2016

 

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ATAŞ’TAN FUAR ZİYARETİ

Pazartesi, 07.11.2016
Haber metni: 

AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Ekim’de açılan Uluslar arası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’nı ziyaret etti.

T.B.M.M. Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın, İl Başkanı Ahmet Özdemir, Milletvekilleri Celalettin Güvenç, Nursel Reyhanlıoğlu, Mehmet Uğur Dilipak, Mehmet İlker Çitil, İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarını ziyaret eden AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, fuarda standları dolaşarak incelemelerde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’tan fuara ilişkin bilgiler alan Genel Başkan Yardımcısı Ataş, yayınevleri görevlileri ile sohbet ederek kitapları inceledi.

Ziyaretin sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş ve T.B.M.M. Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın’a fuar ziyaretinin anısına kitap seti hediye ederek teşekkür etti.

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKTAY’DAN İMZA GÜNÜ

Pazartesi, 07.11.2016
Haber metni: 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yazar Yasin Aktay, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’na katılarak okurlarıyla buluştu.

AK Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Yazar Yasin Aktay, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Kahramanmaraş’ta, aynı zamanda Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’na da katılarak okurlarıyla buluştu ve kitapseverlere kitaplarını imzaladı.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’la birlikte Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’nı ziyaret eden Genel Başkan Yardımcısı Aktay, fuarda gördüğü ilgi ve alakadan memnun oldu.

KİTAP FUARI’NDA YAZARLAR GEÇİDİ

Pazartesi, 07.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitleri ve Şehit Ömer Halisdemir anısına düzenlenen Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’nda adeta yazalar ve şairler geçidi yaşandı.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi (KAFUM)’nde kapılarını 27 Ekim 2016 Perşembe günü saat 15.30’da açan ve 6 Kasım 2016 Pazar günü kapanan Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’na bu yıl 256 yayınevi ile 227 şair ve yazar katıldı.

Şairler ve yazarlar kitap fuarı süresince söyleşi salonunda okuyucularıyla bir araya gelerek söyleşi yaparken aynı zamanda kendilerine tahsis edilen standlarda okuyucularına kitaplarını imzaladılar.

Sabah saat 09.00’dan akşam saat 21.00’e kadar açık kalan Kahramanmaraş Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’nın girişinde bulunan x-ray cihazlarının yaptığı sayıma göre 10 günlük süre içerisinde fuarı 156 bin 635 kişi ziyaret ederken, ortalama 160 bin civarında kitap satışı yapıldı.

KİTAP FUARI SÖYLEŞİLERİ SONA ERDİ

Pazar, 06.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslar arası 3. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında düzenlenen söyleşiler bugün sona erdi.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi içerisinde söyleşi salonlarında ve aynı zamanda Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşilerin ardından yazarlar kitapseverlerle buluşarak kitaplarını imzaladılar.

Yazar Mustafa Armağan ve Abdurrahman Dilipak, Kahramanmaraş Fuar Söyleşi salonlarında, Yazar Erdal Demirkıran ve Yazar Bilal Sami Gökdemir Sabancı Kültür Merkezi’nde okuyucuları ile bir araya gelerek söyleştiler.

Yazar söyleşilerin ardından kendileri için kurulan standlarda okuyucularına kitaplarını imzaladılar.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘KIL BENİ EY NAMAZ’ KONFERANSI

Cumartesi, 05.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Çağlayancerit İlçesinde düzenlenen Kıl Beni Ey Namaz konulu konferansa ilgi oldukça yoğun oldu.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Dr. Senai Demirci katıldı.

Çağlayancerit Kaymakamı Kemal Balakan, Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki, Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran ile vatandaşların katıldığı konferansa ilgi yoğun oldu.

Konferansın açılış bölümünde kürsüye gelen Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki, böylesine anlamlı ve önemli bir konferansın ilçelerinde düzenleniyor olmasından dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, başta Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere emeğe geçen herkese teşekkür etti.

Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından Dr. Senai Demirci ‘Kıl Beni Ey Namaz’ konulu konferansına başladı.

Konferansın sonunda Çağlayancerit Kaymakamı Kemal Balakan, Çağlayancerit Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki Dr. Senai Demirci’ye çeşitli hediyeler takdim ederek teşekkür ettiler.

KİTAP VE KÜLTÜR FUARINDA SÖYLEŞİLER

Cumartesi, 05.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitleri ve Şehit Ömer Halisdemir anısına düzenlenen Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’nda yazarlarla yapılan söyleşiler devam ediyor.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi(KAFUM)’nde 27 Ekim 2016 Perşembe günü saat 15.30’da kapılarını kitapseverlere açan Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı süresince gerçekleştirilen söyleşi, panel ve konferanslarda kitapseverler sevdikleri yazarlarla buluşma imkanına kavuştular.

28 Ekim 2016 Cuma günü saat 13.00’te Hacı Bayram Karaçor Fuar Söyleşi Salonu’nda  ‘’İnsani Yön Veren Değerler’’ konusunda Turgay Güler ise saat 14.00’te ‘Söyleşi’ konusunda okurlarıyla bir araya geldiler.

29 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 13.00’te İsmail Kılıçarslan,Furkan Çalışkan ve Yusuf Genç’in katılımı ile ‘’ SÖYLEŞİ PROGRAMI ’’gerçekleştirildi.

Saat 14.00 ise ‘’Suriye Bizim Neyimiz Olur’’ konulu panelde D. Mehmet Doğan moderatörlüğünde Prof Dr. Musa Kazım Arıcan ve Prof. Dr. Mustafa Orçan konuştular.

Türkiye Yazarlar Birliği’nce gerçekleştirilen “15 Temmuz’da Aslında Neler Oldu” konulu panelde ise Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Türkiye Yazarlar Birliği Kahramanmaraş Şube Başkanı Öğr. Gör. İsmail Göktürk, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinden Gazeteci Yazar Anadolu Ajansından Bünyamin Yılmaz, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinden Gazeteci Yazar Akit Gazetesinden Gülşen Koçak ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinden Gazeteci Yazar Demirhan Kadıoğlu panelist olarak yer aldılar.

30 Ekim 2016 Pazar günü saat 13.00’te Berna Olgaç okurlarıyla söyleşirken, saat 18.00’de Memduh Atalay, Kültür ve Gençlik konusunda okurlarıyla buluştu.

31 Ekim 2016 Pazartesi günü saat 15.00’te Yahya Türkeli ‘Çocuk Kitapları ve Okuma Alışkanlığı’ konusunda kitapseverlerle buluştu.

Saat 14.00’te Eğitimci Yazar Ramazan Avcı ‘’Şiirimizde Aşk Teması ve Gündemi Aşk Olan Bir Şair: Bahattin Karakoç’’ konusunda kitapseverlerle söyleşti.

Yazar Hikmet Anıl Öztekin Sabancı Kültür Merkezinde kitapseverlerle buluşurken, Tarihçi Yazar Mehmet Işık'ın katılımıyla "Teşkilat-ı Mahsusa ve Türkiye’nin Geleceği" adlı bir söyleşi gerçekleştirildi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN EVLİLİK SEMİNERİ

Cumartesi, 05.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Aile Akademisi kapsamında ‘Evlilikte Hakettiğiniz Aşkı Yaşayın” konulu bir seminer düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen Aile Akademisi kapsamında sunulan seminere konuşmacı olarak Dr. Senai Demirci katıldı.

Kültürpark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde Dr. Senai Demirci, Nasreddin Hoca fıkralarından hareketle evlilikte nasıl davranılması gerektiği konularını anlattı.

Seminere katılanların sorularına da yanıtlar veren Dr. Demirci: “Nasreddin Hoca’nın bindiği dalı kestiğini bilirsiniz. Evlilikte hata bindiği daldır insan için. Dalı neresinden kestiğine bağlı olarak düşer ya da düşmez. ‘Ben nasıl hata yapabilirim?’ diye ümitsizliğe düşerse, böyle gelmiş böyle gider tavrıyla yeni hatalar yapar, düşer. ‘Bu da hata mı ki?’ diye bencillik ederse, hatadan alacağı dersi kaçırır, yine hataya düşer. Geçmişte yaptığı hatalar yeniden hata yapmama fırsatıyken, ‘keşke’lere sarılıp yine hataya düşer.

İnsan hatalarıyla öğrenir. Hatasını hata bilerek, o hatayı hiç yapmamış olanlardan daha rahat direnir o hataya. Yapılmış her hata, bir hata daha yapmamak için ders alma fırsatıdır” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇOCUK EĞİTİMİ SEMİNERİ

Cumartesi, 05.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Aile Akademisi kapsamında ‘oyunlarla Çocuk Eğitimi’ konulu seminer verildi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından Kültürpark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde çocuk eğitimi konusu ele alındı.

Aile Akademisi kapsamında verilen seminerde Serap Buharalı, seminere katılanlarla birlikte uygulamalı olarak ebeveynlere örnekler verdi.

Buharalı çocukların hangi algılarda baskın olması gerektiğinin bilinmesi gerektiğini ifade ederek: “Çocuğumuzun dokunsal, işitsel ve görsel algılarda hangilerinin daha baskın olduğunu bilmeniz de beraberinde geçireceğiniz vakti nasıl değerlendireceğinizi gösteren ipuçlarından biri olabilir. Dokunsal yolla iletişim kuran, öğrenen, etkilenen bir çocuğa işitsel ağırlıklı aktivite hazırlamanız onu düş kırıklığına uğratabilir veya görsel uyaranları daha cazip bulan bir çocuk da farklı uyaranları reddedebilir. Bundan dolayı çocukların hangi algılarda baskın olduğunun bilinmesinde fayda vardır” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ORTADOĞU KONFERANSI

Cumartesi, 05.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı etkinlikleri kapsamında ‘Dünyada ve Ortadoğu’da Neler Oluyor’ konferansı düzenledi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Abdullah Çitfçi, Alper Tan ve Sadık Yalnızuçanlar katıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un da katıldığı konferansa ilgi oldukça yoğun oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitleri ve Şehit Ömer Halisdemir anısına düzenlenen Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında gerçekleştirilen konferansta konuşmacılar, dünyada ve Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeleri masaya yatırdılar.

Konferansın sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, verdikleri konferanstan dolayı Abdullah Çitfçi, Alper Tan ve Sadık Yalnızuçanlar’a çiçek takdim ederek teşekkür etti.

KÜLTÜR ESKİ BAKANI ÜNAL’DAN KİTAP FUARINI ZİYARET

Cumartesi, 05.11.2016
Haber metni: 

Kültür ve Turizm eski Bakanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarını ziyaret etti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarını gezen Kültür ve Turizm eski Bakanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, yayınevleri görevlileri ile sohbet ederek, kitapları inceledi ve vatandaşların isteğini geri çevirmeyerek fotoğraf çektirdi.

Kültür ve Turizm eski Bakanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarını ziyaretine AK Parti Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay da eşlik etti.

Kültür ve Turizm eski Bakanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile birlikte Aksu Tv’de canlı yayına katılarak, gündemi değerlendirirken, Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarına ilişkin görüşlerini de dile getirdi.

KİTAP FUARI’NA 7 GÜNDE 100 BİN ZİYARETÇİ

Cuma, 04.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’na ilgi 7. gününde de devam ediyor.

İlk açıldığı günden beri vatandaşların ilgi odağı olan Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı, kitapseverleri misafir etmeye devam ediyor.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde 27 Ekim 2016 tarihinde açılan ve 6 Kasım 2016 Pazar günü kapanacak olan Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’nda 7 günlük ziyaretçi sayısı 97 bin olarak gerçekleşti.

Merkez ilçeler başta olmak üzere diğer ilçelerden de öğrencilerin ve vatandaşların ilgi odağı olan fuarda yayınevleri de yaptıkları satışlardan oldukça memnun.

Sabah saat 09.00’da kapılarını kitapseverlere açan Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı akşam saat 21.00’de kapılarını kapatıyor.

Yayınevlerinin kitap satışlarının yanı sıra çeşitli konferansların ve söyleşilerin de yapıldığı fuarda aynı zamanda yazarlar okurlarıyla buluşarak kitaplarını imzalıyorlar.

KİTAP FUARI’NDA ENGELLİLERE ETKİNLİK

Cuma, 04.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Ekim’de kapılarını açan Uluslar arası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’nda Engelliler Şube Müdürlüğü engellileri misafir etti.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü tarafından Kitap ve Kültür Fuarı’nda açılan standda fuara gelen engellilere ilgi ve alaka gösteriliyor.

Engelliler Şube Müdürlüğü’nce bugün gerçekleştirdiği etkinlikte engelli kardeşlerimiz kitaplarla buluştu.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü tarafından Uluslararası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’nda görme engelli ve zihinsel engelli öğrenciler kitaplarla buluşturuldu.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam: “Kitap Fuarında oluşturduğumuz standda engelli kardeşlerimize hizmet veriyoruz. İlimizde faaliyet gösteren engelli okullarımızla işbirliği içerisinde hareket ederek, bu okullardaki öğrencilerimizi fuarda kitaplarla buluşturmayı kararlaştırdık. Görme engelli kardeşlerimiz için de üniversitede okuyan gönüllü kardeşlerimizle çalışıyoruz. Gönüllü kardeşlerimiz bu etkinliğimizde görme engelli kardeşlerimizin seçtiği kitapları ses kayıt cihazlarına okuyorlar ve flash ortamında görme engelli kardeşlerimiz bilgisayarlarına yükleyerek okumak istedikleri kitapları dinliyorlar. Böylelikle görme engelli kardeşlerimizin de istedikleri kitabı alma imkanı sunuyoruz. Bu etkinliğimizde bizlere yardımcı olan üniversite öğrencisi gönüllü kardeşlerimize ve palyaçolarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Kitap fuarını gezerek görme fırsatını yakalayan diğer öğrenciler ise gördükleri ilgi ve alakadan oldukça memnun oldular. Öğrencilere boyama kitapları ve balonun yanı sıra patlamış mısır da ikram edildi.

KİTAP FUARI’NDA ENGELLİLERE HİZMET

Perşembe, 03.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarı’nda engelliler de unutulmadı.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü’nce kitap fuarında açılan standta engelli vatandaşlara da hizmet ediliyor.

Konu ile ilgili olarak Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam: “Kitap ve Kültür fuarımızı ziyarete gelecek olan engelli kardeşlerimize hizmet maksadıyla stand açtık.

Bedensel engelli kardeşlerimiz için iki adet tekerlekli sandalye ile hizmet veriyoruz. Aynı zamanda personellerimiz de burada fuarı gezmek isteyen engelli kardeşlerimize fuarı gezdirme görevini burada yerine getiriyor.

Özellikle görme engelli kardeşlerimize personel arkadaşlarımız rehberlik ediyorlar. Fuara gelen bütün engelli kardeşlerimize yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

TUR REHBERLERİNE MARAŞ MUTFAĞI TANITILDI

Çarşamba, 02.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, turizm rehberlerine Maraş Mutfağını tanıttı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen bir organizasyonda Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Maraş Mutfak kültürü turizm rehberlerine tanıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi Çamlıca Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen organizasyonda konuşan Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Mehmet Severoğlu, bölgedeki turizmi canlandırmak adına Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği içerisinde Malatya, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay illerimizde tur rehberleri eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu illerimizde turizmi canlandırmak adına tur rehberlerimize şehirlerimizle alakalı kültür çalışmalarının yanı sıra o illerimizin mutfaklarını da işliyoruz.

Bu eğitimlerimizin sonunda tur rehberlerimizi sınava tabi tutuyoruz ve sınavı kazananlara sertifikalarını vererek sicillerine işliyoruz.

Burada Kahramanmaraş’a haksızlık edildiğini düşünüyoruz. Çok mükemmel yemek ve mutfak kültürü var.  Tur rehberlerimizi Kahramanmaraş mutfağını ve yemek kültürünü göstermek ve anlatmak maksadıyla Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak buraya geldik. Tur rehberi arkadaşlarımız buradaki yemek kültürünü gittikleri yerlerde anlatacaklar ve işleyecekler. Bizleri misafir eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç nezdinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ın saklı bir kent olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı ise: “Kahramanmaraş’ımız insanların gezip görmesi gereken bir saklı kent. Burada Osmanlı’nın yanı sıra Dulkadiroğlu ve Selçuklu medeniyetlerini görmek mümkün.

Şehrimiz tekstilde ilk sıralarda yer alırken, kuyumculukta İstanbul’dan sonra ikinci, bayan ayakkabı sektöründe Konya’dan sonra ikinci gelmektedir. 30’a yakın Hidroelektrik santrali ile enerji üretiminin yüzde 10’unu karşıladığı gibi, denize kıyısı olmamasına rağmen birçok ülkeye alabalık ihraç eden bir şehirdir.

Osmanlı’nın 7 büyük çarşısının yer aldığı ender şehirlerden bir tanesi olan Kahramanmaraş’ta suç oranı ve hırsızlık oranı çok az olan bir şehirdir. Aynı zamanda dışarıya çok göç vermeyen ve dışarıdan çok fazla göç almayan bir şehirdir.

Şehrimizde çarpık kentleşme ve çarpık yapılaşma diğer büyükşehirlere göre çok azdır. Türkiye’de ve dünyada keşfedilmemiş, tarihi ve doğal güzellikleri olan saklı bir şehirdir.

Üç dinde de önemli bir yeri olan ve Kur’an-ı Kerim’de bahsedildiği şekliyle bire bir uyan Eshab-ı Kehf Kahramanmaraş’ta bulunmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra çok zengin bir mutfak kültürümüz bulunmaktadır. Damak zevkine önem verenlerin mutlaka Kahramanmaraş Mutfağını görmeleri ve yemeklerini tatmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kahramanmaraş Mutfağı’nda yer alan ve Kahramanmaraş’a özgü yemeklerin tanıtımı ve yapılış şekilleri anlatılarak bilgiler aktarılarak aynı zamanda ikram edildi.

