2015

SEVGİ BİR GÜNLÜK DEĞİL BİR ÖMÜRLÜKTÜR

Pazar, 14.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Sevgi Bir Günlük Değil, Bir ömürlüktür’ isimli kahvaltı programı Çamlıca Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın Aile Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen etkinliğe Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve eşi, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu ve İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve eşi ile evliliğinde 50. ve yukarı yıllarını doldurmuş 80 çift katıldı. Programın açılış konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Sevgi bir günlük değil, bir ömürlüktür’ anlayışı ile düzenlediğimiz programımıza lütfedip gelen değerli tüm çiftlerimize bizleri onurlandırdıkları için çok teşekkür ediyoruz. Aşkın, sevginin kolayca harcanarak aile kurumuna büyük darbelerin vurulduğu böylesi bir zamanda, yarım asırdır aynı yastığa baş koyan, güzel insanları en kalbi duygularımla selamlıyorum. Allah muhabbetinizi daim eylesin. Bugün konuşma günü değil, sevgi günü olduğunun farkındayım. 50 yıldır aynı yastığa baş koyan insanlara sevgi nedir, sevmek nedir, sevgi bir güne sığar mı gibi konularda kelam etmek bir hayli zor. Çünkü sevgi anlatılmaz yaşanır gerçeğini sizden daha iyi hiç kimse bilemez. Bu sebeple size sevgiyi değil, ancak sevgiye dair konuşabilirim. Peygamber Efendimizin zarif eşleri Hz. Ayşe sık sık bütün kadınların eşlerine yaptığı gibi, Hz. Muhammed’(s.a.v)e “Ey Allah’ın Resulü, beni seviyor musun” diye sorar. Peygamber Efendimiz: “Evet Ya Aişe tabii ki seviyorum!” Fakat Hz. Aişe(r.a) merak eder: “Beni nasıl seviyorsun Ya Resulallah?” diye sorar. İşte burada verilen cevap ezelden ebede bütün kadınların erkeklerin duymak istedikleri, içtenliğin, samimiyetin, sevginin, merhametin ve bağlılığın zirve yaptığı, gönül telimizi titreten türden Peygamberce bir cevaptır: “Seni kördüğüm gibi seviyorum Ya Aişe!” Bu cevap Hz. Aişe’yi çok sevindirdi, çünkü kördüğüm açılamazdı. Açılamayan, bitmeyen bir sevgi demekti. Kadın erkeğini, erkek kadınını kördüğümler gibi sevmeli, kördüğümler gibi bağlanmalı ve kördüğümler gibi ruhları iç içe geçmelidir. Hepimizin gönül teline atılan kördüğümlerin bir ömür sürmesi temennisiyle, hepinizi tüm kalbimle ve muhabbetle selamlıyorum” diye konuştu. Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İmran Kılıç ve Nursel Reyhanlıoğlu birer selamlama konuşması yaptılar. Konuşmaların ardından masaları tek tek gezen Başkan Erkoç, evliliğinde 50. Yılını doldurmuş çiftlerle sohbet ederek, hatırlarını sordu, gönüllerini aldı. Programın sonunda çiftlere birer gül veren Başkan Erkoç, birer de hediye takdim ederek mutluluklar diledi.

TİYATRAL GÖSTERİLERİ SERGİLENDİ

Perşembe, 11.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince gerçekleştirilen tiyatral gösterilere ilgi yoğun oldu. Müftülük Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikler ilk önce mehteran konseri ile başladı. Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı birbirinden güzel marşlarla alanı dolduran kalabalığı coşturarak heyecan dolu bir ortam oluşturdular. Mehteran Takımının konserinin ardından Büyükşehir Belediyesi Minikler Halk Oyunları Ekibi sahne alarak yöresel halk oyunları ziyafeti sundular. Daha sonra Milli Mücadele yıllarında ilimizde cereyan eden Abdal Halil Ağa Olayı, Sütçü İmam Olayı, Bayrak Olayı gibi hadiseler temsili olarak tarih sıralamasına göre sergilendi. Müftülük Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliklere yağış ve soğuk havaya rağmen vatandaşlar meydanı doldururken, tiyatral gösterilerin ardından sahne alan Ömer Karaoğlu birbirinden güzel ezgileri seslendirdi. Programın sonunda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, programın anısına Ömer Karaoğlu’na bir buket çiçek takdim ederek teşekkür etti. Kültür ve Turizm Şube Müdürü Mustafa Semerci ise günün anısına Sanatçı KaraoğlU’na Madalya Beratı takdim etti.

BAKANLIK SANATÇILARINDAN MEHTERAN VE HALK KONSERİ

Perşembe, 11.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanatçıları tarafından sunulan Mehteran ve Halk konseri gerçekleştirildi. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sanatçıları beraber ve solo konserinde kahramanlık türküleri ile salondakilere duygu dolu anlar yaşattılar. Türkiye’nin çeşitli yörelerinin halk oyunları gösterilerinin de sergilendiği Mehteran ve Halk Konseri sonunda Vali Mustafa Hakan Güvençer ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarına birer buket çiçek takdim ederek teşekkür ettiler.

BÜYÜKŞEHİR’DEN 5 BİN KİŞİLİK SÜT İKRAMI

Çarşamba, 10.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince Sütçü İmam Olayı canlandırılarak süt ikramında bulunuldu. Tarihi Uzunoluk Hamamı önünde gerçekleştirilen etkinlikte Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Topluluğu tarafından canlandırılan Sütçü İmam Olayı, meydanı dolduran kalabalığa duygu dolu anlar yaşattı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan 5 bin kişilik süt protokol mensuplarına ve vatandaşlara ikram edildi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş'ın 95 Yıl önce İstiklal uğruna dünyanın en güçlü ülkelerinden bir tanesini bu şehirde mağlup ederek dünyaya büyük bir mesaj verdiğini söyledi. Başkan Erkoç burada yaptığı açıklamada: “Bizlerde atalarımıza layık olabilmek adına çocuklarımızı, gençlerimizi Sütçü İmam ruhuyla yetiştirmek için bu tür etkinliklerimizi düzenliyoruz. Bugün burada Sütçü İmam olayının gerçekleştiği yerde bu etkinliği yaparak Sütçü İmam ruhunu canlı tutmayı hedefliyoruz” dedi. Kahramanmaraş'ın Kurtuluş meşalesini ateşlediğini ifade eden Başkan Erkoç, bugünkü Türkiye'nin temelinde, Kahramanmaraş destanının çok büyük payı olduğuna da dikkat çekti.

DELİ BAHAR YARIŞTI…

Çarşamba, 10.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü etkinlikleri çerçevesince sahnelenen ‘Deli Bahar Yarışıyor’ adlı tiyatro oyunu salonu hınca hınç dolduranları gülmekten kırdı geçirdi. 12 Şubat Kurtuluş Bayramı kutlama etkinlikleri içerisinde yer alan ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen ‘Deli Bahar Yarışıyor’ isimli tiyatro oyununa halkın ilgisi çok büyük oldu. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunda salonu dolduran seyirciler keyifli bir akşam geçirdiler. Salman Kapanoğlu’nun yazıp yönettiği ‘Deli Bahar Yarışıyor’ isimli tiyatro oyununda Kahramanmaraş’ın tanınmış simalarından Deli Bahar tiplemesi ile Kahramanmaraş’ın tanıtımına ağırlık verildi. Oyunda Kahramanmaraş’ın ekonomisinden, sanayisine, yaylalarından turizmine, tarhanadan dondurmaya kadar birçok konu ele alınırken, Tır Şoförü tiplemesi ile Hacı Bayram Kuştan’ın seslendirdiği türkü ile salondakiler hüzünlü anlar yaşadılar.

MEHTER KONSERİ GÖKSUN’DA…

Çarşamba, 10.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş’ın kurtuluşunun 96. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Göksun’da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı coşkusu yaşandı. Göksun Belediyesi önünde toplanan Mehteran Takımı Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın ve Göksunlu vatandaşlar Göksun Caddelerinde marşlar eşliğinde Göksun Belediyesi iş merkezi alanına kadar yürüdüler. Göksun Belediyesi İş Merkezi’nde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı bir konser verdi. Göksun Kaymakamı Cengiz Ayhan ve Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın vatandaşların kurtuluş bayramlarını kutladılar.

MİLLİ MÜCADELEDE MARAŞ ANLATILDI

Pazar, 07.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince Milli Mücadelede Maraş Konulu konferans verildi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta Yazar Mustafa Armağan konuşmacı olarak katıldı ve Milli Mücadelede Maraş'ı anlattı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’Nce gerçekleştirilen konferansta Milli Mücadele tarihinin yanlışlıklarla dolu olduğunu dile getiren Yazar Armağan; “Eğer biz tarihimizi doğru bilmezsek, gelecek nesillerimize tarihimizi gerçekleri ile anlatmazsak, havanda su dövmeye devam ederiz” diye konuştu. Konferansın sonunda Yazar Mustafa Armağan kendi çıkardığı tarih dergisini Vali Mustafa Hakan Güvençer ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a armağan etti. Günün anısına sunduğu konferanstan dolayı Yazar Armağan’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Madalya Beratı hediye ederek teşekkür etti. Konferansın ardından Yazar Armağan, okurlarına kitaplarını imzaladı.
Haber videoları: 

YÖRESEL YEMEK YARIŞMASININ İKİNCİSİ YAPILDI

Cumartesi, 06.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin kurtuluş Bayramı etkinlikleri çerçevesince bu yıl ikincisini düzenlediği Yöresel Yemek Yarışması tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi Personel Lokali’nde gerçekleştirilen 2. Yöresel Yemek Yarışması’na 65 bayan yarışmacı katıldı. Dört dalda gerçekleştirilen 2. Yöresel Yemek Yarışmasına Çorba dalında 18 adet, Pilav dalında 15 adet, Ana Yemekte 26 adet ve Tatlı dalında 16 adet olmak üzere toplam 75 yemek yarıştı. Yarışmanın açılış bölümünde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı M.Fetih Yanardağ, bu yıl ikincisini düzenledikleri Yöresel yemek Yarışmasını geleneksel hale getireceklerini ifade ederek: “Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince düzenlediğimiz yöresel yemek yarışmasını geleneksel hale getireceğiz. Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Fikret Özdemir başkanlığındaki jüri üyelerimiz Kahramanmaraşlı hanımların yaptığı yemekleri derecelendirecekler. Büyükşehir Belediyesi olarak Kahramanmaraş’ın bir Gastronomi kenti olarak anılması yönünde çalışmalarımız ve gayretlerimiz devam etmektedir” diye konuştu. Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu ise Kahramanmaraş’ın çok zengin bir mutfak kültürü olduğunu ifade ederek bir selamlama konuşması yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Fikrek Özdemir, Doç. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Serap İspiroğlu ve Sebahat Küpelikılıç’tan oluşan jüri üyeleri çorbaların, pilavların ana yemeklerin ve tatlıların tadına bakarak değerlendirmelerini tamamladılar. Yapılan yarışmanın sonunda Çorba dalında Tirşik Çorbası ile Ayşegül Kısakürek birinci, Paşa Çorbası ile Neslihan Kapukaya ikinci ve Ekşili Çorba ile Şerife Dinler üçüncü oldu. Pilav dalında Helise ile Gülizar Tekerek birinci, Etli pilav ile Hatice Sezal ikinci Tas Pilavi ile Fatma Dilli üçüncü seçildi. Ana yemek dalında içli köfte ile Rahime Akıllı birinci, Mimbar ile Ruhan Nalbantoğlu ikinci, Haluj ile Tülin Sevimli üçüncü oldu. Tatlı dalında ise Ballı Börek tatlısı ile Nuran Kalaylar birinci, Yasemin Çiçeği tatlısı ile Esengül Arabacılıoğlu ikinci, Ayva Tatlısı ile Hatice Şekkeli de üçüncü oldu. Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran yarışmada dereceye girenlerin isimlerini açıklayarak ödülleri ve katılım belgelerini takdim etti. Yarışmada birinci gelenlere ödüllerini AK Parti Milletvekili Nursel Rehyanlıoğlu, ,ikincilerin ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, üçüncülerin ödüllerini ise Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı M. Fetih Yanardağ takdim ettiler. Yarışmada dereceye girenlere mutfak ve tencere seti ile kahve seti hediye edilirken, yarışmaya katılan tüm yarışmacılara katılım belgesi takdim edildi. Yarışmada birinci olan hanımlara birer bıçak hediye eden Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir, Kahramanmaraş’ın mutfak kültürünü tüm Türkiye genelinde çeşitli platformlarda dile getirdiklerini ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi’nin de destek ve katkılarıyla daha da güzel çalışmalara imza atacaklarını söyledi.
Haber videoları: 

YÖRESEL YEMEK YARIŞMASININ İKİNCİSİ YAPILDI

Cumartesi, 06.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin kurtuluş Bayramı etkinlikleri çerçevesince bu yıl ikincisini düzenlediği Yöresel Yemek Yarışması tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi Personel Lokali’nde gerçekleştirilen 2. Yöresel Yemek Yarışması’na 65 bayan yarışmacı katıldı. Dört dalda gerçekleştirilen 2. Yöresel Yemek Yarışmasına Çorba dalında 18 adet, Pilav dalında 15 adet, Ana Yemekte 26 adet ve Tatlı dalında 16 adet olmak üzere toplam 75 yemek yarıştı. Yarışmanın açılış bölümünde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı M.Fetih Yanardağ, bu yıl ikincisini düzenledikleri Yöresel yemek Yarışmasını geleneksel hale getireceklerini ifade ederek: “Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince düzenlediğimiz yöresel yemek yarışmasını geleneksel hale getireceğiz. Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Fikret Özdemir başkanlığındaki jüri üyelerimiz Kahramanmaraşlı hanımların yaptığı yemekleri derecelendirecekler. Büyükşehir Belediyesi olarak Kahramanmaraş’ın bir Gastronomi kenti olarak anılması yönünde çalışmalarımız ve gayretlerimiz devam etmektedir” diye konuştu. Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu ise Kahramanmaraş’ın çok zengin bir mutfak kültürü olduğunu ifade ederek bir selamlama konuşması yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Fikrek Özdemir, Doç. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Serap İspiroğlu ve Sebahat Küpelikılıç’tan oluşan jüri üyeleri çorbaların, pilavların ana yemeklerin ve tatlıların tadına bakarak değerlendirmelerini tamamladılar. Yapılan yarışmanın sonunda Çorba dalında Tirşik Çorbası ile Ayşegül Kısakürek birinci, Paşa Çorbası ile Neslihan Kapukaya ikinci ve Ekşili Çorba ile Şerife Dinler üçüncü oldu. Pilav dalında Helise ile Gülizar Tekerek birinci, Etli pilav ile Hatice Sezal ikinci Tas Pilavi ile Fatma Dilli üçüncü seçildi. Ana yemek dalında içli köfte ile Rahime Akıllı birinci, Mimbar ile Ruhan Nalbantoğlu ikinci, Haluj ile Tülin Sevimli üçüncü oldu. Tatlı dalında ise Ballı Börek tatlısı ile Nuran Kalaylar birinci, Yasemin Çiçeği tatlısı ile Esengül Arabacılıoğlu ikinci, Ayva Tatlısı ile Hatice Şekkeli de üçüncü oldu. Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran yarışmada dereceye girenlerin isimlerini açıklayarak ödülleri ve katılım belgelerini takdim etti. Yarışmada birinci gelenlere ödüllerini AK Parti Milletvekili Nursel Rehyanlıoğlu, ,ikincilerin ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, üçüncülerin ödüllerini ise Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı M. Fetih Yanardağ takdim ettiler. Yarışmada dereceye girenlere mutfak ve tencere seti ile kahve seti hediye edilirken, yarışmaya katılan tüm yarışmacılara katılım belgesi takdim edildi. Yarışmada birinci olan hanımlara birer bıçak hediye eden Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir, Kahramanmaraş’ın mutfak kültürünü tüm Türkiye genelinde çeşitli platformlarda dile getirdiklerini ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi’nin de destek ve katkılarıyla daha da güzel çalışmalara imza atacaklarını söyledi.
Haber videoları: 

BÜYÜKŞEHİR EMİTT FUARI’NDA…

Cuma, 29.01.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Dünya’nın beşinci büyük turizm fuarı olarak adlandırılan EMİTT Turizm Fuarı’na katıldı. Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan EMITT; 28 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde turizm sektörünü aynı platformda bir araya getirerek güçlü bir sinerji oluşturuyor. Fuar süresince yapılacak panellerde de “Turizmde Markalaşma”, “Sağlık Turizmi” ve “Turizmde Yeni Arayışlar” konuları işleniyor. EMITT’de Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanından çeşitli sahne gösterileri ve stant etkinlikleri de gerçekleştiriliyor. EMITT Turizm Fuarı’na 70 ülkeden toplamda 4 bin 500 kurum, kuruluş ve belde katılıyor. Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile bazı belediye başkanlarının katıldığı Emitt Turizm Fuarı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal Kahramanmaraş Standını gezdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce temsil edilen Emitt Turizm Faurı’nda Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın Kahramanmaraş Standını ziyaretinde Kahramanmaraş’a ait çeşitli hediyeler takdim ettiler.

