylerimizle beraber şahadete yürüdü.

Onlarında adlarını yaşatıyoruz. Hamd olsun onlar bizim kahramanlarımız bugün güneydoğuda ülkenin istikrar ve istikbali için şehit düşen kardeşlerimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz.

Hep beraber onlara yoldaş olanları birbirinden ayıramayız. Onlar Kurtuluş Savaşında şehit düşenlerin Çanakkale’de şehit düşenlerin Bedir’de Uhud’da şehit düşenlerin yolundan gitttiler. Onlar Peygamber efendimiz(s.a.v)yolundan gitmekte bu ruhla bu maneviyatla şahadete yürüdüler.

İnşallah bizlerde onların 15 Temmuz gecesi şahadete ererek bize teslim etmiş oldukları, bu vatanı inşallah canımız pahasına hep beraber koruyacağımıza söz veriyor muyuz?” diye sordu.

SİYASET MÜHENDİSLERİ İŞBAŞINDA
Siyaset cuntalarının Mısır’da yaptıklarına değinen Başkan Erkoç: “Evet, bakın Mısır’da siyaset mühendisleri orda ki millete zulüm ettiler, orda milletin iradesine kast ettiler, orada cuntacıları getirdiler, Mısır mahvoldu, Mısır iflas etti, Mısır battı, Türkiye’den giden yatırımcılar vardı. Her taraf iflas etmiş fabrikalar kapanmış yaklaşık 30 milyon TL civarındaki bir tesisi 3-4 milyona kimse almıyor. Millet aç perişan devalüasyon olmuş yüzde 400 enflasyon olmuş Mısır yanıyor kalıyor bitiriyor o güzelim bizim medeniyetimizin parçası işte orda yapmaya çalıştılar. Ama biz izin vermedik. Vermeyeceğiz ve her zaman bunların haddini bildirmeye var mıyız? Evet, saygı değer hemşerilerim. 15 Temmuz gecesi asker kıyafetini giyen Fetullahcı terör örgütlerine uluslar arası bir proje emperyalizm projesi 1919 da bu ülkeyi işgal edenlerin projesi nasıl o zaman Sütçü İmamlar Senem Ayşeler Arslanbeyler canı pahasına ortaya durmuştu. Çakmakçı Saitler bu ülkeyi bize teslim etmişlerdi. 15 Temmuz şehitleri de onların izinden yürüdü. Bizlerde bu ülke için inançlarımız için vatanımız için milletimiz için her zaman onların izinden yürümeye var mıyız” diye sordu.

AVRUPA’NIN GÖBEĞİNDE VAHŞET

Ramazan ayında iftar programı için Bosna’ya gittiklerine dikkat çeken Başkan Erkoç: “Evet bu milleti büyük millet yapan bu değerler, milletimizin ayakta kalmasını sağlayan manevi değerlerimizdir. Ramazanın son günlerinde Bosna’ya gitmiştik. Orada yaşayan kardeşlerimiz bizleri görünce gururlandılar, duygulandılar. 15 Temmuz’da Türkiye için bizler için dua ettiklerini söylediler. Orada yaşayan insanlarımız bir takım zorlamalara maruz kalmışlar ve perişan bir haldeler. Avrupa’nın göbeğinde güya medeniyetin orta yerinde vahşet yaşanıyor ve buna kimsenin sesi çıkmıyor. Hiçbir Avrupa devleti buna ses çıkarmıyor. Sonra da medeniyetten, gelişmişlikten bahsediliyor.

Hepinizi 15 Temmuz akşamı Trabzon Caddesi’nde Valilik önünde düzenleyeceğimiz programımıza davet ediyor, orada görüşmek üzere hepinizi Allah’a emanet ediyorum” diye konuştu.

Programda çocukları da unutmayan Büyükşehir Belediyesi, program boyunca çocuklara patlamış mısır, pamuklu şeker, limonata, mayam şerbeti ve su ikramında bulundu.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ SAYGIYLA ANILDI

Pazar, 16.07.2017
Haber metni: 

15 Temmuz 2016 tarihinde Fetö Terör Örgütü mensuplarınca gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminin birinci yıl dönümünde bir anma programı düzenlendi.

Program Ulucamii önünden kortej ile başladı. Kahramanmaraş protokol mensupları ve on binlerce vatandaşın katıldığı kortej Azerbaycan Bulvarı üzerinden Valilik Kavşağına kadar devam etti.