Programda Kahramanmaraş’a özgü, samsa, un sucuğu, pekmez sucuğu, ekşi ahıdı, Sumak Ekşi,  meyan şerbeti, tarhana, tarhana çorbası, bastık, dağ çayı, eli böğründe, Maraş Kebabı, Cevizli Maraş Kıvrım Tatlısı, pul biber, Ekşili Çorba, Ekşili Aya Sulusu, Ev yapımı yufka ekmeği, Çarşı ekmeği(pide), Maraş Çöreği gibi birçok yemeğin tanıtımı ve yapılışı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü aşçılarınca anlatıldı.

KİTAP VE KÜLTÜR FUARINA İLÇELERDEN DE YOĞUN İLGİ

Salı, 01.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Kitap ve Kültür Fuarı’na ilçelerden de yoğun ilgi geliyor.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde 15 Temmuz Şehitleri ve Şehit Ömer Halisdemir anısına düzenlenen Uluslar arası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’na merkez ilçelerin yanı sıra diğer ilçelerden de yoğun ziyaretçi akını oluyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Uluslar arası 3. Kitap ve Kültür Fuarı’nda gezi ve incelemelerde bulunarak stand görevlileri, vatandaşlar ve öğrencilerle sohbet etti.

Merkez ilçeler başta olmak üzere Elbistan, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinden gelen öğrenciler Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a böylesine anlamlı bir fuar düzenlediği için teşekkür ederken, hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kendilerini öğrencilerin ikinci velisi olarak gördüklerini ifade eden Başkan Erkoç: “Biz kendimizi öğrencilerimizin ikinci velisi olarak görüyoruz. Bu bağlamda da eğitim alanında başta tesisleşme olmak üzere sosyal ve kültürel faaliyetlerimize devam ediyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitimlerini en iyi şekilde tamamlamaları için Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü çaba ve gayreti gösteriyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR, MİLLİ EĞİTİMLE İKİ PROTOKOL İMZALADI

Salı, 01.11.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iki tane protokol imzaladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasından Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarı’nda gerçekleştirilen imza töreninde İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya imza attılar.

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet emin Akkurt, Büyükşehir Belediyesi’nin her zaman eğitim camiasının yanında yer aldığına dikkat çekerek: “Burada öncelikle Genel Sekreterimiz nezdinde Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Ne zaman kapılarını çalsak bizleri asla boş göndermediler, her zaman eğitim camiamıza destek oldular ve olmaya da devam ediyorlar. Sayın Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç, her defasında bize ‘Biz öğrencilerimizin ikinci velisiyiz’ diyor.

Şimdi ise Büyükşehir Belediyemizle iki protokol imzalayacağız. Biz bu protokol gereği iki yıldan beri Değerlerimizle ilgili çeşitli faaliyetler yaptık. Bu faaliyetler kapsamında ilimizin içinde bulunduğu tüm okullarımıza ve kurumlarımıza bunların ulaşımını sağladık. Değerler Eğitimiyle alakalı, afişlerin, broşürlerin basılması asılması, faaliyetle alakalı kartların basılması ve okullarımızda Değerler Eğitimiyle alakalı faaliyetlerin yapılması protokolü.

İkinci protokolümüz ise Başarıyı Okulla Yakala projesi kapsamında yürüttüğümüz çalışmaları kapsayan protokolü olacak. Bu protokolümüze iki yıldan beri yapıyoruz. Deneme sınavları yapıyoruz, öğrencilerimiz sınav aktivitelerini artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz ve bunların sonunda da başarılı olan öğrencilerimizi Çanakkale Gezisi ile ödüllendirerek, tarihle, kültürle ve medeniyetle buluşmalarını sağlıyoruz. Yine bu projeye kapsamında bireysel gelişimlerine yönelik olarak kurslar, toplantılar, seminerler ve programlar yapıyoruz. Bütün bunların sponsorluğunu yani mali anlamda yükünü Büyükşehir Belediyesi karşılıyor. Biz de Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bunları okullarımızda icra ediyoruz. Bu vesile ile bu protokollerin gerçekleşmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, protokollerin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya ise, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un güzel bir sloganı olduğuna işaret ederek: “Başkanımızın güzel bir sloganı var: ‘Biz öğrencilerimizin ikinci velisiyiz. Dolayısıyla bu ikinci veli olmanın bir gereği olarak iki tane protokol imzalayacağız. Ben de bu protokoller gereği İl Milli Eğitim Müdürümüz nezdinde bütün eğitim camiasına teşekkür ediyorum. Hakikaten biz Büyükşehir Belediyesi olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile çok güzel bir diyalog içerisinde çok güzel işler yapıyoruz. Bu iki protokolün haricinde birçok programda, faaliyette ve etkinlikte birlikte hareket ediyoruz.

Bundan sonra da bu işbirliklerimiz devam edecek. Biz aynı açıdan ve aynı pencereden bakıyoruz. Biz öğrencilerimizin sadece okul hayatı değil, gelecek olan hayatlarına hazırlanmasında da Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Bu iki protokolümüzün hayırlara vesile olmasını diliyor, gençlerimize, çocuklarımıza faydalı bir hizmet olmasını temenni ediyorum. Ayrıca Kitap Fuarımız süresi,nce İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bize verdikleri destekten dolayı da çok teşekkür ediyorum” dedi.

Açıklamaların ardından her iki protokol ü İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya imzalandılar.

BENİM’DE BİR FİKRİM VAR

Pazartesi, 31.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 15 Temmuz Şehitleri ve Şehit Ömer Halisdemir anısına düzenlenen Uluslarlarası III. Kitap ve Kültür Fuarı’nda değişik konseptler ilgi odağı oldu.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nin çıkış bölümüne yerleştirilen ‘Benimde Bir Fikrim Var’ panosuna ziyaretçilerin ilgisi yoğun oluyor.

Öğrenciler başta olmak üzere insanların dikkatini çeken ‘Benimde Bir Fikrim Var’ panosuna insanlar fikirlerini küçük kâğıtlara yazarak panoya iğneliyorlar.

Günlük olarak toplanan fikirlerin yazıldığı kağıtlar günlük olarak toplanıyor.

Fuarı ziyaretinde panoyu inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, öğrencilerle bir süre sohbet etti. Başkan Erkoç pano ile ilgili olarak yaptığı açıklamada: “Bu yıl arkadaşlarımız değişik bir konsept uyguladılar. Bu pano ile fuarı ziyarete gelen insanlarımızın fikirlerine önem verdiğimiz halkımıza göstermek adına bu panoyu yerleştirdik. Burada yazılan fikirler günlük olarak toplanıyor ve fuarın sonunda değerlendirilecek. İçlerinde ilginç olan ve yapılabilirlik durumu olan fikirler değerlendireceğiz” dedi.

SERDAR TUNCER’LE ŞİİRLİ MUHABBET

Pazartesi, 31.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslar arası III. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında bir dizi kültürel faaliyetler de devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen programa Serdar Tuncer ile TRT’de Can Veren Pervaneler Programının sunucusu Hayati İnanç katıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Şiirli Muhabbet” programında Serdar Tuncer okuduğu şiirlerle renk katarken, Hayati İnanç ise hoş sohbeti ile katılımcıları bilgilendirdi.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, programın sonunda Serdar Tuncer ve Hayati İnanç’a çiçek takdim ederek sundukları muhteşem program için teşekkür etti.

Programın sonunda Hayati İnanç hayranlarına kitabını imzaladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek diğer programlar ise şöyle:

1 Kasım 2016 Salı – Hamdi Döndüren – 'İslam’da Ticaret' konulu konferans-Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi saat 19.30

4 Kasım 2016 Cuma-Dünyada ve Ortadoğuda Neler oluyor Konferansı-Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi saat 19.30

6 Kasım 2016 Pazar Selahhaddin Eş -15 Temmuz Sonrası Türkiye ve Dünya konulu konferans-Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi saat 14.00

BAŞKAN ERKOÇ’TAN KİTAP FUARI’NI ZİYARET

Pazartesi, 31.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç hafta sonu Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarı’nı gezerek incelemelerde bulundu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen ve 15 Temmuz Şehitleri ve Şehit Ömer Halisdemir anısına açılan Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarı’nı AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Abdulkadir Yüksel ‘e gezdiren Başkan Erkoç, fuar hakkında bilgiler verdi.

Başkan Erkoç, daha sonra Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı ile birlikte standları gezerek yayınevi yetkilileri, yazarlar ve vatandaşlarla sohbet etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’u fuarda gören vatandaşlar hatıra fotoğrafı çektirirken, bazılar da selfie çekti.

Başkan Erkoç’un ziyareti sırasında standlarda bulunan yazarlar kendi yazdıkları kitaplarını imzalayarak hediye ettiler.

Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarı’nda bu yıl ilk defa açılan ‘Benim Bir Fikrim Var’ panosunu da inceleyen Başkan Erkoç, burada yazılan fikirlerin değerlendirileceğini söyledi.

SOSYAL MEDYA KARTLARINA YOĞUN İLGİ

Pazartesi, 31.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitleri ve Şehit Ömer Halisdemir anısına düzenlenen Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarı’ndaki sosyal medya kartları ilgi odağı oldu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından fuar girişinde oluşturulan Şemsiye Sokağı içerisinde yer alan sosyal medya kartlarını gören vatandaşlar ilgi göstererek resim çektiriyorlar.

Genç yaşlı herkesin ilgisini çeken sosyal medya kartları için görüşlerini aktaran vatandaşlar, sosyal medya kartlarının değişik bir konsept olduğunu ve bir hayli ilgilerini çektiğini ifade ederek: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu yıl Kitap ve Kültür Fuarı’nda çok güzel değişiklikler yapmış. Çok hoşumuza gitti. Bunu düşünen ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dediler.

Slayt 4628 | Sümbüllü Vadisi Bulvarı 17.10.2016

Slayt başlığı: 
Sümbüllü Vadisi Bulvarı 17.10.2016
Slayt görseli: 

ULUSLARARASI III. KITAP FUARINA YOGUN ILGI

Cumartesi, 29.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası III.Kitap ve Kültür Fuarı yoğun ilgi görüyor.
27 Ekim Perşembe günü kapılarını açan Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarına acilisin 3. gününde ziyaretçiler akın ettiler.
Uluslararası III.Kitap ve Kültür Fuarına 27 Ekim 2016 Perşembe günü saat 15.30`da yapılan açılıştan sonra ilk gün yaklaşık 8 bin ziyaretçi giriş yaptı.
Fuarın ikinci gününde ziyaretçi sayısı 12 bin kişi olarak gerçekleşti.
6 Kasım 2016 Pazar gününe kadar açık kalacak olan Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarına bugün öğle saatine kadar giriş yapan ziyaretçi sayısı 6 bine ulaştı.
Başta öğrenciler olmak üzere ailelerin akın akın geldiği Uluslararası III. Kitap ve Kültür Fuarı’na şu ana kadar giriş yapan ziyaretçi sayısı 30 bine ulaştı.

 

Haber videoları: 

ULUSLARARASI III. KİTAP VE KÜLTÜR FUARI AÇILDI

Perşembe, 27.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Kitap ve Kültür Fuarı kapılarını kitapseverlere açtı.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde yoğun bir ilgi gören III. Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışına Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Kırgızistan Dışişleri eski Bakanı Astar Aymatov, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tankçı Albay Uğur Bülent Acarbay, kitap fuarının bu yıl Onur Konukları Osman Sarı ve İsmail Kıllıoğlu ile belediye başkanları, kaymakamlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, mahalle muhtarları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, bu yıl ki kitap ve kültür fuarını 15 Temmuz Şehitleri ve Şehit Ömer Halisdemir anısına düzenlediklerini söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Bu yıl kitap fuarımızı başta Şehit Ömer Halisdemir ve15 Temmuz demokrasi şehitleri anısına gerçekleştiriyoruz. Fuarda kitapseverlerin kitapla buluşmasını sağlarken, Türkiye’nin tarihine kara leke olarak geçmiş bir gecenin sabahında yaşanan demokrasi şölenini ve demokrasi kahramanlarını da yâd edeceğiz.

Bizim medeniyetimiz kitap ve söz medeniyetidir. Edeple buluşan sözümüz edebiyat olmuş, estetikle buluşan sanatımız fazilet olmuş, tarihe görkemli bir medeniyet armağan etmişiz.

Maraş ise kahramanlığının yanı sıra tarihin her döneminde bu medeniyete kültür, sanat ve edebiyat alanında önemli katkılar sunmuştur. Necip Fazıllar, 7 güzel adamlar bu şehirden çıkan ve tüm Türkiye’yi saran değerlerdir.

Kahramanmaraş bir ilim irfan ve sanat şehridir. Doğrusu Kahramanmaraş’a bu manada yapılan her şey yakışıyor.

Biz özellikle bu dönem 2023'e giden yolda şiirin başkenti kültür ve sanat şehri Kahramanmaraş’ta edebiyata dair, kitaba dair, okumaya dair güzel işler yapma peşindeyiz.

Büyükşehir Belediyesi olarak Kahramanmaraş’ın dünya edebiyat şehirleri arasında yer alması için çalışmalarımıza başladık. İnşallah kısa zamanda hak ettiğimiz unvanı “şairler ve yazarlar kenti” olarak adımızın yanına yazdıracağız.

Bizler Zengin kültür dünyamızı tanıtmak ve gelecek nesillere taşımak için çalışıyoruz" dedi.

Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Kırgızistan Dışişleri eski Bakanı Astar Aymatov, Onur Konukları İsmail Kıllıoğlu ve Osman Sarı, Vali Vahdettin Özkan, İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman birer selamlama konuşması yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesilerek fuar içerisindeki standlar gezildi.

“EDEBİYATIN VE ŞİİRİN BAŞKENTİ’NDE” AĞAÇLAR KİTAP AÇTI

Perşembe, 27.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenecek olan Kitap ve Kültür Fuarı dolayısıyla şehir merkezindeki ağaçlar kitaplarla donatıldı.

Edebiyatın ve Şiirin Başkenti Kahramanmaraş’ta 3. Kitap ve Kültür Fuarı dolayısıyla yapılan bu süslemeler vatandaşların ilgi odağı oldu.

İstiklal Madalyası ve kahramanlık unvanı verilerek iki defa ödüllendirilmesi ile dünyada bir benzeri bulunmayan Kahramanmaraş, sadece vatanın kurtarılmasındaki öncülüğüyle kalmayarak, aynı zamanda kültürel ve entelektüel alandaki gelişmelerde de hem cumhuriyet döneminde hem de öncesinde öncü bir rol oynuyor.

Sabah saatlerinde işlerine gitmek için evden çıkan vatandaşlar, caddelerdeki ağaçlarda kitapların sarktığını görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Bugün saat 15.30’da kapılarını açacak olan 3. Kitap ve Kültür Fuarı dolayısıyla merkez ilçelerdeki caddelerin ağaçlarında yapılan kitap süslemeleri oldukça ilgi çekti.

Merkez ilçelerin caddelerinde ağaçların kitaplarla süslenmesinde yaklaşık 10 bin kitap süsleme için kullanılarak değişik bir konsept uygulandı.

Bazı vatandaşlar ağaçlardan sarkan kitapların resimlerini çekerken, bazıları da okumak için kitapları topladı.

Yerli ve Yabancı 300'e yakın yayınevi, 222 şair ve yazar, kitapseverler ve sektör temsilcilerini bir araya getiren Kahramanmaraş 3. Kitap ve Kültür Fuarı 6 Kasım tarihine kadar açık kalacak. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında, söyleşi programları, şiir şölenleri, şiir dinletileri, seminerler, konferanslar, gala geceleri ve paneller gibi kültürel etkinliler de yapılacak.

BAŞKAN ERKOÇ: "DÜNYA EDEBİYAT KENTİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

Pazartesi, 24.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Dünya Edebiyat Kenti olmak için çalıştıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, III. Kitap ve Kültür Fuarı’nın bilgilendirme toplantısı için ulusal ve yerel basın mensuplarının katılımı ile Çınarkasrı Tesisleri’nde bir araya geldi.

Kitap ve Kültür Fuarı’nın bu yıl 3.’sünü düzenleyeceklerini ifade eden Başkan Erkoç, Edebiyatın ve Şiirin Başkenti Kahramanmaraş’ı UNESCO’nun Dünya Edebiyat Kenti olması yolunda çaba sarf ettiklerini söyledi.

27 EKİMDE KAPILAR AÇILIYOR

III. Kitap ve Kültür Fuarı’nın bu yıl 27 Ekim’de açılacağına işaret eden Başkan Erkoç: “İlkini 2014 yılında düzenlediğimiz Kitap ve Kültür Fuarımızın bu yıl 3.’sünü düzenliyoruz. Anadolu’nun büyük kitap fuarlarından birisi olan fuarımızla UNESCO’nun Dünya Edebiyat Kenti olma yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yurt içinden ve yurt dışından birçok şair ve yazarımız, yayınevlerimiz bu fuarımıza katılacak. Bu yıl 500’e yakın yayınevi fuarımıza katılmak için müracaatta bulunmuştu. Ancak fuarımızda 260’a yakın yayınevini misafir ediyoruz” dedi.

EN BÜYÜK SERMAYEMİZ BEŞERİ SERMAYEMİZ

Türkiye’nin zengin yer altı ve yerüstü kaynakları olmadığına işaret eden Başkan Erkoç: “Biz ülke olarak zengin petrol yataklarına sahip bir ülke değiliz. Bizim en büyük sermayemiz beşeri sermayedir. Bundan dolayı insanlarımızın yetişmesi açısından çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin en iyi ortamlarda yetişmesini sağlamak adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bizler gelecek nesilleri ne kadar iyi eğitebilirsek, ülkemizin geleceği de o derece iyi olur” diye konuştu.

EDEBİYATIN VE ŞİİRİN BAŞKENTİ KAHRAMANMARAŞ

Şehirlerin en önemli özelliğinden birisini de ruhu olması gerektiğine dikkat çeken Başkan Erkoç: “Kahramanmaraş ruhu olan bir şehir. Bünyesinden birçok şair, yazar, fikir ve sanat adamını çıkarmış Kahramanmaraş’ta hemen her aileden bir şair veya yazar çıkmaktadır. Gerek esnaf ziyaretlerimizde gerekse vatandaşlarla karşılaştığımız zamanlarda hemşehrilerimiz ceplerinden tomarla kağıt çıkararak ‘Başkanım şöyle şiirlerim var ama bastıracak para bulamıyorum, bana yardımcı olur musunuz’ diyorlar.