YÖRESEL YEMEK YARIŞMASININ İKİNCİSİ YAPILDI

Cumartesi, 06.02.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin kurtuluş Bayramı etkinlikleri çerçevesince bu yıl ikincisini düzenlediği Yöresel Yemek Yarışması tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi Personel Lokali’nde gerçekleştirilen 2. Yöresel Yemek Yarışması’na 65 bayan yarışmacı katıldı. Dört dalda gerçekleştirilen 2. Yöresel Yemek Yarışmasına Çorba dalında 18 adet, Pilav dalında 15 adet, Ana Yemekte 26 adet ve Tatlı dalında 16 adet olmak üzere toplam 75 yemek yarıştı. Yarışmanın açılış bölümünde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı M.Fetih Yanardağ, bu yıl ikincisini düzenledikleri Yöresel yemek Yarışmasını geleneksel hale getireceklerini ifade ederek: “Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesince düzenlediğimiz yöresel yemek yarışmasını geleneksel hale getireceğiz. Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Fikret Özdemir başkanlığındaki jüri üyelerimiz Kahramanmaraşlı hanımların yaptığı yemekleri derecelendirecekler. Büyükşehir Belediyesi olarak Kahramanmaraş’ın bir Gastronomi kenti olarak anılması yönünde çalışmalarımız ve gayretlerimiz devam etmektedir” diye konuştu. Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu ise Kahramanmaraş’ın çok zengin bir mutfak kültürü olduğunu ifade ederek bir selamlama konuşması yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Fikrek Özdemir, Doç. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Serap İspiroğlu ve Sebahat Küpelikılıç’tan oluşan jüri üyeleri çorbaların, pilavların ana yemeklerin ve tatlıların tadına bakarak değerlendirmelerini tamamladılar. Yapılan yarışmanın sonunda Çorba dalında Tirşik Çorbası ile Ayşegül Kısakürek birinci, Paşa Çorbası ile Neslihan Kapukaya ikinci ve Ekşili Çorba ile Şerife Dinler üçüncü oldu. Pilav dalında Helise ile Gülizar Tekerek birinci, Etli pilav ile Hatice Sezal ikinci Tas Pilavi ile Fatma Dilli üçüncü seçildi. Ana yemek dalında içli köfte ile Rahime Akıllı birinci, Mimbar ile Ruhan Nalbantoğlu ikinci, Haluj ile Tülin Sevimli üçüncü oldu. Tatlı dalında ise Ballı Börek tatlısı ile Nuran Kalaylar birinci, Yasemin Çiçeği tatlısı ile Esengül Arabacılıoğlu ikinci, Ayva Tatlısı ile Hatice Şekkeli de üçüncü oldu. Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran yarışmada dereceye girenlerin isimlerini açıklayarak ödülleri ve katılım belgelerini takdim etti. Yarışmada birinci gelenlere ödüllerini AK Parti Milletvekili Nursel Rehyanlıoğlu, ,ikincilerin ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, üçüncülerin ödüllerini ise Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı M. Fetih Yanardağ takdim ettiler. Yarışmada dereceye girenlere mutfak ve tencere seti ile kahve seti hediye edilirken, yarışmaya katılan tüm yarışmacılara katılım belgesi takdim edildi. Yarışmada birinci olan hanımlara birer bıçak hediye eden Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir, Kahramanmaraş’ın mutfak kültürünü tüm Türkiye genelinde çeşitli platformlarda dile getirdiklerini ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi’nin de destek ve katkılarıyla daha da güzel çalışmalara imza atacaklarını söyledi.
Haber videoları: 

ŞEREF TURHAN ANILDI

Perşembe, 14.01.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin, Kahramanmaraş’ta yetişen kültür, sanat ve edebiyat değerlerine sahip çıktığı programlar serisi tüm hızıyla devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Şeref Turhan’ı Anma Programı Katiphan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Vefatının 17. Yıldönümünde Şeref Turhan’ı Anma Programı 13 Ocak 2016 Çarşamba günü saat  19.30’da Katiphan Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Moderatör Dr. Mehmet Fetih Yanardağ başkanlığında yapılan Anma Programına Ahmet Yaşar Başer “Şeref Turhan’la Gazetecilik Yıllarımız”, Mehmet Fiskeci “Şeref Turhan’la Hatıralar”, Ali Büyükçapar “Şeref Turhan’ın Şiirlerinin Tematik İncelemesi” ve Serdar Yakar “Şeref Turhan’ın Cuma Yazıları ve Eserleri” konularında bilgiler aktararak Şeref Turhan’ı anlattılar. Merhum Şeref Turhan’ın ailesi ve sevenlerinin katıldığı programın sonunda konuşmacılara katılım belgeleri takdim edilirken, Turhan Ailesi adına söz alan Hasibe Turhan; “Büyükbabamın böylesine anlamlı bir programla anılması bizleri gerçekten mutlu etmiştir. Büyükbabam en çok beni severdi ve doğumumdan itibaren hemen her günümü kayıt altına almıştı. Bugün de benim doğum günümdü. Bana en güzel verilen bir doğum günü hediyesidir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Anma programı topluca hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

HANIMLARDAN YARDIM HEYETİ

Perşembe, 14.01.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Asitane Vakfı tarafından düzenlenen yardım kampanyasında İstanbul’dan gelen hanımlar Suriyeli ailelere yardım dağıttılar. Asitane Kültür Sanat Eğitim Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla Küçükçekmece Belediyesi ve AK Parti Küçükçekmece Kadın Kolları, Zeytinburnu Belediyesi ve AK Parti Zeytinburnu Kadın Kolları, Başakşehir Belediyesi ve AK Parti Başakşehir Kadın Kolları, Beyoğlu Belediyesi ve AK Parti Beyoğlu Kadın Kolları ile AK Parti Kadıköy Kadın Kolları tarafından toplanan yardımlar Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un eşi Derya Erkoç, Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran, programcı İkbal Gürpınar’da katıldığı heyet tarafından ihtiyaç sahibi Suriyeli ailelere ulaştırıldı. Bere, eldiven, mont, çorap, ayakkabı, halı, seccade, sünger yatak, çamaşır makinası, soba gibi ihtiyaç malzemeleri hanımlar tarafından ihtiyaç sahibi Suriyeli ailelere teslim edildi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Asitane Vakfı ve AFAD ekiplerinin destek verdiği yardım dağıtımında 5 ayrı ekip halinde 25 aileye yardım malzemeleri dağıtıldı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN AİLE EĞİTİMİ SEMİNERİ

Cuma, 08.01.2016
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi aile eğitimleri seminerine bir yenisini daha ekledi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce ilçelerde gerçekleştirilen aile eğitimleri seminerlerine Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde devam edildi. Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen protokol gereği, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde görev yapan eğitici ve usta öğreticilere yönelik düzenlenen Aile Eğitimi Seminerine Davranış Bilimleri Uzmanı AEP Formatörü Şengül Yiğit, Eğitimci Yazar Vehbi Vakkasoğlu ve Prof. Dr. Nuri Kahveci katıldılar. Programın açılış konuşmalarında kürsüye ilk olarak gelen İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak çok güzel hizmetler gerçekleştirdiklerini ifade ederek; “Büyükşehir Belediyemizin eğitim alanında bizlere verdiği desteklerden çok memnunuz. Gerek yatırım alanında gerekse başka konularda eğitim camiası olarak büyükşehir belediyesini her zaman yanımızda görüyoruz. Bundan dolayı da başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’a ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Ulaş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptıkları Değerler Eğitimi protokolü gereği Aile Eğitimi programını gerçekleştirdiklerini ifade etti. Genel Sekreter Ulaş aile kurumunun toplumun en kıymetli temel yapı taşı olduğuna dikkat çekerek: “Unutmayalım ki sağlam bir aile bulunduğu toplumun huzuru ve geleceğin teminatıdır. Şu son dönemlerde yıpranan, yıpratılan aile müessesesini yeniden güçlendirmek ve korumak en birinci vazifemizdir. Bizler de bu yoldan hareketle, sevgi saygı, güven ve fedakarlık üzerine kurulan bu kutsal müesseseyi korumak için kurumlarımızla işbirliği içerisinde çalışıp birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Bunlardan biri de Değerler Eğitimi protokolüdür. Bu projelerin gerçekleşmesine ve eğitime verdiği büyük desteklerinden dolayı başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç ve çalışma arkadaşlarıma, ayrıca İl Milli eğitim Müdürümüze ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu. Açılış konuşmalarının ardından Davranış Bilimleri Uzmanı AEP Formatörü Şengül Yiğit, aile kurumunun korunması ve evliliğin yürümesi üzerine bilgiler aktardı. Yoğun bir katılımın olduğu seminerin öğleden sonraki bölümünde ise Araştırmacı Yazar Vehbi Vakkasoğlu ve Prof. Dr. Nuri Kahveci aile kurumu üzerine bilgiler sunarak katılımcıları bilgilendirdiler. Seminerin sonunda Vehbi Vakkasoğlu, Şengül Yiğit ve Prof. Dr. Nuri Kahveci’ye Maraş işi ceviz oyma mücevher sandığı hediye edilirken, seminere katılan 1090 kişiye ise katılım belgeleri takdim edildi.  

BÜYÜKŞEHİR’DEN YENİ YILDA YENİ AKADEMİLER

Perşembe, 31.12.2015
Haber metni: 
Hizmet çıtasını her geçen gün artıran Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yeni yılda da yeni hizmetlere devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı şube müdürlüklerince hizmete sunulacak akademilere kayıtlar başladı ve 15 Ocak 2016 tarihinde sona erecek. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce açılacak olan Edebiyat Akademisi için müracaatlar Kayabaşı Mahallesi’nde bulunan Köker Konağı’na yapılıyor. Edebiyat Akademisi bünyesinde 12-17 ve 18-25 yaşlarına yönelik oluşturulacak gruplara Yazarlık Atölyesi, Şiir Atölyesi, Tiyatro Atölyesi, Diksiyon Atölyesi, Geleneksel Sanatlar Atölyesi e Fotoğraf Atölyesi gibi atölyelerde eğitimler verilecek. Gençlik Akademisine katılmak isteyenlerin Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde bulunan Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri gerekiyor. Gençlik Akademisi bünyesinde 12-17 ve 18-25 yaşlarına yönelik oluşturulacak gruplara Hızlı Okuma Atölyesi, Hafıza Atölyesi, Akıl Oyunları Atölyesi, Bilişim Atölyesi, Has Oda Sohbetleri, Tarih Atölyesi ile Kültür ve Medeniyet Atölyelerinde eğitimler verilecek. Aile Akademisine katılmak isteyen vatandaşlarımızın ise Ballıca Mahallesi Sütçü İmam İtfaiye Grup Binası yanında bulunan Kadın ve Aile Şube Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor. Aile Akademisi bünyesinde Evlilik Okulu, Aile Okulu ve Anne Baba Okulu gibi bölümlerde eğitimler verilecek. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığına bağlı şube müdürlüklerince yürütülecek olan akademilere müracaat etmek isteyenler 15 Ocak 2016 tarihine kadar müracaat edebilecekler. Müracaatların kabulünün ardından kayıt altına alınanlar Şubat/2016 tarihinde eğitimlerine başlayacaklar.

BÜYÜKŞEHİR’DEN FİKİR TOPLANTILARI…

Salı, 29.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin kültür, edebiyat ve sanat alanlarında yapacağı çalışmalara ilişkin toplantılar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığınca yapılan toplantılara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, benzer toplantıların devam edeceğine dikkat çekerek: “28 Aralık 2015 tarihinde çok değerli gönül dostlarımızla Köker Konağı'nda bir araya geldik. Kültür, Sanat ve Edebiyat üzerine sohbet ettik. Fikir alış verişinde bulunduk. 2016 yılında neler yapılabileceği üzerine istişare ettik. Gençlik, Edebiyat ve Aile Akademisi yapılanmaları hakkında bilgilendirmede bulunduk. Bizim açımızdan çok istifade ettiğimiz bir toplantı oldu. Davetimize icabet eden ve değerli fikirleriyle katkı sağlayan gönül dostlarımıza yürekten teşekkür ederiz. Bu meyanda toplantılarımız önümüzdeki günlerde devam edecektir” diye konuşarak bilgi verdi.

GÖKSUN’DA MUTLU AİLE SEMİNERİ

Pazartesi, 28.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ilçelerdeki aile seminerlerine devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından Göksun’da organize edilen seminerde mutlu aile olmanın sırları anlatıldı. Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran ve Aile Danışmanı Sosyolog Zehra Armut tarafından Göksun Müftülüğü ile ortaklaşa düzenlenen seminerde Erdemli Nesiller İçin Mutlu Aile konularında bilgiler verilerek ailede mutluluğu yakalamanın yolları anlatıldı. Göksun İlçe Müftülüğü Kur’an Kursu hocalarına ve Göksunlu hanımlara verilen seminere 157 kişi katıldı. Aile İçi İletişim ve Etkili Ebeveynlik konularının ele alındığı seminerde aynı zamanda katılımcılardan gelen sorular da cevaplandırıldı.

ERDEMLİ NESİLLER İÇİN MUTLU AİLE

Cumartesi, 26.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin aile içi eğitim seminerleri ilçelerimizde devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce Pazarcık’ta düzenlenen seminerde Aile İçi İletişim ve Etkili Ebeveynlik konularında katılımcılar bilgilendirildi. Pazarcık’ta verilen seminerde Pazarcık İlçe Müftülüğüne bağlı Kur’an Kursu öğrencilerine ve kurs hocalarından oluşan 155 kişiye Erdemli Nesiller İçin Mutlu Aile konularında seminer verilerek ailede mutluluğu yakalamanın yolları anlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran ve Aile Danışmanı Sosyolog Zehra Armut tarafından Kur’an Kursu öğrencilerine ve kurs hocalarına verdikleri seminerlerde aynı zamanda katılımcılardan gelen soruları da cevaplandırdılar. Seminerlerin sonunda katılımcılara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

 

AFŞİN’Lİ HANIMLARA AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ

Çarşamba, 23.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Aile İçi İletişim ve Etkili ebeveynlik seminerlerine devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce Afşin’de düzenlenen seminerde Aile İçi İletişim ve Etkili Ebeveynlik konularında katılımcılar bilgilendirildi. Afşin’de verilen seminerde Afşin İlçe Müftülüğüne bağlı Kur’an Kursu öğrencilerine ve kurs hocalarına ailede mutluluğu yakalamanın yolları anlatıldı. Aynı zamanda iyi bir çocuk yetiştirmenin püf noktalarından bahsedildi. Aynı zamanda ailelerinde sorun yaşayan öğrencilerini nasıl yönlendirmeleri gerektiği kurs hocalarına anlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran ve Aile Danışmanı Sosyolog Zehra Armut Kur’an Kursu öğrencilerine ve kurs hocalarına verdikleri seminerlerde aynı zamanda katılımcılardan gelen soruları da cevaplandırdılar. Seminerlerin sonunda katılımcılara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN SEMA PROGRAMI

Salı, 22.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Tasavvuf Müziği Konseri ve Sema programı davetlileri büyüledi. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen programa Vali Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci ile binlerce vatandaş katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nca sunulan tasavvuf musikisi konserinin ardından Mevlana Celalettin Rumi ve Mevlevilik hakkında slayt gösterisi sunuldu. Daha sonra semazenlerin sahne aldığı programa ilgi oldukça yoğundu. Salonu hınca hınç dolduran vatandaşlar programın sonunda semazenleri ayakta alkışladılar. Programın sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni Yusuf Kayya ve Topluluk Müdürü Fahri Özçakıl’a çiçek ve berat takdim ederek teşekkür etti. Başkan Erkoç burada yaptığı kısa açıklamada, bir televizyon kanalında canlı yayın programına katılmak zorunda kaldığı için programa geç geldiğini ifade ederek, Mevlana Celalettin Rumi’nin Vuslatının 742. Yıldönümü dolayısıyla böyle bir programı düzenlediklerini söyledi.
Haber videoları: 

BÜYÜKŞEHİR’DEN AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERLERİ

Cuma, 18.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Aile İçi İletişim ve Etkili ebeveynlik seminerlerine devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce Elbistan’da düzenlenen seminerde Aile İçi İletişim ve Etkili Ebeveynlik konularında katılımcılar bilgilendirildi. Elbistan’da öğleden önce verilen seminerde Elbistan İlçe Müftülüğüne bağlı yaklaşık 150 Kur’an Kursu öğrencisine ailede mutluluğu yakalamanın yolları anlatıldı. Aynı zamanda iyi bir çocuk yetiştirmenin püf noktalarından bahsedildi. Öğleden sonra da yine Elbistan İlçe Müftülüğüne bağlı 70 Kur’an Kursu hocasına aynı eğitimler verildi. Aynı zamanda ailelerinde sorun yaşayan öğrencilerini nasıl yönlendirmeleri gerektiği kurs hocalarına anlatıldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran ve Aile Danışmanı Sosyolog Zehra Armut Kur’an Kursu öğrencilerine ve kurs hocalarına verdikleri seminerlerde aynı zamanda katılımcılardan gelen soruları da cevaplandırdılar. Seminerler sonunda katılımcılara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