Trabzon Caddesi üzerinde kurulan platformda gerçekleştirilen anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Celal Sürgeç dua yaptırmak için kürsüye geldi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Mehteran Takımı’nın sunduğu marşlardan oluşan konser sonrası açılış konuşmalarına geçildi.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan Türk Milletinin tek vücut tek yürek olarak darbeci hainlere karşı canı pahasına karşı koyduğunu ve Milli iradeye yapılan girişimi önlediğini söyledi.

Vali Özkan: “Biz bunları alıp bertaraf ettiğimiz zaman kalplerini sıkıştıracağız. Elbette bunların sosyolojik her tarafta bunların ne faaliyetleri varsa bunlarla ilgili çalışmalar yapılacaktır. Ama bunu istismar etmek için aynı zamanda bu örgüt çevrelerinin 'Bunun siyasi ayağı nerde' deyip bütün siyasi partilerimizin ilçe teşkilatlarına karşı herkesi birbirine karşı bir şüpheli hale getirme yönünde bir sulandırma faaliyetinin olduğunu da ifade etmek istiyorum. Bu noktada da millet olarak çok uyanık olacağız. Bir yandan bunların kriptolarını, bunların casuslarını mutlaka ama mutlaka alıp adalete hesap verdireceğiz, bir yandan da bunların sosyolojik katmanlarının herkesi buna katma yönündeki casusluk faaliyetlere karşı uyanık olacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da gerçekleştirdiği konuşması led ekranlar aracılığıyla vatandaşlara izlettirildi.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bir toplantı için İstanbul’da bulunduğunu ve orada yaşanan gelişmeleri anlattı.

Başkan Erkoç: “Aziz Milletimiz 15 Temmuz 2016 günü tarihinin en büyük ihanetini yaşadı. Emperyalist güçlerin uşağı olmuş hain Fethullahçı Terör örgütü mensupları, bu milletin milli iradesine ve Saygıdeğer liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatına kast ettiler. 15 Temmuz Gecesi ben İstanbul’daydım. İstanbul’da havalimanlarına yürürken sizlerde Kahramanmaraş’ın meydanlarını doldurdunuz. O gece artık bu ülke üzerine hesap yapanların hesapları tutmayacak. 15 Temmuz’da bu ülke üzerine son 150 yıldan bu yana hesap yapanlara en büyük tokatı saygı değer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu aziz millet vurdu.

Kahraman evladı, kahraman ecdadına yakışanı yaptı. İstikbali için, istikrarı için, geleceği için canını ortaya koydu. O gün İstanbul’da, Ankara da, Kahramanmaraş ta bu kahraman milletin evlatları canını ortaya koydu ve şahadete yürüdü. O gün şahadete eren kardeşlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz. Onların hatıralarını inşallah her zaman yüreklerimizde yaşatacağız. Bakın biz de Sütçü İmam’ın torunları olarak o şehitlerimizin anısını yaşatmak için tam da Kahramanmaraş’ın kalbine dev bir park yaptık.180 bin metre kare. 180 dönüm 15 Temmuz şehitlerimizin ansına yaptık. Hamd olsun birkaç gün sonra açacağız hepinizin ziyaretini bekliyorum inşallah oraya. Onları sadece parklarda değil okullarda da yaşatıyoruz.

Bakın Mısır’da siyaset mühendisleri orda ki millete zulüm ettiler, orda milletin iradesine kast ettiler, orada cuntacıları getirdiler, Mısır mahvoldu, Mısır iflas etti, Mısır battı, Türkiye’den giden yatırımcılar vardı. Her taraf iflas etmiş fabrikalar kapanmış yaklaşık 30 milyon TL civarındaki bir tesisi 3-4 milyona kimse almıyor. Millet aç perişan devalüasyon olmuş yüzde 400 enflasyon olmuş Mısır yanıyor kalıyor bitiriyor o güzelim bizim medeniyetimizin parçası işte orda yapmaya çalıştılar. Ama biz izin vermedik. Vermeyeceğiz ve her zaman bunların haddini bildirmeye var mıyız? Evet, saygı değer hemşerilerim. 15 Temmuz gecesi asker kıyafetini giyen Fetullahcı terör örgütlerine uluslar arası bir proje emperyalizm projesi 1919 da bu ülkeyi işgal edenlerin projesi nasıl o zaman Sütçü İmamlar Senem Ayşeler Arslanbeyler canı pahasına ortaya durmuştu.