Kahramanmaraş’ın havasını soluyan, suyunu içen herkeste mutlaka bir yazarlık veya şairlik yanı oluyor” dedi.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLERİMİZ DEVAM EDECEK

III. Kitap ve Kültür Fuarı’nın 27 Ekim’de kapılarını açacağını ifade eden Başkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl kitap ve kültür fuarımızın açışlının ardından fuar süresince imza günleri, söyleşiler, konferanslar, seminerler olmak üzere kültürel etkinliklerimiz devam edecek. Yüzlerce şair ve yazarımızın katılacağı 3. Kitap ve Kültür Fuarımıza tüm hemşehrilerimizi davet ediyoruz.

İlimiz dışından da birçok misafirlerimiz olacak. Açılışımıza Kültür Bakan Yardımcımız gelecek ama diğer günlerde bakanlarımız da teşrif edecekler.”

ÖĞRENCİLERİMİZİ SERVİSLERLE BİZ TAŞIYACAĞIZ

Bu tür etkinliklerin amacına uygun olması için okullardan öğrencileri kendilerinin taşıyacağını ifade eden Başkan Erkoç: “İl Milli eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler neticesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimizi kendi imkanlarımızla okullarından alarak fuara götürüp getireceğiz. Öğrencilerimizin fuarı gezerek bilgi edinmelerini ve kitapla haşır-neşir olmalarını sağlayacağız. Aynı zamanda şairlerimizin ve yazarlarımızın okullarda öğrencilerle buluşmalarını da sağlayacağız” dedi.

YEDİGÜZEL ADAM EDEBİYAT MÜZESİ

Basın bilgilendirme toplantısında basın mensuplarının sorularını da cevaplandıran Başkan Erkoç, Kahramanmaraş’ı kültürel anlamda hak ettiği konuma getirmek için gayret ettiklerini ifade ederek: “Şu anda Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi için çalışmalarına başladık. İlimizdeki tarihi bir binayı restore ederek Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’ne dönüştürüyoruz. Eskiden lise olan ve Yedi Güzel Adam dizisinin çekildiği binayı restore etmeye başladık ve Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesine dönüştürüyoruz.

Bunun yanı sıra kültürel anlamda Kahramanmaraş Panorama müze çalışmalarımız da hızla devam ediyor.

Kitap ve Kültür Fuarımızla, şairler ve yazarlarımızla, edebi eserlerimizle Kahramanmaraş’ı Dünya Edebiyat Kenti yapmaya kararlıyız. Çalışmalarımızı ve gayretlerimizi bu yönde sarfediyoruz” diye konuştu.

Haber videoları: 

BÜYÜKŞEHİR’DEN KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ

Pazartesi, 24.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce aylık olarak yapılan Kitap Okuma Etkinliği Kültürpark’ta gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce, Kadın Okuma ve Dinlenme Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Eğitimci Yazar Kadriye Arslan Kırdök katılarak bir söyleşi gerçekleştirdi.

Kadınlardan gelen soruları da cevaplandıran Yazar Kırdök, insanların tasavvuf konusunda eksikleri olduğunu ifade etti.

Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran’ın Kadriye Kırdök’ün Yeniden Başlamak isimli kitabından pasajlar okuduğu etkinlikte Eğitimci Yazar Kadriye Arslan Kırdök, kitap okumanın öneminden bahsederken, Kahramanmaraş’ta şair ve yazarın çok fazla olduğunu ve hemen her evden bir tane şair ve yazarın çıktığını ifade etti.

Programın sonunda tüm hanımları 27 Ekim’de açılacak III.Kitap ve Kültür Fuarı’nda davet eden Şube Müdür Taşkıran: “Tüm hanım kardeşlerimizi 27 Ekim’de kapılarını açacak Kitap Fuarımıza bekliyoruz. Aylık olarak gerçekleştirdiğimiz Kitap Okuma Etkinliğimizde bu ayın ödülünü Hüsnegül Kısa kardeşimiz kazandı. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Kitap okuma etkinliğimiz ve bir ay içerisinde kitap okuyan hanım kardeşlerimize kitap hediyelerimiz devam edecek” diye konuştu.

KADINLARDAN ŞEHİTLER İÇİN AŞURE

Pazartesi, 17.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından Kültürpark’ta şehitlerimiz için aşure ikram edildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü binası önünde düzenlen aşure dağıtımında Ali Maraşlıgil dua ederken, Daire Başkanı Cevdet Kabakcı ve Şube Müdürü Ayşe Taşkıran, AK Parti Kahramanmaraş İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç hanımlara aşure dağıttı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı  hicretin İslam tarihinde önemli bir yeri olduğuna dikkat çekerek: “Bizler hicri yılbaşının yaşandığı bu günlerde aşure etkinliğini bugün de Kadın Aile Şube Müdürlüğümüz düzenliyor. İçinde bulunduğumuz Muharrem ayı İslam tarihinde kutlu bir aydır. Hicret bizim için çok önemlidir ve Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye göç etmesidir. İslam Devleti’nin oluşturulması için kutlu yürüyüşün başladığı aydır”  diye konuştu.

Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran ise aşureyi şehitler adına dağıttıklarını ifade ederek: Muharrem ayının en büyük özelliği de Aşuredir. Bu programımızı her ne kadar hiç olmamasını istesek te şehitlerimiz için dağıtıyoruz. Rabbim onların şehadetlerini kabul eylesin. Şehitlerimizin ruhuna dualar ederek aşure dağıtımı gerçekleştirdik. Burada Kadın Aile Müdürlüğümüz bünyesinde düzenlediğimiz kurslarımıza katılan hanımlarımıza, büyükşehir belediyesinde çalışan bayan personellerimize, sivil toplum kuruluşları bayan temsilcilerine ve vatandaşlarımıza yönelik aşure dağıtımı düzenledik. Bizleri kırmayarak davetimize icabet eden herkese teşekkür ediyoruz. Bu bir kutlama felan değildir, sakın yanlış anlaşılmasın. Daha öncesinden planlanmış ve düzenlenmiş bir programdır” dedi.

MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI ANLATILDI

Pazartesi, 17.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta mutlu evliliğin sırları anlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından Aile Akademisi kapsamında gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak Dr. Senai Demirci katıldı.

Kültürpark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta Dr. Senai Demirci ‘Mutlu Evliliğin 9 Sırrı’ konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Kültürpark Konferans Salonu’nda 15 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 15.00’te gerçekleştirilen konferansta Dr. Demirci, aynı zamanda katılımcılardan gelen soruları da cevaplandırdı.

ÇOCUKLARDA MAHREMİYET EĞİTİMİ ANLATILDI

Pazartesi, 17.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi konferans hizmetlerine her gün bir yenisini ekliyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğünce düzenlenen konferansta çocuklarda mahremiyet eğitimi anlatıldı.

Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce Kültürpark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Uzman Psikolog Rukiye Karaköse katıldı.

Kültürpark Konferans Salonu’nda 15 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 13.00’te gerçekleştirilen konferansta Uzman Psikolog Karaköse, mahremiyet eğitiminin cinsel eğitimden daha kapsamlı bir kavram olduğuna dikkat çekerek, ebeveynlerin çocuklarının cinsel tasarruflarında çocuklarından izin alarak hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Uzm. Psikolog Karaköse: “Örneğin bir çocuk terlemişse ve atletinin değişmesi gerekiyorsa, bu davranış çocuktan izin alarak yapılmalı veya altını ıslatmış bir çocuğun kıyafetleri öfke ve sinirle değiştirilmek yerine çocuktan izin alarak bu değişim yapılmalıdır” diye konuştu.

BAĞIMLILIK KONFERANSI VERİLDİ

Cuma, 07.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi konferanslar serisine bir yenisini daha ekleyerek Bağımlılık konusunda konferans verdirdi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından Sodes Projesi kapsamında gerçekleştirilen Bağımlılık Konferansına konuşmacı olarak Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman katıldı.

Kültürpark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran, Engelliler Şube Müdür Mehmet Fatih Akşam ile meclis üyeleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Çocukların çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yaşanılan bağımlılıklar üzerine konuşan Doç. Dr. Yaman, madde bağımlılığı, internet bağımlılığı ve psikolojik bağımlılık üzerine konuşarak aileleri uyardı.

Anne ve babanın çocuklara iyi bir model olması gerektiği üzerinde duran Doç. Dr. Yaman, çocukların anne ve babadan gördükleri ve öğrendiklerini uyguladıklarını söyledi.

Konferansın sonunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı, Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman’a verdiği konferanstan dolayı teşekkür ederek, Maraş İşi ceviz oyma sandık hediye etti.

MARAŞ OYUNCAKLARI SERGİSİNE YOĞUN İLGİ

Perşembe, 06.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürpark’ta açılan Maraş Oyuncakları Sergisine ilgi her geçen gün artıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce Kültürpark’ta açılan ve 15 Ekim’e kadar açık kalacak olan sergiye öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor.

SODES Projesi kapsamında gerçekleştirilen Maraş Oyuncakları Atölyeleri projesine katılan kursiyerlerin oluşturdukları Maraş Oyuncakları Sergisini gezen öğrenciler, babalarının ve dedelerinin oynadıkları oyuncakları gördüklerinde hayretler içinde kaldılar.

Tamamen doğal olarak ahşaptan yapılan ve herhangi bir kanserojen etkisi olmayan Maraş Oyuncakları’nın sergilendiği sergi bu hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri de ziyaretçilere açık olacak.

YEDİ GÜZEL ADAM EDEBİYAT MÜZESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Çarşamba, 05.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi için kolları sıvayarak restorasyon çalışmalarına başladı.

İlimizde ilk eğitim kurumu olarak açılan binada yapılacak düzenlemelerle Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi haline dönüştürülecek.

Büyükşehir Belediyesi İmar e Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları son hızıyla devam ediyor.

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’ne ilişkin Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada: “Yapı; Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ilçesi, Gazipaşa Mahallesi’nde yer almaktadır.

Amerikan Koleji olarak bilinen yapı; Amerikan misyonerler tarafından misyonerlik faaliyetlerini yaygınlaştırmak için eğitim kurumu olarak 1850’li yıllarda inşa edilmiştir.  Anadolu’nun bazı yerlerinde açılan bu tür okullar Lozan Antlaşmasından sonra kapatılmıştır.

Eski Amerikan Koleji olarak bilinen yapı; eski fotoğraflarda üç ayrı yapı olarak görülmektedir. Ancak günümüzde sadece iki yapı ayaktadır. Yapılar yığma taş tekniğiyle yapılmıştır. Bu okullar Amerikalı misyonerler tarafından Anadolu’nun bazı şehirlerinde tip planlı olarak inşa edilmiştir

Bu yapılar biri doğuda ve diğeri batıda olmak üzere iki ayrı yapıdan oluşmakta iken bu yapı ortadan betonarme muhdesle ile birleştirilmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra burası 1933 yılında, şehrimizdeki ilk eğitim kurumu olarak açılmıştır. Daha sonra 1945 yılından 1965 yılına kadar Maraş Lisesi olarak varlığını sürdürmüş ve bu lise şehrimizin önde gelen isimlerini yetiştirmiştir. 1965’te Maraş Lisesinin mevcut binasına taşınmasıyla bu bina Ticaret Meslek Lisesi olarak açılmıştır. Ticaret Meslek Lisesi daha sonra mevcut yeni binaya taşınmasıyla boşaltılmış 1990’lı yıllarda bina tekrar eğitim kurumu olarak açılmış ve binanın bir kısmı Halk Eğitim Merkezi, diğer bir kısmı da Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra Âşık Mahzuni Şerif Ticaret Meslek Lisesi/ Anadolu İletişim Meslek Lisesi olarak kullanılmıştır” denilerek bilgi verildi.

BİNA 4 KATLI

Açıklamada binanın zemin +3  katlı olduğuna dikkat çekilerek şu bilgilere yer verildi: “Bu iki yapıda zemin+3 katlı olmak üzere toplam 4’er katlı olarak inşa edilmiştir. Her iki yapının dış duvarları ince yonu taştan, pencere kenarları kesme taştan inşa edilmiş olup iç bölümler ise bağdadi olarak yapılmıştır. Yapıların zemin merdivenleri parmaklı korkulukları dâhil olmak üzere tümüyle ahşaptan malzemelerle yapılmıştır.

Her iki yapı iç dizayn açısından farklı plan şemaları uygulanmıştır. Genel olarak koridor etrafına yerleştirilmiş odalardan oluşmaktadır. Bu odalar tavanları olup hafif basık kemerli pencerelerle aydınlatılmıştır. Yapıların üzeri beşik çatılı olup saçla kaplıdır.

Yapı; Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 14.07.1992 tarihinde 1244 sayılı karar ile tescil edilmiştir.

Yapının mülkiyeti Maliye Hazinesin ait olup Kahramanmaraş Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü tarafından müze yapılmak üzere Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine geçici tahsisle devredilmiştir.

Yapının restorasyonu için tüm projeler Gaziantep Koruma Bölge Kurulunda onaylanmış olup 26.08.2016 tarihinde restorasyon uygulaması için yüklenici firmaya iş yeri teslimi yapılarak restorasyon uygulamasına başlanmıştır.”

 

Haber videoları: 

MARAŞ OYUNCAKLARI SERGİSİ 15 EKİM’E KADAR AÇIK

Pazartesi, 03.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce SODES Projesi kapsamında gerçekleştirilen Maraş Oyuncakları Atölyesi Projesi kursiyerlerinin hazırlandığı ürünlerin yer aldığı ve Kültürpark'ta açılan sergi 15 Ekim’e kadar açık kalacak.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce SODES Projesi kapsamında Sim-Sırma, Maraş Oyuncakları, Bez Bebek (Kitre) ve Ney kurslarına katılan kursiyerlerin oluşturduğu ürünler düzenlenen törenle açıldı.

Törene Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve Eşi Derya Erkoç, Vali Vahdettin Özkan’ın Eşi Nuhan Özkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ile kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan kurslara 80 kursiyer katıldı. Kursiyerlerin oluşturduğu sim-sırma, bez bebek ve Maraş Oyuncaklarının yer aldığı serginin gezilmesinin ardından kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı.

Sertifika dağıtım töreninde bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, sergi sayesinde çocukluğunu hatırladığını ifade ederek: “Bu sergiyi gezdiğimde çocukluk yıllarıma gittim. Çocukken bindiğimiz tahta arabamı ve devememi  ve diğer oyuncaklarımı hatırladım ve fazlasıyla mutlu oldum.

Bugün açılışını yapmış olduğumuz sergi en güzel çalışmalarımızdan birisi oldu. Başta hocalarımız olmak üzere tüm kursiyerlerimize teşekkür ediyorum. Buradaki ürünlerin hepsi el emeği göz nuru ve hepsi de birbirinden güzel eserler.

SODES Projesi kapsamında gerçekleştirilen kurslarımızda hanım kardeşlerimiz kurs aldılar. Geçmişte bu sodes projeleri istismar edilmiş. Fetö mensupları sızdıkları kamu kurum ve kuruluşlar içerisinde bu tür projeleri istismar etmiş. Şehrimizde de bu konuda birkaç operasyon var.

Bu tür projelerin sonuca ulaşması, toplumumuza ve kursiyerlerimize faydalı olduğunu görmek, bize mutluluk veriyor.

Bu oyuncaklar tahtadan yapıldığı için çocuklarımızın sağlığı açısından da çok önemli. Kanserojen madde içermeyen ve tamamen doğal yollardan yapılan bu oyuncakları okullarımızın an sınıfı ve birinci sınıfları başta olmak üzere öğrencilerimizin görmelerini sağlayacağız. Bilgisayar oyunları ve diğer teknolojik oyuncaklar çocuklarımızı obeziteye götürmekte. Aynı zamanda çocuklarımızın ruh sağlığını ve beden sağlığını etkilemekte.

Bundan dolayı büyükşehir belediyesi olarak çocuklarımızın spor yapabilmeleri adına spor alanları, spor salonları, hala saha gibi çok çeşitli hizmetler sunuyoruz. Bu yıl Gençlik Spor’la birlikte yaptığımız Yaz Spor okullarımızdan dolayı 30 bin öğrenci ile Türkiye’de 3. Olduk. Çocuklarımızın daha iyi ortamlarda yetişmelerini sağlamak adına hizmetlerimize devam edeceğiz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

Haber videoları: 

BÜYÜKŞEHİR’DEN HANIMLARA KİTAP OKUMA GÜNÜ

Cumartesi, 01.10.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin aylık olarak gerçekleştireceği ‘Hanımlara Özel Kitap Okuma Günü’ etkinliğinin ikincisi yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kitap okuma etkinliği Kültürpark’ta Kadın Okuma ve Dinlenme Salonu’nda gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un Eşi Derya Erkoç ve Eğitimci Yazar Kadriye Kırdök ile hanımların katıldığı okuma etkinliğinde hanımlar kitap okudular.

Kitap okumanın ardından Eğitimci Yazar Kadriye Kırdök’ün söyleşi yaptığı Kitap Okuma etkinliğinde aynı zamanda bir ay içerisinde okudu 11 kitapla birinci olan Meliha Nur Şahin’e de ödül olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yayınlarından olan 7 Güzel Adam Kitap serisi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un Eşi Derya Erkoç tarafından hediye edildi.

Kitap okuma etkinliğine ilişkin görüşlerini dile getiren Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran, müdürlükleri bünyesinde hanımlara özel okuma salonu oluşturduklarına dikkat çekerek: “ Bu oluşturduğumuz salonumuzda hanım kardeşlerimiz gelip dinlenip, sohbet edebildikleri gibi kitap da okuyabiliyorlar. Buradaki amacımız evlerine kapanıp, sıkıntı ve boğucu ortamdan kurtulup, daha bilgili ve kültürlü bilgin kadınlar oluşmasına katkı sağlamak ve aynı zamanda hanımlarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırarak çocuklarına da bunu aşılamak istiyoruz.