KADİR TANIR PANELLE ANILDI

Salı, 15.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin şairler ve yazarlar kenti Kahramanmaraş’ın değerlerine sahip çıkarak düzenlediği panellerin dördüncüsü Kadir Tanır’ı Anma Paneli ile gerçekleştirildi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Vefatının 4. Yılında Kadir Tanır’ı Anma Paneli”ne yazarın ailesi, akrabaları ve sevenleri katıldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nca gerçekleştirilen panel, Arif Yücel’in güzel sesinden Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Fetih Yanardağ’ın modaretörlüğünde gerçekleşen panelde; Atilla Kanbur “Benim Müdürüm Kadir Tanır”, Serdar Yakar “Taşrada Bir Yazar Kadir Tanır” Oğuz Paköz “Alkış Dergisi ve Kadir Tanır”, Sıddık Elbistanlı “Kadir Tanır’ın Küskünlüğü” ve Atilla Sarıyıldız “Kadir Tanır ve Dayısı Dostozan” konularında görüşlerini dile getirerek Yazar Kadir Tanır’ı anlattılar. Panelin sonunda yazarın ailesi ve yakın arkadaşları da Yazar Kadir Tanır hakkında görüşlerini ifade ederken, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M.Fetih Yanardağ, Büyükşehir Belediyesi olarak Kahramanmaraş’ın kültür, sanat ve edebiyat değerlerine sahip çıktıklarını ve sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek panelistlerin yaptıkları konuşmaların kitap haline getirileceğini ifade ederek bütün katılımcılara teşekkür etti.
Haber videoları: 

HAYDİ HANIMLAR ATÖLYEYE

Pazartesi, 14.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin hanımlara yönelik düzenlediği Dezavantajlı Gruplara Yönelik Sosyal Rehabilitasyon Merkezi ve Maraş Oyuncakları Atölyesi projesince kurslar için kayıtlar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan kurslara kayıtlar 25 Aralık’ta sona erecek. Ney, Bez Bebek, Sim-Sırma ve Ahşap Oyuncak Kursları’na katılmak isteyen hanımların müracaat edeceği kurslar 4 Ocak 2016 tarihinde başlayacak. Kahramanmaraş Valiliği koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenecek kurslar Kalkınma Bakanlığı’nca SODES kapsamında finanse edilecek ve bu kurslara katılım ücretsiz olacak. Aynı zamanda kurslar süresince çeşitli etkinlikler de hanımlara yönelik ücretsiz olarak sunulacak. Hanımların kursa gidiş gelişleri de aynı şekilde ücretsiz servisler sayesinde sağlanacak. Büyükşehir Belediyesi Kültür Park Atölyelerinde verilecek olan kursların gün ve saatleri şöyle: Ahşap Oyuncak Kursu: Pazartesi-Salı-Çarşamba ve Perşembe günleri saat 08.00-13.00 arasında verilecek. Sim-Sırma Kursu: Pazartesi-Salı-Çarşamba günleri saat 13.00-19.00 arasında verilecek. Bez Bebek Kursu: Pazartesi-Salı-Çarşamba günleri saat 08.00-13.00 arasında verilecek. Ney Kursu: Çarşamba-Perşembe ve Cuma günleri saat 08.00-13.00 arasında verilecek.

BÜYÜKŞEHİR’DEN SEHER’İN KADINLARI

Çarşamba, 09.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Seher’in Kadınları isimli bir perdelik tiyatro oyununu sahneledi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde sahnelenen Seher’in Kadınları simli tek perdelik tiyatro oyunu Milli Mücadelenin Kadın Kahramanı Üsteğmen Kara Fatma anlatıldı. Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programı çerçevesince düzenlenen etkinlik kapsamında sahnelenen oyuna ilgi oldukça yoğun oldu.

BÜYÜKŞEHİR ŞAİRLER VE YAZARLARLA BİRARAYA GELDİ

Çarşamba, 09.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, şehrimizdeki şairler ve yazarlarla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundular. Katiphan Toplantı Salonu’nda 8 Aralık 2015 tarihinde saat 13.00’te düzenlenen istişare toplantısında Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, şairler ve yazarlara II. Kitap ve Kültür Fuarı hakkında bilgiler aktararak karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Daha sonra toplantıda Kahramanmaraş’ta kültür, sanat, edebiyat alanlarında neler yapılabileceği ile ilgili görüşler dile getirildi. Toplantıda ayrıca bu alanlarda 2016 yılı içerisinde Büyükşehir Belediyesince gerçekleştirilmesi düşünülen projeler görüşülerek, bilgi alışverişinde bulunuldu.
Haber videoları: 

BÜYÜKŞEHİR’DEN BİR KİTAP DAHA

Çarşamba, 09.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Dolunay Esintisi ve Bahaettin Karakoç isimli kitabı da kütüphanesine ekledi. Şiirin başkenti, şair ve yazarları bağrından çıkaran Kahramanmaraş’ın kültürel, sanat ve edebiyat alanlarında bastırdığı kitaplarla kütüphanesini zenginleştiren Büyükşehir Belediyesi “Dolunay Esintisi ve Bahaettin Karakoç” isimli kitabı da bastırarak kitap okurlarının hizmetine sundu. Dolunay Esintisi ve Bahaettin Karakoç isimli kitaba ilişkin görüşlerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel değerlerimizi korumaya, yaşatmaya, onları geleceğe taşımaya devam edeceğiz. İlimiz edebiyat-kültür hayatında var olacak olan bu kitabımızda, Türk Şiiri’nin abisi Bahaettin Karakoç ile Dolunay Sanat ve Edebiyat Dergisi ve Dolunay Şiir Şöleni’yle alakalı şiirler ve yazılar bulunuyor. İlimizin şairler ve yazarlar kenti, şiirin başkenti olmasında bizleri yukarılara taşıyan isimlerden olan Bahaettin Karakoç ağabeyimize en kalbi muhabbetlerimi sunuyorum” dedi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kütüphaneler Şube Müdürlüğü’nce yayına hazırlanan kitap üç bölümden oluşuyor.

AİLE İÇİ İLETİŞİM KONFERANSI

Salı, 08.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi “Aile İçi İletişim” konulu konferansla Kahramanmaraş Halkına çok önemli bilgiler aktardı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen konferansa Prof. Dr. Nevzat Tarhan konuşmacı olarak katıldı. Evlilik okulu proje kapsamında Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Aile İçi İletişim” başlıklı konferansta katılımcılara evlilik üzerine bilgilendirmeler yaptı. Evlilik okulu öğrencileri ve Kahramanmaraş halkının yoğun ilgi gösterdiği konferansta Prof. Dr. Tarhan, mutlu ailenin püf noktalarını anlatarak katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.   Konferansın sonunda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a Madalya Beratı hediye etti.

STK’LAR İLE 2. DEFA BİRARAYA GELİNDİ

Salı, 08.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, şehrimizde kültür, edebiyat, sanat ve eğitim alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları (STK) başkan ve yöneticileriyle 3 Aralık 2015 tarihinde Katiphan Toplantı Salonu’nda saat 13.00’te bir istişare toplantısı düzenledi. Katiphan’da gerçekleştirilen istişare toplantısına Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ ilimizde kültür, sanat, eğitim ve edebiyat alanında faaliyet gösteren 15 sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile ikinci defa bir araya geldi. Toplantıda bir açıklama yapan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, 20-29 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen Kahramanmaraş II. Kitap ve Kültür Fuarı hakkında sivil toplum kuruluşu temsilcilerine bilgiler verdi. Daha sonra toplantıda Kahramanmaraş’ta kültür, sanat, edebiyat, eğitim ve turizm alanlarında neler yapılabileceği ile ilgili görüşler dile getirildi. Toplantıda ayrıca bu alanlarda 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi düşünülen Aile Akademisi, Edebiyat Akademisi, Gençlik Akademisi, Şehir Kitaplığı ve 2016 Kahramanmaraş Sanat Günleri konuları kapsamında görüşülerek, bilgi alışverişinde bulunuldu.

KÜLTÜR DAİRE BAŞKANLARI KAHRAMANMARAŞ’A GELDİ

Salı, 08.12.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, çevre illerin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi başkanları ilimizde toplandı. Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı ve ilgili şube müdürleri, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı Ahmet Taşan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı Ekrem Ayaz ve ilgili şube müdürleri, Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı İhsan Gençay ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ ve ilgili şube müdürleri 21 Kasım 2015 tarihinde Kahramanmaraş’ta bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundular. İlgili Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanları kendi projelerini ve yaptıkları faaliyetler hakkında bilgilendirme yaptıkları bu toplantının 3 aylık periyotlarla devam etmesi konusunda mutabık kaldılar. 2023 vizyonu çerçevesince; kültür, edebiyat, sanat, turizm ve eğitim alanlarında ortak olarak neler yapılabileceği ve karşılıklı faaliyetler çerçevesinde birbirlerine destek vermeleri hususunda ortak bir karar alındı. Diğer büyükşehir belediyelerinin ilgili daire başkanlarının da bu toplantılara davet edilerek Kültür Şehirleri Birliği çerçevesinde adım atılması hususunda görüş birliğine varıldı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir toplantıya öncülük etmesinde ve komşu şehirlerin kültür daire başkanlarının bir araya gelmesinde sebep olmasından dolayı memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

2. KİTAP VE KÜLTÜR FUARI PANELLE SONA ERDİ

Pazartesi, 30.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl ikincisini düzenlediği ve Anadolu'nun en büyük Kitap ve Kültür Fuarı olma özelliğini taşıyan Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı düzenlenen Panelle sona erdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından Fuar kapsamında düzenlenen “Ölümünün 500. Yılında Alaüddevle Bozkurt Gadırhan'ın Hayatı” konulu panel Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Panale Kahramanmaraş Valisi M. Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Panelistler Prof. Dr. Orhan Doğan Moderatörlüğünde Dulkadiroğlu Beyliği'nin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Alaüddevle Bozkurt Gadırhan'ın hayatından kesitler sundu. Panelin sonunda protokol üyeleri katılımcılara belgelerini takdim etti. 9 Günde 125 Bin Ziyaretçi Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi'nde, 254 yayınevi, 220 şair ve yazarın katılımıyla gerçekleştirilen fuara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.Yazar Ahmet Taşgetiren ve Abdurrahman Dilipak'ın onur konuğu olduğu fuarda, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Ahmet Taşgetiren, Yavuz Bahadıroğlu gibi ünlü birçok yazar ziyaretçilerle bir araya geldi. Fuar alanına kurulan Şemsiyeli Gökkuşağı Sokağı ve Nostaljik Kültür Sokağı'nın büyük ilgi gördüğü Kitap ve Kültür Fuarı'nı 9 günde 125 bin kişi ziyaret etti.  

KİTAP FUARI DOLUNAY ŞİİR ŞÖLENİYLE ŞENLENDİ

Pazartesi, 30.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Dolunay Şiir Şöleni dinleyicileriyle buluştu. Türk şiirinin beyaz kartalı olarak anılan şair-yazar Bahaettin Karakoç tarafından başlatılan ve Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla bu yıl 18. si düzenlenen Dolunay Şiir Şöleni yoğun katılımla Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarıyla başlayan programda ilk söz alan şair Bahaettin Karakoç “ Her şeyin bir sevdası vardır. Şiirin de sevdası aynıdır. Şiir bir gönül oyunu, gönül avuntusu, oyuncağı değildir. Şiir kendi dalında bin bir ilim dalıdır” dedi. Karakoç'un ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, konuşmasında şairlerin önemine değinerek şu ifadelere yer verdi; “Böyle önemli bir organizasyona Büyükşehir Belediyesi olarak evsahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Üstadımız Bahattin Karakoç'un başlattığı bu geleneği sürdürme gayretindeyiz. Şiirin, edebiyatın başkenti olarak kabul gören şehrimizin övünç kaynağı bu şair ve üstadlarımızdır. Bahattin Karakoç, rahmetli Abdurrahim Karakoç hepsi bizim gençliğimizi etkileyen şairlerdir.” Vali M. Hakan Güvençer ise Dolunay Şiir Şöleni'nin yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Açılış konuşmalarının ardından 18. Dolunay Şiir Şöleni, geleneksel Dede Korkut duasıyla başladı. Daha sonra 40 şair alfabetik sıraya göre şiirlerini seslendirdi. Şairlerin şiirlerini seslendirmelerinin ardından katılımcılara plaket takdim edilirken, programın sonunda katılımcılar topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler.  

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI, KİTAP VE KÜLTÜR FUARINDA...

Pazartesi, 30.11.2015
Haber metni: 
Bir dizi ziyaret ve şehit şehit polis memuru Ahmet Çiftaslan'ın cenaze törenine katılmak üzere Kahramanmaraş'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, cenaze töreninin ardından Kahramanmaraş 2. Kitap Fuarı ve Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ev sahipliğinde Kahramanmaraş milletvekilleri ile birlikte kitap Fuarını gezen Bakan Ünal, yayıncılar ve vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Ünal, Kitap Fuarına katılan şair ve yazarlar Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören'le ikili görüşmede bulundu. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZİYARETİ Bakan Ünal, Kitap Fuarı gezisinin ardından Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç'tan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Başkan Erkoç ziyaretle ilgili yaptığı değerlendirmede; “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal'ı evimizde ağırlamanın gururunu yaşıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir kültür şehri olan Kahramanmaraş'ın değerli milletvekili sayın Mahir Ünal'a verilmesi şehrimiz için çok önemli bir olaydır. Biz Bakanımızın her zaman ortaya koyduğu dinamik ve enerjik performansına güveniyoruz ve inanıyoruz ki Kahramanmaraş için gecesini gündüzüne katarak yeni hizmetlerin şehrimize kazandırılması noktasında çok gayretli bir çalışma yürütecektir. Bizler de, Sayın Bakanımızın destekleriyle Kahramanmaraş'ı kültür ve sanat alanında da inşallah dünya şehirleri arasında çok daha seçkin bir yere taşıyarak, üzerimize düşen görevi yapmak için var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

NURİ PAKDİL GALASI YAPILDI

Cumartesi, 28.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin II. Kitap ve Kültür Fuarı etkinlikleri kapsamında Nuri Pakdil Galası yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gala açılış konuşmaları ile başladı. İlk olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Pakdil ve arkadaşlarının diktiği çınarın, dal budak vererek bugün ülkeyi yöneten ve Yeni Türkiye’nin mimarlarının fikir dünyasının oluşmasını sağlayan ana unsurlardan biri haline geldiğini söyledi Başkan Erkoç’un ardından kürsüye gelen Yazar Rasim Özdenören Nuri Pakdil’in bir tavır adamı olduğuna işaret ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Bunu ilk defa yazdığımızda bu o kadar benimsendi ve o kadar anonim hale geldi ki kaynak unutuldu. Nuri Pakdil bugün bir tavır adamı olarak benimsendi. Tavır adamı dediğimiz nedir? Evet, ortada kitapları var, ortada şiirleri var. Fakat ondan ziyade Nuri Pakdil, bakışıyla, duruşuyla, işaret ettiği yerle, işaret ettiği parmağıyla bir tavrın adamıydı.” Özdenören’in ardından kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın selamlarını getirdiğini ifade ederek başladığı konuşmasını; “Kahramanmaraş güzel adamların yeridir. Mümtaz ve güzel adamlarıyla da hep içimizde, aklımızda, gönlümüzde böyle bir yer ifade ediyor. O bakımdan hikmet tarafını, irfan tarafını muhabbet tarafını da sıra dışı bir mekan olarak kabul ediyoruz” diye tamamladı. Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, dev bir sima onuruna galanın yapıldığını ifade ederek: ‘’Hemen herkes Nuri Pakdil ile bütünleşmiş herkes birer Nuri Pakdil olmuşken Nuri Pakdil vesilesi ile ne olduğunu ne olması gerektiğini hatırlayan o kocaman yüreklerin muhteşem sükutu bu kocaman yüreklerin sesini anlayan harf ve hecelerinin yetersizliği içerisinde öyle şeyler söylüyor ki hatti zatında Kahramanmaraş’ta konuşmak hitap etmek hep zordu. Ama bugün üstatların karşısında konuşmakta çok zorlanıyorum. Kocaman yüreklerin pekala susarsak her şeyden ve herkesden önce bu sükutun sahibi kocaman yüreklerin sahiplerine en derin hürmetlerimi sunuyorum” dedi. Daha sonra konuşan Nuri Pakdil, ‘’ Kalbimin yarısı Mekke’dir yarısı da Medine’dir. Üzerini ince bir tül gibi Kudüs örter. Biz Kudüs’ü neden çok seviyoruz, ezeli ebedi ulu önderimiz Hz. Muhammed’in Miraca çıkarken ayak bastığı son yeryüzü parçası Kudüs olduğu için biz burayı çok seviyoruz. Kudüs bizim için çok kutsal bir yerdir. Kudüs sevgisi bizden uzaklaşamaz. Ben bu konuşmamı kısa bir sloganla bitireceğim ‘’Ne Mutlu Müslüman’ım diyene‘’ ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından ‘’Sükutun Sureti Nuri Pakdil’’ Belgeseli yayınlandı. Belgeselin ardından emeği geçenlere katılım belgeleri takdim edildi. Geceye Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, AK Parti Milletvekilleri Nursel Rehyanlıoğlu, İlker Çitil, Mehmet Uğur Dilipak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Bahaeddin Karakoç ile şairler, yazarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  
Haber videoları: 