Ramazanın son günlerinde Bosna’ya gitmiştik. Orada yaşayan kardeşlerimiz bizleri görünce gururlandılar, duygulandılar. 15 Temmuz’da Türkiye için bizler için dua ettiklerini söylediler. Zulüm altında bulunan bütün din kardeşlerimizin umudu bizleriz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen Türkiye. İslam’ın son kalesi olarak gördükleri ülkemiz için, bizler için dua ediyorlar.

Burada şunu bir kere daha ifade ediyorum. 15 Temmuz Destanı Türk tarihinin emperyalizme ve uluslararası güçlere karşı kazandığı en büyük destandır” dedi.

Çocukların şiirler okumasının ardından imam sahne alarak sela okudurlar.

Grup Visal’in sahne aldığı anma programında meydanı dolduran on binler ilahilere eşlik ettiler.

Demokrasi Nöbeti tüm protokol ve vatandaşların Ulucamii’de Sabah Namazı kılmasının ardından Pazar günü saat20.00’de tekrar nöbette buluşmak üzere ayrıldılar.

Haber videoları: 

DEMOKRASİ NÖBETİ DEVAM ETTİ

Pazartesi, 17.07.2017
Haber metni: 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Günü dolayısıyla Trabzon Caddesi’nde başlatılan Demokrasi Nöbeti’ne ikinci gününde de yoğun ilgi oldu.

Trabzon Caddesi üzerine kurulan platformda alanı dolduran on binlerce insan yapılan dualara ‘amin’ derken, ellerinde salladıkları Türk Bayrakları ile Demokrasi Nöbetine destek verdiler.

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç başta olmak üzere ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile belediye meclis üyeleri ve binlerce vatandaşın deste verdiği Demokrasi Nöbeti 16 Temmuz 2017 Pazar günü de gece saat 24.00’de kadar devam etti.

Öğrencilerin şiir okuduğu, Talha Bora Öge’nin sahne aldığı Demokrasi Nöbetinde Kahramanmaraş Halkı 7’den 77’ye Demokrasi Nöbetine destek verdi.

Türkiye Gençlik Vakfı ‘da birbirinden güzel ilahi ve ezgilerle sahne alarak Demokrasi Nöbetine destek verdi.

GÖLGE, DEMOKRASİ NÖBETİNE DESTEK VERDİ

Pazartesi, 17.07.2017
Haber metni: 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Günü dolayısıyla Trabzon Caddesi’nde gerçekleştirilen Demokrasi Nöbetine Talha Bora Öge nam-ı diğer Gölge de  katılarak destek verdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzon Caddesi’nde Valilik önüne kurulan platformda severleriyle buluşan Talha Bora Öge, okuduğu şiirlerle gönüllerde taht kurarken, yaptığı açıklamada Türk Milleti’nin her zaman vatan konusunda üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını belirtti.

Trabzon Caddesi’ni dolduran binlerce insana hitap eden Talha Bora Öge Nam-ı diğer Gölge, vatan hainlerinin hiçbir zaman başarılı olamayacağını ifade ederek; millet olarak, ümmet olarak her zaman uyanık olup dimdik ayakta durmamız gerektiğini söyledi.

Programın sonunda Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Talha Bora Öge’ye bir buket çiçek takdim ederek teşekkür ettiler.

Haber videoları: 

AŞIKLAR ATIŞTI, ŞAİRLER ŞİİR OKUDU, OZANLAR TÜRKÜ SÖYLEDİ

Cumartesi, 26.08.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Kahramanmaraş 1. Uluslararası Aşıklar Ozanlar ve Şairler Bayramına 10 ülkeden ve 81 ilden yüzlerce aşık, ozan ve şair katıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından hem Göksun’da hem da Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye ilk gelen Kahramanmaraş Halk Ozanları Kültür ve Dayanışma Derneğ Başkanı İhsan Öksüz, böylesine anlamlı bir programın yıllarca özlemini duyduklarını ifade ederek: “Her fırsatta dile getirdiğimiz şairler, ozanlar, aşıklar ve yazarlar diyarı Kahramanmaraş’ta neden bir Aşıklar Bayramı yapılamaz der dururduk. Rabbimize şükürler olsun ki kısmet bugüneymiş. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde başta Kültür Bakanlığımız olmak üzere Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı: “Kahramanmaraş’ımız şiirin ve edebiyatın başkenti, geçen yıllarda bununla ilgili çalışmalar yapıldı. Büyükşehir Belediyemiz Kahramanmaraş’ımızın Ağıtlar ve Destanlar kitabını dört cilt hazırlayarak kütüphanelerimize koydu.