Sodes projesi kapsaminda düzenlediğimiz okuma günleri de inşallah buna katkı sağlar. Bu konuda bizlere her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un kadınlar konusundaki hassasiyetine de yürekten katılıyorum ve bizlere bütün bu imkanları sağladığından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü olarak kadınlarımıza özel düzenleyeceğimiz Kitap Okuma Günlerimiz ayda bir düzenli olarak devam edecektir. Katkılarından dolayı Eğitimci Yazar Kadriye Kırdök hanımefendiye de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN HANIMLARA KİTAP OKUMA GÜNÜ

Pazartesi, 26.09.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kadınlara yönelik kitap okuma etkinliğine bir yenisini ekliyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek etkinliğe Eğitimci Yazar Kadriye Kırdök katılacak.

Büyükşehir Belediyesi SODES Projesi kapsamında Kültürpark Kadın Okuma ve Dinlenme Salonu’nda 1 Ekim 2016 Cumartesi günü saat 14.00’te Hanımlara Özel Eğitimci Yazar Kadriye Kırdök eşliğinde kitap okuma günü yapacak.

Kitap Okuma Etkinliğine ilişkin görüşlerini dile getiren Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran: “8 Eylül Dünya Kitap Okuma' gününde ilkini düzenlediğimiz Kitap Okuma gününü aylık olarak gerçekleştirmeyi planladık. Kadın Kitap Okuma Salonumuzda, eğitimci yazar Kadriye Kırdök hocamın öncülüğünde 'kitap okuyan kadınlar kulübü' olarak, ilk buluşma ve kitap okuma etkinliğimizi SODES Projesi kapsamında gerçekleştirdik. Oldukça verimli geçen kitap okuma etkinliğimizi her ay düzenli olarak devam ettireceğiz. Yine SODES Projesi kapsamında ayrıca her ay en çok kitap okuyan hanımlarımıza çeşitli hediyelerimiz olacaktır. Tüm hanımlarımız davetlidir” diye konuştu.

GÜREŞ FESTİVALİMİZİ 15 TEMMUZ DEMOKRASİ ŞEHİTLERİNE ADIYORUZ

Salı, 20.09.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı 25 Eylül’de gerçekleştirilecek 26. Karakucak Güreş Festivali’ni 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerine adadıklarını söyledi.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Kabakçı, Batıpark Çim Güreş Sahası’nda düzenlediği basın toplantısında bu yıl 26.’sı düzenlenecek Karakucak Güreş Festivali’ne 600 civarında güreşçinin katılacağını söyledi.

Daire Başkanı Kabakçı yaptığı açıklamada: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizin geleneksel olarak düzenlediği Karakucak Güreş Festivali 26.’sı Pazar günü yapılacaktır. Batıpark Karakucak Sahasında yaklaşık 600 sporcunun katılımıyla gerçekleştireceğimiz güreş festivaline tüm güreş severleri bekliyoruz.

Avrupa ve Dünya şampiyonu sporcuların ve Türkiye’nin her bölgesinden güreşçilerin katılımıyla Kahramanmaraş’a yakışır bir güreş olmasını diliyoruz.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız bu tür etkinlikleri önceliyor ve salon sporlarına önem veriyor.

Gençliğimizi elde tutabilmemiz için salon sporlarına öncelik tanımamız gerekiyor.

Bu gördüğünüz Karakucak meydanlarında çok pehlivanlar çıktı ve bizler 1964 yılından beri buraları takip ediyoruz.

Kahramanmaraş ata sporumuz güreşin beşiği olduğu için Güney’in Kırkpınar’ı olarak anılmaktadır. Grekoromen ve serbest güreşçilerin birçoğu bu meydanlardan çıkmıştır.

Atasporumuz güreşe sahip çıkmak adına bu tür faaliyetlerimiz devam ediyor.  Ayrıca bu tür etkinler özellikle güreş müsabakaları ülkeler arasında kültürlerin gelişimi açısından çok büyük önem arz ediyor ve kültürlerin gelişmesine katkı sağlıyor.

Bu vesile ile 25 Eylül 2016 Pazar günü yapacağımız 26. Karakucak Güreş Festivalimize tüm güreş sever halkımızı bir kez daha davet ediyorum” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından Daire Başkanı Kabakçı basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.

Basın toplantısına Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı’nın yanı sıra Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı ile Karakucak Güreş Festivali Tertip Komitesi üyeleri katıldı.

Haber videoları: 

RİO PARALİMPİK OYUNLARINDA MÜCADELE EDEN MİLLİ SPORCULARIMIZA ANLAMLI KARŞILAMA

Salı, 20.09.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’yi temsil ederek Kahramanmaraş’ın gururu olan milli sporcularımızı hava alanında çiçeklerle karşılayarak anlamlı bir jest yaptı.

Bedensel engelliler yüzme dalında finalere katılan en genç yüzücü olan Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu Sevilay Öztürk ve Goal Ball Kadın Milli Takımı’nın altı sporcusunun dördünün yer aldığı kafileyi, Kahramanmaraş Hava Alanın’da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na da vekaleten bakan, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam, ile sporcuların aileleri ve bir gurup spor sever taraftar çiçeklerle karşıladı.

Hava Alanında açıklamalarda bulunan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı; “Bayrağımızı göndere çektiren Milli Sporcularımızı tebrik ediyoruz. Bizlere büyük bir gurur yaşattılar. Kendilerini tebrik ediyorum.  Ayrıca kendilerinin şahsında 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda mücadele eden tüm sporcularımızı kutluyor, bundan sonraki spor yaşamlarında başarılar diliyorum” dedi.

ALTIN MADALYA KAZANAN GOALBALL KADIN MİLLİ TAKIMI’NIN ALTI SPORCUSUNDAN DÖRDÜ KAHRAMANMARAŞ KULÜPLERİNDE MÜCADELE EDİYOR

3 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalya kazandığımız Paralimpik Oyunlarında altın madalya kazanan Türkiye Goal Ball Kadın Milli Takımı’n da oynayan 6 sporcunun 4’ü Kahramanmaraş Kulüplerinde mücadele ediyor. Bu dört sporcudan Sümeyye Özcan ve Seda Yıldız, Goal Ball Milli Takım Başantrenörü Ali Tekçe ve Bedensel Engellilerde yüzme de finallerde mücadele eden Özlem Kaya Kahramanmaraşlı.

Ülkemizi ve Kahramanmaraş’ı 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda başarıyla temsil eden milli sporcularımız hava alanındaki sıcak karşılamadan dolayı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye’sine ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a teşekkür ettiler.

Haber videoları: 

BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELLİLERE BAYRAM HEDİYESİ

Cumartesi, 10.09.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı öncesi engelli vatandaşları evlerinde ziyaret ederek akülü araba,  manuel ve özellikli tekerlekli sandalye armağan etti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı ve Engelliler Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam ve Engelliler Şube Müdürlüğü uzmanları ile ilimizdeki çeşitli engelli ailelerini evlerinde ziyaret ederek ihtiyaçları olan akülü, manuel ve özellikli sandalyeleri hediye ederek Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un selamlarını ilettiler.

İlk olarak Ayşe Ay’ı evinde ziyaret eden Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı ve beraberindekiler  Ayşe Ay için evlerine özel yapılan asansörle akülü sandalyeyi eve çıkardılar.

Kendisine hediye edilen akülü sandalyeye binerek asansörle aşağıya inen Ayşe Ay’ın mutluluğu yüzünden okunurken, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Hacı Bayram Veli Mahallesi’nde ikamet eden Ayşe Ay: “Bu bayram Başkanımızın sayesinde bayram gezmelerine gidebileceğim. Bu bayram benim için ayrı bir bayram oldu. Benim için en güzel bayram hediyesi oldu. Engellilere yönelik yapılan bu hizmetten dolayı öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Bayram öncesi beni ziyaret ederek mutlu ettiler, herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Daire Başkanı Cevdet Kabakçı ve beraberindekiler ikinci olarak Furkan Acer’i evinde ziyaret ettiler.

Ziyarette Furkan Acer’in tekerlekli sandalyesi olmadığı için dışarı çıkamadığını ifade eden babası tekerlekli sandalyenin gelmesi ile sevinçlerinin iki kat arttığını ve çifte bayram yapacaklarını söyledi.

Daha önceleri Furkan’ı sürekli kucağında taşıdığını ifade ederek: “Artık bu sandalye sayesinde kucağımda gezdirmeyeceğim. İstediği yere rahatlıkla götürüp gezdirebilirim. Bu bayram üzeri bizleri sevindiren başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere tüm emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra Barbaros Mahallesi’nde Fatma Okutucu’yu evinde ziyaret eden Büyükşehir heyeti tekerlekli sandalye hediye etti.

Bayram öncesi böyle bir hediye ile çifte bayram yapacağını ifade eden Okutucu: “Bu bayram çifte bayram yapacağım. Beni sevindirenleri de Allah’ım sevindirsin. Çok büyük bayram hediyesi oldu. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kurban Bayramı öncesi Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü’nce 10 aile ziyaret edilerek akülü ve manuel, özel tertibatlı sandalyeleri hediye ettiler.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KİTAP OKUMA GÜNÜ

Cuma, 09.09.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 8 Eylül Dünya Kitap Okuma Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce 8 Eylül Dünya Kitap Okuma günü münasebetiyle Kitap Okuma ve Söyleşi Etkinliği düzenlendi.

Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde yapılan bu etkinliğe Kahramanmaraş AK Parti Milletvekili  Nursel Reyhanlıoğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç, Yazar Kadriye Arslan Kırdök ve AK Parti yönetim Kurulu Üyelerinin yoğun katılımlarıyla Kitap Okuma ve Söyleşi günü etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe ilişkin görüşlerini dile getiren AK parti Milletvekili Reyhanlıoğlu: “ Kitap okumanın sağlıklı bilgili kültürlü gençlerin yetişmesi için önemli bir unsur olduğunu, hanımların kitap okuma alışkanlığı edinmelerini bu konuya hassasiyet göstermelerini önemle rica ediyorum” diye konuştu.

Milletvekili Reyhanlıoğlu, ayrıca etkinliğe katılan hanımlara son günlerde ülkemizde yaşanan terör olayları hakkında bilgiler vererek bu milletin her zaman dimdik ayakta olduğunu her zorluğa birlik ve beraberlik içinde karşı koyacaklarını hain zümrelere ülkeyi kan gölüne çevirmek isteyen iç ve dış mihraklara taviz vermeyeceklerini kararlılıkla mücadelelerini sürdüreceklerini  ifade ederek  katılımcıların yaklaşan Kurban Bayramını kutladı.

Ayrıca Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu ve AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç’ı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü binasını gezdirip Kadın ve  Aile Şube Müdürlüğünce kamu yararına kadına yönelik kurslar ve müdürlük bünyesinde yapılan etkinlik ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Etkinliğe ilişkin bilgiler aktaran Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran: “8 Eylül Dünya Kitap Okuma' günü oldukça bereketli geçti. Öncelikle Kadın Kitap Okuma Salonumuzda, eğitimci yazar Kadriye Kırdök hocamın öncülüğünde 'kitap okuyan kadınlar kulübü' olarak, ilk buluşma ve kitap okuma etkinliğimizi SODES Projesi kapsamında gerçekleştirdik. Oldukça verimli geçen kitap okuma etkinliğimiz her ay düzenli olarak devam edecektir. Yine SODES Projesi kapsamında ayrıca her ay en çok kitap okuyan hanımlarımıza çeşitli hediyelerimiz olacaktır. Tüm hanımlarımız davetlidir” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN HANIMLARA İSTANBUL GEZİSİ

Perşembe, 01.09.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi SODES kapsamında düzenlediği Maraş Oyuncakları Atölyesi Kursuna katılan kursiyerleri İstanbul Gezisi ile ödüllendirdi.

Kahramanmaraş Valiliği koordinasyonunca Sodes projesi kapsamında Dezavantajlı Gruplara Yönelik Sosyal Rehabilitasyon Merkezi ve Maraş Oyuncakları Atölyesi projesi kapsamınca Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce kursiyerler İstanbul’a götürülerek tarihi mekanlarla alakalı bir gezi düzenlendi.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran: “Sodes projesi kapsamında Dezavantajlı Gruplara Yönelik Sosyal Rehabilitasyon Merkezi ve Maraş Oyuncakları Atölyesi projesi kapsamınca kurslarımıza katılan kursiyerlerimize yönelik etkinliklerimiz devam ediyor. Bu etkinlikler kapsamında hanımlarla İstanbul’a giderek tarihi mekanları gezdik ve iki günlük İstanbul gezimizi tamamladık. Burada daha çok İstanbul’u hiç görmemiş, uçak deneyimi yaşamamış hanımlarımızı iki gün boyunca gezdirerek, onları en güzel şekilde misafir ettik. Turizm rehberimiz eşliğinde gezimizi tamamladık.

Burada başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere, turizm şirketimize ve diğer ilgililere çok teşekkür ediyoruz. Bu gezimize katılan hanımlarımız da çok hoşnut oldular. İki günlük İstanbul gezimizde Tarihi Yarımada’yı, Sultan Ahmet Meydanı, Dikilitaş, Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Eyüp Sultan Cami ve Türbesi ve Boğaz turu ile gezimizi noktaladık” diye konuştu.

Geziye katılan kursiyerler ise oldukça memnun olduklarını ifade ederek bu gezinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE İKRAMLI KARŞILAMA

Salı, 16.08.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne kurduğu standla öğrencilere çeşitli ikramlarda bulunuyor.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü tarafından Sütçü İmam Üniversitesi’ne kayıt için gelen öğrenciler için açılan standa Maraş Dondurması , Maraş Tarhanası, fıstık ezmesi, çorba ve su gibi ikramların yanı sıra şehrimizle alakalı broşür, cd, kitap, dergi gibi tanıtıcı yayınlar hediye ediliyor.

Yaz sıcaklarının yaşandığı şu günlerde kayıt için geldikleri Kahramanmaraş’ta gördükleri ilgi ve alakadan oldukça memnun olan öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencileri ücretsiz taşımasının yanı sıra böylesine ikramlarda bulunmasından dolayı teşekkür ettiler.

MUHTAR EŞLERİYLE İSTİŞARE TOPLANTISI

Cuma, 12.08.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından Onikişubat ve Dulkadiroğlu mahallelerinin Muhtar eşleriyle istişare toplantısı gerçekleştirildi. 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen programda Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nün yaptığı hizmetler anlatıldı.

Müdürlük olarak verilen kurslardan da bahseden Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran; “Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü olarak mahallelerimizdeki sorunlu, sıkıntılı ailelerimize daha kolay ulaşabilmemiz için sizlerle bu istişare toplantısını gerçekleştiriyoruz.

Bir mahalleyi en iyi tanıyan o mahallenin muhtarı ve imamıdır. Ulaşılmadık hiçbir aile kalmaması için muhtarlarımız ve siz eşleriyle etkin bir şekilde çalışmayı planlıyoruz. Erdemli nesiller mutlu aileyle başlar düsturundan yola çıkarak mahalle eğitimlerimize hızla devam edeceğiz. Sizlerin yani muhtar eşlerinin bizleri yönlendirmesiyle gerektiğinde ev toplantılarına ve günlerine katılarak bu eğitimlerimizi oralarda da gerçekleştireceğiz. Talep ederseniz konakta da kurs açabiliriz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç Kahramanmaraş’ımızın kadınları için elimizden ne geliyorsa yapmamızı istedi bizde kadınlarımız için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.

Programa Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un eşi Derya Erkoç, AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Kahramanmaraş İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Kılıç ve muhtar eşleri katıldı.

KÜTÜPHANECİLER DEMOKRASİ NÖBETİNDE

Perşembe, 04.08.2016
Haber metni: 

Tüm birimleriyle Kent Meydanı’nda Demokrasi Nöbeti tutan Büyükşehir Belediyesi’nin kütüphanecileri de destek veriyor.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hali hazırda hizmet veren 15 kütüphanesinde görev yapan personeller de Kent Meydanı’na gelerek Demokrasi Nöbetine destek verdiler.

Gece saat 23.00’a kadar hizmet veren kütüphanelerde çalışan personeller, görevlerinin tamamlanmasının ardından kütüphaneleri kapattıkları gibi doğruca Kent Meydanı’na gelerek Demokrasi Nöbetine devam ediyorlar.

‘Bizler bu ülkenin gönüllü neferleriyiz” diye kütüphaneciler: “Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi başkanlığı Kütüphaneler Müdürlüğü’nde görev yapıyoruz. Gelecek nesillerin yetişmesi adına kütüphanelerimizi öğrencilerimizin hizmetine sunduk ve imkanlarımız dahilinde onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gece saat 23.00’e kadar açık olan kütüphanelerimizde görevimiz biter bitmez, doğruca Kent Meydanı’na inerek Müdürümüz Serdar Yakar’ın yanında yerimizi alarak demokrasi nöbetimize başlıyoruz. Bu ülke bizim, bu ülkenin sahipleri bizleriz. Bir avuç çapulcuya meydan bırakacak değiliz” diye konuşarak görüşlerini dile getirdiler.

BAŞKAN ERKOÇ’A ‘KÜTÜPHANE’ TEŞEKKÜRÜ

Perşembe, 04.08.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a bir teşekkür de Hacettepe’den geldi.

Hacettepe Üniversitesi bünyesinde hizmet veren Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi tarafından gerçekleştirilen ‘Herkes İçin Kütüphane’ projesi kapsamında Kahramanmaraş’ta yapılan gezi ve incelemelerde, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 15 kütüphanenin takdire şayan bir hizmet olduğu ifade edildi.