KADINA KARŞI ŞİDDETE SENDE DUR DE

Cuma, 27.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla düzenlediği bir etkinlik düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce düzenlenen etkinliğe AK Parti Milletvekilleri Nursel Reyhanlıoğlu, İlker Çitil, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile ilimizdeki sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri katıldı. Etkinlik öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, yaptığı konuşmada şiddetin her türlüsüne karşı olduklarına dikkat çekerek: “Ülkemizde ve tüm dünyada kangrenleşmiş bir sorun, kitlesel bir hastalık haline dönüşmüş "Kadına Şiddet" konusuna dikkat çekmek, bir farkındalık oluşturmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Her şeyden önce bir birey olarak insan onuruna aykırı, toplumun huzur ve refahına engel olan bu sorunla mücadele etmek, şiddetin karşısında durmak ve çözüm yolları üretmek zorundayız. Bir anne, bir eş, bir evlat, bir kardeş, komşu, arkadaş olan kadın bütün bu vasıflardan önce insandır. İnsan da eşref-i mahlukattır. Yaratılmışların en şereflisidir. Burada kadın veya erkek demiyoruz. İnsan diyoruz. Bu sebeple kadına kalkan her el tüm insanlığa kalkmıştır. Onun onuruna, haysiyetine yapılan her saldırı tüm insanlığa yapılmıştır. Öldürülen her kadınla birlikte aslında tüm insanlık katledilmiştir. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Büyükşehir Belediyesi olarak düzenlediğimiz "Kadına Şiddete Sen de Dur De"  buluşmamıza hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum” dedi. Daha sonra söz alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu ise kadının insanlara Allah’ın bir emaneti olduğuna dikkat çekerek, insanlık tarihinin, duruşlarıyla ve toplumsal hayata kattıklarıyla iz bırakan kadınlarla dolu olduğunu söyledi. Daha sonra söz alan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İlket Çitil ise kadına yapılan şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ifade ederek bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmaların ardından balonlar uçurulurken, etkinliğe katılanlar ellerini boyayarak Kadına Karşı Şiddete Sende Dur De platformuna el bastılar.
Haber videoları: 

KİTAP FUARI DOLU DOLU DEVAM EDİYOR

Perşembe, 26.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı imza günü, söyleşi, konferans, panel ve şiir şöleniyle devam ediyor. Açılışı geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen ve ilk günden buyana ziyaretçi akınına uğrayan Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarında hafta sonu çeşitli etkinlikler kitapseverleri bekliyor. Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında; 27 Kasım Cuma günü saat 10.00 Edebiyat Ortamı Dergisi Prof. Dr. Turan Karataş imza 27 Kasım Cuma günü Fuar Söyleşi Salonu saat 13.00 Prof. Dr. Turan Karataş söyleşi 27 Kasım Cuma günü Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Saat 19.00 “Sukutun Sureti Nuri Pakdil” gala gecesi 28 Kasım Cumartesi Edebiyat Dergisi Yayınları Saat 13.00 Nuri Pakdil İmza 28 Kasım Cumartesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi saat 19.30 Prof. Dr. Nevzat Tarhan Konferans 28 Kasım Cumartesi Sabancı Kültür Merkezi saat 14.00 Dolunay Şiir Şöleni 29 Kasım Pazar Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi saat 19.30 Alaüddevle Bozkurt Gadırhan’ın hayatı paneli 29 Kasım Pazar saat 14.00 Fuar Söyleşi Salonu Mustafa Armağan söyleşi 29 Kasım Pazar saat 15.00 Timaş Yayınları Mustafa Armağan imza günü programları gerçekleşecek. Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl ikincisini düzenlediği Kitap ve Kültür Fuarı kapanış günü olan 29 Kasım 2015 Pazar gününe kadar gezilebilecek.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ŞEHİTLERİ ANMA GECESİ

Cumartesi, 21.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi II. Kitap ve Kültür Fuarı etkinlikleri kapsamında ‘Dua İle Şehitleri Anma’ programı düzenledi. Talha Bora Öge’nin katıldığı Dua ile Şehitleri Anma Programı ilk olarak 16 Kasım’da Pazarcık’ta gerçekleştirilirken ikincisi 17 Kasım’da Türkoğlu’nda, 18 Kasım’da Göksun’da, 19 Kasım’da Afşin’de ve 20 Kasım akşamı da Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yeni kurulan Mehter Takımı’nın sahne almasıyla başlayan gecede Talha Bora Öge okuduğu şiirlerle duygu dolu anlar yaşattı. Geceye Azerbaycan Milletvekili Ganire Pashayeva, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, şube müdürleri, şehit yakınları gaziler ve vatandaşlar katıldı. Program sonrası Milletvekili Pashayeva, Afşin Belediye Başkanı Güven ve Genel Sekreter Yardımcısı Çetinkaya şehit yakınlarına ve gazilere çiçek takdim ederken Sanatçı ve Yazar Talha Bora Öge Azerbaycan Milletvekili Pashayeva’ya ‘Allah Aşkına Dua Et’ isimli kitabını hediye etti.

II. KİTAP ve KÜLTÜR FUARI AÇILDI

Cuma, 20.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Kitap ve Kültür Fuarı açıldı. Kahramanmaraş Fuar Merkezi(KAFUM)’nde gerçekleştirilen açılış saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, şiirin Başkenti Kahramanmaraş’ta böylesine anlamlı bir organizasyona imza attıklarına dikkat çekerek: “Bizim için bir eksikliği daha gidermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üstat Necip Fazıl Kısakürek; “Birçok eser ortaya koydum, birçok şiir kaleme aldım, düzinelerce yazı yazdım ama hiçbiriyle övünemem. Övünecek bir şeyim varsa o da Maraşlı olmamdır” der. Kahramanmaraş bir ilim irfan ve sanat şehridir. Doğrusu Kahramanmaraş’a bu manada yapılan her şey yakışıyor. Biz özellikle şiirin başkenti kültür ve sanat şehri Kahramanmaraş’ta kültüre dair, kitaba dair, okumaya dair güzel işler yapma peşindeyiz. Davetimize icabet ederek katılan başta onur konuklarımıza ve değerli misafirlerimize hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum” dedi. ONUR KONUĞU OLMAKTAN GURUR DUYDUM Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından kürsüye gelen onur konuğu yaza Ahmet Taşgetiren; Böylesine anlamlı ve mükemmel bir fuara Onur Konuğu olarak davet edilmekten büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Bizler Kahramanmaraş’ın bağrından çıkan ilim, irfan ve yazarları okuyarak yetiştik. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza okumalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu. BİR ŞİİR BİR ÜLKEYİ DEĞİŞTİRİR Yazar Ahmet Taşgetiren’in ardından kürsüye gelen Yazar Abdurrahman Dilipak ise, okumanın çok önemli olduğuna işaret ederek: “Bir siyasetçinin okuduğu şiir yüzünden, bir ülkenin geleceği değiştiği ve gelişti. Yüce Allah’ın ilk emri ‘Oku’dur. Bunun için okumalıyız” dedi. TÜRKİYE BAŞIMIZIN TACIDIR Yazar Dilipak’ın ardından kürsüye gelen Azerbaycan Milletvekili ve Yazar Ganire Paşayeva ise böylesine anlamlı bir organizasyona davet edilmekten ve konuşma fırsatı verilmesinden çok mutluluk duyduğunu ifade ederek şöyle konuştu:  “Türkiye başta Azerbaycan olmak üzere bütün Müslüman Türk Devletlerini baş tacıdır. Türkiye ne kadar güçlü olursa bizler de o kadar mutlu ve sevinçli olmaktayız. Biz biliyoruz ki Türkiye’nin güçlü olması diğer Müslüman Türk ülkelerinde yaşayan kardeşlerimiz daha az zulüm görmektedir. Bundandır ki Türkiye güçlü olmak ve daha da güçlenmek durumundadır.” MARAŞ ANADOLU’NUN KALEM KAŞIDIR Milletvekilleri adına kürsüye gelen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak ise: “Kahramanmaraş’ın Anadolu’nun kalem kaşı olduğuna bir kez daha şahit olduk ve bundan dolayı da gurur duyduk.  Kahramanmaraş cumhuriyet döneminde de edebiyat dünyasına pek çok değerli isimler hediye ederek hem ülkemizin hem de bölgenin entelektüel cazibe merkezi olma konumunu sürdürmüş, yazarların, söz ustası şairlerin şehridir” dedi. Milletvekili Kaynak’ın ardından kürsüye gelen Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem ise yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ın kültür, sanat ve edebiyat alanında çok büyük söz ve yazı ustaları yetiştirdiğine dikkat çekerek, böylesine anlamlı bir fuara katılmakta onur duyduğunu söyledi. Açılış konuşmaları bölümünde son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise Kahramanmaraş’ın tanıtımı adına böylesine anlamlı bir organizasyondan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve ekibini kutladığını ifade ederek şiirin başkent Kahramanmaraş’ta görev yapmakta mutluluk duyduğunu ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından kurdele kesilerek II. Kitap ve Kültür Fuarı hizmete açıldı. 225 yayın evi ve 221 yazarın katıldığı fuar 29 Kasım 2015 Pazar gününe kadar açık kalacak. Her gün 09.00-21.00 saatleri arasında açık kalacak olan fuarda söyleşiler, imza günleri gibi kültürel faaliyetler gerçekleştirilecek.
Haber videoları: 

SİZİN İÇİN GELİYORLAR…

Çarşamba, 18.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği kitap ve kültür fuarına üç yüze yakın yayın evi katılıyor. Türk Dil Kurumu Yayınları, Ötüken Neşriyat, Ekinoks Yayınları, Hacettepe Yayınları, Yapı Kredi Yayınları gibi birçok yayınevinin katılacağı II. Kitap ve Kültür Fuarı 20 Kasım 2015 Cuma günü saat 14.00’te kitapseverlere kapılarını açacak. Kitapseverler için 20-29 Kasım 2015 tarihlerinde 09.00-21.00 saatleri arası açık kalacak II. Kitap ve Kültür Fuarı’na katılacak olan yayın kuruluşları şunlar: “Adeda Yayıncılık, Agapi Yayınları, Ahir Zaman Yayınları, Ajans 2023 Yayınları, Akçağ Yayınevi, Akıl Oyunları Akademisi, Akis Kitap, Akpınar Yayınları, Alfa Yayınları, Altınbilek Yayınları, Alter Yayınları, Arapça Kaynak Yayınları, Ares Yayınları, Ark Kitap, Arkadya Yayınları, Aslı Yayınları, Artemis Yayınları, Aspemdos Yayınları, Ataç Yayınları, Anadolu Gençlik Vakfı Yayınları, Antik Yayınları, Aygan Yayınları, Ayrıntı Yayınları, A-Z Kitap Yayınları, Babıali Kültür Yayınevi, Başka Kafa Yayınları, Bedir Yayınları, Beka Yayınları, Beyan Yayınları, Beyaz Pusula Yayınları, Beyaz Balina Yayınları, Bilge Kültür Sanat Yayıncılık, Bilge Oğuz Yayınları, Burç Yayınevi, Büyük Doğu Yayınları, Büyülü Fener Yayınları, Büyüyen Ay Yayınları, C 4 Yayınları, C Planı, Can Yayınları, Carpediem Yayınları, Cümle Yayınları, Çağrı Yayınları, Çalışkan Çocuk Yayınları, Çamlıca Yayınları, Çay Yayınları, Çelik Yayınları, Çilek Yayınları, Çıra Yayınları, Cihan Yayınları, Çizgi Yayınları, Çizmeli Kedi Yayınları, Çocuk Gezegeni Yayınları, Damla Yayınevi, Damure Yayınları, Dergah Yayınları, Derin Tarih Dergisi, Destek Yayınları, Diriliş Yayınları, Diyanet Vakfı Yayınları, Dharma Yayınları, Doğal Tarifler, Doğu Batı Yayınları, Dokuz Yayınları, Dolcevita Yayınları, Dost Yayınları, Düşün Yayınları, Edebiyat Dergisi Yayınları, Edebiyat Ortamı Dergisi Yayınları, Edebiyat Yaprağı Dergisi, Eftalya Yayınları, Ek Kitap, Ekinoks Yayınları, Elif Kültür Yayıncılık, Ensar Neşriyat, Epsilon Yayınları, Erkam Yayınları, Esin Yayınları, Etkileşim Yayınları, Everest Yayınları, Felsefe Kulübü Yayınları  , Fikir Teknesi, Fono Yayınları, Go Kitap, Gonca Yayınları, Gündönümü Yayınları, Genç Gelişim Yayınları, Genç Hayat Yayınları, Genç Timaş Yayınları, Hacettepe Yayınları, Haktan Yayınevi, Halk Edebiyatı, Hat Yayınları, Hayat Yayınları, Hayrat Neşriyat, Hayy Kitap, Hece Yayınları, Hece Dergisi, Hece Öykü Dergisi, Hepsi Çocuk Yayınları, Hikmetevi Yayınları, Hizmet Vakfı Yayınları, Hobi Yayınları   , Huzur Yayınları, İbda yayınları, İfav (İlahiyat Fakültesi Vakfı Yayınları), İki Dünya Yayınları, İkon Yayınları, İletişim Yayınları, İlmek Kitap, İnkılap Kitabevi, İnsan Yayınları, İskenderiye Yayınları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yayınları, İş Bankası Kültür Yayınları, İthaki Yayınları, İpek Yayınları, İrfan Yayınları, İz Yayınları, İzdiham Yayınları, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraşlı Şair ve Yazarlar, Kalbi Yayınları, Kamer Yayınları, Kaldırım Yayınları, Kapı Yayınları, Kar Yayınları, Karanfil Yayınları, Karatay Akademi Yayınları, Kardelen Yayınları, Kariyer Yayınları, Karma Kitap Yayınları, Karmen Yayınları,Kashna Yayınları, Kayıhan Yayınları, Kayıt Yayınları, Kent Işıkları Yayınları, Kesit Yayınları, Kitap Dünyası, Kitap Yayınları, Kitabevi Yayınları, Koridor Yayınları, Kozmos Yayınları, Köklü Değişim Yayınları, Kubbealtı Yayınları, Kuledibi Yayınları, Kutupyıldızı Yayınları, Külliyat Yayınları, Kriminal Yayınları, Kripto Yayınları, Literart Yayınları, Liya Yayınları, Lokomotif Yayınları, Martı Yayınları, Mavi Ağaç Yayınları, Mavi Lale Yayınları, Mavi Yelken Yayınları, Mektep Yayınları, Mektup Yayınları, Merve Yayınları, Metis Yayınları, Mihenk Yayınları, Misvak Neşriyat, Motif Yayınları, Muallim Neşriyat, Mutlu Yayıncılık, Mühür Kitaplığı, Müptela Yayınları, Nakkas Kitap, Nar Yayınları, Nasihat Yayınları, Neden Yayınları, Nemesis Yayınları, Nesil Yayınları, Nesil Çocuk Yayınları, Nis Medya Yayınları, Nokta Kitap, Nokta Yayınları, Noya Medya Yayınları, Nubihar Yayınları, Ödül Yayınları, Olimpos Yayınları, Oksijen Yayınları, Önemli Kitap, Ötüken Neşriyat, Özgü Yayınevi, P Kitap, Pamuk Yayınları, Panama Yayınları, Pegasus Yayınları, Pena Yayınları, Pınar Yayınları, Pinus Yayınları, Profil Yayınları, Pupa Yayınları, Ravza Yayınları, Rıhtım Yayınları, Rika Çocuk Yayınları, Rika Kitap, Rumi Yayınları, Rumuz Yayınları, Savaş Yayınları, Sayfa 6 Yayınevi, Selenge Yayınları, Semerkand Yayınları, Server Yayıncılık, Sis Yayınları, Somuncu Baba Dergisi, Son Kitap Yayınları, Söz Basım Yayım, Sözün Ustaları Dergisi, Sueda Yayınları, Sufi Yayınları, Süleyman Kocabaş Kütüphanesi Yayınları, Şamil Yayınları, Şule Yayınları, Tahlil Yayınları, Tavaslı, Tezkire Yayınları, Timaş Yayınları, Trova Yayınları, Tual Yayınları, Tudem Yayınları, Tura Yayınları, Turna Yayınları, Tutku Yayınları, Türdav Yayınları, Türk Dil Kurumu Yayınları, Türk Dünyası Vakfı, Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları, Türk Tarih Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Millî Saraylar Yayınları, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği, Tomurcuk Yayınları, Uğur Böceği Yayınları, Uğur Tuna Yayınları, Ukba Yayınları, Ukde Kitaplığı, Usame Dergisi, Uysal Yayınevi, Vakvak Yayınları, Vekitap Yayıncılık, Vefa Yayın Grubu, Venedik Yayınları, Yabancı Yayınları, Yakamoz Yayınevi, Yapı Kredi Yayınları, Yeditepe Yayınları, Yediveren Yayınları, Yediveren Çocuk Yayınları, Yuka Kids Yayınları, Zodyak Yayınları, Zafer Yayınları, Zehra Yayıncılık.”