Türk edebiyatında hazırlanmış önemli bir dört ciltlik bir eser. Türkiye’deki tüm üniversitelere ve kütüphanelere gönderildi. Kahramanmaraş, her yönüyle şiirin ve edebiyatın başkentidir. Bizim kütüphanelerimiz Hacettepe Üniversitesi Kütüphanecilik bölümü tarafından örnek kütüphane seçilerek Türkiye’de birinci oldu.

Her iki kişiden birinin aşık, şair, ozan olduğu bu Kahraman kentte böyle bir organizasyon yapamamıştık ve bu da bizim için bir eziklikti. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ozanlar Derneğimiz bu konuda gereken ilgiyi gösterdiler. Bu sene 10 ülkeden ve 81 ilimizden gönül dostlarımız aramıza katıldılar. Ayrıca şu anda Göksun ilçemizde de bu etkinliğimiz yapılmakta. Yarın da Elbistan ve merkezde Demokrasi Meydanımızda bu etkinliğimiz devam edecek. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Gürcistan, İran, Irak, Romanya ve Karadağ’dan misafir olarak gelen ozanlarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum. Aşıklık ve ozanlık acıyla özveriyle olur. Yemene gidene varmayın türküsünü, on beşli türküsünü ve çırpınırdı Karadeniz türküsünü içimizden söylediğimiz zaman bunlar acıyı aşkı çağrıştırır” diye konuşarak Şeref Taşlıova’nın şiiri ile noktaladı.

Açılış konuşmalarının ardından programa katılan şairler şiirlerini okurken, ozanlar sazları ile birbirinden güzel türküyü, ağıtı dile getirdiler. Aşıklar ise karşılıklı atışmalar yaparak birbiriyle yarıştılar.

Programın sunuculuğunu Canan Sarıoğlan ve Aşık Baki Çetin’in yaptığı programa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Cemal Tanrıverdi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı ile meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programın finali 26 Ağustos 2017 (bugün) saat 20.00-23.30 arasında Demokrasi Meydanı’nda ve aynı zamanda Elbistan’da Abdulhamithan Parkı’nda gerçekleştirilecek.

ÂŞIKLAR BAYRAMI’NA İLÇELERDE DE YOĞUN İLGİ VARDI

Pazar, 27.08.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Kahramanmaraş 1. Uluslararası Âşıklar Ozanlar ve Şairler Bayramı aynı anda Göksun ve Elbistan ilçelerinde de düzenlendi.

25 Ağustos 2017 Cuma günü akşam saat 20.00-23.30 arasından Göksun’da Alparslan Türkeş Mesire Alanı’nda gerçekleştirilen Kahramanmaraş 1. Uluslararası Âşıklar Ozanlar ve Şairler Bayramına ilgi oldukça yoğun oldu.

Yaklaşık 2 bin civarında izleyicinin katıldığı programda çeşitli ülkelerden ve illerden gelen 30 civarında âşık, ozan ve şair sahne alarak, şiirler okuyup, atışmalar gerçekleştirdiler.

Kahramanmaraş 1. Uluslararası Âşıklar Ozanlar ve Şairler Bayramı’nın ikinci gününde ise Elbistan ilçesinde Abdulhamithan Parkı’nda gerçekleştirilen etkinliğe ise çeşitli ülkelerden ve illerden gelen 30 civarında âşık, ozan ve şair katıldı.

Âşıklar atışma yaparken, şairler şiirlerini okudular. Ozanların dertli dertli çaldığı sazlarla söylediği ağıtlara ise halk zaman zaman kuvvetli alkışlarla karşılık verdiler.