Hacettepe Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi Proje Direktörü Prof. Dr. Mehmet Emin Küçük tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a gönderilen Teşekkür yazısında:

 “Sayın Başkanım,

Belediye kütüphanelerinizin üyesi olduğu, Herkes İçin Kütüphane Projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz ihtiyaç analizi ziyaretleri çerçevesinde 18 Temmuz 2016 tarihinde, Belediyenize ait 15 kütüphaneyi Kütüphaneler Şube Müdürü Sayın Serdar Yakar rehberliğinde, proje direktör yardımcımız Sayın Mustafa Ünal ile birlikte ziyaret ettik. Meslek yaşamım boyunca gerek ülkemizde gerekse yurtdışında çok büyük ve gelişmiş kütüphaneler gördüm. Ancak böyle bir konseptle ilk kez karşılaştım. Kahramanmaraş Belediyesi'nin oluşturmuş olduğu kütüphane anlayışına büyük bir mutluluk ve hayranlıkla şahit olduk. Gerek kütüphanelerinizin sahip olduğu alt yapı gerekse hizmet anlayışı her türlü takdiri hak etmekte, kesinlikle ülkemizdeki tüm belediyelere örnek teşkil edecek bir uygulama olarak göze çarpmaktadır.

Diğer taraftan, böyle bir anlayışın bugüne değin ülkemiz kütüphanecilik camiasında hak ettiği yeri ve tanınırlığı elde etmemiş olması bizleri son derece üzmüştür. Gerek proje ofisimiz gerekse Türk Kütüphaneciler Derneği aracılığıyla konuyla ilgili girişimlerimizi başlatacağımızdan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kütüphane anlayışının daha görünür olması konusunda elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Sayın Başkanım, Belediyenize yapacağımız yatırımın karşılığım bulacağından ve Kahramanmaraş'ın projenin en iyi uygulamalarım gerçekleştireceği belediyelerimizden biri olacağına ilişkin beklentimizin bu ziyaretimiz sonrasında en üst düzeye çıktığım bildirir, Belediyenizin kütüphane kurumuna göstermiş olduğu önem ve özen nedeniyle içten teşekkürlerimi sunarım.” İfadelerine yer verildi.

UĞUR IŞILAK KAHRAMANMARAŞ’TA

Cumartesi, 06.08.2016
Haber metni: 

Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen Demokrasi Nöbetine destek vermek amacıyla Kahramanmaraş’a gelen sanatçı Uğur Işılak Meydanı dolduran onbinleri coşturdu.

Birbirinden güzel ezgilerle Kahramanmaraş Halkını coşturan Uğur Işılak, Türk Milletinin tek yürek  ve tek bilek olarak meydanlara inerek güzel bir birlik ve beraberlik örneği verdiğini söyledi.

Milletin bugüne kadar birçok darbe gördüğünü anımsatan Işılak, şöyle konuştu: "Birçok darbeden mağduriyetler yaşadık fakat bu hakikaten farklı bir darbe teşebbüsüydü. Millet ayaktaydı ve bu sebeple bir gecede millet ayağa kalkınca darbeyi püskürttük ama bunun karşılığında 240 yiğidi bu vatan uğrunda şehit verdik. İşte meydanlarda bu hüznü paylaşmak için bir araya geliyoruz ama diğer bir tarafı daha var. 50 yılın içerisinde 5 darbe yaşadık. Her defasında onlar, güdümlü olanlar, beynini satanlar, yüreğini satanlar galip geldi bu ülkede. İlk defa millet galip geldi, milletin zaferini kutlamak için meydanlardayız."

Programın sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Sanatçı Uğur Işılak’a çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Programa AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İlker Çitil ve Nursel Rehanlıoğlu ile İl Başkanı Av. Ahmet Özdemir, Baro Başkanı Av. Vahit Bağcı ve diğer ilgililer ile onbinlerce vatandaş katıldı.

 

Haber videoları: 

DİLİPAK’TAN VATAN NÖBETİNE DESTEK

Cumartesi, 06.08.2016
Haber metni: 

Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak memleketi Kahramanmaraş’ta vatan nöbeti tutan hemşehrilerine destek verdi.

Kahramanmaraş Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen vatan nöbetinde Kahramanmaraş Halkına hitap eden Dilipak, 1960 yılından beri ülkemizde meydana gelen darbe girişimlerinin seyrini anlattı.

Gazeteci Yazar Dilipak, Türk Milleti’nin dünya insanlarına insanlık dersi vermesi gerektiğini işaret ederek, yeme-içmeden, yaşantıya varıncaya kadar her konuya dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Programın sonunda AK Parti İl Başkanı Av. Ahmet Özdemir, Gazeteci Yazar Dilipak’a çiçek takdim ederek teşekkür etti.

GÖLGE’DEN DEMOKRASİ NÖBETİNE DESTEK

Çarşamba, 27.07.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak Kahramanmaraş’a gelen Talha Bora Öge nam-ı diğer Gölge, Kent Meydanı’nda Demokrasi Nöbeti tutan halka destek verdi.

MEHTERAN TAKIMI COŞTURDU

'Darbeye Hayır, Demokrasiye Evet' programında ilk önce Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı sahne alarak birbirinden güzel kahramanlık türkü ve marşlarla Kent Meydanı’nı dolduran on binleri coşturdu.

KAHRAMANMARAŞ BİR BAŞKA

Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen programa katılan Talha Bora Öge, 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminin ardından birçok yeri gezdiğini halkın vatana ve demokrasiye sahip çıkma, hükümete destek verme adına başlattığı Demokrasi Nöbetlerine destek verdiğini ifade ederek: “Birçok yer gezdim. Halkımızın hepsi, tek renk, tek yürek olarak meydanlarda. Ancak itiraf etmeliyim ki Kahramanmaraş bir bambaşka. Şu meydanı dolduran kalabalığı başka yerlerde görmedim. Başka yerlerde de demokrasi nöbeti tutanlar mevcut ve sayıları da çok çok fazla ama, burası farklı bir yer. Her ne olursa olsun, meydanları bırakmayacağız. Gelecek nesillerimiz adına demokrasimize, ülkemize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ne zaman ki Cumhurbaşkanımız Erdoğan ‘tamam’ der, o zaman normal hayatımıza döneriz. Bugün burada meydanları dolduran on binlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Hepinizden Allah razı olsun. Beni buraya davet ederek sizlerle buluşturan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç Beyefendi ve ekibine de çok teşekkür ediyorum.

Sakın ola meydanları boş bırakmayın. Bildiğim kadarı ile Büyükşehir Belediyesi burada nöbet tutan kardeşlerimizin, yemek ve su ihtiyacını günlük olarak karşılıyor. Bu meydanların boş kalmaması gerekiyor. FETÖ’cülere en büyük dersi meydanlara inen sizler verdiniz. Bundan dolayı sizlere bir kere teşekkür ediyorum” dedi.

Talha Bora Öge birbirinden güzel şiirler ve kahramanlık türküleri ile Kent Meydanı’nı dolduran onbinleri coşturdu.

DEMOKRASİ DESTANI YAZDIK

Programın sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Talha Bora Öge’ye bir buket çiçek takdim ederek, Demokrasi Nöbeti’nde Kahramanmaraşlılara destek verdiği için teşekkür etti.

Başkan Erkoç, halka hitaben yaptığı konuşmasında, Kahramanmaraş Halkının Demokrasi destanı yazdığına işaret ederek: “Nasıl ki dedelerimiz ilk kurşunu sıkarak, ülkemizin kurtuluşuna vesile olmuşsa, o dedelerin torunları olarak ta sizler istikbal mücadelesinde devletimize sahip çıkarak, Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize destek vererek en büyük cesaret örneği sergilediniz.

Bugün burada meydanı dolduran on binlere teşekkür ederken, yarın akşam ve ondan sonraki akşamlarda daha da kalabalık olmamız gerektiğini belirtiyorum. Komşularınızı, hısım ve akrabalarınızı da getirin. Daha kalabalık ve daha da güçlü olalım.

15 Temmuz gecesi ben İstanbul’daydım. Olayı duyar duymaz, kilometrelerce yolu yürüyerek sizler adına demokrasiye sahip çıkmak için İstanbul’u dolaşarak, Sütçü İmam’ın torunlarının selamlarını getirdiğimi söyledim.

Kahramanmaraş kurtuluş destanının ardından Demokrasi Destanını da yazmayı başarmıştır. 12 gecedir meydanlarda, demokrasiye, vatana sahip çıkma, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümetimize destek verme adına mücadelemize destek veriyor ve devam ediyorsunuz. Hepiniz sağolun, varolun. Aziz Hemşehrilerim, sizlerin bu destek ve gayretleri karşılıksız kalmayacak ve Yüce Allah bunun karşılığını fazlası ile verecektir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatına kasteden, hükümetimizi yıkmaya çalışan, Aziz Milletimizin iradesini hiçe sayan FETÖ’cüler de hak ettikleri cezayı fazlasıyla alacalardır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan ikinci bir emir gelinceye kadar meydanlardayız ve demokrasi nöbetimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Haber videoları: 

GRUP TİLLO’DAN İLAHİ KONSERİ

Pazartesi, 01.08.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak Kahramanmaraş’a gelen Grup Tillo, Kent Meydanı’nda Demokrasi Nöbeti tutan halka ilahi konseri sundu.

Hafta sonu gerçekleştirilen programda birbirinden harika ezgileri dile getiren Grup Tillo, vatandaşlar tarafından ilgi ile dinlendi.

Programın sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Grup Tillo üyelerine Maraş işi ceviz oyma sandık hediye ederek teşekkür etti.

Gördükleri ilgi ve alakadan dolayı oldukça memnun olan Grup Tillo üyeleri, Kahramanmaraş’a gelmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve Kahramanmaraş halkına teşekkür ettiler.

Haber videoları: 

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖĞRENCİLERE YAZ KURSLARI

Çarşamba, 27.07.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, eğitim alanında yaptığı hizmetlere her geçen gün bir yenisini daha ekliyor.

‘Biz öğrencilerimizin ikinci velisiyiz’ diye Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un direktifleri doğrultusunda kütüphanelerde öğrencilere yönelik Yaz Kursları başladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren halk kütüphanelerinde verilen yaz kurslarına ortalama 500 öğrenci katılıyor.

Cemil Meriç Halk Kütüphanesi, Turgut Reis Halk Kütüphanesi, Süleyman Çelebi Halk Kütüphanesi ve Erdem Beyazıt Halk Kütüphanesi olmak üzere dört kütüphanede verilen yaz kursları Türkçe, Matematik, Edebiyat ve Fizik derslerinden oluşuyor.

Kütüphanelerin öğrenci durumuna göre haftada beş gün verilen Yaz Kursları sabah saat 09.00’da başlayıp, akşam saat 18.00’e kadar sürüyor. 40 dakika ders 10 dakika teneffüs olmak üzere verilen dersler eğitim formatına uygun bir şekilde yürütülüyor.

DELİGÖNÜLLER’DE MAHALLE İFTARI

Perşembe, 30.06.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren danışma ve eğitim merkezinin iftarında mahalle sakinleri bir araya geldiler.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran: “Kadın ve Aile Müdürlüğümüze bağlı Deligönüller Konağı Aile Danışma ve Eğitim Merkezinde mahalle sakinleri ile birlik ve beraberlik içinde bu yılki iftar programımızda da hep birlikte olduk. Bizi yalnız bırakmayan mahalle sakinleri ile huzurlu bir iftar gecesi geçirdik. Ramazan ayı, komşularımızla muhabbetin ve paylaşmanın artmasına vesile olan bir aydır. Bizde iftar vesilesiyle birlik ve beraberliğimizin pekişmesi adına böyle bir program düzenledik ve 200 komşumuzla bir araya geldik” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ETÜT EĞİTİM MERKEZLERİ

Salı, 28.06.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi eğitim alanında bir ilke daha imza atarak kütüphaneler bünyesinde etüt eğitim merkezlerini kurdu.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 17 kütüphane içerisinden seçilen Süleyman Çelebi, Erdem Bayazıt, Cemil Meriç ve Turgut Reis Halk Kütüphaneleri bünyesinde hizmet verecek Etüt Eğitim Merkezlerine kayıtlar 28 Haziran 2016 tarihinde başladı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve osyal İşler Dairesi Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol gereği Milli Eğitim’e bağlı öğretmenler nezaretinde hizmet verecek olan Etüt Eğitim Merkezleri’nde kayıtlar 11 Temmuz’da sona erecek.

15 Temmuz -15 Eylül 2016 tarihileri arasında iki ay devam edecek olan Etüt Eğitim Merkezleri’nde Türkçe, Matematik, Edebiyat ve Fizik derslerinde eğitim verilecek.

RAMAZAN ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

Cuma, 17.06.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan Kültür park’ta Ramazan etkinlikleri devam ediyor.

Bu yıl Kültürpark’ta gerçekleştirilen etkinliklerde Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan platformda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce sergilenen Hacivat-Karagöz oyunu ilgi odağı oldu.

İlimizdeki sivil toplum kuruluşları tarafından her gün akşam bir etkinliğin düzenlendiği Kültürpark’ta Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nce çocuklara patlamış mısır hediye ediliyor.

UĞUR IŞILAK RÜZGÂRI ESTİ

Salı, 07.06.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında düzenlediği Uğur Işılak konseri gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen konserde Uğur Işılak hayranlarıyla buluşurken, konsere Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile çok sayıda Uğur Işılak hayranları katıldı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde, kısa bir açıklama yapan Işılak, Almanya Parlamentosu’nun aldığı kararı hiçbir şekilde kabul etmediğini ifade ederek: “Bizi ırkçılıklı suçlayanlara sesleniyorum. Biz Türk Milleti olarak hiçbir zaman ırkçı olmadık, olmayız da. Biz ancak ve ancak insan oluruz, insandan yana oluruz. Eğer iddia edildiği gibi ırkçı olsaydık, Almanya Parlamentosunda ki 11 Türk kimliği taşıyan kişiler evet oyu kullanmazlardı. Demek ki neymiş sadece Türk olmakta yetmiyormuş, insan olunacakmış” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen konserde birbirinden güzel parçaları seslendirerek kulakların pasını silen Uğur Işılak’a Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, bir buket çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Haber videoları: 

PLAKETLERİ BAŞKAN ERKOÇ TAKDİM ETTİ

Cuma, 03.06.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen Cahit Zarifoğlu sempozyumuna katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, konuşmacılara plaketlerini takdim etti.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde 2 Haziran’da başlayan sempozyuma katılan Başkan Erkoç, sempozyuma konuşmacı olarak katılarak sunumlarını yapan akademisyenlere birer plaket takdim ederek teşekkür etti.

Başkan Erkoç burada yaptığı kısa konuşmada: “Adı gibi zarif bir insan olan hemşerimiz Cahit Zarifoğlu’nun sanat anlayışını, şiirlerini ve düşüncelerini tanıtmak ve anlatmak için düzenlediğimiz sempozyumumuza katılan tüm akademisyenlere, fikir ve düşünce adamlarına, şairlerimize ve tüm hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel anlamda hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi.

EDEBİYAT DÜNYAMIZIN CAHİT ABİSİ ANILIYOR

Perşembe, 02.06.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Edebiyat dünyasının abisi olarak nitelendirilen Cahit Zarifoğlu’nu anma sempozyumu düzenleniyor.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyum açılış konuşmaları ile başladı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmaları bölümünde ilk olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanvekili Muharrem Erantepli, günün konuma günü olmadığını ifade ederek: “Bugün çok kısa konuşacağım.

Çünkü bu günün konuşma günü değil“Adı gibi zarif bir insan olan Cahit Zarioğlu’nu tanıma ve anlama günü olduğunun farkındayım.

 “Ne çok acı var….Ruhumuz dar bir şeridin içinden sızılarla geçiyor.” Diyen rahmetli Cahit Zarifoğlu’nun, 47 yıllık bir koşuşturmaca ile geçen ömrünü bize iki gün boyunca anlatacak olan, hepsi birbirinden değerli akademisyen, yazar ve şairlerimize, lütfedip geldikleri ve programımızı onurlandırdıkları için çok teşekkür ediyorum.

Şehirleri askerler savunur, güvenliğini emniyet güçleri sağlar, valililer ve belediye başkanları ise yönetir. Fakat şehirlerin ruhunu, birliğini, kardeşliğini, iç huzurunu yazarlar, şairler, ilim adamları yani okur-yazar entelektüeller sağlar.

Tarih boyunca kültürel ve entelektüel alandaki gelişmelerde öncü bir rol oynayan Kahramanmaraş’ımızın vatanın kurtarılmasındaki öncülüğü bu anlamda tesadüf değildir. 

Osmanlı döneminde eserleri imparatorluktaki hemen hemen bütün medreselerde çokça okunan Saçaklı-zade Mehmed Efendiden başlayarak, Matematikçi Abdurrahim Paşa’ya, divan şiirinin son büyük ustalarından Sünbül-zade Vehbi Efendi’ye ve ünlü sufi şair Kuddusi’ye kadar birçok kişi bu topraklarda yetişerek imparatorluk sathına dağılmışlardır.

Kahramanmaraş’ımız Cumhuriyet döneminde de edebiyat dünyasına pek çok değerli isimler hediye ederek hem ülkemizin hem de bölgenin entelektüel cazibe merkezi olma konumunu sürdürmüştür. Bir kültür kent olan Kahramanmaraş bu özelliğinden dolayı edebiyat çevrelerinde Şiir Şehri, Şiir Ülkesi, Şairistan yani Şairler Şehri olarak anılmaktadır. Maraş konulu kitaplar, Kahramanmaraş’ta basılan kitaplar, Maraşlı şair ve yazarların yazdığı kitapların edebiyatımızda baskın olarak görülmesini bunun kanıtı olarak gösterebiliriz.

Allah’ın izniyle bu zenginliğimizi, halk şairlerimiz, Hayati Vasfi’den Aşık Mahzuni’ye, kültürel ve entelektüel alandaki gelişmelerde öncü bir rol oynayan Necip Fazıl’dan Abdurrahim Karaakoç’a,  Cahit Zarifoğlu’ndan,Erdem Bayazıt’a, Nuri Pakdil’den Rasim Özdenören’e , 7 güzel adamın şehri olan Kahramanmaraş’ımızı Dünya Edebiyat Kentleri içerisinde yer almasını sağlayarak taçlandıracağız.