ŞEMSİYELİ GÖKKUŞAĞI SOKAK

Perşembe, 19.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu yıl 2.sini açacağı Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı için Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde (KAFUM) kitapların renkli dünyasını çağrıştıran, uçlarında kitapların asılı olduğu “Şemsiyeli Gökkuşağı Sokak” uygulaması yapıyor. Kahramanmaraş’ta ilk kez yapılacak olan “Şemsiyeli Gökkuşağı Sokak” uygulamasının yapılacağı KAFUM alanında “Şemsiyeli Gökkuşağı Sokak” uygulamasının altında Kahramanmaraş’ın yaşayan el sanatlarının sergileneceği nostaljik kültür sokağı da oluşturulacak. Vatandaşlar ilgiyle beklediği uygulamayı 20 Kasım 2015 tarihinde saat 14:00 KAFUM’daki Kahramanmaraş 2. Kitap ve Kültür Fuarı’na katılarak yakından görebilirler.

SİZ HANGİ YAZARI OKUYORSUNUZ?

Salı, 17.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenleyeceği II. Kitap ve Kültür Fuarı’na yurt genelinden 220 şair ve yazar katılıyor. İlki geçen yıl yapılan fuarın bu yıl ikincisi 20-29 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenecek ve birçok ünlü şair ile yazar katılacak. Abdurrahman Dilipak ve Ahmet Taşgetiren’in Onur Konuğu olarak davet edildiği fuara yurt içi ve yurt dışından katılacak olan yazarların isimleri şöyle: “Birsen Ekim Özen, Mustafa Aydoğan, Abdullah İmamoğlu, Abdullah Yıldız, Abdurrahman Başpınar, Addurrahim Ali Ural, Adil Akkoyunlu, Ahmet Anapalı, Ahmet Fırat Bayazıt, Ahmet Şafak, Ahmet Tuncer Altınköprü, Ahmet Turgut, Ahmet Vehbi Vakkasoğlu, Ali Erkan, Ali Haydar Haksal, Ali Özkanlı, Ali Şan Kapaklıkaya, Arif Pamuk, Asım Uysal, Aydın Usal, Ayla Celikan Cırak, Bahadır Yenişehirlioğlu, Bahtiyar Aslan, Bekir Berk Eyidenbilir, Bestami Yazgan, Bilal Mutlu, Bilal Özbay, Bilal Sami Gökdemir, Cem Gülbent, Cihan Aktaş, Çiğdem Can, Davut Can, Doğukan Bahadır Karasu, Ebubekir Subaşı, Ediz Hun, Ekrem Doydu, Ekrem Erdem, Ekrem Sama, Emine Şenlikoğlu, Erdal Demirkıran, Ersin Çelik, Fahrettin Gün, Fatih Duman, Fatih Okumuş, Halit Ertuğrul, Hasan Karahisar, Hasan Tanrıverdi, Hayati İnanç, Hüseyin Okur, Hüseyin Özhasar, Hüseyin Yorulmaz, İbrahim Ünsal Uçar, İhsan Süreyya Sırma, İsa Kocakaplan, Kamil Aydoğan, Mehmet Ali Bulut, Mehmet Erdoğan, Mehmet Narlı, Mehmet Silay, Mehmet Yaşar, Melih Tuğta, Metin Karabaşoğlu, Mevlana İdris, Mine İzgi Eyidenbilir, Murat Tunalı, Murşide Uysal, Mustafa Armağan, Mustafa Özçelik, Necip Evlice, Niyazi Birinci, Nurgül Ateş, Nuri Pakdil, Oğuz Çetinoğlu, Oktay Irmak, Osman Koca, Ömer Faruk Dere, Ömer Sevinçgül, Özkan Öze, Rahmi Eyidenbilir, Ramazan Kayan, Recep Seyhan, Saadettin Kaplan, Sadık Yılmaz, Salih Suruç, Savaş Ünlü, Selami Yalçın, Selami Yüksel, Sema Maraşlı, Sevil Şener, Seyit Ahmet Uzun, Sinan Yağmur, Suat Turgut, Süleyman Uğurlu, Tufan Yılmaz, Turan Karataş, Ülya Silay, Yakup Köse, Yusuf Yeşilkaya, Zafer Acar, Zeynep Sevde Paksu, Ziya Kazıcı, Ömer Akpınar, İsmail Altınöz, Ali Ataş, Abdurrezzak Akbaba, Lütfi Alıcı, Yaşar Alparslan, Cevdet Alperen, Nejla Arslan, Ömer Arslan, Ramazan Avcı, Arif Bilgin,Ali Büyükçapar, Duran Boz, Necati Demir, Ahmet Süreyya Durna, Bekir Doğan, Murat Doğan, Abidin Doğanay, Arif Eren, Hasan Ejderha, Sıddık Elbistanlı, Mehmet Fatişoğlu, Mehmet Gemci, Bünyamin Günal, Mehmet Göçer, Mehmet Gönen, Tahir Gören, Mehmet Gözükara, Ahmet Doğan İlbey,Ahmet Kahveci, Salman Kapanoğlu, Haşim Kalender, Hanifi Kara, Şevki Karabekiroğlu, Bahaeddin Karakoç,M.Nafiz Karakoç, Hamza Karaoğlan, Ömer Karayılan, Kadriye Kırdök, A. Nilgün Kısakürek,H.Abdullah Kozan, Ercan Kozanoğlu, Mustafa Könençoğlu, Mustafa Kök, Celalettin Kurt, Bünyamin Küçükkürtül, M.Raşit Küçükkürtül, Mehmet Mortaş, Cemal Nar, İnci Okumuş, Mustafa Okumuş, Mustafa Önyurt, Hacı Ali Özturan, Ali Özdemir, Oğuz Paköz, Hacı Parlak, Ümit Parsıl, Mustafa Ramazanoğlu, Ahmet Sandal, Arif Sarıtürk, Mürvet Yıldız, Mehmet Saygaz, Mehmet Sertpolat, Nusret Şan, Abdullah Şanlıdağ, Fazıl Tiyekli, Seher Türker, Hüseyin Burak Us, Serdar Yakar, Nuri Yıldız, Pakize Yıldız, Erol Yorulmaz, Ali Yurtgezen, Nihat Yücel, Yalçın Yücel, Ahmet İrgin, Ali Şeyh Özdemir, Asuman Soydan Atasayar, Aşık Elbrus, Can Yalınkılıç, Cevat Akkanat, Çiçek Mahmutkız,Ekmelettin Nijat, Emine Asya Kızıltaş, Fatma Şengil Süzer, Feride Berktaş, Hamdi Ülker, Hasan Akçay, Hayrettin Durmuş, Filiz Nur Atalan, Gülnar Kasımlı, Kemal Deniz,  Muhammet Nurdoğan, Metin Önal Mengüşoğlu, Mustafa Özçelik, Nesrin Çaylı, Ömer Faruk Arlı, Sait Edip Akdağ, Samiha İkbal, Selçuk Küpçük,Süleyman Aydemir, Sıddık Elbistanlı, Sıddık Özer, Şahin Taş, Tacettin Şimşek, Yasin Mortaş, Yaşar Bayar.”

BÜYÜKŞEHİR’DEN ŞEHİTLERİ ANMA GECESİ

Salı, 17.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ‘Dua İle Şehitleri Anma’ Gecesi programlarına başladı. Talha Bora Öge’nin katıldığı Dua İle Şehitleri Anma Gecesi ilk olarak Pazarcık’ta gerçekleştirildi. Pazarcık’ta gerçekleştirilen programa Pazarcık kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe, Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürü Mustafa Semerci, gaziler ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından Büyükşehir Belediyesi Bandosu mini konserinin ardından sahneye çıkan Talha Bora Öge -Nam-ı Diğer Gölge- okuduğu birbirinden güzel şiirlerle gönülleri fethetti. Programın sonunda Pazarcık Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe, gazilere birer çiçek takdim ederken, Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ ise Kültür ve Turizm Şube Müdürü Mustafa Semerci’ye çiçek, Talha Bora Öge’ye plaket takdim ederek, böylesine anlamlı bir programdan dolayı teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi’nin Dua İle Şehitleri Anma Gecesi programları 17 Kasım 2015 günü Türkoğlu’nda Misak-ı Milli Konferans Salonu’nda, 18 Kasım 2015 Çarşamba günü Göksun’da METEM Konferans Salonu’nda, 19 Kasım 2015 Perşembe günü Afşin’de Kaymakamlık Konferans Salonu’nda, 20 Kasım 2015 günü de Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapılacak. Programlar akşam saat 19.00’da başlayacak.

KİTAP FUARI İÇİN İSTİŞARE TOPLANTISI

Pazartesi, 16.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 20-29 Kasım 2015 tarihleri arasında bu yıl 2.’si gerçekleştirilecek Kitap ve Kültür Fuarı ve ilimizde kültür- edebiyat alanında bir takım konuların yer aldığı, yerel şairler ve yazarlarımız ile bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. 16 Kasım 2015 tarihi saat 10.00 da Katiphan’da gerçekleştirilen istişare toplantısına Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ ve Kütüphaneler Şube Müdürü Serdar Yakar’ın ev sahipliğinde ilimizin yetiştirdiği usta kalemler davet edildi. Toplantıda bir açıklama yapan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, 20-29 Kasım 2015 tarihlerinde ilimizde bu yıl 2. si gerçekleştirilecek olan kitap ve kültür fuarına ilişkin, katılımcı şair ve yazarlarımıza bilgiler verdi. Daha sonra Kahramanmaraş’ta kültür, edebiyat alanlarındaki konulara yer verilerek; bu alanda nelerin yapılabileceği ile ilgili görüşler dile getirildi. Yeni neslin edebiyata, kitaba bakışı; okuma alışkanlığı görüşülen konular arasındadır. Ayrıca bu alanlarda 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi düşünülen Edebiyat Akademisi, Şehir Kitaplığı konuları ve yine ilimizde çıkarılacak olan kitap, dergi türü kaynaklar ve bu kaynakların içerikleri hakkında konuların istişaresi yapılarak bilgi alış verişinde bulunuldu. Toplantı sonunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ bu tür istişarelerin şehrimizin kültür-edebiyatı adına önemli bir adım olduğunu; bu toplantıları sürekli hale getirerek tüm Maraşlı şair ve yazarlarımızla bir araya gelineceğini kaydetmiştir.

BAŞKAN ERKOÇ KİTAP FUARI İÇİN BASINLA BİRARAYA GELDİ

Perşembe, 12.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, bu yıl ikincisi düzenlenecek kitap ve kültür fuarı için basın mensuplarıyla bir araya geldi. Katiphan’da düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında konuşan Başkan Erkoç, fuarın geleneksel hale getirildiğini ve her yıl yapılacağını söyledi. BİR EKSİKLİĞİ GİDERDİK Kahramanmaraş gibi bir şehirde kitap fuarı düzenlenmemesinin kendilerinin içinde bir eksiklik olduğuna vurgu yapan Başkan Erkoç: “Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz kitap fuarının bu yıl ikincisini düzenleyeceğiz. Artık geleneksel hale getirdik. Biz göreve gelmeden önce de göreve geldiğimizde de kitap fuarının eksikliğini hissettik. Ülkemizin değişik bölgelerinde kitap fuarı düzenlenmekte idi ama şairler ve yazarlar diyarı, ülkenin geleceğine yön veren insanların yetişmesinde katkıda bulunmuş insanları bağrından çıkaran başta üstad Necip Fazıl olmak üzere birçok şair, yazar ve düşünce adamını yetiştiren, şiirin başkenti Kahramanmaraş’ta kitap fuarının düzenlenmemesi hep içimizde bir eksiklikti. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz fuarımızı geleneksel hale getirdik. Bundan sonrada daha gelişerek devam edeceğine inanıyorum” diye konuştu. BİZ SOSYAL SERMAYESİ OLAN BİR ÜLKEYİZ Türkiye’nin insan gücü fazla olan bir ülke olduğuna değinen Başkan Erkoç: “Ben sürekli şunu söylüyorum. Biz gerek ülke olarak gerekse şehir olarak zengin doğalgaz ve yer altı madenleri olan bir ülke değiliz. Biz sosyal sermayesi olan bir ülkeyiz. Beşeri sermayesi yani insan gücü olan bir ülkeyiz. İnsan aklına, beyin ve beden terine ihtiyacı olan yani insanlarımızı daha donanımlı hale getirerek üreten bir ülkeyiz. Biz sadece kitap fuarı yapmıyoruz. Okullarımızdaki öğrencilerimizi de fuara taşıyor, o körpe beyinlerimizi kitapla buluşturuyoruz. Fuarımızı ve yazarlarımızı yayınevlerimizi ilçelerimize götürüyoruz. Kahramanmaraş’ımızdaki nesillerin daha nitelikli ve daha donanımlı hale gelmesi için her türlü gayret ve çabayı gösterme azmindeyiz” dedi. ONUR KONUKLARI TAŞGETİREN VE DİLİPAK Bu yıl ikincisini düzenleyecekleri fuara yüzlerce şair ve yazarın katılacağına işaret eden Başkan Erkoç sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu seneki fuarımızın onur konukları değerli yazarlarımız Ahmet Taşgetiren ve Abdurrahman Dilipak beyler olacak. Bunların yanı sıra Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Ediz Hun, Necip Evlice, İhsan Süreyya Sırma, Vehbi Vakkasoğlu, Sema Maraşlı ve daha birçok değerli yazarımız fuarımıza katılarak okurlarıyla buluşacak, imza günleri ve söyleşileri olacak.” TÜM HALKIMIZI DAVET EDİYORUZ Bu yıl ki fuar süresince ilçelerde de çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini ifade eden Başkan Erkoç sözlerini şöyle tamamladı: “Çok görkemli bir fuar olacağı inancındayız. Fuar süresince konferanslar, söyleşiler, şiir şöleni, panel gibi birçok etkinlikler düzenlenecek. Kitap fuarıyla beraber şehrimiz birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. 20-29 Kasım tarihleri arası Kahramanmaraş’ımızın en verimli günleri yaşayacağı kanaatindeyim. Kitap fuarımız dolayısıyla 16 Kasım’da ilçelerimizde canlı radyo programları olacak. Geçen yıl Erdem Beyazıt’ın hayatını belgesel yapmıştık. Bu yıl da Nuri Pakdil’in hayatını konu edinen belgeselin galasını gerçekleştireceğiz. Fuarımıza ve fuar süresince düzenleyeceğimiz etkinliklerimize tüm halkımızı ve kitapseverleri davet ediyoruz ve bekliyoruz.” Başkan Erkoç konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.
Haber videoları: 

STK’LAR KİTAP FUARI İÇİN BİRARAYA GELDİ

Cuma, 13.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 20-29 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek II.Kitap ve Kültür Fuarı ile alakalı sivil toplum kuruluşlarını bilgilendirdi. Katiphan’da gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M.Fetih Yanardağ, Kültür, Sanat ve Turizm Şube Müdürü Mustafa Semerci, Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran, Kütüphaneler Şube Müdürü Serdar Yakar ile ilimizde kültür ve sanat alanında faaliyet gösteren 20 adet sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantıda bir açıklama yapan Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. M. Fetih Yanardağ, kitap ve kültür fuarına ilişkin sivil toplum kuruluşu temsilcilerine bilgiler verdi. Daha sonra toplantıda Kahramanmaraş’ta kültür, sanat, edebiyat, eğitim ve turizm alanlarında neler yapılabileceği ile ilgili görüşler dile getirildi. Toplantıda ayrıca bu alanlarda 2016 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi düşünülen bir takım konular görüşülerek bilgi alış verişinde bulunuldu.
Haber videoları: 

KADINA ŞİDDETE KARŞI MÜCADELEDE BÜYÜKŞEHİR’E TAM DESTEK

Pazartesi, 02.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ortak Eylem Planı Geliştirme toplantısında sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcilerinden tam destek aldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ortak Eylem Planı Geliştirme” toplantısında bir araya geldiler. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un eşi Derya Erkoç ile Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran başta olmak üzere 27 sivil toplum kuruluşunun kadın temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda kadına yönelik şiddet karşı neler yapılabileceği konusu görüşüldü. Toplantının amacına ilişkin bir açıklama yapan Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran: Büyükşehir Belediyesi olarak kadına yönelik şiddete karşı mücadele konusunda sivil toplum kuruluşlarımızın hanım temsilcileriyle ortak tavır, ortak karar, ortak eylem gerçekleştirmek amacıyla böyle bir çalıştayı düzenliyoruz. Bilindiği üzere birçok kadın sivil toplum kuruluşları şiddete karşı aktif bir şekilde mücadele etmektedir. İdeolojik görüşü ne olursa olsun, tüm kadınların ortak derdidir şiddete karşı mücadele. Bizler de Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü olarak toplumumuzda ciddi manada bu probleme dikkat çekilmesi, toplumdaki kültürel normların ataerkil bir toplum olmamız hasebiyle kadına karşı önyargıların ve davranış biçimlerinin dönüştürülmesi, ayrıca kadına yönelik şiddetin önlenmesinde daha etkili ve kararlı politikalar uygulaması konusunda mücadele ederek toplumsal kampanyalar yürütmeyi hedeflemekteyiz” diye konuştu. Açılış konuşmasının ardından toplantıya katılan sivil toplum kuruluşu kadın temsilcilerinin kendilerini tanıtması ile başlayan toplantıda kadına yönelik şiddete karşı neler yapılabileceği konuşuldu. Toplantıda sivil toplum kuruluşu kadın temsilcileri böylesine anlamlı bir toplantıdan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç başta olmak üzere toplantıya emeği geçenlere teşekkür ederken, büyükşehir belediyesinin kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi konusunda yapacağı tüm çalışma ve hizmetlere tam destek vereceklerini ifade ettiler.