 

AŞIKLAR BAYRAMINA YOĞUN İLGİ

Pazar, 27.08.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Kahramanmaraş 1. Uluslararası Aşıklar Ozanlar ve Şairler Bayramına ilgi oldukça yoğun oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından hem Elbistan’da hem da Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen Kahramanmaraş 1. Uluslararası Aşıklar Ozanlar ve Şairler Bayramı oldukça neşeli geçti.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye ilk gelen Kahramanmaraş Halk Ozanları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İhsan Öksüz, böylesine anlamlı bir programın yıllarca özlemini duyduklarını ifade ederek: “Her fırsatta dile getirdiğimiz şairler, ozanlar, aşıklar ve yazarlar diyarı Kahramanmaraş’ta neden bir Aşıklar Bayramı yapılamaz der dururduk. Rabbimize şükürler olsun ki kısmet bugüneymiş. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde başta Kültür Bakanlığımız olmak üzere Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanvekili Cemal Tanrıverdi: “Kahramanmaraş, her yönüyle şiirin ve edebiyatın başkentidir. Bu kadar saz ve söz ustasının yanında konuşmak gerçekten büyük hüner isteyen bir iştir. Buraya katılarak bizlere destek veren tüm halkımıza teşekkür ediyorum. Gerek yurt dışından gerekse yurt içinden gelen tüm âşıklarımıza, ozanlarımıza ve şairlerimize hoş geldiniz diyorum. Dün geceki programı sonuna kadar izlemiştim. Gerçekten çok mükemmel bir program olmuştu. Bugünkü programın da böyle olacağına eminim. Daha fazla sözü uzatmadan söz ustalarına bırakıyorum. Herkese mutlu akşamlar diliyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından programa katılan şairler şiirlerini okurken, ozanlar sazları ile birbirinden güzel türküyü, ağıtı dile getirdiler. Âşıklar ise karşılıklı atışmalar yaparak birbiriyle yarıştılar.

Programın sunuculuğunu Canan Sarıoğlan ve Aşık Baki Çetin’in yaptığı programa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Cemal Tanrıverdi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Adnan Alagöz ile meclis üyeleri, şube müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Gece saat 24.00’e kadar devam eden programın sonunda Kahramanmaraşlı olarak Hilmi Şahballı ile Öksüz Ozan atışma yaptılar. Atışma sonrasında ise Hilmi Şahballı verdiği konserle kulakların pasını sildi. Program sonrasında jüri üyelerine ve aşıklar, ozanlar ve şairlere plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

DONDURMA TIRI YOLA ÇIKTI

Cuma, 08.09.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Dondurma Festivali kapsamında il il dolaşarak Dondurma Tanıtım Günleri düzenleniyor.

Dün akşam saatlerinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önünden hareket eden Dondurma Tanıtım Tırı’nın ilk durağı 8 Eylül 2017 Cuma günü Trabzon oldu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenecek olan 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali 22-23-24 Eylül 2017 tarihleri arasında Trabzon Bulvarı’nda gerçekleştirilecek.

Bu festival kapsamında yola çıkan Dondurma Tanıtım Tırı 14 gün boyunca 11 ili gezerek yaklaşık 5 bin kilometre yol kat ederek tanıtım yapacak.

8 Eylül 2017 tarihinde Trabzon’da tanıtıma başlayan Dondurma Tanıtım Tırı’nın tur tarih ve güzergahı 9 Eylül 2017 Samsun, 11-12 Eylül İstanbul, 13 Eylül Bursa, 14 Eylül İzmir, 16 Eylül Ankara, 17 Eylül Konya, 18 Eylül Antalya, 19 Eylül Mersin, 20 Eylül Hatay ve 21 Eylül Gaziantep olarak belirlendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nca yürütülen organizasyonla 8 Eylül 2017 tarihinde Trabzon’da olan Dondurma Tanıtım Tırı Trabzon Forum Alanı’nda 16.00-19.00 saatleri arasında Trabzon Halkına hizmet sunacak.

BAŞKAN ERKOÇ’TAN TUGAY KOMUTANLIĞINA ZİYARET

Perşembe, 21.09.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 2. Zırhlı Tugay Komutanlığını ziyaret etti.

Beraberinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ve Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Bülbül ile birlikte 2. Zırhlı Tugay Komutan Vekili Albay Adnan Köşker’i ziyaret eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kuzey Çevre Yolu 2. Etap Ana Bağlantı Yolu ve Kışla-Pınarbaşı Tünelleri için istişarede bulundu.

Ziyarette şehrin doğusu ile batısını birbirine bağlayacak ve 30 kilometre uzunluğunda olacak Kuzey Çevre Yolunun Sulutarla Kandıl  yolu olarak kullanılmakta olan ana bağlantı yolu detayları görüşüldü.