Bir şehirde Kentsel dönüşümün sağlanması, altyapının mükemmelleştirilmesi, yolların yapılması, ticari dinamizm, turizm çok önemli.  Fakat şehrin bir ruha, bir ahenge kavuşması, kendine mahsus bir canlılık kazanması için kültür alanındaki gelişmelere bakmak gerekir.  Henüz ikinci yılında Anadolu’nun en büyük fuarları arasında yer alan Kitap ve Kültür Fuarı, sempozyumlar, konferanslar, yeni açılan kütüphaneler gibi şehrimizdeki kültür sanat alanındaki hareketlilik sevindirici bir düzeyde. Şükürler olsun, Kahramanmaraş’ımızda tiyatrolar, sergiler, konserler, sempozyumlar, konferanslar, film gösterimleri, paneller,… eksik olmuyor. Birçok kurumla ortak sosyal araştırmalar, sempozyumlar, seminerler düzenliyoruz. Çünkü şehirlerin böyle canlanacağına inanıyoruz.

Sözlerime son verirken; Sanatında olduğu gibi hayatında da hep dik duran,

tüm hayatını inandığı şeyler uğrunda savaşarak geçiren, İslam dünyasının sıkıntılarını kalbinde öğüten, öyle ki vefatında Afganistan’da gıyabi cenaze namazı kılınan,

içerisinde bulunduğumuz Haziran ayında Rahmeti rahmana yolcu ettiğimiz,

“Bağışlanmamı dilerim,

Sana zorsa bırak yanayım.

Kolaysa esirgeme” diyerek, bağışlanmayı bu kadar içten, bu kadar naif ve zarif isteyen güzel insan Cahit Zarifoğlu’na  Allah’tan rahmet diliyorum.

Şairin;” Acılarıma da kardeş olur musun” diyen çağrısına kulak vererek sempozyumumuza katılan siz değerli yazarlarımıza,  şairlerimize, akademisyenlerimize,  öğrencilerimize ve misafirlerimize de tekrar çok teşekkür ediyorum.

Cahit Zarifoğlu Sempozyumu’nun, şehrimize, ülkemize ve edebiyat dünyasındaki bütün kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyor, Hepinizi saygıyla, selamlıyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye Rasim Özdenören geldi. Rasim Özdenören yaptığı konuşmada: “Gönül isterdi ki kendisi de burada olsaydı. Burada olsaydı, karşımızda oturup gülümseyerek bizi seyredeceğini tahayyül edebiliyorum. O, hep gülümserdi. Cahit, kendisini çok önemsemezdi. Şiir yazıyorum diye şiir yazmazdı, sadece şiir yazardı. Öyküleri, günlük yazıları, denemeleri, fıkraları, çocuk hikâyeleri vardı ama hiçbir işi ben bunu yapıyorum diye yapmazdı, sadece yazar ve bırakırdı. Çocuk hikayeleri yazarken çocuklara sorar onların fikrini alırdı. Cahit'le sürekli dostluk halindeydik. Cahit Zarifoğlu deyince, aklımıza kendisinin de çocuksu bir karakteri olduğunu düşündüğümüz, dost canlısı, insan canlısı, ömür boyu para sıkıntısı çekmiş olan fakat bunu ne bizlere, ne çevresine yansıtmayan bir insan gelir. Gerçi bu karakter bizim arkadaş çevremize mahsus bir özellikti, hepimiz birbirimizle tasalarımızı, sıkıntılarımızı değil, sevinç ve kıvançlarımızı paylaşırdık.

Bu vesile ile bu sempozyumun düzenlenmesinde emeğini esirgemeyen Büyükşehir Belediyemize ve çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Açılış konuşmaları bölümünde son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise: “Hemşehrimiz olması vesilesiyle, Abdurrahman Cahit Zarifoğlu'nu yad edince, bir borcumuz da oluyor. Çünkü o tek başına biri değil, bir dönemin, derdin, edebin, arayışın, dostluk şahikasının bir ferdi idi. Onu anınca dostlarını, o derdin sahiplerini, o yolun yolcularını anmamak olmaz. Ahirete irtihal edenleri kendisiyle yad ediyor, hayatta olanların önlerinde saygıyla eğiliyor, Türk halkına ve hatta İslam alemi adına şükranlarımızı arz ediyorum.

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu’nu yazılarından şiirlerinden tanıyordum. Kahramanmaraş’a geldiğimde Rasim Özdenören ile yaşıt olduğunu öğrendim. O Kahramanmaraş’ın ve edebiyat dünyamızın bir Ağabeyi olduğunu gördüm. Cahit Ağabey’di o edebiyat dünyamızın.

20 aydır Kahramanmaraş’ta görev yapıyorum. Burada bir sır olduğunu ve bu sırrın da bir hazine sakladığını gördüm. Bu saklı hazine de Kahramanmaraş insanının halis muhlis yüreği olduğunu gördüm. Bu sempozyumun düzenlenmesinde Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere buraya gelerek sunumlarını yapacak olan tüm akademisyenlerimize de diğer misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Abdurrahman Cahit Zarifoğlu için hazırlanan slayt gösterisi izlendi. Slayt gösterisinin ardından açılış oturumuna geçildi.

Prof. Dr. Mehmet Nar başkanlığında gerçekleştirilen açılış oturumunda ise; Prof. Dr. Nazif Gürdoğan –  “Güzelin Sanatı Güzel Olur”, Prof. Dr. M. Fatih Andı –  “Cahit Zarifoğlu’nun Eserlerinde Türlerarasılık”

Prof. Dr. Hasan Akay –  “Cahit Zarifoğlu’nun Şiirlerinde ‘Tabiat-Üstü’ Ya Da “Ruhun Duvarları İçinde Tabiatüstü Bir Savaş”, Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu-  “Cahit Zarifoğlu Ve Şiir Anlayışı Üzerine Notlar”

Rasim Özdenören – Yazar konularında sunumlarını yaparak Cahit Zarifoğlu’nu anlattılar.

Sempozyumun öğleden sonraki başlayan birinci oturumunda ise Oturum Başkanı Prof. Dr. M. Fatih Andı  başkanlığında;

Prof. Dr. Alaattin Karaca – “Cahit Zarifoğlu’nun Poetikası”, Prof. Dr. Hilmi Uçan –“Hayatı Ve Dünyayı Doğru Kavrayan Şair Cahit Zarifoğlu”, Doç. Dr. İbrahim Tüzer –”Yaşamak”la Varılan “Menziller”in Şairi: Cahit Zarifoğlu ve Duyumsanan Bir Acı Olarak Yalnızlık”, Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Karaburgu – “İkinci Yeni Şiiri Ve Cahit Zarifoğlu” ve A.Ali Ural –   “Cahit Zarifoğlu Şiirinde Naslar” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Sempozyumun ikinci oturumu Prof. Dr. Hasan Akay  oturum başkanlığında ; Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk -  “Okuyucu Dostu Bir Editör Olarak Cahit Zarifoğlu”, Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tökel –– “Cahit’in Cihadı: Cihad-I Ekbere Buyrun”, Asım Gültekin –  “Zarifoğlu’nun Dünyasında Kitaplar-Yazarlar-Şairler”, Osman Sarı -  “Kendi Mektupları Işığında Cahit Zarifoğlu” ve Mustafa Aydoğan –“Cahit Zarifoğlu’nun Mektubu” konularında sunumlarını yaptılar.

Sempozyum 3 Haziran 2016 Cuma günü üçüncü, dördüncü ve beşinci oturumlarla devam edecek.

BÜYÜKŞEHİR HAFIZ ALİ EFENDİ’Yİ ANDI

Çarşamba, 01.06.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ölümünün 50. Yıldönümünde Hafız Ali Efendi için bir anma programı düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen anma programına Hafız Ali Efendi’nin akrabaları ve sevenleri katıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen program Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürü Serdar Yakar’ın modaretörlüğünü yaptığı programda; Cevdet Kabakcı; “Hafız Ali Efendi’nin Toplum İle İlişkileri”, Cemal Nar; “Hafız Ali Efendi’nin Fetva Sorumluluğu”, Yaşar Alpaslan; “Hafız Ali Efendi’nin Kütüphanesi”, Oğuz Paköz; “Hafız Ali Efendi’den Anılar” ve Ahmet Muhtar Gül; “Torununun Gözü ile Hafız Ali Efendi” konularında konuşarak davetlileri bilgilendirdiler.

Programın sonunda vatandaşlardan gelen sorulara cevap verilirken, aynı zamanda konuşmacılara birer katılım belgesi takdim edildi.

YENİ TÜRKİYE GENÇLİĞİ VE FETİH RUHU KONFERANSI

Pazartesi, 30.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin konferanslar halkasına bir zincir daha eklendi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Mehmet Çelik katıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta Prof. Dr. Mehmet Çelik Yeni Türkiye Gençliği ve Fetih Ruh konularına değindi.

Konferansta Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’den başlayıp şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a kadar birçok konuyu irdeleyen Prof. Dr. Mehmet Çelik Türk Milleti’nin her zaman uyanık olması gerektiğini vurguladı.

Programın sonunda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya Prof. Dr. Mehmet Çelik’e çiçek takdim ederek verdiği konferanstan dolayı teşekkür etti.

BÜYÜKŞEHİR’E KÜTÜPHANE PLAKETİ

Cumartesi, 28.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ‘Herkes İçin Kütüphane’ programı kapsamında plaketle ödüllendirildi.

Hacettepe Üniversitesi’nin başlattığı Herkes İçin Kütüphane Programında resmi slogan olarak Yerel Dönüşüm Küresel Erişim’in seçildiği etkinlik 25-28 Mayıs 2016 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesini temsilen Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürü Serdar Yakar ve ekibi Antalya’daki programa katıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hali hazırda hizmet veren 17 kütüphaneden dolayı Hacettepe Üniversitesi program çerçevesince Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a plaket verilmesini uygun gördü.

Resmi sloganı Yerel Dönüşüm Küresel Erişim olan programda plaketi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç adına Kütüphaneler Müdürü Serdar Yakar aldı.

DONDURMA ÇALIŞTAYI YAPILDI

Çarşamba, 25.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve DOĞAKA işbirliği ile gerçekleştirilen Dondurma Çalıştayı’nda Maraş Dondurması masaya yatırıldı.

Ramada Otel’de gerçekleştirilen Dondurma Çalıştayı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmaları bölümünde kürsüye ilk gelen DOĞAKA Kahramanmaraş Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ertuğrul Kazancı, Van’da şehit düşen askerlerimize ve vefat eden Vali Yardımcısı Ferhat Kurtoğlu’na başsağlığı dilekleri ile başladığı konuşmasında: “Doğu Akdeniz Kalkınam Ajansı olarak kaynakların yerinde ve etkin kullanılmasını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle bölgesel gelişmeyi hızlandırmayı hedeflemekteyiz.

Ajansımız 2010 yılından bu yana 500 proje gerçekleştirmiş ve bundan dolayı da 45 milyon lira kaynak aktarımını gerçekleştirmiştir.

Bölgede yerel katılımı ve sahiplenmeyi artırmak, ortak çalışma kültürünü geliştirmek ve yeni girişimleri desteklemek adına birçok çalışmalara imza attık.

Bugüne kadar tekstil zirvesi, çelik mutfak eşya çalıştayı, kültür balıkçılığı gibi birçok sektörde faaliyetlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanvekili Muharrem Erantepli ise Kahramanmaraş’ı marka şehir yapmayı hedeflediklerini işaret ederek: “Burada Kahramanmaraş ve Maraş Dondurması’nın geleceğini konuşacak olan aydınlar, bilim adamları ve sektörün değerli temsilcileri, inanıyorum ki şehrimiz için yol gösterici meşaleler yakacaklarıdır. İnşallah bu meşalelerden aldığımız ışıkla şehrimizi hak ettiği yere hep birlikte taşıyacağız. Düzenlediğimiz “Dondurma Çalıştayı” ve daha sonra düzenleyeceğimiz “Dondurma Festivali” Kahramanmaraş'ımızın marka bir şehir haline gelerek, turist çekmesi için sürdürülen çok yönlü çalışmalarımızın önemli bir parçasıdır.

Kadim medeniyetimizin en eski şehirlerinden birisi olan Kahramanmaraş’ımız, doğasıyla, tarihi ve kültürüyle, ekonomisiyle, ticaretiyle, yazarları ve şairleriyle geleceğin en önemli marka şehirlerinden birisi olmaya aday bir dünya kentidir. Bu muhteşem şehrin vazgeçilmez lezzeti ise dondurmadır. Dondurma Dünyada en çok tüketilen ve çeşidi en fazla olan tatlıdır. Fakat bu tatlar arasında Maraş Dondurmasının özel bir yeri vardır.  Kendine has aroması ve tadıyla, Kahramanmaraş Dondurması olarak da bilinen bu muhteşem süt ürünü, şehrimizin adıyla özdeşleşerek, zamanla yerelden evrensele uzanmış bugün adı ülke sınırlarının ötesinde bilinen bir sembol haline gelmiş, Kahramanlar Diyarı, Şairler ve Yazarlar şehri Kahramanmaraş’ımız aynı zamanda Dondurma Diyarı olarak ta anılmaya başlanmıştır. Öyle ki, Dünyada ismi Dondurma ile anılan iki şehir var, biri Roma diğeri de Kahramanmaraş’ımız. Kendine has bu farklı tadın ününü,  ülkemizin sınırlarını aşarak birçok ülkeye ihraç ettikleri için huzurlarınızda Kahramanmaraşlı Dondurmacılarımıza teşekkür ediyor, bu büyük başarılarından dolayı onları kutluyorum” dedi.

Açılış konuşmaları bölümünde son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Ömer Adar, Kahramanmaraş'ın dondurma sayesinde iyi bir şansının olduğunu dile getirerek, bunu iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.Kentte 10 bin tona kadar dondurma üretildiğini kaydeden Adar, bu rakamların üzerine çıkılması gerektiğini aktardı. Vali Yardımcısı Adar: "Kahramanmaraş'ın hak ettiği dondurma üretimi 100 bin tondur. Çünkü ülkemizde ve dünyada dondurma üretimi, dondurma tüketimi hızlı şekilde artıyor" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Dondurma Çalıştayının söyleşi bölümüne geçildi.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yetişemiyen, Türkiye Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir, ve MADO Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Kambur, Maraş Dondurmasının dünü ve bugünü üzerine konuştular.

Öğle yemeğinin ardından Dondurma Çalıştayı’nın birinci oturumuna geçildi.

Çalıştayın birinci oturumunda Prof. Dr. Nevzat Artık’ın başkanlığında; Francesco Bonetti, Hayati Can,Sercan Akgül,Eftal Güngör ve Nicola Lannucci “Dondurma’da Makineleşme ve Yeni Üretim Teknikleri” konusunda bilgiler sundular.

İkinci oturumda ise Prof. Dr. Atilla Yetişemiyen başkanlığında; Tacettin Tatlıağız, Burcu İşeri, Tekiğn Aksoy ve Prof. Dr. Nevzat Artık “Ambalaj, Yan Sanayi ve Gıda Güvenliği” konusunda bilgiler aktararak katılımcıları bilgilendirdiler.

Çalıştayın üçüncü oturumunda ise Doç. Dr. K. Sinan Dayısoylu başkanlığında; Erdal Kanbur, Mustafa Pekel, Fatih Dağdönderen, Muhsin Dağdönderen, Sıddık İnalbars ve Tevfik Karaman “Tanıtım ve Pazarlama” konularında bilgilerini paylaştılar.

ÇOCUKLAR OYUNCAK ATÖLYELERİNİ GEZDİ

Çarşamba, 25.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin SODES Projesi kapsamında gerçekleştirdiği Maraş Oyuncakları Atölyeleri’nin bugünkü ziyaretçileri çocuklar oldu.

Özel Beyza Koleji İlkokulu öğrencileri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı kadın ve aile Şube Müdürlüğü bünyesinde SODES Projesi kapsamında oluşturulan Maraş Oyuncakları Atölyelerini gezen öğrenciler oynadıkları oyuncakların nasıl yapıldığı konusunda bilgilendiler.

Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinlikte çocuklar Kitap Okuma Salonu’nda 15 dakika boyunca çocuk kitaplarını okuyarak vakit geçirdiler.

Etkinliğe ilişkin bilgi veren Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran: “Tanıtım amaçlı düzenlenen gezide hem çocuklarımızın eğlenmesini, hem de oynadıkları oyuncakların ne şekilde ve ne şartlar altında yapıldığını görmelerini istedik. 15 dakika boyunca kitap okuyan öğrencilerimiz aynı zamanda oyuncakların imal edildiği atölyelerimizi gezerek oyuncakların hazırlanışlarını gördüler ve aynı zamanda ustalarımıza sorular yönelttiler. Öğrencilerimize Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğümüzce hazırlanan pamuk şeker ve patlamış mısır ikramının yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un adına satranç takımı hediye ettik” diye konuştu.

SENAİ DEMİRCİ’DEN SİM-SIRMA ATÖLYESİ’NDE İNCELEME

Salı, 24.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Aile Akademisi’nde eğitim seminerleri veren Dr. Senai Demirci, Sim-Sırma Kursu’nda incelemelerde bulundu.

Eğitim semineri için geldiği Kahramanmaraş’ta Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Maraş Oyuncakları Atölyesi’nde devam eden Sim-Sırma Kursu’na katılan Dr. Senai Demirci, buradaki kursiyerlerle sohbet ederek, sim-sırma işlerini inceledi.