AR-GE PROJE BİRİMİ ÇALIŞIYOR

Çarşamba, 14.10.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı AR-GE Proje birimince hazırlanan projeler bir bir hayata geçiyor. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı AR-GE Birimince hazırlanan kültürel projeler, gerek Doğaka, gerekse Sodes tarafından kabul ediliyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kültürel çalışmaları doğrultusunda birçok projeler hazırlayan AR-GE birimi ciddi kazanımlar sağlıyor. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı AR-GE Birimince hazırlanan Kurtuluş Destanı Panorama Müzesi Projesi için 674.715 TL bedel DOĞAKA’dan hibe olarak alındı. Projenin koordinatörlüğünü Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Fetih Yanardağ yürütmektedir. Dezavantajlı Gruplara Yönelik Sosyal Rehabilitasyon Merkezi ve Maraş Oyuncakları Atölyesi projesi için Kalkınma Bakanlığından 261.466 TL hibe alındı. Projenin koordinatörlüğünü Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Proje Koordinatörü İbrahim Latif Aslan yürütmektedir. 1.Uluslararası Maraş Dondurması Kültür ve Sanat Festivali için Başbakanlık Tanıtma Fonuna hazırlanan proje için 300.000 TL ‘lik destek onaylandı.   2015 yılı Mayıs-Haziran teknik destek programı kapsamında hazırlanan 1.Uluslararası Maraş Dondurması Kültür ve Sanat Festivali Hazırlık Öncesi Danışmanlık Desteği Projesi ile 28 Eylül- 2 Ekim festivalde görev alacak 26 belediye personeline eğitim verildi. Doğaka Eylül- Ekim dönemi teknik destek programı kapsamında hazırlanan AB ve kalkınma ajanslarına proje hazırlama ve AB Hibe programları sözleşme, satın alma kuralları eğitimi kapsamında Necip Fazıl Kısakürek kültür Merkezinde eğitim düzenlendi. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı AR-GE Proje birimince hazırlanan ve değerlendirme aşamasında olan projeler ise şöyle: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye spor Kulübü adına Gençlik ve Spor Bakanlığına hazırlanan “Hayata Sporla Hazırlan” 200.000 TL hibeli proje. Kadınlara yönelik “Dikiş Makinası Operatörü Yetiştirme” adlı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına hazırlanan 200.000 avro’luk proje. Tubitak destekli Bilim Merkezi Projesi için Tubitak’a başvuru yazısı gönderildi. Ön protokol hazırlıkları devam ediyor. Proje birimi tarafından Kahramanmaraş Valiliği’nde ‘Suriyeli Misafirler İl Koordinasyon Merkezi’ kurulumu proje çalışması için bir hafta süre ile çalışmalar yapılarak proje hazırlandı Kahramanmaraş Valiliği’ne sunuldu. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından İpekyolu Şehirleri Şiir Hattı Projesi 49.600 TL mali destek sağlanması hususunda yapılacak. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın T.C. Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından İpekyolu Şehirleri Şiir Hattı Projesi 198.750 TL yüzde 80 hibeli olarak yapılacak. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı AR-GE Proje birimi Büyükşehir Belediye Başkanlığının kültürel projelerini hayata geçirmek için hibe programlarını takip ederek ek kaynaklar sağlamaya devam edecektir.

BÜYÜKŞEHİR YÖREX FUARINDA

Cuma, 09.10.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Antalya’da düzenlenen Yörex Yöresel Ürünler Fuarı’na katıldı. Antalya’da bu yıl 6. ‘sı düzenlenen Yörex Yöresel Ürünler Fuarı’na katılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi; Maraş Tarhanası, Fıstık Ezmesi, Kırmızı Pul Biber gibi gıda ürünlerinin yanı sıra, ilimizin tanıtımına yönelik kültürel, tarihi ve tanıtıcı el broşürleri ile el sanatlarından bakırcılık, ahşap oymacılık, dericilikle alakalı ürünlerle katıldı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi standında sergilenen ceviz oyma mücevher sandıkları, çarık yemeniler, bakır cezve ve kahve takımları ile süs eşyaları ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu ve Gazeteci Yavuz Donat, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi standını ziyaret ettiler. Ziyarette Kahramanmaraş’ta üretilen ceviz oyma mücevher sandığının gizli anahtarlı olması bir hayli ilgi çekti. “Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganıyla açılan 68 ilden 388 katılımcının yer aldığı fuar 11 Ekim 2015 Pazar günü kadar açık kalacak.

DONDURMA FESTİVALİ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Salı, 29.09.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında dondurma sezonunda yapılması planlanan Dondurma Festivali’nin hazırlıklarına başladı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Teknik Destek Programı Mayıs-Haziran Dönemi, en başarılı on projeden birisi seçilen , “1.Uluslararası Maraş Dondurması Kültür ve Sanat Festivali Hazırlık Öncesi Danışmanlık Desteği” konu başlıklı projenin uygulanmasına Katiphan Konağı’nda başlandı. AVRUPA STANDARTLARI ÜZERİNDE BİR FESTİVAL DÜZENLENECEK 5 gün sürecek eğitim ile 1.Uluslararası Maraş Dondurması Kültür ve Sanat Festivalinde görev alacak personellerin festival konusunda bilgi ve yeterliliklerinin verilecek olan danışmanlıkla arttırılması, festivalde görev alacak personellerin görev tanımlarını belirlenmesi ve Kahramanmaraş’ı dünya çapında tanıtacak, Avrupa standartlarının üzerinde ses getiren bir festival yapılması hedefleniyor.  Eğitim Uzmanı Mehmet Gündoğar tarafından Katiphan’da 5 gün süresince toplam 25 saat olarak verilecek eğitim ile Dondurma Festivali’nde görev alacak personellere; “1.Uluslar Arası Maraş Dondurması Kültür ve Sanat Festivalinde görev alacak personellerin görev tanımlarının belirlenmesi. Festival konusunda personellerin bilgi ve yeterlilik düzeylerinin arttırılması için gerekli bilgilendirmeler. Festival kapsamında düzenlenecek olan Dondurma Çalıştayı’nın içeriğinin oluşturulması Festivalin tanıtımının yapılmasına yönelik bilgi paylaşımları. Festival etkinliklerinin profesyonel hale getirilmesi için gerekli danışmanlık eğitimleri. Festivalin gerçekleşmesi öncesi hazırlık programının ve iç programın oluşturulmasına yönelik danışmanlık verilmesi” konularında eğitim verilecek.

KAHRAMANMARAŞ ABD’DE TANITILDI

Pazartesi, 21.09.2015
Haber metni: 
Bu yıl 13.’sü düzenlenen Chicago Türk Festivali’nde Kahramanmaraş konuk şehir olarak yer aldı. 2-5 Eylül 2015 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago Eyaletinde gerçekleştirilen fuara Büyükşehir Belediyesi şehirle ilgili tanıtımlarda bulundu. Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Ferhat Kurtoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Fetih Yanardağ başkanlığında oluşturulan heyetle Chicago Eyaletinde düzenlenen fuarda Kahramanmaraş’ın yöresel el sanatları ve yöresel lezzetleriyle tanıtımı yapıldı. Fuarda Kahramanmaraş’ın tanıtımına katkıda bulunmak, kültürümüzü yaşatmak, el sanatlarımızı tüm dünya ülkelerine tanıtmak, el emeğini göz nuruyla birleştirilen ürünler sergilenirken, şehrimizi tanıtıcı yayınlar,  İngilizce broşürler standımızı gezen ziyaretçilere dağıtıldı. Başta sim-sırma olmak üzere Kahramanmaraş’ın kültürünü yansıtan materyaller bir hayli ilgi çekerken tarhanadan-dondurmaya ve kırmızı bibere bir çok ürün sergilendi. Ceviz oymacılığından, bakırcılığa, sim-sırmadan-çarığa kadar Kahramanmaraş’a has birçok el sanatları ürünlerinin sergilendiği fuarda aynı zamanda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Chicago Belediye binası girişinde açtığı fotoğraf sergisi de bir hayli ilgi odağı oldu. Dünyanın dört bir yanından insanların yaşadığı Chicago eyaletinde düzenlenen fuarda, ziyaretçiler Maraş Dondurması almak için sıraya girerken, Halk oyunları ekibinin sunduğu birbirinden güzel yöresel halkoyunları gösterileri insanlar tarafından ilgi ile izlendi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin açmış olduğu standı Amerika Büyük Elçisi Serdar Kılıç ve eşi, Başkonsolos Ramis Şen ve Eşi ziyaret ederek teşekkürlerini sundular. Heyette yer alan sim-sırma, bakır,ağaç oyma ve yemeni ustalarımız da sergiledikleri birbirinden güzel ürünlerle Kahramanmaraş’ın kültürünü Amerika’nın Chicago eyaletinde tanıtmanın haklı gururunu yaşadılar. Kahramanmaraş’ın konuk şehir olarak davet edildiği Chicago Türk Festivalini binlerce Amerikalı ve orada yaşayan Türk vatandaşlarının ziyaret etmesi, Kahramanmaraş’ın tanıtımı açısından oldukça önemli bir gelişme olarak kaydedildi.

EVLİLİK OKULU İLK MEZUNLARINI VERDİ

Perşembe, 17.09.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu yıl ilk defa gerçekleştirdiği Evlilik Okulu ilk mezunlarını verdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğünce organize edilen ve ilk açılan Evlilik Okuluna 400 kişi kayıt yaptırdı. Evlilik Okulu ilk grup derslerine düzenli olarak 120 kişi katıldı. Hafta sonları verilen derslerde Araştırmacı Yazar Vehbi Vakkasoğlu – “Aile İçi İletişim” , Prof. Dr. Nuri Kahveci- “İslam’da Aile ve Eşlerin Dini Sorumlulukları”  ve Proje Danışmanı ve Davranış Bilimleri Uzmanı Şengül Yiğit – “Evlilikte Duygusal Zeka, Hısım-Akraba Evliliğimiz, Evlilik Çatışmasına Sebep Olan Faktörler ve Çözüm Yolları ve Kadın Erkek ve Mahremiyeti” konularında katılımcıları bilgilendirdiler. İlk mezuniyet törenine 95 kişi katılırken, mezun olanlara sertifikaları Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya, Proje Danışmanı ve Davranış Bilimleri Uzmanı Şengül Yiğit, Yazar Vehbi Vakkasoğlu, Prof. Dr. Nuri Kahveci ve Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran tarafından verildi. Evlilik Okulu’nda 5-6 Eylül ve 12-13 Eylül 2015 tarihlerinde verilen derslerinin ardından 3-4 Ekim 2015, 17-18 Ekim 2015, 14-15 Kasım 2015, 28-29 Kasım 2015, 12-13 Aralık 2015, 26-27 Aralık 2015 ve 9-10 Ocak 2016 tarihlerinde devam edecek.

BÜYÜKŞEHİR’DEN BİR YENİ KİTAP DAHA

Salı, 25.08.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kültürel yayınlarına bir yeni kitap daha ekledi. Abdurrahim Karakoç’un hayatının, edebi kişiliğinin ve eserleri hakkında bilgilerin anlatıldığı Serdar Yakar tarafından hazırlanan ‘’ Kahramanmaraşlı Şair ve Yazarların Diliyle Abdurrahim Karakoç ‘’ kitabı yayın hayatına kazandırıldı. Büyükşehir Belediyesi, kentin kültür-sanat-tarih-edebiyat geleneğini korumayı, yaşatmayı ve bu değerlerimizi her platformda en iyi şekilde tanıtılması amacıyla birçok projeyi hayata geçiriyor. Bu çalışmada da köklü geleneğin bıraktığı değerli miraslardan üstad Abdurrahim Karakoç kendi eserleri, hayatı Kahramanmaraşlı şair ve yazarların kalemi ile anlatılmıştır. ‘’Türk şiirinin son 50 yılına damgasını vurmuş, yüzlerce şairi etkilemiş, davasını şiir dili ile milyonlarca insana ulaştırmayı başarmış; özü ve sözü bir olan bilge bir halk şairidir.’’ ‘’Abdurrahim Karakoç adı, Onun davasını anlayabilen kudrette olanlar arasında sarsılmaz bir aşk temeli üzerinde kurulu geniş bir gönül mabedidir…’’sözleri ve daha birçok değerli kalem sahibine ait sözlerin yanı sıra; eserde O’na karşı duygular şiir sözlerinde de şöyle dize gelmiştir. ‘’Âşık Ali’m çırpındık ve ağladık Unutmak imkânsız kara bağladık Ecel gel mi dedik, haber mi saldık Ölümün bizleri üzdü Karakoç ’’    ‘’Yıl iki bin on iki Haziran yedisi Bir Cuma gecesinde göçtü şiir perisi Binboğa dağlarını yaz günü kış bürüdü Abdurrahim Karakoç ahirete yürüdü.’’    ‘’Mihriban yaktı özünü Söyledin mi son sözünü Dünyaya yumdun gözünü Rahat uyu Karakoç’um’’  ve üstada yazılmış diğer sözlerin yer aldığı kitabın dağıtımına başlandı…

EVLİLİK OKULU AÇILDI

Cumartesi, 05.09.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ilk defa gerçekleştirdiği Evlilik Okulu açıldı. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Evlilik Okulu açılış konuşmaları ile başladı. İlk olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran, sağlıklı bir aile yapısının toplumun huzur ve refahı için bir denge unsuru olduğuna işaret ederek, kadın ve ailenin sorunlarına hassasiyet gösteren ve aile kurumunun korunmasına ve güçlenmesine yönelik yapılan çalışmaları sonuna kadar destekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a teşekkür etti. Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, toplumun çekirdeğini oluşturan ailenin sağlıklı bir yapıda olması gerektiğini ifade ederek: “Gelenekten geleceğe aile yapımızı modern dünyaya hazırlamak için, geçmiş kadim gelenekle de bağını koparmamamız gerekiyor. Bu düşünceden hareketle toplumun çekirdeğini oluşturan aile kurumunun sağlıklı bir yapıda oluşmasına ve güçlenmesine katkı sağlamak için hayata geçirdiğimiz Evlilik Okulumuzu değerli katılımlarınızla açıyoruz. Çekirdek sağlam olmazsa toplum da sağlam olmaz. Nesli yetiştiren, yetiştirdiği çocuklarla, topluma şekil veren ailedir. Biz sağlam aile yapımız, aile değerlerimizle güçlü bir toplumuz. Aile değerlerimizi korumamız gerekiyor. Boşanma oranlarının her geçen gün daha da arttığı bir dönemde bu projenin gerekli olduğunu düşünerek Büyükşehir Belediyemize bağlı Kadın Aile Şube Müdürlüğümüzü harekete geçirdik. Onlarda profesyonel bir çalışma gerçekleştirerek evlilik okulu projesini hayata geçirdiler. Hizmet yılımızın ilk yılında kurduğumuz Kadın Aile Şube Müdürlüğü eliyle vatandaşlarımıza bir yandan ücretsiz danışmalık hizmeti verirken, Evlilik Okulu projesiyle de ailelerin daha sağlıklı iletişim kurmaları ve sorunlarla baş etme yetisi kazanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak Kahramanmaraş’ı gıpta ile bakılan bir şehir haline getirmek için gayret ediyoruz” diye konuştu. Açılış konuşmalarında son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, hayırlı bir iş içerisinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, Evlilik Okulu’nun açılmasında başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Açılış konuşmaları bölümünün ardından Proje Danışmanı ve Davranış Bilimleri Uzmanı Şengül Yiğit bir konuşma yaparak Evlilik Okulu’nun gerekliliğini anlattı. Konuşmaların ardından ara verildi ve misafirler kokteylde sohbet etme imkanı bulurken, kokteyl sonrası Araştırmacı Yazar Vehbi Vakkasoğlu ve Prof. Dr. Nuri Kahveci birer konuşma yaparak ilk dersi verdiler.  

KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN İLETİŞİM ATAĞI; ÇÖZÜM MASASI İLÇELERE DE TAŞINDI…

Cuma, 11.09.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde bulunan marka hizmeti Çözüm masası ile vatandaşların sorunlarına anında çözüm buluyor. Bilişim dünyasındaki gelişmeleri yakından takip eden Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, kurumsal kimlik ve kalite standartlarını artırarak, hızlı erişim, yüksek memnuniyet ve yerinde iletişim ilkesiyle hareket ediyor. Bu fikir ekseninde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un talimatıyla ilçelere de kurulmaya başlanan Çözüm Masaları vatandaşlara hizmet veriyor. 9 kişiden oluşan özel iletişim ekibi, 444 46 11 numaralı Çözüm masasına gelen telefonları anında değerlendirerek, yerel hizmetlerle ilgili sorunları kurum yetkililerine ileterek problemlerin çözümüne katkı sunuyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığına Bağlı Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Çözüm Masası teknolojik altyapısı ve ekibin başarılı performansıyla halka kesintisiz bir hizmet sunuyor. “Sorun varsa çözüm de var” ilkesiyle hareket eden Çözüm Masası, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin idare binasında, Göksun, Afşin, Elbistan ve Türkoğlu ilçelerinde yer alan masaları ile kalite çıtasını yükselterek iletişim alanında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne prestij kazandırıyor. Günlük ortalama 400 çağrıya cevap veren Büyükşehir’in Çözüm Masası iletişimcileri, problemlerin çözümünde sağlanan başarı oranı sayesinde vatandaşlardan beğeni topluyor. 

İYİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN; EVLİLİK OKULU

Cuma, 14.08.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, toplumun çekirdeğini oluşturan aile kurumunun sağlıklı bir yapıda oluşmasına ve güçlenmesine katkı sağlamak için evlilik okulu projesini hayata geçiriyor. Boşanma oranlarının her geçen gün daha da arttığı bir dönemde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı Kadın Aile Şube Müdürlüğü, Evlilik Okulu açıyor. Necip Fazıl Kültür Merkezi alt salonunda açılacak okula, evlilik hazırlığında olan gençler, yeni evliler ve evliliğinde huzur bulmak isteyenler katılabilecek. Toplam 6 saat olarak planlanan eğitimde uzmanlar tarafından kursiyerlere sağlıklı bir evliliğin nasıl olabileceği anlatılacak. Kursiyerler, uzmanlardan aile içi iletişimden, hısım akraba evliliğine; aile içi şiddetten, evlilik çatışmasına sebep olan faktör ve çözüm yollarına kadar farklı konularda ders alacak. Eğitimler sonunda kursiyerlere çeşitli hediyeler ve sertifika verilecek. HUZURLU AİLE GÜÇLÜ TOPLUM… Toplumun çekirdeğini ailenin oluşturduğu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç “Çekirdek sağlam olmazsa toplum da sağlam olmaz. Nesli yetiştiren, yetiştirdiği çocuklarla, topluma şekil veren ailedir. Biz sağlam aile yapımız, aile değerlerimizle güçlü bir toplumuz. Aile değerlerimizi korumamız gerekiyor. Onun için Aile Okulu Projemizi başlatıyoruz” dedi. Kahramanmaraş’ta hizmete sundukları Kadın Aile Şube Müdürlüğü eliyle ücretsiz danışmalık hizmeti verdiklerini hatırlatan Başkan Erkoç, yeni başlattıkları Evlilik Okulu projesiyle de ailelerin daha sağlıklı iletişim kurmalarını ve sorunlarla baş etme yetisi kazanmalarını hedeflediklerini söyledi. Okulun sadece yeni evlenecek gençler için değil evli olan çiftler için de önemli olduğunu ifade eden Başkan Erkoç, “Kadın erkek, bütün hemşehrilerimizi açacağımız evlilik okuluna bekliyoruz” diye konuştu. AİLE İÇİ İLETİŞİMDEN DİNİ SORUMLULUKLARA HER ŞEY ANLATILACAK Evlilik Okulu Projesi ile hem aile içi sorunların çözümüne katkı sağlanması hem de evliliğe adım atmaya hazırlanan gençlere iyi bir başlangıç yapmalarına yardımcı olunması hedefleniyor. Derslere katılan kursiyerler, evlilikte karşılaşılabilecek sorunların çözümünde iletişim becerileri ile evlilikte çatışmayı önleme ve sorun çözme becerileri de kazanmış olacak. Kursiyerlere okul boyunca, aile içi etkili iletişim, evlilik çatışmasına sebep olan faktörler ve çözüm yolları, aile içi şiddet, kadın erkek ve cinsellik, hısım akraba evliliği ve evlilikte duygusal zekâ ve dini sorumluluklar başlıkları altında eğitimler verilecek. STK’LARLA EVLİLİK OKULU KONUŞULDU Evlilik Okulu projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Şube Müdürlüğü Kahramanmaraş’ta bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ile toplantıda bir araya geldi. Projenin tanıtımı ve görüş alışverişi niteliğindeki toplantıda bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran halis bir niyetle yola çıktıklarını belirterek; “Bilindiği üzere aile toplumun temel öğesidir. Aile ne kadar güçlü ve sağlam olursa devlette o kadar güçlü olur. Amacımız şu dönemde her açıdan yıpratılan aileyi ayakta tutmak ve sorunlara hızlı ve nitelikli çözümler üretmek. Bunun içinde kurumsal işbirlikleri geliştirip yaşanan sorunlara her açıdan müdahil olmak istiyoruz. Stk’lar bu ülkenin gizli kahramanlarıdır. Azımsanmayacak güce sahiptirler. Doğrudan halkın kendisidir. Birlikte çalıştığımız sürece aşılamayacak sorun kalmayacağını düşünüyorum. Bu sebeple düzenli toplantılar gerçekleştirip istişareler yapmalıyız. ‘Ben’ yaptım değil ‘biz’ yaptık diyebilmeliyiz” dedi. Başvuruları Sütçü İmam Mahallesi’nde bulunan Kadın Aile Şube Müdürlüğü’nde 4 Eylül’e kadar alınacak olan Evlilik Okulu’nda ilk etapta 4 ay pilot uygulama yapılacak.  

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ‘FISTIK’ GİBİ KARŞILAMA

Salı, 04.08.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, üniversitelere kayıt yaptırmak amacıyla şehre gelen öğrencileri bu yıl ilk karşılayan oldu. 2015-2016 eğitim yılı için 3-7 Ağustos arasında gerçekleştirilecek üniversite kayıt işlemleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi, şehir dışından gelen öğrenciler için Şehirler Arası Otobüs Terminali, Havaalanı ve Üniversite Kampüsünde “Öğrenci Bilgilendirme Masası” açtı. Zorlu geçen lise eğitim yıllarının ardından yaşamlarını şekillendirecek meslekleri için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ni tercih eden öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi’nin “Öğrenci Bilgilendirme Masası” standında sıcak bir gülümseme ve yöresel fıstık ezmesi ile karşılanırken, üniversitelerine kadar ulaşım ve rehberlik hizmetlerinden de yararlanıyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Otobüs Terminali, Havaalanı ve Üniversite kampüsünde açılacak “Öğrenci Bilgilendirme Masası” ile Türkiye’nin birçok farklı şehrinden Kahramanmaraş'a gelecek konuk öğrencileri ilk günlerinde yalnız bırakmayarak kendilerini evlerinde hissedecek ortamı sağlamaya çalışacaklarını söyledi. “Öğrenci Bilgilendirme Masası” hizmetiyle, üniversite öğrencileri ve ailelerine, Kahramanmaraş'a adım attıkları andan itibaren sahip çıkacaklarını ifade eden Başkan Erkoç: “Özellikle sabahın erken saatlerinde Havaalanı ve Otobüs Terminali'nden Kahramanmaraş'a giriş yapacak öğrencilere sıcak bir karşılamayla "Hoş Geldiniz" diyeceğiz. Standımıza buyur ettiğimiz konuklarımıza, Büyükşehir Belediyesi’nin üniversite öğrencilerine sunduğu hizmetler hakkında bilgi veriyoruz. Bu arada çeşitli ikramlarda da bulunuyoruz. Ayrıca kayıt yaptıracak öğrencilerin Sütçü İmam Üniversitesi'ne ulaşımlarını da sağlıyoruz” dedi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, “Stantlarda uzman personelimiz görev yapıyor. Şairler ve yazarlar şehri Kahramanmaraş'a öğrenim görmek için gelen öğrencilerimize Kahramanmaraş'ın yöresel Fıstık Ezmesini ikram ediyoruz. Öğrencilere ayrıca; Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz çamaşır yıkama hizmeti, öğrenci çamaşırhanesi, gençlik merkezleri, Büyükşehir Belediyesi'nin kursları gibi hizmetleri hakkında bilgi veriliyor. Konuk üniversite öğrencilerimize hazırladığımız Öğrenci Rehberi'nin yanında, Kahramanmaraş'ın tanıtım kitapçığı da hediye ediliyor. Ayrıca öğrenciler üniversite kampüsüne götürülürken, saat 11.00 ve 15.00’te olmak üzere günde iki sefer otobüsle kısa bir şehir turu ile öğrencilerimize şehrimizin tanıtımı yapılıyor” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SEKTÖRÜN SESİNE KULAK VERDİ

Salı, 28.07.2015
Haber metni: 
DONDURMA FESTİVALİ SEZON BAŞLANGIÇ TARİHİNDE YAPILACAK Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl Eylül ayında yapılması planlanan Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma Festivali, sektörle yapılan istişareler neticesinde ileri bir tarihe ertelendi. Festivalin gelecek yıl, dondurma sezonunun başlangıç tarihinde yapılması kararlaştırıldı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İbrahim Ulaş yaptığı açıklamada; Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma Festivali'nin, Kahramanmaraş'ın marka bir şehir haline gelerek, tanıtımın yapılması ve turist çekmesi için sürdürülen çok yönlü çalışmanın bir parçası olduğunu belirtti. Ulaş: “Festival Tertip Komitemizin, sektör temsilcileri ile yaptığı istişareler neticesinde, sektör temsilcilerinin dondurma festivalinin ertelenmesi yönündeki talebini uygun bularak festivalin gelecek yıl dondurma sezonunun başlangıç tarihinde yapılmasında karar verildi" ifadesini kullandı. 
Teşkilat Birimi: 

DOĞAKA’DAN DANIŞMANLIK DESTEĞİ

Pazartesi, 27.07.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) arasında 1.Uluslararası Maraş Dondurması Kültür ve Sanat Festivali Hazırlık Öncesi Danışmanlık Desteği anlaşması imzalandı. Danışmanlık desteği ile alakalı DOĞAKA ile yapılan anlaşmaya ilişkin bilgi veren Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Fetih Yanardağ; “15 Nisan 2011 tarihinde Kahramanmaraş ilimizde düzenlenen Turizm çalıştayında öne çıkan sorunlardan birisi de Dondurma Festivalinin ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilememesi sorunudur. Bu soruna neden olan en önemli faktörün şehrin tanıtımı konusunda kurumlar arasında ki koordinasyon eksikliğinin olması gösterilmişti. Proje kapsamında verilecek olan danışmanlık ve eğitim ile kurumların festivalde ki görev tanımları belirlenecek, festivalde görev alacak personellerin festival konusunda bilgi ve yeterlilikleri arttırılacak. Şehrin tanıtımına yönelik ve festivalin duyurulmasına yönelik danışmanlık ve eğitim verilerek konu ile ilgili görevli personellerin tanıtım konusunda profesyonelleşmesi sağlanarak şehrin ve festivalin tanıtımı gerçekleştirilmiş olunacaktır” diye konuştu. Desteğin içeriğine ilişkin bilgi veren Yanardağ: “1.Uluslararası Maraş Dondurması Kültür ve Sanat Festivalinde görev alacak personelleri festival konusunda bilgi ve yeterliliklerinin verilecek olan danışmanlıkla arttırarak, festivalde görev alacak personellerin görev tanımlarını belirleyerek festivalin profesyonel bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak hedeflenmektedir. Festival konusunda Danışmanlık eğitimleriyle festivalde görev alacak katılımcılara festival konusunda gerekli danışmanlık verilerek, kurumlar arasında ki gerekli koordinasyon sağlanacak, ayrıca Kahramanmaraş ilimizin ve bölgemizin tanıtımını sağlayacak Dondurma Festivali benzeri başka etkinliklerin düzenlenmesine zemin hazırlanacaktır” dedi.

KAHRAMANMARAS KENT VE PANORAMA MÜZESİ

Pazartesi, 27.07.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Kent ve Panorama Müzesi kurmak için Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ile Mali Destek Programı anlaşması imzaladı. Yapılan anlaşmaya ilişkin bilgi veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Ağır, Kahramanmaraş Kent ve Panorama Müzesi oluşturmak için yola çıktıklarını ifade ederek: “Kahramanmaraş bölgesinde turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif turizm olanaklarının artırılmasıyla turizm sektörünün ekonomik değerinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Kahramanmaraş Kent ve Panorama müzesi bir kentin yaşam serüvenini, tarihsel ve kültürel birikimini her yas diliminden insanla paylaşmayı amaç edinen, kültürel kimliğimizi dünden bugüne, bugünden de yarına tasıma görevi üstlenen, geçmişin birikimini geleceğe aktaran, ülkenin kimliğini zenginleştiren, ülke ve şehrin kalkınmasına katkı sağlayan, dünyanın ortak mirasına katkıda bulunan toplumsal bir varlık olmayı hedefleyen ulusal ve uluslararası alanda kültürel turizme katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Kahramanmaraş uzun tarihi ve kültürel birikimin yanı sıra sahip olduğu zengin tabiat varlıkları, doğa, termal turizme kadar pek çok turizm türünde Türkiye de ve dünyada kıyaslanabilecek rekabet üstünlüklerine sahip olması amaçlanmaktadır. Kahramanmaraş’ın coğrafi konumu ve zengin altyapı olanakları lojistik ve turizm sektörlerinde önemli bir potansiyele sahiptir. Bu anlamda ulusal ve uluslararası turizm hareketliliğinde, klasik turizmciliğine oranla ekonomik hacmi giderek artan kültür, inanç, gastronomi ve doğa turizmi gibi alternatif turizm türlerinde de zengin bir altyapısı olup, turizm sektörünün ulusal ve uluslar arası alanda çeşitlenmesine katkı sağlayacaktır. Son verilere göre Kahramanmaraş’a gelen yabancı turist sayısı 5600 iken bu sayının minimum % 10-15 civarında artısının olması amaçlanmaktadır” diye konuştu. Yapılacak Kent ve Panorama Müzesine ilişkin bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Ağır: “Kent ve Panorama müzesi, Kahramanmaraş’ın kurtuluşunu ve kültürel alanda bütün bu ihtiyaçlara cevap verebilecek, unuttuklarımızı hatırlatacak, farkında olunmayanları gösterecek görsel, işitsel, multimedya unsurlarıyla desteklenmiş hafıza mekanlarından oluşan bir müze olacaktır. Kent müzemiz; kentin tarihi, coğrafyası, ekonomisi, tarımı, sanayisi, kültürü, doğal güzellikleri, yemek ve mutfak kültürü gibi konuların yanı sıra belediye hizmetlerinin de tanıtımının ziyaretçilere teknolojik ortamda sunulduğu yer olacaktır. Teknolojik ortamlarda insanlara sunulacak olan Kent ve Panorama Müzesi ses sistemleri sayesinde aynı anda birden fazla dilde dinleme, tamamen elektronik gezilerden oluşacak olan, kiosklar ile de interaktif bilgi alışverişi sunan ve çeşitli sunumlar ile yerli ve yabancı ziyaretçileri kent hakkında bilgilendiren, maketler ile ziyaretçilere uzağı yakın ederek kentin daha iyi tanınmasını sağlayacaktır. Kent-Panorama müzesinin kuruluş amacı; kentin tarihsel sürecini, kurtuluş mücadelesini, ortaya çıktığı günden başlayarak günümüze kadar yaşanan süreci, o kentin insanlarını da içine alarak, gündelik hayattaki gelenekleri ve bunların dönüşümünü kapsayan, somut olmayan kültürel mirası yansıtan bir biçimde kurgulanarak turizm rotası oluşturan ve geçmişten gelen birikimi sergilerken yerelden evrensele uzanmayı amaç edinen bu birikimi de yeni bilgi ve teknolojilerle sürekli geliştirmeyi amaçlamaktadır” dedi.