Kuzey Çevre Yolu’nun II. Etap Ana Bağlantı Yolu ve Kışla-Pınarbaşı Tünel Projesi sürecinin değerlendirildiği ziyarette aynı zamanda arazi üzerinde de incelemeler yapıldı.

SAHNEDE YILDIZLAR KALBİNDE DONDURMA VAR…

Çarşamba, 13.09.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş 1.Uluslararası Dondurma ve Kültür Sanat Festivaline ev sahipliği yapacak.

22-24 Eylül 2017 tarihlerinde Trabzon Bulvarı’nda gerçekleşecek festivalde birbirinden ünlü isimlerle Kahramanmaraş’ta adeta yıldızlar geçidi yaşanacak.

Festivalin açılış konserini güçlü sesi ve kusursuz yorumuyla ünlü sanatçı Ferhat Göçer gerçekleştirirken, ikinci gününde ise şiirlerin duygulu sesi dursun Ali Erzincanlı ve ünlü kazak şarkıcı Arslanbek Sultanbekov sevenleriyle buluşacak.  Festivalin son gününde ilk olarak Yılmaz Taner ve yerel sanatçı Bilocan sahne alırken, festivalin kapanış konserinde sevilen sanatçı Murat Boz Kahramanmaraşlılara unutulmaz bir gece yaşatacak.

3 gün sürecek Festival boyunca sempozyum, güreş turnuvası, yemek yarışmaları, dondurma ikramları, Kabardinka dans performansları, halkoyunları gösterileri gerçekleştirilecek.

KAHRAMANMARAŞ YÖREX FUARINDA

Perşembe, 14.09.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Antalya’da düzenlenen 8. Yöresel Ürünler Fuarı Yörex’e katıldı.

Antalya’da 13-17 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen Yörex Fuarı’nda stand açan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin standına ilgi oldukça yoğun oldu.

17 Eylül 2017 tarihine kadar açık kalacak olan Yörex Fuarı’nda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi standında, Kahramanmaraş’ın yöresel ürünleri sergileniyor.

Fuarın açılışında yapılan Maraş Dondurma Şov’a ilgi oldukça yoğun oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere binlerce vatandaşın katıldığı 8. Yörex Fuarı’nda 70 ilden 124'ü oda ve borsa, 16'sı kalkınma ajansı olmak üzere 400'ü aşkın katılımcı katılıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 8. Yörex Fuarı’nda Kahramanmaraş’ın yöresel ürünlerinin yanı sıra ilimiz tanıtıcı broşür, kitap, dergi, cd gibi materyalleri fuara gelen ziyaretçilere takdim ediyor.

 

ULUSLAR ARASI SULTANU’Ş ŞUARA SÜNBÜLZADE VEHBİ EFENDİ SEMPOZYUMU

Cuma, 22.09.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenecek olan 1. Uluslar arası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali kapsamında Uluslararası Sultanu’ş Şuara Sünbülzade Vehbi Efendi Sempozyumu gerçekleştirildi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 22 Eylül 2017 Cuma günü gerçekleştirilen sempozyum öncesi Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı muhteşem bir Mehteran Konseri sundu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin folklor gösterilerinin ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi Folklor Ekibi bir gösteri sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmaları bölümünde kürsüye ilk gelen Yrd. Doç. Dr. Lütfi Alıcı Düzenleme Kurulu adına bir konuşma yaparak sempozyumun içeriği iğle alakalı bilgiler verdi.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak teknik belediyeciliğin yanı sıra kültürel anlamda da hizmetlere devam ettiklerini ifade ederek, birçok sempozyuma ev sahipliği yaptıklarını dile getirdi.

Başkan Erkoç, yaptıkları sempozyumların sadece yapılmakla kalmadığını belirterek, yapılan tüm sempozyumlarda sunulan bildirileri derleyerek kitaplaştırdıkları söyledi.

Salonu dolduran gençleri görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Başkan Erkoç: “Burada genç kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Sevgili gençler sizlerin içinden neden Sünbülzade Vehbi Efendiler çıkmasın. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Sizler bu ülke için, bu Aziz Milletimiz için çok önemlisiniz. Gelecekte bu ülke yönetiminde sizler söz sahibi olacaksınız. Geleceğin Cumhurbaşkanı, milletvekili, belediye başkanı sizler olacaksınız.

Ben şimdiden hepinize eğitim hayatında başarılar diliyorum. Şu anda nasıl ki Sünbülzade Vehbi Efendi ile övünüyorsak gelecekte de sizlerle neden övünmeyelim.

Biliyorsunuz gençlerimizin önü açıldı. Seçilme yaşı 18’e indi. İnşaallah hepiniz çok yüksek mevki ve makamlara gelirsiniz. Katılımınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Son olarak kürsüye gelen Araştırmacı yazar Yaşar Alpaslan ise sempozyumların nasıl hazırlandığına ilişkin bilgiler sunarak Sünbülzade Vehbi Efendi Sempozyumu’nun hazırlanışı ile alakalı bilgiler aktardı.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumda birinci oturuma geçildi.

DONDURMANIN BAŞKENTİNDE, DÜNYANIN EN UZUN DONDURMA REKORU

Cumartesi, 23.09.2017
Haber metni: 

DONDURMANIN BAŞKENTİNDE, DÜNYANIN EN UZUN DONDURMA REKORU

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Alpedo, Karpedo,Akdo, Marasta, Marfedo gibi sektörün önde gelen firmalarının sponsorluğu ile gerçekleştirilen 1.Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nde 2.80 metre (280 cm) ile “Dünyanın en uzun çengelli dondurması rekoru kırıldı.

DONDURMADAN YAPILAN İLK TÜRK BAYRAĞI

1.Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nde Ayrıca dondurmadan yapılan 1.50 x 1.20 metre ölçülerinde ilk Türk Bayrağı yapıldı.

FESTİVAL GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİKLERLE KÜLTÜR VE SANAT ŞÖLENİNE DÖNDÜ

Festival kapsamında sabah saatlerinde Uluslararası Sultanu’ş Şuara Vehbi Efendi Sempozyumuna 100 den fazla akademisyen katılarak bildiri sunarken, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Folklor Ekibi ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Engelliler Folklor ekibi bir kardeşlik örneği sergileyerek birlikte gösteri sundular. Dondurma Festival kapsamında daha sonra Müftülük Meydanı’ndan, etkinliklerin gerçekleştirileceği Valilik önüne kadar, yurt dışından festivale katılan misafirlerle birlikte kortej yürüyüşü yapıldı.

Valilik önünde festivalin açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Şiirin Başkenti Kahramanmaraş’ta, dünya markası haline gelen Maraş Dondurmasının lezzetini herkesin tatması için kolları sıvadıklarını ve dondurma okulu kuracaklarını söyledi. Dünyanın en uzun çengelli dondurması rekorundan sonra, KKTC, Kosova, Bosna Hersek ve Makedonya’dan gelerek festivale katılan halk oyunları ekipleri folklor gösterileri sundular.

YILDIZLAR SAHNE ALDI

1.Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin birinci gününde Müftülük Meydanı’nda sahne alan Ferhat Göçer hayranlarıyla buluşarak muhteşem bir konser verdi. Konser sonrası sahnede dondurma şov yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç dondurma kestikten sonra sanatçı Ferhat Göçer’e sahnede gül şeftali yemeni ve aba giydirdi. Festivalin ikinci gününde, Dursun Ali Erzincanlı ile Arslanbek Sultanbekov, üçüncü gününde ise Murat Boz sahne alacaklar.

DONDURMA FESTİVALİ COŞKUSU DEVAM EDİYOR

Cumartesi, 23.09.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Alpedo, Akdo, Karpedo, Marasta ve Marfedo Dondurma firmalarının katkılarıyla bu yıl ilk defa gerçekleştirilen 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali coşkusu devam ediyor.

Trabzon Bulvarı üzerinde saat 15.00’te başlayan festival etkinliklerine halk yoğun bir ilgi gösterirken, halk oyunları gösterileri, Dondurma yeme yarışmaları, Basketbol, futbol Freestyle şov, Disneyland ve Edecan Maskot Karakterleri, bisiklet rampa şov, Jonglör Şov, Tahta Bacak, Ateş Baz Şov,Harley Davıdson Şov gibi birçok şovlar düzenlendi.

Kafkas Kültür Derneği Kabardinka Halk Oyunları’nın yanı sıra Adige Cumhuriyeti, KKTC, Kosova, Bosna Hersek ve Makedonya Halk Dansları Toplulukları kendi ülkelerinin halk danslarını sergilerken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Büyükler ile Küçükler Folklor Ekipleri de birer gösteri sundular.

Dondurma Kaşıkçı Şovu’nun ardından Dondurma Yeme Yarışmaları hem büyükler, hem gençler hem de çocuklar kategorilerinde düzenlendi.

Dondurmanın ilk yapılışı hikayesine konu olan dağda kar basma olayı canlandırılarak dağlarda basılan karlar atlar üzerinde getirilerek dondurmanın atası olan karsambaç anlatıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı dondurmanın ilk yapılışını ve günümüze kadar nasıl geldiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Alpedo, Akdo, Karpedo, Marasta ve Marfedo Dondurma firmalarının halka ücretsiz dondurma dağıtmalarının ardından Trabzon Bulvarı’ndaki etkinlikler yerini Müftülük Meydanı’ndaki, konserlere bıraktı.

Müftülük Meydanı’nda gerçekleştirilen konserler öncesi Kum Sanatı gösterisi beğeni ile izlendi.

Daha sonra sahneye ilk olarak Dursun Ali Erzincanlı çıkarak birbirinden harika şiirlerle gönülleri mest etti.

Dursun Ali Erzincanlı’nın 30 Kuş Şiirini okumasının ardından Müftülük Meydanı’nı dolduranlar “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” diye slogan atarak duygularını dile getirdiler.

Dursun Ali Erzincanlı’nın şiir dinletisinin ardından sahnede dondurma kesme şovu düzenlendi ve Dursun Ali Erzincanlı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile birlikte dondurma kesti.

Başkan Erkoç Dursun Ali Erzincanlı’ya Maraş Gülşeftali Yemeni ile Maraş İşi Bakır Kayık Tabak hediye etti.

Daha sonra Dombra müziği ile tanınan Arslanbek Sultanbekov sahne aldı. Dombra Müziği ile başlayan konserde Arslanbek Sultanbekov birbirinden harika müziklerle halkı coşturdu.

Konserin sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Arslanbek Sultanbekov’un dün Rusya’da konseri olmasına karşılık davete icabet ettiğinden dolayı teşekkür ederek birlikte dondurma kestiler.

Başkan Erkoç daha sonra Sultanbekov’a  Gülşeftali Maraş Yemenisi hediye ederek çiçek takdim etti ve festivalin anısına dondurma kaşıklayan adam şilti hediye etti.

1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin üçüncü gününde ise Güreş Festivali, Yöresel Yemek yarışması, Ekşili Çorba,Ravanda Şerbeti ve Çörek İkramı yapılacak,

Çeşitli etkinlik ve gösterilerle devam edecek festivalin kapanışı Murat Boz konseri ile yapılacak.

YÖRESEL YEMEK YARIŞMASI SONUÇLANDI

Pazar, 24.09.2017
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen 1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali kapsamında düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması sonuçlandı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve sosyal Hizmetler Dairesi başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen ve Bekir Develi’nin sunumu ile düzenlenen yemek yarışması Çorba, Pilav, Etli Yemek ve Tatlı olmak üzere 4 kategoride gerçekleştirildi.

Yemek Yarışmasının ödül töreninde bir konuşma yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş mutfağının çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu ve tam anlamıyla bir Gastronomi kenti olduğunu söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Kahramanmaraş’ta unlu mamullerden tutun, et ve sebze karşımı tüm yemekler mevcuttur. Kahramanmaraş’ta diğer illerdeki ana yemeklerde de, sebze ağırlıklı yemeklerde de çok öndedir. Çünkü Kahramanmaraş’ın ovasında dere otunun her çeşidi ve her türlü sebze yetişmekte doğal ortamda. Bunlar Kahramanmaraş Gastronomisini güçlendirmektedir. Geçen yıldan bu yana Aşçılar Derneği Başkanımız Fikret Özdemir beyle birlikte yemek yarışmaları düzenliyoruz.

Gastronomi medeniyetin bir parçasıdır. Bir de geçmişten tarihten bahsediliyorsa orada en önde gelenlerden bir tanesi Gastronomi olmalıdır. Biz de ne kadar güçlü bir medeniyetin miraşçısı olduğumuzu da gastronomimiz göstermektedir. Bunu tüm Türkiye’ye tüm dünyaya göstermiş bulunuyoruz. Gastronomi yönünden Kahramanmaraş için çok büyük bir algı oluşturacağız. Dondurma Festivalimiz çok önemli. Dondurma Türkiye’nin dünyadaki ayyıld