Sim-Sırma Kursu’nda Dr. Senai Demirci’ye bilgiler veren Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran: “Kahramanmaraş Valiliği Koordinatörlüğünce SODES Projesi kapsamında oluşturduğumuz Maraş Oyuncakları Atölyelerimizde ev hanımlarına yönelik Sim-Sırma, Bez Bebek ve Ahşap Oyuncaklar dallarında kurslarımız devam ediyor. Kurslarımıza katılan kursiyerlerimize yine bu proje kapsamında gezi, kitap okuma, sinema ve tiyatro gibi çeşitli etkinlikler de gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

ŞAMPİYON TAKIMA HATAY GEZİSİ

Salı, 24.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kütüphaneler Haftası’nda düzenlenen futbol turnuvasında şampiyon olan takımın oyuncularını Hatay gezisi ile ödüllendirdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin 52. Kütüphaneler Haftası münasebetiyle düzenlediği Kütüphaneler Arası Futbol Turnuvası’na 13 kütüphaneden 15 takım katılmış ve eleme usulü oynanan müsabakalar sonucunda Necip Fazıl Kısakürek Halk Kütüphanesi Takımı şampiyon olarak kupayı kazanırken, ikinci Nuri Pakdil Halk Kütüphanesi Takımı, üçüncü ise Rasim Özdenören Halk Kütüphanesi Takımı olmuştu.

Birincilik kupasının yanı sıra Necip Fazıl Kısakürek Halk Kütüphanesi Takımı Hatay gezisi ile de ödüllendirildi.

Geziye ilişkin bir açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürü Serdar Yakar: “Turnuvada şampiyon olacak takıma gezi sözü vermiştik. Bu manada Necip Fazıl Kısakürek Halk Kütüphanesi Takımımızı Hatay Gezisi ile ödüllendirdik. Takımın oyuncularını Hatay’a götürerek oradaki tarihi mekanları, turistik alanları gezdireceğiz ve şampiyon olan kardeşlerimizin güzel bir gün geçirmelerini sağlayacağız” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN USTA ÖĞRETİCİLERE AİLE EĞİTİMİ

Pazartesi, 23.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi SODES Projesi kapsamında halk eğitim merkezleri bünyesinde hizmet veren aday öğretmen ve usta öğreticilere aile eğitimi verdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce SODES Projesi kapsamında Dulkadiroğlu Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Abdulhakim ve Suzan Bilgili Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki usta öğreticilere ile Dulkadiroğlu ve Onikişubat İlçeleri Stajer Öğretmenlerine Aile İçi İletişim ve Çocuk Eğitimi konularında bir eğitim semineri verildi.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitim seminerine Senai Demirci ve Ali Çankırılı katılarak katılımcıları bilgilendirdiler.

Eğitim Semineri açılış konuşmaları ile başladı. İlk olarak kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde hareket ederek bu tür eğitim seminerleri verdiklerine dikkat çekerek: “Bugün burada hem usta öğreticilerimize hem de stajyer öğretmenlerimize Aile Akademisi kapsamında Aile İçi İletişim ve Çocuk eğitimi üzerine seminer verilecek. Bu tür faaliyetlerden dolayı oldukça memnunuz ve bu tür faaliyetlerin gerçekleşmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç bey olmak üzere sayın genel sekreterimize, genel sekreter yardımcımıza ve daire başkanımız ile diğer emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya ise Büyükşehir Belediyesi olarak kurum ve kuruluşlarla istişare içerisinde hareket ettiklerini ifade ederek: “Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizle çeşitli faaliyetler ve etkinlikler düzenliyoruz.

Büyükşehir Belediyesi olarak aile kurumuna çok büyük önem veriyoruz. Bu önem kapsamında kurduğumuz Kadın ev Aile Şube Müdürlüğümüz aile konusunda birçok başarılı hizmetler yürütmektedir. İlçelerimiz başta olmak üzere mahallelerimize varıncaya kadar ilimizin genelinde kadınlarımıza aile içi iletişimi konusunda eğitici seminerler vermektedirler. Bu hizmetlerine hala devam ediyorlar. Bu hizmetler kapsamında da bugün usta öğreticilerimize ve stajyer öğretmenlerimize eğitim verilecek. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum ve bu eğitimlere katılarak bizleri yalnız bırakmayan tüm Kahramanmaraş Halkına da şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu

Konuşmaların ardından seminere başlayan Senai Demirci aile yapısının öneminden, aile içi iletişimden ve aile içerisindeki bireylerin birbirlerine karşı sorumluluklarından bahsetti.

Daha sonra söz alan Pedagog Ali Çankırılı ise ailede çocukların eğitilemeyeceğini en doğrusunun anne ve babaların eğitilmeleri olduğuna işaret ederek, çocukların anne ve babayı taklit ederek büyüdüğünü söyledi.

Çankırılı, çocuklar için en doğru eğitimin görerek ve yaşarak öğrenmek olduğuna işaret ederek ailelerin çocuklarına güzel örnek olmaları gerektiği vurgusunu yaptı.

Eğitim seminerinin ardından katılımcılara eğitim seminerine katılmalarından dolayı Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Akküncü, Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran ve Büyükşehir Belediyesi Proje Koordinatörü İbrahim Latif Aslan ile diğer ilgililer tarafından Katılım Sertifikası verildi.

ÇOCUK EĞİTİMİNE KATILANLARA SERTİFİKA

Pazartesi, 23.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin ailelere çocuk eğitimleri konusunda verdiği eğitim seminerlerine katılanlara sertifikalar verildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Aile Akademisi kapsamında Ali Çankırılı tarafından verilen Çocuk Gelişimi ve Eğitimi konularında eğitim seminerlerine katılanlara sertifikaları verildi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen sertifika töreninde konuşan Pedagog Ali Çankırılı çocukları eğitmenin en güzel yolunun anne ve babaların örnek teşkil etmesi yönünde olduğunu söyledi.

Eğitim seminerinin tamamlanmasının ardından eğitim seminerlerine katılanlara sertifikaları ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Eğitim seminerlerine katılan aileler böylesine güzel bir hizmetten dolayı Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ettiler.

KATILIMCILARA SERTİFİKALARI VERİLDİ

Pazartesi, 23.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor.

Aile Akademisi çerçevesinde ‘Aile Eğitimi’ eğitimi veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü eğitimlerine devam ediyor.

Aile Eğitimi’nin bu dönemde sonuna gelindi. Başladığı günden beri yoğun ilgi gören eğitim katılımcılara sertifika verilmesiyle son buldu.

Programın sonunda söz hakkı alan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran “Eğitim programlarımıza vatandaşlarımızın katılımı bizi mutlu ediyor. Eğitim Programlarımızı tekrar başlatacağız. Bu programlara vatandaşların katılımı gün geçtikçe artıyor ve biz bunun sevincini yaşıyoruz. Eğitimin başından beri katılım sağlayan tüm katılımcılarla burada aile gibi olduk. Bilinçli bir toplum bilinçli bir nesil ve gelecek demektir. Biz vatandaşlarımızdan bu programlara daha çok katkı sağlamalarını hedefliyoruz” dedi.

Eğitimci Senai Demirci’nin seminer konuşmasından sonra eğitim seminerinin başından beri katılım sağlayan katılımcılara sertifikalarını Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran ve Senai Demirci verdi.

HAYATA SPORLA HAZIRLANDILAR

Perşembe, 19.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, 1920 Maraşspor Kulübü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından okullarda ortak yürütülen  ‘Hayata Sporla Hazırlan’ projesinin final programı yapıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Proje Koordinatörlüğü’nce hazırlanan proje kapsamında Kahramanmaraş merkezde liselerdeki gençleri spor ve sportif faaliyetler ile sigara, alkol ve her türlü zararlı alışkanlıklardan uzak tutarak gençleri 2023 hedeflerine uygun, milli ve manevi değerlerine bağlı, sağlıklı ve etkin insanlar yetiştirilmesi planlanan ‘Hayata Sporla Hazırlan’ projesinin final müsabakaları kapsamında Vali Saim Çotur Stadı’nda Liseler arası Halter, Koşu, Disk atma, İsveç Bayrak yarışı, Uzan atlama ve Cirit atma gibi mini olimpiyat yarışmaları yapıldı.

SPOR KENTİ OLMA YOLUNDA…

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmaları ile başladı.

İlk olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aliihsan Kabakçı, Kahramanmaraş’ın günden güne spor kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlediğine dikkat çekerek: “Hedefimiz Kahramanmaraş’ta tesislerimizin, spor salonlarımızın, sahalarımızın, su tesislerimizin de çoğalmasıyla birlikte ilimizde 7’den 70’e hem sağlıklı spor yapan bireylere fırsatlar sunmak hem de spor adına çalışan gençlerimize bu büyük komplekslerde hizmet vermektir. Kurumsal işbirlikler içerisinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizle birlikte tüm il genelinde ortak protokol yapılarak teşkilatımızla birlikte yıl boyu il spor merkezlerini birlikte yürütmektir.  Gençlerimize çocuklarımıza birlikte sporun ve sporcunun gelişimi için belediyemizle birlikte çalışma içerisinde olmak bizi çok memnun ediyor. Kahramanmaraş bir spor kenti olma yolunda emin adımlarla yürüyor. Protokol kapsamında ilimizde ki ilçelerimizde ki tüm gençlerimizi sporun içerisine çekebilmek ve yönlendirebilmek adına yapılan bir çalışma idi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2024 OLİMPİYATLARININ PROVASINI YAPIYORUZ

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili ve aynı zamanda 1920 Maraşspor Kulüp Başkanı Cemal Tanrıverdi, bugünkü yapılacak etkinlikle 2024 yılında yapılacak olan olimpiyatların bir provası olduğuna işaret ederek: “Gençleri spor ve sportif faaliyetler ile sigara, alkol ve her türlü zararlı alışkanlıklardan uzak tutarak gençlerimizi 2023 hedeflerine uygun, milli ve manevi değerlerine bağlı, sağlıklı ve etkin olarak yetiştirmeye hedefleyen Hayata Sporla Hazırlan projemiz kapsamında birçok etkinlikler gerçekleştirdik.

6 okulda judo, eskrim, tenis, halter, ve birçok olimpiyat oyunlarını gençlerimize uygulamalı olarak tanıttık, Başarılı sporcular ile gençlerimizi bir araya getirdik, Olimpiyat oyunlarında yarışacak okullarımıza malzeme ve ekipman desteğinde bulunduk ve bugün 5  lisemizden  118  Öğrencinin  yarışacağı olimpiyat oyunlarını düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Biz aslında burada 2024 Olimpiyat Oyunlarının provasını yapıyoruz. Gençlerimizi şimdiden bu büyük organizasyona hazırlamak için ufuklarında pencereler açıyoruz. Olimpiyat ruhunu yaşatmak adına buradayız.

Umuyorum ki şu anda burada yarışan geleceğimizin teminatı olan siz gençlerin 2024 olimpiyat oyunlarında Milli takımımız içinde, yarışacak düzeyde sporcular olduğunuzu umut ediyor ve ay yıldızlı bayrağımız adına yarışacağınızı ümit ediyorum. 

Hedefimiz bireysel spor dallarında daha çok madalyayı Avrupa ve Dünya şampiyonalarında daha fazla nasıl kazanırız bunun adımlarını atıyoruz. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak, gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak ve spora yönlendirmek adına birçok tesis inşa ettik, ediyoruz.

 21 şehrimizde yapılan Atletizm Sahasından bir tanesi de bugün içersinde bulunduğumuz Vali Saim  Çotur Atletizm Sahasıdır. 

Gençlik Olimpiyat oyunları sporun; barışa, mutluluğa ve kardeşliğe yapılan bir davetidir. 

Olimpiyat oyunlarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum, Centilmenlik kazansın, kardeşlik kazansın en çok da Kahramanmaraş ve Türkiye kazansın diyor sizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından yarışmalar başladı.

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in de katılarak öğrencilerle sohbet ettiği yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ve okullar şu şekilde sıralandı.

100 Metre Erkekler

1-Muhammet Cumagenç-Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi

2-Muharrem Korkmaz-Fatih Anadolu Lisesi

3-İbrahim Aydoğan-Fatih Anadolu Lisesi

100 Metre Kızlar

1-Berivan  Baydar-Dulkadiroğlu Altınşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

2-Rabia Karaboğa-Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi

3-Hatice Aleyna Yavuz-Fatih Anadolu Lisesi

400 metre Erkekler

1-Cengizhan Aydoğan- Fatih Anadolu Lisesi

2-Muhammet Cumagenç-Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi

3-Hacı Mustafa Körmen-Sütçü İmam Anadolu İmam Hatip Lisesi

400 Metre Kızlar

1-Rabia Karaboğa – Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi

2-Çilem Yiğit- Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi

3-Bilge Oktay – Fatih Anadolu Lisesi

1500 Metre Erkekler

1-Cumacan Öksüz:4.33.22 – Fatih Anadolu Lisesi

2-Mustafa Kabakcı:4.42.22

3-Engin Yıldız:5.23.32

800 Metre Kızlar

1-İrem Kısakürek:3.21.58 -  Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi

2-Rumeysa Pelinkaya:3.39.43 – Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesi

3-Rümeysa Alıç:4.09.41 – Altınşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Cirit Atma Erkekler

1-Ahmet Özcan : 30.70 – Fatih Anadolu Lisesi

2-Mehmet Akgöz:29.30 – Fatih Anadolu Lisesi

3-Seyit Hamza :28.10 – Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi

Cirit Atma Kızlar

1-Busenur Özkutay:17.10- Fatih Anadolu Lisesi

2-Melike Nedirli:15.50 – Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesi

3-Edanur Doğrubakan: 15.00- Altınşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Disk Atma Erkekler

1-Ferhat Gökburun :23.79- Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi

2-Bekir Solak:20.37 – Fatih Anadolu Lisesi

3-Emirhan Çam :19.96 - Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi

Disk Atma Kızlar

1-Melike Nedirli :16.86 –Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesi

2-Zehra Kılınçkıran:13.34 – Fatih Anadolu Lisesi

3-Edanur Doğrubakan:12.09 – Altınşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Uzun Atlama Erkekler

1-Cengizhan Aydoğan:15.12 – Fatih Anadolu Lisesi

2-Volkan Uzunlar:15.05-Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesi

3-Yusuf Emre Güllücü :14.53 – Sütçü İmam Anadolu İmam Hatip Lisesi

Uzun Atlama Kızlar

1-Berivan Baydar :13.24 - Altınşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

2-Rümeysa Pelinkaya:13.13 – Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesi

3-Bilge Oktar:13.10 – Fatih Anadolu Lisesi

Bayrak Yarışında

1-Fatih Anadolu Lisesi

2-Gülizar Şamil Aktaş Lisesi

3-Sütçü İmam Lisesi

4- Toki Duran Karabuğaş Anadolu Lisesi yarışmaları tamamladılar.

Yarışmaların sonunda yapılan okullar arası değerlendirmede ise

1-Fatih Anadolu  Lisesi

2-Toki Duran Karabuğaş Lisesi

3-Altınşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

4-Gülizar Şamil Aktaş Anadolu Lisesi

5-Sütçü İmam Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak kupalarını aldılar.

Yarışmalarda dereceye giren sporcuların madalyaları, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili ve 1920 Maraşspor Kulüp Başkanı Cemal Tanrıverdi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aliihsan Kabakcı, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, Gençlik Hizmetleri ve Spor Şube Müdürü Mustafa Arguz, Büyükşehir Belediyesi Proje koordinatörü Cemal Akkaya tarafından takdim edildi.

 

 

Haber videoları: 

BÜYÜKŞEHİR’DEN ŞEHİT AİLELERİNE GEZİ

Cumartesi, 14.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yetim ve şehit ailelerine ve çocuklarına hayvanat bahçesi gezisi düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğünce ilimizdeki yetim ve şehit aileleri için düzenlenen gezide Gaziantep Hayvanat Bahçesi gezildi.

Gezi ile ilgili olarak bir açıklama yapan Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran; “Yetim ve şehit ailelerimizin çocuklarını sevindirmek adına bir gezi organizasyonu yaptık. İlimizdeki yetim ve şehit ailelerini çocuklarıyla birlikte Gaziantep Hayvanat Bahçesine götürerek gezdirdik. Çocuklar için özellikle de aileler için güzel bir gün oldu.  Büyükşehir Belediyesi olarak ailelerimizin her zaman yanlarında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Ailelerimizin eğitimlerine yönelik hizmetlerimizin yanı sıra bu tür faaliyetleri de düzenleyerek ailelerimizi mutlu etmeyi hedefliyoruz. Benzer etkinliklerimiz devam edecek” diye konuştu.

KAHRAMANLAR DİYARINDAN ŞEHİTLER DİYARINA GEZİ

Perşembe, 12.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, TEOG Deneme Sınavında okullarında başarılı olan öğrencileri Çanakkale Gezisi ile ödüllendirdi.

Öğrencilerin Çanakkale’ye uğurlanması sırasında öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, öğrencilerin dört kafile halinde Çanakkale’ye gönderildiğini söyledi.

Daire Başkanı Yanardağ öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada: “Sevgili öğrenciler, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un hepinize selamları var.

Bildiğiniz gibi geçen sene başlattığımız bir organizasyon bu. YGS Deneme Sınavı’nda birinci olanları Çanakkale Gezisi ile ödüllendirmiştik. Bu sene de yine YGS Deneme Sınavında dereceye girenlerin yanı sıra TEOG Deneme Sınavı’nda da başarılı olanları Çanakkale Gezisi ile ödüllendirdik. Sizleri de oraya gönderiyoruz. Tarihimizin o şanlı destanının yazıldıkları toprakları, şehitlerimizin yattığı o toprakları da görün istiyoruz. Çanakkale’de yüzlerce Maraşlı şehit var.

İl genelinde yaptığımız deneme sınavı sonucunda okullarında dereceye giren 337 öğrencimizi Çanakkale’ye götürüyoruz. Bu sene yaptığımız farklı bir uygulama daha var. O da Konya Gezisi. Yarın Konya’da olacaksınız Mevlana Müzesini ve görülmesi gereken yerleri gezip göreceksiniz ve sonrasında Çanakkale’ye geçeceksiniz.

Ben hepinize hayırlı yolculuklar diliyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. İnşaallah hayat boyu başarılı olursunuz. İstikbalde de güzel bir meslek sahibi olur ve Kahramanmaraş’ımıza ve Türkiye’mize hayırlı hizmetler sunarsınız.

Çanakkale’ye vardığınızda uzman rehberleri sizleri karşılayacak ve Çanakkale Destanı’nın yaşandığı yerleri sizlere tek tek göstererek anlatacaklar. Ne mutlu sizlere ki tarihimizde çok önemli bir yeri olan Çanakkale gibi bir yere gidiyorsunuz. Sizlere hayırlı yolculuklar ve kazasız belasız seyahatler diliyorum” diye konuştu.

Çanakkale Gezisine toplamda 337 öğrenci günlük 2 otobüs olmak üzere dört kafile halinde gönderildi.

KUT’UL AMARE 100 YAŞINDA

Salı, 10.05.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kut’ül Amare Zaferi’nin 100. Yılını düzenlediği sohbet programı ile andı.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü Gençlik Akademisi kapsamında gerçekleştirilen Derin Tarih Sohbetleri programına konuşmacı olarak Yavuz Bahadıroğlu ve Mustafa Armağan katıldı.

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve yoğun bir katılımın olduğu sohbet programında ilk konuşmayı Yavuz Bahadıroğlu, ikinci Dünya Savaşında iki büyük zaferden bahsedilmesi gerektiğini ve bunlardan birisini de Kut’ül Amare olduğunu söyledi.

Yavuz Bahadıroğlu, yaptığı konuşmada, Kut'ül Amare'nin müthiş bir zafer olduğunu, 5 İngiliz generalinin, 500 İngiliz subayının ve 13 bin 300 İngiliz askerinin esir alındığını hatırlattı.

Ülkelerin zaferlerinin bilinmesinin önemine dikkati çeken Bahadıroğlu, şunları kaydetti:"Her dönem ve her zaman başı dertte olan devletler geçmişlerini öteki devletlerden daha fazla, milletler öteki milletlerden, başı belada olmayan dayanışma içinde olan, dünyada yaşayan milletlerden daha fazla tarihini bilmeye muhtaçtır. Özellikle zaferlerini bilmeye muhtaçtırlar ama ne hikmetse biz biraz biraz Çanakkale üzerine durduk, Kut'ül Amare zaferi üzerinde hiç durmadık."

Mustafa Armağan ise Kut'ül Amare'de şehitler ve gazilerin döktükleri kanların unutulmasının kendisine çok ağır geldiğini söyledi.

Osmanlı'nın yıkılmasının bir İngiliz planı olduğunu savunan Armağan, bu kapsamda tarih kitaplarından da Kut'ül Amare Zaferi'nin silindiğini belirtti.

İngiliz planıyla Osmanlı'nın yıkılmasının fikri yönüne ilişkin de değerlendirmede bulanan Mustafa Armağan, İngilizlerin "bu topraklarda bir Osmanlı ortaya çıkmasın" diye parçalanmanın ardından zihinlere ikinci bir operasyon yapıldığını dile getirdi.

Birinci operasyonun sınırlara, ikinci operasyonun da beyinlere yapıldığına dikkati çeken Armağan, şöyle devam etti: "Dolayısıyla bunu kavramadan bizim Kut'ül Amare'yi anlamamız mümkün değil. Harf inkılabını nasıl yanlış anlıyorsak, efendim harf inkılabı okumayı kolaylaştırmış, bu millet kolayca okuma yazma öğrenecekmiş, bakın şimdi siz bu milleti geri zekalı mı zannediyorsunuz. Yani kolay alfabeyi öğrenebilir bu millet, zor alfabeyi öğrenemez. Bir millete hakaret etmenin bundan daha açık bir hali olamaz. Milletin zekasıyla kimse alay etmesin. Bu millet en zor alfabeyi öğrendi ve o alfabe ile Maraş Destanı, Mohaç'ı yazdırdı, bütün dünya dinledi. Kut'ül Amare'nin unutturulması aynı mantığın uzantısı."

Programın sonunda Vali Güvençer, Milletvekili Kılıç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç, konuşmacılar Bahadıroğlu ve Armağan’a çiçek takdim ederek teşekkür ettiler.

Haber videoları: 

BAŞKAN ERKOÇ HAFTA SONU 23 NİSAN ETKİNLİKLERİNE KATILDI

Pazartesi, 25.04.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesince, Büyükşehir Belediyesince hazırlanan kutlama etkinliklerine katıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklara yönelik gerçekleştirilen Hayy Meraklı Çocuk oyununu çocuklarla beraber izledi.

Daha sonra Kahramanmaraş Fuar Merkezi önünde kurulan şişme oyuncaklarda eğlenen çocukları ziyaret eden Başkan Erkoç, onların sevincine ortak oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’u aralarında gören çocuklar fotoğraf çektirme yarışına girdiler.

KAFUM’dan sonra lunaparka geçen Başkan Erkoç, burada da gönüllerince eğlenen çocuklarla biraray gelerek onlarla sohbet etti.

Gerek Kahramanmaraş Fuar Merkezi önünde gerekse lunaparkta eğlenen çocuklar kendilerine gösterilen bu ilgi ve alakadan dolayı oldukça memnun olduklarını ifade ederek etkinliklerden dolayı Başkan Erkoç’a teşekkür ettiler.

KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR TRAVELEXPO ANKARA FUARI’NDA

Cuma, 22.04.2016
Haber metni: 

Travel Expo Ankara 2016 Turizm Fuarı, Ankara’da kapılarını ziyaretçilerine açtı. ATO Congresium’da 24 Nisan tarihine kadar açık kalacak fuarın partner ülkesi ise İran olurken, partner şehri ise Kahramanmaraş oldu.

Ankara’da 21-24 Nisan tarihleri arasında açık kalacak olan fuarın açılışına binlerce vatandaş katıldı.

"Kahramanmaraş’ımız da turizmden payına düşeni alacaktır"

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ın turizm alanında payına düşeni alacağını söyledi.

Turizm sayesinde şehirlerin ve ülkenin çehresinin değişebileceğini, turizmin kentlere önemli faydalar sağlayacağını ifade eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: "Şehirler turizm sayesinde kültürlerini, tarihini, mimarisini, sanatını, doğal güzelliklerini geniş bir coğrafyaya tanıtma fırsatı bulmaktadırlar. Kahramanmaraş’ımız da turizmden payına düşeni inşallah alacaktır. Kahramanmaraş dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Birlikte yaşama kültürünün örneğini sergilemiş bu topraklarda Türkiye'nin tüm renkleri, desenleri, kokuları vardır.

Turizm aynı zamanda bölgelerde gelir dolaşımını hızlandırmakta ve önemli istihdam imkanlarının ortaya çıkarmaktadır.

Büyükşehir Belediyesi olarak yapacağımız projelerle şehrimizin turizmden payına düşeni alması için gayret ediyoruz” diye konuştu.

Fuarın açılışına Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile milletvekilleri, belediye başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Haber videoları: 

23 NİSAN SİZİNLE GÜZEL…

Çarşamba, 20.04.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ilçeleri de kapsayan 5 gün sürecek bir program hazırladı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilecek program kapsamında çocuklar lunapark, şişme oyun parkları, tiyatro gösterileriyle 23 Nisan bayramını kutlayacak.

İşte Büyükşehir Belediyesinin “Bayram Sizinle Güzel” sloganıyla çocuklar için hazırladığı etkinlik takvimi:

22 Nisan Cuma, Türkoğlu Misakı Milli Konferans Salonu, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi, Saat 11.00-14.30

22 Nisan Cuma Göksun METEM Konferans Salonu, Hayy Meraklı Çocuk Tiyatro Gösterisi, Saat 11.00

22 Nisan Cuma, Afşin Belediye Düğün Salonu, Hayy Meraklı Çocuk Tiyatro Gösterisi, Saat 14.30

23 Nisan Cumartesi, Pazarcık Atatürk Parkı Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi, Saat 12.00

23 Nisan Cumartesi, Çağlayancerit Belediye Kültür Merkezi, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi, Saat 15.00

24 Nisan Pazar, Elbistan Endüstri Meslek Lisesi Salonu, Hayy Meraklı Çocuk Tiyatro Gösterisi, Saat 11.00- 14.00

25 Nisan Pazartesi, Nurhak, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi, Saat 11.00

25 Nisan Pazartesi, Ekinözü Yunus Emre İlköğretim Okulu Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi, Saat 14.00

24 Nisan Pazar, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi, Saat 11.00- 13.00 ve 15.00

22-24 Nisan KAFUM Fuar Alanı Şişme Oyuncaklar, Saat 10.00-18.00 arası

22-23 Nisan Belediye Spor Tesisleri Yanı, Lunapark eğlencesi, Saat 10.00-18.00 arası

23 Nisan Cumartesi, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, Hayy Meraklı Çocuk Tiyatro Gösterisi, Saat 13.00 – 15.00

24 Nisan Pazar, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi, Saat 11.00 -13.00 ve 15.00

26 Nisan Salı, Andırın Şehit Yasin Höbek Yatılı Bölge Okulu, Minik Sincaplar Tiyatro Gösterisi, Saat 11.00-14.00

ÖĞRENCİLER ÇANAKKALE’DEN MUTLU DÖNDÜLER

Salı, 05.04.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan YGS Deneme Sınavı’nda okullarında dereceye girerek Çanakkale gezisi ile ödüllendirilen öğrenciler Çanakkale’den döndüler.

Üç kafile olarak gönderilen toplam 114 öğrenci, ilk önce uçakla İstanbul’a oradan da Çanakkale’ye gittiler.

ÖNCE İSTANBUL GEZİSİ SONRA ÇANAKKALE

Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencileri Çanakkale Gezisi ile ödüllendirdiği ifade eden Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ: “Üç kafile halinde gönderdiğimiz öğrencilerimiz uçakla İstanbul’a indiler. İstanbul’da Panorama 1453 Müzesi ve Eyüp Sultan’ı gezdiler. Daha sonra ise Çanakkale’ye geçtiler.

Çanakkale’de ise Truva Atı, Aynalı Çarşı, Nusret Mayın Gemisi, Seddülbahir, Conkbayır  gibi Çanakkale Savaşlarının cereyan ettiği yerleri gezip gördüler. Tarih kitaplarında okudukları Çanakkale Savaşları’nın meydana geldiği yerleri bir de canlı olarak görme fırsatını yakaladılar.

İlk kafilemiz 28 Mart’ta ikinci kafile 30 Mart’ta üçüncü kafile ise 1 Nisan’da Çanakkale gezisi için İstanbul’a uçtular.

Yanlarında iki tane Milli Eğitim’den iki tane de Büyükşehir Belediyesi yetkilisi olmak üzere dört görevli ile Çanakkale gezisine katılan öğrencilerimiz evlerine mutlu döndüler” diye konuştu.

HER TÜRK GENCİNİN GÖRMESİ GEREK

Çanakkale gezisinden oldukça etkilendiklerini ifade eden öğrenciler, kendileri için LYS öncesi adeta bir moral depoladıklarını ve her Türk gencinin mutlaka Çanakkale’yi görmesi gerektiğini ifade ederek, gezisinin düzenlenmesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

KÜLTÜR VE TURİZM ÇALIŞTAYI YAPILDI

Cumartesi, 09.04.2016
Haber metni: 

Kahramanmaraş ve ilçelerinin kültür ve turizm potansiyeli ile 2016 yılında atılacak adımlar ve yatırımların masaya yatırıldığı Kahramanmaraş Turizm Çalıştayı geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Ramada Otel’de gerçekleştirilen Turizm Çalıştayı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, geçmişte bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapan Kahramanmaraş’ın turizmde de hak ettiği yeri alacağına inandıklarını söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Konuşmama,  her fırsatta yanımızda olan, projelerimizi, faaliyetlerimizi yakından takip ederek bize yol gösteren, ufkumuzu açan, Kahramanmaraş’ın yepyeni atılımlar yapması için her zaman bizi teşvik eden ve destekleyen, performansıyla hizmet yarışında bize güç ve güven veren, şu anda yine aramızda bulunarak bizleri onurlandıran Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal beye huzurlarınızda teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Kahramanmaraş’ımız bir sanayi şehri olmasının yanında aynı zamanda, tarihî dokusu ve doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekleyen turistik bir şehirdir. Hepimiz muazzam bir tarihî mirası taşımanın, birçok uygarlığa kucak açmış olmanın görkemini ve vakarını yansıtan Kahramanmaraş’ın bir turizm merkezi olmasını istiyorduk. Fakat buna karşılık, turizm potansiyelimiz harekete geçirilememişti. Oysa bugün Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal’ın öncülüğünde şehrin dört bir yanında turizm konuşuluyor, turizm eksenli çalışmalar yürütülüyor. İnşallah Sayın bakanımız Mahir Ünal’ın katkılarıyla, İstiklal ve İstikbal Mücadelesinde gösterilen bu birlik ve dayanışmayı kültür ve turizm alanlarında da göstererek kadim medeniyetimizin bu güzel şehrini hak ettiği yere getirip, turizmin en gözde merkezlerinden biri yaparak zirveye taşıyacağız.

İpek ve Baharat yolları üzerinde kurulan, Mezopotamya’yı Anadolu ve Kapadokya’ya bağlayan, Akdeniz Bölgesi’nde İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin kesiştiği yerde olan Kahramanmaraş, ekonomisiyle, turizm potansiyeli ile tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Hititilerden kalan Markasi olarak bilinen, Gurgum adıyla Hitit devletine başkentlik yapan, daha sonra Romalılar devrinde adı Germenicia olarak değiştirilen, Bizans devrinde de Marasion ismi verilen, Osmanlı İmparatorlğu’ndan önce Dulkadiroğlu Beyliği’ne de başkentlik yapan kadim medeniyetimizin önemli şehirlerinden olan Kahramanmaraş, Germenica Antik Kenti, Eshabı Kehf’i, kaleleri, höyükleri, mağaraları, dünyanın en zengin su kaynakları, yaylaları ve doğal güzellikleri ile bir açık hava müzesi konumunda çok önemli tarihi bir şehirdir.

Kahramanmaraş; Tüm ilahi dinlerde önemli bir yer tutan Eshabı Kehf’le inanç turizmi,

600 endemik olmak üzere 3 bine yakın bitki çeşidi ve Başkonuş, Yavşan, Uludaz gibi yaylalarıyla yayla turizmi,

Şehre özgü meşhur dondurması, biberi, tarhanası başta olmak zengin mutfak kültürü ile Gastronomi turizmi,

Şifalı içme suları ve kaplıcaları ile termal ve sağlık turizmi,

Germenicia Antik Kenti, Domuztepe Höyüğü, kaleleri ve tarihi yapıları ve askeri destek almadan kendi kendini kurtarıp İstiklal Madalyası ve Kahramanlık ile ödüllendirilmesi ile tarih turizmi,

Altın işlemeciliği, sim sırma, bakırcılık gibi tarihi el sanatları ile Necip Fazıl’dan Aşık Mahzuni’ye yazarlar ve şairler şehri olması hasebiyle Kültür Turizmi gibi Ortadoğu’dan Avrupa ve Uzakdoğu’ya kadar birçok turistin ilgisini çekebilecek geniş ve köklü bir alternatif turizm zenginliğine sahiptir.

Dünyada dondurma denilince Roma’yla birlikte ilk akla gelen Kahramanmaraş’ın zengin mutfak kültürü ile birlikte Gastronomi turizmi açısından da ilgi çekecek bir zenginliğe sahiptir.

Süleymanlı Zeytun Ilıcası ve Döngel’de bulunan kaplıcalar, ile şifalı sular bakımından önemli bir potansiyele sahip olan ilimizde, Ekinözü ilçesindeki içmeler termal ve sağlık turizmi açısından çok önemlidir.

Germenicia Antik Şehri ve mozaiklerinin şehir merkezinde ve kendi yerleşim alanında sergilenecek olması dünyanın en ünlü mozaikleri olan Hatay ve Tunus’ta müzelerde sergilenen mozaiklere göre şehrimizi öne çıkarmakta ve uluslar arası ölçekte tanıtılması için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerimizi ortaya çıkararak şehrimizi ülkemizin ve dünyanın cazibe merkezi yapmanın gayreti içerisindeyiz. Sayın Mahir Ünal beyin Kültür ve Turizm Bakanı olmasını Kahramanmaraş’ımızın turizm alanında hak ettiği konuma ulaşabilmesi için fırsat bilip, bu fırsatı da verimli, güzel, hepimizin övüneceği işlere, güzelliklere dönüştürmek adına Kültür Bakanlığımız ile ortak projeler geliştirerek daha güzel bir Kahramanmaraş için gayret ediyoruz.

Gastronomi Turizmi açısından büyük önem taşıyan, şehrimize özgün yiyecek ve içeceklerimizin tanıtımı için bu ay içerisinde İstanbul’da Türkiye Aşçılar Derneği ile beraber 121 çeşit yiyecek ve içeceğimizi çok geniş katılımlı bir programla tüm Türkiye’ye tanıttık.

Kahramanmaraş Kültür ve Turizm Çalıştayı’nın şehrimiz için hayırlara vesile olsun diyor, Kahramanmaraş’ımızın yepyeni atılımlar yapması için her zaman bizi teşvik eden ve destekleyen, her fırsatta yanımızda olan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal’a huzurlarınızda tekrar bir kez daha teşekkür ediyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” dedi.

Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kahramanmaraş’ın tarihi ve kültürel varlıkları ile görülmeye değer illerden birisi olduğuna işaret ederek, doğa yapısı ile de muhteşem bir yayla turizmine sahip olduğunu dile getirdi.

Açılış konuşmaları bölümünde son olarak kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal kültür ve turizm alanında yapılan çalışmaları değerlendirerek, yurt dışından gelen tüm uçak seferlerine verilen 6 bin dolar yakıt desteğinin sezon sonuna kadar devam edeceğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Adnan Arslan ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar birer sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdiler.

Çalıştayın ikinci oturumda ise Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Adnan Arslan ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar görüşlerini ifade ederek katılımcılardan gelen soruları yanıtladılar.