70 YETİM GİYDİRİLDİ

Perşembe, 16.07.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Bir Çocuk Bir Tebessüm’ kampanyasında Ramazan Bayramı öncesi 70 yetim çocuk giydirildi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğünce organize edilen kampanya neticesince bazı hayırsever vatandaşlarımız yetim çocuklara bayramlık alarak onları giydirdi. ‘Bir Çocuk Bir Tebessüm’ kampanyası çerçevesince çocuklar mağazalara götürülerek giydirildiler. Kampanyaya destek veren bazı hayırsever vatandaşlar bizzat kendileri mağazalara giderek çocukları giydirirken, mağazaya gelme fırsatı olmayan çocukların da evlerine gidilerek bayramlıkları teslim edildi. Çocukların kendi gönüllerince giyeceklerini seçtikleri kampanya Ramazan Bayramı sonrası da devam edecek.

BİR ÇOCUK BİR TEBESSÜM KAMPANYASI

Cuma, 10.07.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ‘Bir Çocuk Bir Tebessüm’ sloganıyla çocuklara bayramlık kampanyası açtı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Bir Çocuk Bir Tebessüm’ kampanyası gereği kimsesiz ve yardıma muhtaç çocuklara bayramlık alıp giydirmeyi hedefliyor. Kadın Aile Şube Müdürlüğü’nce yürütülen proje kapsamında bu bayramda çocukları sevindirmek isteyen hayırsever vatandaşlarımızın 0344 241 41 20 nolu telefonu aramaları istendi.

BÜYÜKŞEHİR’DEN DAYANIŞMA İFTARI

Salı, 07.07.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdiği Dayanışma İftarında aileleri bir araya getirdi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü’nce organize edile iftar yemeği Çamlıca Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. İftar yemeğinin amacına ilişkin bir konuşma yapan Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran, Ramazan ayı münasebetiyle toplumun farklı kesimlerini bir araya getirmeyi hedeflediklerini ifade ederek: “ Ramazan ayı vesilesiyle toplumumuzun farklı kesimlerinden ailelerimizi bir araya getirerek, kardeşlik hukukumuzun gelişmesine, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine katkı sağlamak amacıyla böyle bir iftar programı gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü olarak hayırsever ve duyarlı hanımlarla, ihtiyaç sahibi yetim ailelerimizin aralarındaki sevgi bağını kuvvetlendirmek ve de manevi kazançlarımızı artırmak amacıyla her hafta aile ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Buradaki iftar programımıza katılan ailelerin birçoğu ziyaretlerimiz sonucu birbirlerini tanıyan ve evlerine misafir olduğumuz aileler. Aslında hepimiz büyük bir ailenin fertleriyiz. Birbirimizi tanımaya, sevmeye ve kardeş olduğumuzu hatırlamaya ihtiyacımız var. Toplumumuzun huzuru, devletimizin birlik ve bekası için bu şart” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un eşi Derya Hanım’la birlikte katıldığı iftar yemeğinin sonunda aileler topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Aile Danışma ve Eğitim Merkezi kuruldu

Pazartesi, 06.07.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşlerDairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü bünyesinde Aile Danışma ve Eğitim Merkezi kuruldu. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü bünyesinde Deligönüllüler Konağı’nda düzenlenen iftar yemeğinde misafirlere Eğitim Merkezi hakkında bilgi verilerek tanıtımı yapıldı. İftar yemeğinde Sakarya ve Duraklı Mahallesi sakini olan kadınlara yönelik bilgiler veren Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran, Aile Danışma ve Eğitim Merkezi’nin ailelere ücretsiz danışmanlık ve eğitim vereceğini söyledi. İftar yemeğinde Sakarya ve Duraklı Mahallelerinden katılan yüzün üzerindeki kadına Aile Danışma ve Eğitim Merkezi hakkında bilgiler veren Şube Müdürü Taşkıran: “Sütçü İmam Mahallemizde bulunan Aile Danışma ve Eğitim Merkezimizin ailelerimize ücretsiz olarak danışma hizmeti ve aile eğitimi konularında hizmet veriyoruz. Bu merkezimizin yanı sıra Deligönüller Konağı’mızın restorasyonu Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılmıştı. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu konağımızı Aile Danışma ve Eğitim Merkezi haline dönüştürdük ve burada da ailelerimize ücretsiz hizmet vermeye başladık” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN 5 KİTAP DAHA

Cuma, 26.06.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kütüphanesine 5 yeni kitap daha ekledi. Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla bastırılan beş yeni eser okuyucularıyla buluşuyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kütüphanesine kazandırılan 5 yeni eser şunlar; Bir Ulu Destan Çanakkale 1915, Çağlayancerit Halk Kültürü, Karacaoğlandan Günümüze Kahramanmaraşlı Şairler, Maraşlı Halil Paşa... ve Milli Mücadele Kahramanlarımız. Bir Ulu Destan Çanakkale 1915 adlı eser Mehmet Işık tarafından yazılmış olup, Şanlı tarihimizin önemli dönüm noktalarından biriside hiç şüphe yok ki 1915 yılında yaşadığımız Çanakkale Zaferidir. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak çok değer verdiğimiz bu değerlerimizden Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında; başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızın bu zaferi daha iyi öğrenmesi ve bu zafere karşı farkındalık oluşturmak adına “Bir Ulu Destan Çanakkale 1915” isimli çalışmadan 5.000 adet bastırılmış; Milli Eğitim Müdürlüğümüz öğrencileri ve halkımıza dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Hatice Fatoş Derebent tarafından kaleme alınan eser Çağlayancerit Halk Kültürü; Kitapta ilimiz Çağlayancerit ilçesine ait yerel kültürden izler yer almaktadır. Çağlayancerit, geçmişi çok eski tarihlere dayanan, adını yaşam biçimi haline getirdikleri cirid oyunlarında gösterdikleri maharetlerden; coğrafyasındaki zengin su kaynaklarından, yükseklerden düşen akarsulardan almış su gibi ak bir bölgemizdir. Bölgenin Anadolu, Suriye, Irak gibi dönemin önemli ticaret merkezlerinin geçit noktasında yer alması tarihte büyük bir öneme sahip olduğu kadar; yerleşme olarakta eski ve köklü bir kültürün var olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda bölgenin tarihsel gelişimi ve coğrafi özellikleri ile esere başlanmıştır. Karakterini, kültürünü, yaşam biçimini koruyarak kendine has bir şekilde sosyal ve kültür tarihi ananelerde adeta ben buradayım diyen Çağlayancerit kültüründeki; Doğum ile ilgili gelenek, görenek ve inanışlara; Evlenme ile ilgili gelenek, görenek ve inanışlara ve yine Ölüm ile ilgili gelenek, görenek ve inanışlara yer verilerek bölgenin sosyal ve kültürel yaşantısı hakkında doğumdan düğün törenlerine, nişan merasimlerine, asker geleneklerine, cenaze törenlerine kadar kendilerine has bilgilere yer verilmiştir. Yine bölge hayatının yaşantısını, giyim kuşamını, özel günlere has yapılan farklılıkları, süslenme-güzel görünme olarak yansıtılan özellikleri ve de eğlence-oyun şekilleri yanında yöreye has müziklerde aktarılmıştır. Bunların yanında Çağlayancerit ağız sözlüğü şeklinde de bölge diline ayrı bir başlık açılmıştır. Bölge için nadir denilebilecek bu eserin oluşumunda 30 ayrı kaynağa başvurulurken; bu kapsamda yerel halktan çok sayıda şahsında bilgilerine başvurularak çalışma halk ile bütünleştirilmiş; bilgilerin yaşamdan da derlenmesi sağlanmıştır. Çağlayancerit Halk Kültürüne yönelik gerçekleştirilmiş olan bu çalışmada, unutulmuş kimi kutsal değerlerin kayıt altına alınması sağlanmış, yaşayan kültürün ise farkındalık yaratması adına önemli bir kaynak belge oluşturulmuştur. Bölgenin kültürel yaşantısının ortaya çıkarılması ve gelecek nesillere aktarılması adına Türk kültürüne ve Çağlayancerit halk kültürü için önemli bir eserdir. KARACAOĞLAN’DAN GÜNÜMÜZE KAHRAMANMARAŞLI ŞAİRLER isimli eser Ramazan Avcı tarafından kaleme alındı. Kitapta Kahramanmaraşlı 200 şairimizin biyografileri ve bu şairlerimizi en güzel şekilde temsil eden, şiir severlerinde beğeneceği ve zevkle okuyabilecekleri düşünülen eserler olmasına özen gösterilerek 404 şiire yer verilmiştir. Bu kapsamda eser oluşturulurken 208 ayrı kaynaktan yararlanılmış olması çalışmayı ayrıca değerli kılmaktadır. Eserde;                Abdurrahim Karakoç,    Ahmet Çıtak, Alaeddin Özdenören, Âşık Mahzuni, Bahaettin Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Derdiçok, Dostozan, Erdem Bayazıt, Ferahi, Hayati Vasfi Taşyürek,  Hezari, Hilmi Şahballı, Karacaoğlan, Karaozan, Necip Fazıl Kısakürek, Nuri Pakdil, Sünbülzade Vehbi ve diğer 200 şairimizin biyografileri ve eserleri yer alıyor. MARAŞLI KARDEŞLER SADRAZAM HALİL PAŞA BEYLERBEYİ MEHMET PAŞA VE HALİL PAŞA İBN-İ PİRİ VAKFİYESİ isimli eserin yazarı Dr. Meltem Aydın. Kitapta Antik Çağlardan günümüze ilimizin tarihsel gelişimi ve coğrafi özelliklerinin anlatılması ile kitaba başlanmıştır. Geniş ve bir o kadar da kapsamlı tarihi ve kültürel geçmişi ile övünen ilimizde,’’Maraşlı Kardeşler Halil Paşa-Mehmet Paşa ve Halil Paşa İbn-i Piri Vakfiyesi’’ isminde hazırlanmış olan bu çalışma ile ilimiz yeni bir belge kazanmıştır. Kitap, Osmanlı Arşivlerine, Vakfiyelere, Tahrir kayıtları gibi değerli kaynaklar ve diğer inceleme ve araştırma eserlerine dayanılarak hazırlanmış nadide bir eserdir. Osmanlı dünyasında önemli eğitim birimlerinden Enderun Mektebinde yetişmiş, Topkapı Sarayının yoğun idari, siyasi ve diplomatik hareketliliği içinde bulunmuş; büyük bir görüş ve tecrübe sahibi Maraşlı Halil Paşa’nın Çakırcıbaşılık(avcılık ile ilgili görevli) görevinden Kaptan-ı Deryalık rütbesine, ardından Vezir-i Azamlık görevine kadar geldiği yollar ve Osmanlı Devleti 17.Yüzyıl’ında nasıl bir öneme sahip olduğu kitapta anlatılan önemli noktalardandır. Çakırcıbaşılık Dönemi(1595-1607) Yeniçeri Ağası Halil Paşa(1607-1609) Birinci ve İkinci Kaptanıderyalık Dönemleri(1609-1611/1613-1616) Birinci Sadrazamlık Dönemi(1616-1619) Üçüncü Kaptanıderyalık Dönemi(1619-1622 İkinci Sadrazamlık Dönemi(1626-1628)  şeklindeki başlıklar kitabın Halil Paşa’ya ayrılmış bölümleridir.  Yine kendi gibi önemli devlet adamı kardeşi, Rumeli Beylerbeyi Mehmet Paşa’nın da hayatı yer almaktadır. Ayrıca kitapta Osmanlı Vakıf Kültürü üzerinde durulmuş; buradan yola çıkılarak Halil Paşa tarafından kurulan vakıflar; vakfiye ve vakfa ait arşiv belgelerine dayalı olarak incelenmiş ve vakfiyenin metnine tıpkıbasımı ile yer verilmiştir.  Osmanlı Devleti gibi cihana hüküm sürmüş bir devlette üst düzey görevlerde yer alan, Osmanlı Dünyasında söyleyecek sözü olan Maraşlı devlet adamlarının/kardeşlerin varlığı ve onların ortaya çıkarılması bilim dünyası olduğu kadar şehrimiz içinde ayrıca önemlidir. Bu anlamda kitap, bilim dünyası olduğu kadar şehrimiz içinde önemli bir çalışmadır. Milli Mücadele Kahramanlarımız isimli eseri kaleme alan Serdar Yakar milli mücadele kahramanlarımızı anlatıyor. Milli Mücadele yıllarında Kahraman Şehrimiz tarihinde dönüm noktası günlerini yaşamıştır. İlimiz için 1919-1920 yılı içinde vatan, millet, bayrak sevgisi ile dolu Kahraman Şehrimizin her bir ferdi bir başarı destanı yazmıştır ki bu dönemden sonra tarihi kayıtlarda Kendi kendini kurtaran şehir, Madalyalı Şehir, Kahraman Şehir ünvanları ile anılır olmuştur. İşte bu destanı yazan, bu ruhu içerisinde yaşamış; bu esaretli yıllarda her türlü zorluğa yıldırmaya karşı tek bir kişi kalana kadar savaşacağız diyen o Kahramanları Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak tanımak, tanıtmak onların isimlerini gelecek nesillere taşımak ve de başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızın bu Kahramanların isimlerini daha iyi öğrenmesi ve farkındalık oluşturulması adına ‘’Milli Mücadele Kahramanlarımız’’ isimli çalışmadan 5.000 adet bastırılmış; 12 Şubat Kurtuluş Bayramında Milli Eğitim Müdürlüğümüz öğrencileri ve halkımıza dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Yine bastırdığımız bu kitabımızda başta Şehir ve Gazi yakınlarımız ile tüm halkımıza  ’’Kahramanına bir Mektup da Sen Yaz’’ çağrısı ile o Kahramanlarımızın ruhuna ithaf olunacak mektuplar yazılması istenmekte ve bununda bir eserde toplanacağı bilgisi halkımıza duyurulmuştur.

NURİ PAKDİL GALASI YAPILDI

Cumartesi, 28.11.2015
Haber metni: 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin II. Kitap ve Kültür Fuarı etkinlikleri kapsamında Nuri Pakdil Galası yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gala açılış konuşmaları ile başladı. İlk olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Pakdil ve arkadaşlarının diktiği çınarın, dal budak vererek bugün ülkeyi yöneten ve Yeni Türkiye’nin mimarlarının fikir dünyasının oluşmasını sağlayan ana unsurlardan biri haline geldiğini söyledi Başkan Erkoç’un ardından kürsüye gelen Yazar Rasim Özdenören Nuri Pakdil’in bir tavır adamı olduğuna işaret ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Bunu ilk defa yazdığımızda bu o kadar benimsendi ve o kadar anonim hale geldi ki kaynak unutuldu. Nuri Pakdil bugün bir tavır adamı olarak benimsendi. Tavır adamı dediğimiz nedir? Evet, ortada kitapları var, ortada şiirleri var. Fakat ondan ziyade Nuri Pakdil, bakışıyla, duruşuyla, işaret ettiği yerle, işaret ettiği parmağıyla bir tavrın adamıydı.” Özdenören’in ardından kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın selamlarını getirdiğini ifade ederek başladığı konuşmasını; “Kahramanmaraş güzel adamların yeridir. Mümtaz ve güzel adamlarıyla da hep içimizde, aklımızda, gönlümüzde böyle bir yer ifade ediyor. O bakımdan hikmet tarafını, irfan tarafını muhabbet tarafını da sıra dışı bir mekan olarak kabul ediyoruz” diye tamamladı. Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, dev bir sima onuruna galanın yapıldığını ifade ederek: ‘’Hemen herkes Nuri Pakdil ile bütünleşmiş herkes birer Nuri Pakdil olmuşken Nuri Pakdil vesilesi ile ne olduğunu ne olması gerektiğini hatırlayan o kocaman yüreklerin muhteşem sükutu bu kocaman yüreklerin sesini anlayan harf ve hecelerinin yetersizliği içerisinde öyle şeyler söylüyor ki hatti zatında Kahramanmaraş’ta konuşmak hitap etmek hep zordu. Ama bugün üstatların karşısında konuşmakta çok zorlanıyorum. Kocaman yüreklerin pekala susarsak her şeyden ve herkesden önce bu sükutun sahibi kocaman yüreklerin sahiplerine en derin hürmetlerimi sunuyorum” dedi. Daha sonra konuşan Nuri Pakdil, ‘’ Kalbimin yarısı Mekke’dir yarısı da Medine’dir. Üzerini ince bir tül gibi Kudüs örter. Biz Kudüs’ü neden çok seviyoruz, ezeli ebedi ulu önderimiz Hz. Muhammed’in Miraca çıkarken ayak bastığı son yeryüzü parçası Kudüs olduğu için biz burayı çok seviyoruz. Kudüs bizim için çok kutsal bir yerdir. Kudüs sevgisi bizden uzaklaşamaz. Ben bu konuşmamı kısa bir sloganla bitireceğim ‘’Ne Mutlu Müslüman’ım diyene‘’ ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından ‘’Sükutun Sureti Nuri Pakdil’’ Belgeseli yayınlandı. Belgeselin ardından emeği geçenlere katılım belgeleri takdim edildi. Geceye Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, AK Parti Milletvekilleri Nursel Rehyanlıoğlu, İlker Çitil, Mehmet Uğur Dilipak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Bahaeddin Karakoç ile şairler, yazarlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  
Haber videoları: 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşın